Kaleidoskop (70 povídek)

Kaleidoskop (70 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11244/bmid_kaleidoskop-7XX-11244.jpg 5 355 48

Sbírka sedmdesáti povídek nestora žánru science-fiction tematicky rozdělená do osmi okruhů: Hrůza a děs — Kouzla a fantazie — Budoucí světy — Mexičané — Američané — Irové — Podivíni — Klidný podvečer. Výbor sestavila a doslov napsala Jarmila Emmerová. 01-008-89

Gimli
08.04.2022 3 z 5

Hororové a scifi povidky jsou většinou dobré, zbytek už mě tolik nebavil. Celkově to však bylo slabší, než jsem čekal.

Sitting-Bull
05.03.2022 1 z 5

No, musím říci, že Bradburyho miluju a některé jeho knihy čtu opakovaně. Tahle mi však dala hodně zabrat a mnohokrát jsem to už chtěla vzdát a knihu odložit, ale jako chronický dočítač jsem to dotáhla do vítězného konce. Mohu konečně říci: "Ufff, hotovo."
Nikdy bych nevěřila, že zrovna R.B. dám v hodnocení pouhou jednu hvězdičku, ale kdybych dala víc, byla bych neupřímná sama k sobě. Kvalita povídek má totiž obrovské rozpětí, jsou tu povídky nudné k uzoufání a jsou tu povídky, které mi v hlavě zůstanou a je škoda, že z nich nejsou rozvinuté knihy...

Meda77
25.11.2021 4 z 5

Tohle je opravdu povídkový nářez. Ačkoli je povídek hromada tak nejsou únavné. Drží se rozmanitého tématu od hororu, scifi až k válečným záležitostem. Kniha je výjimečná, protože ji nemusíte číst ani v krátkém horizontu,dá se počítat klidně dle chuti mezi jinými knihami. Bradbury je pojem, takže nehrozí nějaká průměrnost. Dobrý počin. Poctivé 4starsy.

alexa2660
17.11.2021 5 z 5

Môj prvý Bradbury a odvtedy ho milujem. Cecy!

kralika
15.09.2021 4 z 5

Nemáte moc času na čtení? Zbývá vám tu a tam dvacet minut, se kterými nevíte jak naložit? Něco Vám poradím: sáhněte po této knize, o kterou zakopnete snad v každém antikvariátu. Nechte si ji někde po ruce - vydrží Vám dobrého půl roku.
Ale to hlavní: o každou tu dvacetiminutovku s panem Bradburym budete bohatší. Rozumíte? Bohatší!

Jitka6
31.05.2021

Bradbury je vypravěč s úžasnou fantazií. Melancholie, smutek, zamyšlení....

R47
05.02.2021 5 z 5

Bradbury je hlavně mistr povídky. A v tomhle výboru si každý najde svůj žánr. Mně podivuhodně utkvěla ta titulní, nedějová. Ten obraz kosmonautů rozstřelených jak kulečníkové koule.

Toffee
25.01.2021 5 z 5

Zjišťuji, jak málo jsem Bradburyho znala. Šíře jeho zájmu je neuvěřitelná, od fantasy, přes horory až po sci-fi. Z některých mrazí z neznámé, neviditelné hrozby, v řadě z nich zase silně rezonuje doba studené války, ovzduší strachu a taky smutku z opuštění planety.

muf-rodrigo
06.01.2021 5 z 5

Fantastická kniha mnoha a mnoha povídek, fakt tlustá, ale ideální na čtení, když si jen tu a tam něco chci přečíst. Povídky na sebe nenavazují a nejlepší je, že Bradbury měl vážně obrovský záběr, od sci-fi, přes (dnes by se řeklo) psychothrillery po detektivní povídky, takže každý si tam najde to svoje podle nálady. Kniha, kterou nikdy z knihovny nevyřadím.

renefer
30.12.2020 3 z 5

Je zajímavé, že současní autoři píšící romány přijdou s námětem a doplní ho spoustou omáčky a vydají několikasetstránkové dílo. RB má těchto nápadů neuvěřitelně mnoho, ale místo sáhodlouhých románů píše povídky. Z každé povídky by přitom pohodlně vytvořil román. Pravda je , že některé jsou lepší a některé horší. Když jsem tuhle knihu četla na základce, zůstala mi v hlavě povídka o cestování časem, kde jeden zašlápnutý motýl změní celou budoucnost. O pár desetiletí později mě více zaujala povídka o chlapci, který přichází o své tělo. Tak jako tak kniha určitě stojí za přečtení.

Metcheque
01.12.2020 4 z 5

Velmi zajímavé, tematicky nezvyklé, akční i meditativní povídky. Některé slabší a nudnější, většina ale patří do zlatého fondu Raye Bradburyho.

perdida
09.08.2020 5 z 5

Doporučuji. Je obdivuhodné, jak autor podal běžné životní situace a události tak, aby se člověk bál (Malý vrah, Zástup,...). V některých povídkách jsou nadčasové myšlenky. ... Rozvoj technologie je k něčemu dobrý, ale k něčemu i špatný. Lidé zapomínají číst, rozvíjet své myšlení.

WaspSalander
25.06.2020 5 z 5

Nadčasové a geniální.

Greenfingers
08.06.2020 5 z 5

Snad první z výběrů Bradburyho povídek, který jsem četl (přiznám se, že to bylo již před delší dobou). Nic naplat: autorovy příběhy mě stále okouzlují svým malebným jazykem zajímavými a neotřelými náměty. Styl, jakým je Bradbury napsal, mi imponuje, považuji ho za jednoho z nejlepších v žánru krátká próza.

sybik1
30.12.2019 4 z 5

Klasický Bradbury v často překvapivě vypointovaných povídkách rozdělených do několika žánrů. Zajímavá je např. povídka "Modrá láhev" s duchovním přesahem o hledání a jeho konci.

Phoenix16.cz
29.12.2019 4 z 5

Je tu hodně povídek, většina těch více známých. Spoustu jich znám z jiných sbírek, ale přesto nikdy neomrzí. Jsou tu ty nejlepší z nejlepších, jsou tu i ty slabší. Záběr témat je opravdu široký. Prostě Bradbury:-)

mvstrom
08.10.2019 5 z 5

Malý vrah, Vítr, Zástup ...... je to třeba komentovat ?

Metcheque
01.09.2019 4 z 5

Knížka, která obsahem odpovídá svému názvu. Fantazijně i metaforicky hodně bohaté a barevné sci-fíčko, navíc tematicky různorodé. Už ty názvy jednotlivých povídek dokážou tak namotivovat...

petrarka72
29.07.2019 5 z 5

Vynikající čtení, které je dobré si šetřit... Kromě formální vytříbenosti, smyslu pro metaforu a vědomí pointy je výjimečná soucitnost a empatie autora, přitom bez sentimentu a patosu. Prostě je mu líto osamělé obludy z hlubin stejně jako člověka, který zabloudil v čase či prostoru, stejně jako lidstva odsouzeného k zániku...

Klárai
23.06.2019 5 z 5