Kathy

Kathy https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233146/bmid_kathy-233146.jpg 4 127 42

Mladou ženu Kathy žijící ve spokojeném smíšeném manželství s šumavským Němcem čekají na konci války zásadní rozhodnutí. Co pro ni bude v neklidných dobách důležitější? Manželský slib? Národnost? Odvaha? Čest? Barvitá novela Kathy inspirovaná skutečným příběhem si klade spolu s hrdinkou právě tyto otázky a zároveň nechává na čtenáři, aby na ně zkusil odpovědět i on sám. Svižný styl knihy nezapře dlouholetou novinářskou praxi autora a novela tak připomíná strhující reportáž, která bez potíží udrží čtenářovu pozornost od první stránky až po závěrečnou pasáž.... celý text

m2056
13.05.2023 2 z 5

Mě to moc nechytlo dočetl jsem jen že to bylo krátké ale taková bohužel byla doba pro to mě asi tak nechytlo nezažil jsem to.

markej
04.05.2023

Když jsem při brouzdání jihlavskou knihovnou objevila prvotinu Jana Štiftera Kathy, měla jsem velkou radost, protože jsem vůbec nevěděla, že ji mají, a protože knížka už běžně nejde sehnat...

Kathy je novela složená z krátkých kapitol, které přeskakují v čase a tvoří pestrou (a často až naturalisticky vykreslenou) mozaiku ze života Kateřiny, jež se narodila na jihočeské vesnici a provdala se v Českých Budějovicích za Němce Johanna.

Knížka se odehrává v první polovině minulého století, takže už tušíte, s čím se Kathy musela potýkat: s tím, k jaké národnosti se přihlásí, jakým způsobem se postaví k nacistické propagandě a jestli bude po válce odsunuta.

Pro tuhle knížečku platí, že je malá rozsahem, ale velká dosahem, vešlo se do ní všechno. Nejvíc mě zaujal ten způsob vyprávění, přesouvání se v časových rovinách, přičemž jste si příběh hodně dotvářeli sami ve své mysli, skládali dílek k dílku, až vznikla celá skládačka.

Příběh vychází ze skutečné události, a když si uvědomíte, kolik takových bylo, lehko na duši vám z toho nebude, ale opět je to něco, co si musíme připomínat pořád a neustále.

Hodnocení: 4,5 * z 5 *

chlupydupy
25.04.2023 3 z 5

Hodně zajímavé téma..ale na mě byla knížka moc útlá, nestihla jsem se s hlavní postavou pořádně sžít, představovala bych si ji delší

Johana
07.04.2023 2 z 5

Útlá knížka, kterou zvedá nosné téma - poválečné křivdy ve vysídlovaném pohraničí - a zajímavý styl. Ale nemohu říci, že by mne nadchla. Dokonce mám z jejího čtení divný pocit, cítím se manipulovaná a vydíraná, že se mi to musí a musí líbit a že kdo neskáče, není Čech...

Nedoporučuji. Ať se to tváří jak chce, kus pořádné literatury chutná jinak.

Evaho73
21.03.2023 5 z 5

Minimalizmus vôbec neuberá na sile tohto diela a práve naopak, dodáva príbehu ten patričný dôraz smerom k nespravodlivosti páchanej na nemeckých občanoch a ich rodinných príslušníkoch tesne po skončení druhej svetovej vojny.
Ide tu o veľmi silný a autentický príbeh, ktorý zapadá do tienistej stránky našej histórie. Autor ho servíruje nám čitateľom tak, že každá veta alebo slovo nie sú zbytočné a majú svoju váhu pre vytvorenie celkového obrazu o daných skutočnostiach.

Doubravka1975
07.03.2023 5 z 5

Taková krátká a stručná jednohubka a tak silný příběh. Příběh Kateřiny (Kathy) Schwarzové ( autorovy babičky) z konce 2.světové války v Českých Budějovicích, o jejím nelehkém rozhodnutí
Autor putuje do oblíbených a doporučuji nejen Kathy, ale všechny jeho knihy

GeRaltzRiVie01
21.02.2023 4 z 5

Menší počet stránek neubírá příběhu na síle.

rumova_kulicka
06.02.2023 4 z 5

Surový, strohý, ale silný příběh, kterých v té době muselo být mraky. O to je to smutnější...

Gweny
27.12.2022 4 z 5

S odstupem vidíme, čeho se lidstvo samo na sobě dopouštělo... ale co v tu chvíli - jak bychom se na jedny nebo druhé dívali? Dokázali bychom být nestranní nebo naopak stranit těm, kteří byli nevinní? Toť otázka.
Tohle krátké dílo vede k zamyšlení. Nejsou v něm hluchá místa. Není v něm nic navíc. Vše jde přímo kupředu. Nemá smysl se otáčet zpět. Sophiina volba - TADY a TEĎ rozhodni o sobě a svých dětech. Nemáš šanci, nemáš čas na rozmyšlenou i když nevíš, co tě další den čeká...

Márinka
24.12.2022 5 z 5

Kateřina Tučková sepsala na téma vyhnání Němců po 2. světové válce 400 stránkový román. Janu Štifterovi stačilo 90 téměř kolibřích stránek. Tím dokázal, že není třeba tisíce slov, aby nám přiblížil osudy nesmyslných poválečných obětí.

Osudy lidí, kteří se ničím neprovinili, a přesto byli vydání napospas bezcharakterním kreaturám, které se dostali k moci. To, co bylo před válkou normální, česko-německá manželství, je najednou nepřípustné, ba přímo zločinné a lidé přestávají mít jakýkoli vliv na svůj osud.

Téměř filmové střihy mezi obdobími - od První republiky po 50. léta - živě přibližují čtenáři autorův rodný kraj a jeho obyvatele. Autentičnost příběhu tkví také v tom, že se jedná o osud Štifterovy babičky. Toto poznání mě přivedlo k myšlence, že kdyby se Kateřina/Kathy tenkrát rozhodla jinak, nikdy bychom skvělého spisovatele Jana Štiftera nepoznali ...

karol.cadex
21.10.2022 5 z 5

Nutně, nutně bych ji potřebovala jako pětisetstránkový román. Skoro jsem měla pocit, že jsem po přečtení byla odbyta. Ba ne, naprosto objem respektuji a věřím, že to Štifter napsal tak, jak musel/chtěl/potřeboval/co já vim. Prostě tomu věřím.
Děj se odehrává opět na místech, kudy každý den chodím, kde to znám, sice jinak, ale o to je to snad autentičtější.
Podobných knih bylo napsáno mnoho, nicméně Kathy se žádná nepodobá. Kathy je neskutečně reálná. Kathy je lyrická, hrozně se mi “líbila” blouznící část s Maruškou. A Kathy je tak šíleně nespravedlivá, na konci jsem jen lapala po dechu.
Autor je aktuálně v mých top. Dlouho jsem hledala někoho, kdo mě zase takhle chytne a já autorovi děkuji.

4xbabča
28.09.2022 5 z 5

Přestože je to malá knížečka, popisuje krásný, ale hodně smutný příběh hlavní postavy Cathy během 2. sv.války a po jejím skončení. Problém národnosti ve smíšeném vztahu byl pro ni těžkou volbou. Kniha od autora p. Štiftera je opět moc pěkně napsaná a určitě stojí za přečtení a já se těším už na jeho další knihu.

hzd
20.09.2022 5 z 5

Přestože je knížka hodně tenká, příběh v ní je hodně silný. I když se jedná o autorovo prvotinu, četla se hezky. Bylo v ní řečeno vše. A opět mé rodné Budějovice, tentokrát v době válečné.

jaroiva
16.09.2022 4 z 5

Prostě smutné komorní minidrama. A - jako vždy od J. Štiftera - moc dobře napsané.

Dela111
23.04.2022 3 z 5

Novela Kathy se odehrává v těžké době a líčí pohnutý osud hlavní hrdinky, život plný bolesti a nelehkých rozhodnutí. Děj přeskakuje mezi několika časovými rovinami.
Námět je výborný, ale příběh je napsaný velmi stručným až strohým stylem, což mně sem tak úplně nesedlo. Ovšem oceňuji nespornou vypovídací hodnotu o určitém období našich dějin.

Zuzanak4
05.12.2021 5 z 5

Krásná kniha o těžkých rozhodnutích. Štifter je hvězda.

deauville
09.11.2021 4 z 5

Další příběh na téma odsunu Němců po 2. světové válce. Komorní dílko, a i když téma už bylo v literatuře mnohokrát prezentováno, tento příběh je přesto čtivý - podaný stručně a stroze - což se mi ale líbilo. Nač psychologické rozbory a filozofování, když má člověk (v tom lepším případě) jen dvě možnosti - špatnou a ještě horší. A tohle, podle mého hlavní "message" knihy, je v příběhu zachyceno.

Acamar
05.03.2021 3 z 5

Silný příběh jednoho konkrétního člověka, bezmocně semletého v soukolí poválečného vypořádávání se s německou menšinou. Další Gerta Snirch s variací Sophiiny volby navíc. Akorát tak nějak telegraficky, jako načrtnutá skica, třeba pro pozdější románové zpracování. Stejně telegraficky hole působí i "jazyk" novely, což bude pro někoho stylistický klad, ale já si musím naordinovat nějakou knihu se spoustou rozvinutých košatých souvětí.

Jirinamac
13.01.2021 5 z 5

Život Kateřiny Zahradníkové provdané Schwarzové je popsaný na pár stránkách. Češka provdaná za Němce, jak žila před válkou, průběh odsunu po válce, rozdělení rodin a příděl bytů pro ty, kteří mohli zůstat. Knížku je možné stáhnout zdarma, tak se může dostat k více lidem.

veronika5179
02.01.2021 3 z 5

Surová jednohubka, která připomíná Vyhnání Gerty Snirch, taková její poloviční sestřička. Bohužel té surovosti, strohosti a odstupu bylo na můj vkus až příliš.