Kečupové oblaky

Kečupové oblaky https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/255486/bmid_kecupove-oblaky-EqQ-255486.jpg 4 308 69

Pätnásťročná Zoe má netradičného priateľa - pána Stuarta Harrisa v cele smrti v jednej texaskej väznici. Zoe ale potrebuje niekomu vyrozprávať svoj netradičný príbeh. O tom, ako sa zaľúbila do dvoch chalanov, oboch zradila a ako má na svedomí smrť jedného z nich. Zoe sa uprostred noci vykráda do kôlne za domom, kde si vylieva svoje zlomené srdce na stránky papiera. Píše pánovi Harrisovi listy o všetkom, čo sa stalo od momentu, keď sa zaľúbila, až po náhlu smrť, ktorú vraj spôsobila. Dlhé mesiace mlčala, všetko sa jej akosi prepieklo. Ale jej život je v troskách a tajne dúfa, že keď niekomu vyrozpráva, čo sa vlastne stalo, konečne sa jej uľaví a bude sa môcť vrátiť do normálu. Pán Stuart Harris jej možno nikdy neodpíše, ale aspoň niekto pochopí, čo ju trápi, lebo aj on môže za smrť svojho blízkeho.... celý text

Pro děti a mládež , Dívčí romány

Vydáno: , Slovart (SK)

Ketchup Clouds , 2012

Fani
Fani
28.01.2024 3 z 5

Číst to když to vyšlo a mě bylo 17 jsem nadšená. Teď je to ze mě takovej průměr ale rozhodně to není chyba knížky. Je velmi zajímavé jak je celá psaná v dopisech od mladé dívky pro vězně odsouzeného na smrt. Jestli je ti pod dvacet, tak doporucuju

uzivatel2300
uzivatel2300
13.12.2023 3 z 5

Na to jak jsem si ze začátku knihy říkala meh, tak mě chytla za srdce. Zvláštní věk těch sedmnáct že? Všechno je tak nějak intenzivnější.

šneki
šneki
14.07.2023 3 z 5

Chtěla jsem číst mnohem dříve, ale nakonec jsem na ni nahodně narazila v Levných knihách. Je rozhodně poznat, že je určena pro mladší ročníky, ale stejně mě trochu překvapila některá témata. Celkově ale zápletka nebyla nic světoborného a forma dopisů vězňovi mohla být trochu lépe využita.

Sixtinka144
Sixtinka144
05.01.2023 4 z 5

Moje poslední přečtená kniha za rok 2022 byla opravdovým překvapením. Tato kniha mi v mé knihovně ležela nějaký ten pátek, takže jsem si řekla, že se do ní konečně pustím a jsem za to ráda. Neměla jsem žádné očekávání, takže když jsem se do příběhu okamžitě začetla, byla jsem nadšená. Kniha se čte opravdu rychle, plusové body si okamžitě získala originálním tématem a zpracováním. Jsou tady i malé obrázky, které ten příběh celý dokreslují. Dopisy pro vraha odsouzeného k trestu smrti, kde nám hlavní hrdinka objasňuje, co se za poslední měsíce stalo, jsou opravdu originální. Jasně, není to nějaké průlomové dílo, a nejspíš si na něj za pár týdnů nevzpomenu, ale jako pohodové čtení to mohu určitě doporučit. Ubírám hvězdu za konec, který mi přišel uspěchaný, a autorka mohla lépe využít potenciálu této knihy a lépe tam rozvinout našeho vraha.

terezarath
terezarath
19.08.2022 4 z 5

Začnu kladnou stránkou knihy. Bylo to velmi čtivě napsané, místy humorné, prostě príma rychlý čtení. No a teď k tomu, co mě iritovalo. Konec. Hele, já chápu, že holka měla výčitky, zažít něco takovýho asi není příjemný, ale kniha si celou dobu buduje atmosféru příšerného zločinu a my na konci dostaneme tohle?! Velká škoda.

popeluška
popeluška
12.04.2022 5 z 5

Tak tohle čtení mě moc a moc bavilo a také překvapilo. Výborně vymyšlený od začátku až do konce ....

janakovak
janakovak
17.10.2021 3 z 5

Super čtení na oddech. Příběh mě bavil.

Qetuo
Qetuo
31.08.2021 2 z 5

(SPOILER) Autorka možná měla na začátku dobrý nápad, ale výsledný příběh není nic moc. Celou dobu se mlží kolem toho, co vlastně Zoe provedla tak příšerného, že se domnívá, že ji může pochopit pouze vrah odsouzený k trestu smrti, přitom nakonec vyjde najevo, že to je spíš jedno velké nedorozumění a nebylo třeba kolem toho dělat takové haló.
Není zde téměř žádná postava, s níž by mohl člověk sympatizovat. Hlavní „hrdinka“ byla sobecká a ulhaná. Neměla jsem potřebu litovat Maxe, poněvadž se většinu času choval jako Hulvát. A Aaron byl naivní tím, jak něco očekával od vztahu s o tolik mladší Zoe. Zkrátka se postavy (nebo aspoň většina) chovaly až iracionálně...
Líbilo se mi však, že kniha byla místy vtipná. Tu a tam jsem se zasmála i nahlas. Také chválím postavu malé sestry Dot, která trochu projasňovala atmosféru ponurého příběhu. Příjemnou změnou oproti jiným knihám je, že tato neskončila přeslazeně šťastným koncem.
Když to tak shrnu: Nelituji toho, že jsem knihu dočetla až do konce, ale rozhodně to není něco, k čemu bych se vřele vracela a co bych doporučila přátelům.

bookworm_girl
bookworm_girl
23.11.2020 4 z 5

Knížka má velmi zajímavý námět, je vyprávěna formou dopisů, které středoškolačka Zoe píše vrahovi odsouzenému k smrti. To je rozhodně zajímavé a originální zpracování.

Autorka píše zábavně a poztavě, děj rychle odsípal, nestalo se mi, že bych se u čtení nudila nebo že by byl příběh zbytečně zdlouhavý. Taky bylo fajn, že to, co vlastně Zoe udělala jsme se dozvídali postupně, po kouskách, a protože mě osobně to opravdu zajímalo, tak mě to nutilo číst dál a dál.

Zoe byla fajn hlavní hrdinka, občas se sice chovala přehnaně nebo nepochopitelně, na druhou stranu to asi dává smysl vzhledem k tomu čím si prošla a že jí údajně mělo být 15 let.

Některé události v knize mi přišly dost uspěchané, nereálné a přitažené za vlasy. To že v jednu chvíli se dva lidé propalují nenávistnými pohledy a o dva řádky níže se vášnivě líbají a říkají si jak se milují... to se asi úplně neděje, takže to je jedno malé mínus, místy to bylo prostě nereálné.

Jako další mě zaujala Dot, to je podle mě skvělá, nevinná a roztomilá postava, u které jsem ráda, že dostala v knížce poměrně dost prostoru.

Víc prostoru by si podle mě zasloužil i Sturat, vrah kterému jsou Zoeiny dopisy adresovány. O něm se toho v průběhu čtení moc nedozvídáme. Doufala jsem, že by třeba Zoe mohla dostat dopis od něj...

Max a Aaron jsou postavy, které mě moc nezaujaly, Max mě rozhodně dost štval a jeho chování, především k Zoe, mi nepřišlo vždycky nejlepší. Aaron byl taková průměrná hlavní klučičí postava, nic mě na něm nezaujalo.

Abych to nějak shrnula, tak tahle kniha mě příjemně překvapila, byla originální, zajímavá a poutavá a pokud hledáte nějaké oddechové čtení, které není úplné klišé, tak po této tenké knížce můžete sáhnout. Neočekávala bych od ní ale nic extra, podle mě to nic extra totiž není.

Hodnotím 4/5 a 85%.

anibeni
anibeni
17.10.2020 4 z 5

Kniha se mi překvapivě líbila.. Líbil se mi styl, jakým Zoe psala dopisy do cely smrti. Na jednu stranu zábavné, na stranu druhou se docela vážně zabývala otázkami života a smrti. Což úplně neodpovídalo tomu, že jí mělo být pouhých 15 let. Ale čert to vem, líbilo se mi to, jen mě mrzelo, že ani v samotném závěru nebyl dán alespoň na chvilinku prostor odsouzenému z cely smrti.

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm
30.07.2020 4 z 5

Kniha má zajímavý námět a styl. Autorka píše v podstatě zábavnou formou, její postava se v jednom momentu zabývá otázkami života a smrti, v dalším momentu už řeší pavouka s osmi očima. Co se týče hlavní postavy, je to klasická potrhlá puberťačka, nicméně vzhledem k jejím milostným avantýrám mě zaráží její věk - jestliže dopisy píše v patnácti (přebírám info z anotace, nevybavuji si, že bych v knize narazila na údaj o věku...), hlavní děj se stal v jejích čtrnácti letech, no nevím nevím... Je škoda, že se čtenář nedozví nic o adresátovi dopisů z jiné strany než od jejich pisatelky, která se vůči němu vyjadřuje až nevybíravým způsobem (můj názor). Ráda bych znala jeho reakci. Závěrečné rozuzlení je rozpačité, ale kniha jako celek mě bavila. Neuvěřitelné, ale zábavné.

Roscata
Roscata
16.07.2020 5 z 5

Vůbec jsem netušila co mám od téhle knihy čekat a tak jsem byla při čtená hodně překvapená. Líbilo se mi téma i formát příběhu, jen mi neseděli některé postavy. U Zoe jsem měla problém s věkovým zařazením. Někdy se totiž chovala jak malé dítě, jindy zase hodně dospěle. U její matky a otce mi zase přišlo že hájí jen sami sebe a svoje přání a zapomínají na rodinu. Když se na to ale podívám s odstupem, musím říct že všechny postavy i události krásně naplňovali hlavní téma knihy – vinu a odpuštění. Konec mě trošku zklamal, zároveň si ale myslím že happyend by, po všech těch událostech, nebyl úplně to pravé.

IG: zrzi_cte

kamolka
kamolka
14.06.2020 4 z 5

Knihu mám doma již od roku 2016 a konečně jsem se odhodlala si ji přečíst. Během čtení jsem si myslela, že budu hodnotit průměrně 3*, ale na konci knihy jsem názor změnila. Líbil se mi nápad psaní dopisů vězni v cele smrti. I když si asi knihu znovu nepřečtu, tak mě mrzí, že jsem se jí tak dlouho vyhýbala.

PetraBery
PetraBery
07.06.2020 3 z 5

Young adult literatura, psaná formou dopisů. Patnáctiletá hlavní hrdinka Zoe píše po nocích dopisy, ve kterých vypráví svůj životní příběh, k trestu smrti odsouzenému vrahovi Stuartovi. Co se tenkrát v noci před rokem stalo? Zoe má velký pocit viny, ze kterého se chce vypsat a doufá, že jí psaní dopisů pomůže... Kniha mne neoslovila tak, jak jsem po přečtení anotace čekala, hodnotím proto jako průměr.

Candide
Candide
25.04.2020

Příběh je bublina, která praskne, zašpiní všechno okolo, ale nakonec po ní nic nezbude. Prokousávala jsem se jí tři měsíce a zavírala ji naprosto vyčerpaná. Nevermore.

Knihomolka10942
Knihomolka10942
25.03.2020 5 z 5

Super! Čekala jsem od knížky o něco méně, takže mě velmi mile překvapila????????

RomanDušek
RomanDušek
23.02.2020 4 z 5

Nejvíce bodů v hodnocení si zasloužila postava malé Dorothy, sestry Alice (Alice = Zoe). Tato malá potvůrka, když byla na scéně, byla to legrace.
Je škoda, že odsouzený Stuart Harris nemůže Alici odepsat. Bylo by zajímavé znát jeho názory, myšlenky, postřehy na to, co mu Alice píše.

Kacennnka
Kacennnka
03.11.2019 3 z 5

Autorka má sice zajímavý styl psaní, ale vypráví zbytečně zdramatizovaný a nafouklý příběh. Trápení hlavní hrdinky je velice přibarvené, milostný trojúhleník v plné síle a rozuzlení zklamání.

Svica
Svica
24.07.2019 4 z 5

Lehké čtení pro náctileté čtenářky. Závěr knihy mohl být malinko více propracovanější, ale to nemění nic na tom, že se to četlo samo.

PapayaD
PapayaD
17.07.2019 4 z 5

Velmi dobře napsaný příběh, přečetla jsem ji na jeden zátah. I když je kniha pro mladší, příběh mě do sebe vtáhnul a napínal, strašně jsem se chtěla dozvědět všechna ta tajemství a konec, který celkový dojem sice mírně pokazil, ale i tak jsem s knihou náramně spokojená. Hodnocení: 4*.