Kauza Kristus

Kauza Kristus https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32204/kauza-kristus-32204.jpg 4 59 15

Byl Ježíš skutečnou historickou osobou? Můžeme jakékoli tvrzení opřít o exaktní důkazy? Je Nový zákon – jeden z hlavních pramenů o životě Ježíše – dostatečně důvěryhodný? „Ve svém pátrání po pravdě jsem použil svoje veškeré zkušenosti ze soudniček, v nichž jsem zkoumal rozdílné kategorie důkazů, protidůkazů, vědeckých, psychologických a nepřímých důkazů. Navštívíte se mnou řadu předních vědců – osobnosti s nejvyššími akademickými hodnostmi, s kterými jsem udělal interview. Jde o víc, než jen o povrchní zvědavost. Kdo ve skutečnosti byl Ježíš? Za koho se pokládal? Existuje jakýkoli hodnověrný důkaz na podporu jeho tvrzení? Zde je můj pokus přinést odpověď na výše položené otázky…“ --Lee Strobel... celý text

Duchovní literatura , Náboženství

Vydáno: , Návrat domů

The Case for Christ , 1998

Helena0405
Helena0405
19.11.2023

Ako napísal Erik77, informácie od lekára sú ohromujúce. Nikdy som neprežívala bolesť, keď som čítala o utrpení Ježiša. Toľkokrát som videla kríž a na ňom nejakú sošku, že som si zvykla neprežívať to. Avšak niečo iné som zažila pri čítaní kapitoly s lekárom. Pri opise rímskeho bičovania som skoro omldlela. Už začínam chápať, ako to bolo s tou obetou a prečo Ježiš po poslednej večeri potil krv.

Elea
Elea
22.01.2023 2 z 5

Obávám se, že podle anotace jsem čekala trochu jinou knihu, víc objektivní, méně manipulativní. Závěr, že kdo se obrátí na víru a k Ježíši, se změní v lepšího člověka, kolem sebe nevidím.

martunka
martunka
11.02.2022 5 z 5

Super. Tak tahle kniha je pro mě jedna z těch, které jsem si prostě potřebovala přečíst!

Etilik585585
Etilik585585
06.11.2021 3 z 5

Mám za to , že pro zvídavého čtenáře který se zajímá o to v co a proč křesťané věří je možno tuto knihu považovat za jakýsi ,,odrazoví můstek´´ k dalšímu studiu. Čtivě napsaná a je vidět ,že autor si dal práci se sháněním a posouzením materiálu pro svou knihu., což je třeba přiznat a ocenit.

TERRORDROME
TERRORDROME
01.06.2019 2 z 5

Americký novinár pátra po autenticite Ježiša a jeho zázrakov a má to vysoké hodnotenia, takže som sa do toho pustil aj ja. Kniha je pojatá ako séria rozhovorov pri ktorých autor rozoberá hodnovernosť jednotlivých aspektov evanjelií s niekoľkými novozákonnými top expertami, ktorý drvia na prach každú pochybnosť... teda skoro, lebo ja som ateista ukovaný vo vyhniach Mordoru a keď nejaký ( akokoľvek fundovaný ) týpek vyhlási že zázrak sa musel stať lebo staroveký pisateľ dokázal správne opísať miesta na ktorých sa odohrával, tak proste nepadnem hneď na zadok s modlitbou na perách. Pozitívom je to že Strobel dáva správne rýpavé otázky a dostáva vyčerpávajúce odpovede nad ktorými sa proste človek musí zamyslieť a nejako spracovať ( a treba povedať že čím som to dlhšie trávil, tým viac sa mi to všetko zdalo ako celkom šikovný manipulačný manifest. ). Ono, všetci tí experti sú veriaci, často teológovia, či dokonca kňazi, takže ma neprekvapuje že dochádzajú iba k jednoznačne kladným odpovediam na to či bol Ježiš zosobnený Boh ( ak to o sebe Ježiš tvrdil, vraj to musí byť pravda práve preto že je to také extravagantné ) a mesiáš čo rozhadzoval zázraky ako lentilky a popri tom sa ešte musia občas decentne rozhorčiť nad tým ako sa stále niekto pokúša tieto veci spochybniť. Všetci pochybovači, skeptici a ateisti sú tu celkovo iba za takých habkajúcich truľkov ktorý sú radi ak dajú dohromady aspoň súvislú vetu aby ju naši apologéti mohli rozcupovať. Oni si síce dokážu výrečne vyargumentovať čokoľvek ( ale to dokáže aj Däniken keď tvrdí že pyramídy postavili mimozemšťania ) a že apoštoli a evanjelisti proste nemohli klamať, mystifikovať či sa len mýliť, ale pre mňa je to stále o tom že niekto pred 2000 rokmi píše o zázrakoch a ja tomu môžem iba veriť alebo neveriť. Hlavne v prvej polovici má Strobel tendenciu uspokojiť sa s odpoveďami ktoré vo mne akurát vyvolávali ďalšie otázky a aj keď nakoniec poznamená že kniha proste nemôže obsiahnuť všetko, tak ma štve ak sú mi teda predkladané takéto rádoby definitívy, ktoré vraj dovtedy pochybujúceho autora absolútne odrovnali. Hovoria tu o tom že minimálne 10 000 židov v krátkej dobe opustilo svoju vieru a prešlo ku kresťanstvu, čo sa dá vraj vysvetliť iba tým že videli oživlého Ježiša, ale ani podľa evanjelií ktoré opisujú jeho "posmrtné" zjavenia ho toľko ľudí nemohlo vidieť a väčšina z nich teda musela konvertovať z "druhej ruky", čiže na základe toho čo tvrdili iný ľudia. Taktiež keď sa to hodí, je nám pripomenuté že v staroveku neboli žiadne noviny, rádio a televízia, takže keď Herodes vyvraždil novorodeniatka takmer nikto si to vraj ani nemusel všimnúť, ale zato ak by boli v evanjeliách o Ježišovi napísané nepravdivé či skreslené údaje, hneď by bol údajne oheň na streche a "pamätníci" oných udalostí by sa museli predsa ohradzovať voči takým bludom. Verdiktom knihy proste je že nový zákon je na železobetón stopercentne pravdivý, medzi historickým a mýtickým Ježišom nie je žiaden rozdiel a že je to tak si môže každý overiť tým že sa k nemu obráti. Sorry, toto nežeriem... každopádne aj keď ma kniha o ničom nepresvedčila, tak ju asi odporúčam skúsiť, ale neberte ju moc vážne, lebo je veľmi ľahké podľahnúť veľkohubej sebaistote Kristových obhajcov a nadobudnúť dojem že všetko čo povedia má zmysel... ale nemá, stačí to len rozdýchať a nestratiť hlavu.

Lilda
Lilda
25.02.2019 5 z 5

Tato kniha mě velice překvapila. Věděla jsem, že ji četlo několik mých známých, a tak jsem po ni sáhla. Už jenom tím názvem mě přitáhla. Jsem opravdu ráda, že jsem ji přečetla. Je to přesně ten typ knihy, která obohatí křesťana i ateistu. Líbí se mi, že autor, jakožto odborník jde na věci racionálně a logicky. Vyhovuje mi to, že kniha je řazena logicky a každá kapitola má svůj řád. Reportážní styl je velice přínosný pro tento typ knihy. Je úžasné jak dokázal použít kriminální případy na začátků kapitol jako úvod pro problematiku, kterou pak rozebíral. Určitě doporučuji všem, protože každý si z toho odnese něco jiného. Funguje to jako skvělý argumentační zdroj, na který se lze odkazovat při debatách.

Alcarmo
Alcarmo
03.02.2019 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, připomínající místy detektivku. Lee Strobel přiznává, že kniha neobsahuje všechny možné otázky a odpovědi, to ale ani nebyl záměr. Vybízí čtenáře – bez ohledu na to, zda věří či nikoli, aby o všem přemýšleli. Ukazuje tak jednu z mnoha cest, které vedou ke Kristu.

Selendra
Selendra
19.09.2018 5 z 5

Skvělá kniha, věřícím může odstranit nějaké pochybnosti a nevěřící třeba i překvapit :)

Erik77
Erik77
09.09.2017 5 z 5

Niekedy sa divím čo ľudia dokážu povymýšlať, aké absurdné teórie len aby spochybnili pravosť krestanstva. Teda presnejšie povedané, pravosť Ježiša Krista, keďže na Ňom stojí a padá kresťanstvo. V tejto apologetickej knihe sa možno dozvedieť rôzne argumenty v prospech Krista. Najviac sa mi páčili historické a archeologické argumenty. Vyjadrenie lekára k Ježišovej smrti bolo skvelé, niekedy až šokujúce. Neviem ako niekoho mohlo napadnúť že by Ježiš mohol prežiť také kruté ukrižovanie (lepšie povedané masaker), prísť v bolestiach medzi učeníkov a tí sa zrazu zmenili na skupinku, kt. zmenila svet. Túto knihu by sme mohli pokojne zaradiť pod žáner historický.

robert5314
robert5314
25.12.2015 5 z 5

Jednoznačně naprosto fantastická kniha. Autor dva roky zkoumá pravdivost, autenticitu, hodnověrnost, historickou přesnost Nového Zákona. Podobně jako při své předchozí novinářské investigativní praxi zkušeného právníka zkoumá důkazy "pro a proti". "Vyslýchá" špičkové vědce - historiky, psychology, teology, jazykozpytce... Dochází k jednoznačnému závěru....

Leenah
Leenah
15.01.2014 5 z 5

Skvělá kniha, která není vůbec náboženská, přestože je o víře... Žádné nátlaky, přesvědčování, schovávání informací... Prostě jen čistá pravda a otevřený konec, kdy se každý může rozhodnout sám.

Monique2f
Monique2f
09.02.2013 5 z 5

Je to jedna z kníh, ktorú keď človek chytí do rúk, tak sa od nej nemôže odtrhnúť. Moja najrýchlejšie prečítaná kniha. Som veriaca a nemyslela som, že ma to tak dokáže zaujať či utvrdiť vo viere. Naozaj som rada, že som si ju prečítala a vrelo ju odporúčam aj ostatným.

MrsFantasia
MrsFantasia
30.08.2011 5 z 5

Sestra je silně věřící, takže když mě, člověku s poměrně laksním přístupem k náboženství, nacpala tuhle knihu, tak jsem jenom protočila oči a rozhodla jsem si ji přečíst jen aby se neurazila.
Jenže po pár stránkách mě chytila a nepustila. Musela jsem ji číst postupně, protože autor nás doslova zasypává fakty, ale i přes množství informací se to čte samo.
Je to psané fornou rozhovorů, takže čtenář nejenže sleduje to, jak jsou rozmetány veškeré námitky proti evangeliím a Ježíšovi, ale můžeme si zde přečíst i bezprostřední reakce jak Strobela, tak proti diskutujícího.
Všem, kteří mají otázky tohohle typu knížku vřele doporučuji.

adso_
adso_
01.08.2011 4 z 5

Doteď nevím, jak jsem ty novinářské kecy od Leea překousla a přelouskala... ale podstata knihy (rozhovory s vědci ne téma Ježíš) je fenomenální a jisto jistě stojí za přečtení. Odnesla jsem si z knihy mnoho poznatků, za které má ode mě 4*. Poměrně čtivé, určitě nic těžkého na čtení. Působí skoro jak detektivka :D

megi
megi
30.11.-0001 4 z 5

Velmi složitá kniha na čtení...četla jsem ji po kouskách snad přes měsíc, je psaná víc vědecky ale rozhodně jsem toho nelitovala protože mi dala nový pohled na evangelium z různých hledisek.