Jumper

Jumper https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5225/jumper-5225.jpg 4 87 19

Jumper série

< 1. díl

Davey nesplnil svoje domácí povinnosti a teď vidí, jak se k němu blíží otec, aby jej potrestal. Zavře oči a jen si přeje být někde jinde - a ocitá se ve Stanvillské veřejné knihovně. Tak začíná kultovní román Stevena Goulda, poctěný několika cenami a vyvolávající kontroverzí reakce, právě uváděný na plátna kin. Davey se učí se svou nově objevenou schopností teleportace zacházet, zařizuje si nový, napůl ilegální život v New Yorku, cestuje. Stále jej však tíží vzpomínky na dávno nezvěstnou matku a touha ji opět spatřit. Osud mu to však nedopřeje a Davey, stále v nebezpečí, alespoň usiluje o nalezení jejích vrahů. Na své cestě se setkává s mnoha tragédiemi a obtížemi, ale jeho odvaha, silný charakter a neobvyklé schopnosti mu dovolují překonat téměř cokoli.... celý text

m2056
01.09.2023 3 z 5

Zajímá kniha dobře napsáno sice je to průměr ale i tak potěší nezklame.

danny_21
22.08.2022 4 z 5

Před pár lety jsem viděl stejnojmenný ne úplně povedený film s představitelem Anakina Skywalkera a s odstupem několika let jsem se dostal i ke knižní předloze, který je jak už to tak bývá daleko povedenější. Hrdina je sotva odrostlý adolescent Davey s mimořádnou schopností teleportovat se na libovolná místa, což v jeho případě zpočátku znamená zajištění dobré finanční situace a možnosti cestování dle libosti. Jakmile ale začně Jumper vystupovat jako nekompromisní SEAL likvidátor teroristických buněk, začně to ubírat na kvalitě a koutky se mi začaly stáčet pobaveně vzhůru, ale jako celek hodnotím v lehkém nadprůměru, bavilo mě to, četlo se příjemně, nenáročně a navíc jsem se přistihl, jak dumám nad tím, jak bych s takovou schopností naložil já - 75 %

Saela
24.04.2022 5 z 5

Nechápu, proč má kniha filmový přebal. Krom jmen, místa bydliště, knihovny, vykradené banky a schopnosti "skákat" nemá s filmem nic společného. Knihu jsem čatla na základě filmu, který se mě osobně líbí a sem tam si ho ráda pustím. Tak jsem byla zvědavá na knihu. Musím říct, že zápletka knihy se mi líbila i možná víc a také bych ocenila zfilmovanou i tuto verzi. Kniha mě dost bavila, psalá velice jednoduše, žádná omáčka kolem, žádné přikrášlování češtiny, prostě skvělá jednoduchost. Teď jsem zjistila, že je i druhý díl, tak se vrhnu i na ten :)

WolfIssen
23.01.2020 5 z 5

Pokud by se mě někdo zeptal na bombastickou sci-fi v reáliích běžného života, určitě mu doporučím tuto skvělou pecku.

a.r.nick
04.01.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila moc, nápad i zpracování. O schopnostech např. cestovat časem jsem toho načetl už hodně, ale o schopnosti skákat mezi různými místy, které hlavní hrdina kdy navštívil, si žádnou knihu nevybavuju, čili mi ten nápad přijde příjemně originální. A kladně hodnotím i vyprávění v ich-formě a to, že oním vypravěčem je puberťák, který se se svou superschopností vypořádává vzhledem k věku tak nějak přirozeně a očekávatelně (nebo jak psal někdo pode mnou - lidsky). Za sebe si umím představit pokračování, protože ta dovednost během vteřiny "zmizet" a octnout se na konkrétním jiném místě nabízí hrdinovi (a autorovi) obrovskou škálu možností využití (aniž by se ale z Davida stal buď celosvětově obdivovaný superhrdina, nebo naopak superpadouch). Hvězdičku z hodnocení ubírám úplně subjektivně za to, že k naprosté spokojenosti mi chybělo zasazení děje do dnešní moderní doby - aby měl hrdina k dispozici nejnovější technologie, které v době vydání originálu románu ještě bohužel nebyly dostupné...

Lee7
07.04.2019 3 z 5

Tak jo, film byl katastrofa a knihou jsem si chtěla zlepšit náladu. A opravdu, byla dobrá a až mě překvapilo jak. Bavila jsem se.

Terva
11.01.2019 5 z 5

Nazdar,
jmenuju se
David Rice
a jsem
teleport.

Obrovské překvapení. Viděl jsem totiž film a, i když mám rád kdejaké šílenosti, obsah filmu mi moc nesedl. Hlavně to Americké růžovoučké řešení a ty konce, to bych se vždycky pobl.... zbláznil. Ke knize jsem tedy přistupoval opatrně. Tedy nejdřív rychle, když jsem jí v jednom pražském antikvariátě zahlédl, ihned jsem po ní šáhl, ale rozmrzelost z filmu mě radila: Opatrně chlapče, abys nebyl zklamán.

Malá ochutnávka:
Pokaždé když jsem „skočil“, objevil se pocit nereálnosti, dezorientace. To mohl být můj posun do iracionální psychózy, přizpůsobení hrozné skutečnosti. Na druhé straně to mohl být výsledek výpadku všech smyslů, když se mé okolí zcela změnilo. Sakra – samotná povaha skoku mohla být dezorientující.

Nejsem zklamán, naopak jsem v sedmém nebi, ale to odskakuji. To, co mě nejvíce nadchlo, je „skoro“ brutalita hlavního hrdiny. Nejlepší scény jsou ty, když se rozhodne vzít právo do vlastních rukou a skoky všechny háže do vody. To, co vlastně dělá je terorismus sám a v Americkém filmu zcela, dá se říci, zakázaný. Tady se s tím hlavní hrdina prostě nesere. A to je to, co knize dodává mrazivou atmosféru a čtenář vlastně ze schopnosti „skákat“ dostává strach.

Citát: Nemyslel jsem si sice, že jsem mimozemšťan... ale nebyl jsem si jistý.

Využití skoků je zde skoro zcela osobní záležitostí, kdy se nehledí na důsledky. Viz třeba loupež v bance. Precizní a dokonalé. Dalším příkladem může být třeba otvor bez dveří, kde si hlavní hrdina schovává nakradené věci – prostě bomba. Žádný čajíček. Tohle prostě vřele doporučuju a zapomeňte na nepovedený film.

Citát: Zavřel jsem oči a skočil.

martina.culik
02.01.2019 4 z 5

Knihu jsem četla na základě filmu. Překvapivě mě dost bavila - ani jsem to nečekala.
Objevování superschopností a toho, jak je Davy využil, je takové hodně lidské a to se mi líbilo.

YA-girl
17.09.2018 4 z 5

I za mě příjemné překvapení - popis toho, jak Davy objevil a využil svou "superschopnost", mě okamžitě vtáhl do děje a nechtěl pustit :). Celé to bylo hodně uvěřitelné, takové promyšlené, logické, dotáhnuté... prostě nenašla jsem skoro žádná "prázdná místa", ani jsem na konci nekroutila hlavou, že by z příběhu šlo vytřískat víc. V tom směru, jakým se Davy rozhodl se svou schopností naložit, mi román přišel skvěle propracovaný a "dokončený" :).

hanpari
26.12.2017 4 z 5

Příjemné překvapení.

Peter.Melon
31.03.2015 5 z 5

Dobrý román,který napsal bystrý autor...Hodnotím velmi kladně.

Falquar
15.07.2014 5 z 5

Ano. Vcelku slušnou část knížky tráví hlavní hrdina fňukáním nad svým vlastním osudem, jak už tu někdo zmínil. Normálně bych si stěžovala taky, nejspíš. Ale k Jumperovi to celé tak nějak patří.
Příběh je vyprávěn z pohledu hlavního hrdiny a to tolik (právem!) milovanou ich formou, která zajišťuje bezprostřední zážitek. Rozhodně není nouzi o akci, obzvlášť ne v druhé polovině knihy, ale osobně mi přijde, že převažují pocity a monology hlavní postavy, kombinované s občas až trapně upřímnými a emotivními dialogy. Rovněž to celé trochu zavání Garym Stue; přestože Davyho schopnosti mají jistá omezení, žádný padouch se těch omezení nedomákne - ale překvapivě to nijak zvlášť netrhá oči. V čem je totiž Davy dokonalý "navenek", to postrádá uvnitř; je sobecký, popudlivý, a ač má i světlé chvilky a tehdy působí vcelku sympaticky, buďme upřímní - není to úplně typický kladný hlavní hrdina. Nebojí se využít své nadání k nekalostem, trestá zlo jen tehdy, kdy mu to hraje do karet, a svým nepřátelům znepříjemňuje život jako školený záporák.
Kdyby ti padouši byli trochu míň umbridgeovští, možná bych jim dokonce fandila, byť už od začátku bylo jasné, že to s nimi nedopadne zrovna nejslavněji.
Celkově mám ale z příběhu velmi dobrý pocit - už dlouho se mi nestalo, že bych něco takhle hltala, a pak to dočetla a byla naprosto spokojená, připadalo mi, že se děj odvíjel správně a to zakončení tomu sedlo jak prdel na hrnec. Pro mě je to tedy sice zdaleka ne nejlepší, ale tak nějak výjimečně skvělá knížka, ke které se určitě někdy vrátím, i kdyby jen pro ten dobrý pocit.
Už se těším na Griffinův příběh.

Blaf
25.06.2014 3 z 5

Zajimavý nápad, ale řekl bych dost nedotažené v detailech. Děj byl zajimavý a kniha nenudila.

katerinad
10.10.2013 3 z 5

knihu mi půjčila kamarádka, byla jsem varována že od poloviny knihy se děj točí jiným směrem, Musím říct, že měla pravdu, od druhé poloviny jsem se musela nutit do čtení ještě víc, než předtím.

Phoenix16.cz
03.01.2013 1 z 5

K přečtení této knihy mě přivedl stejnojmenný film, který se mi docela líbil. Ne že by to bylo něco světového, ale rozhodně film, který neurazí. S knížkou už to bylo poněkud slabší. Autor se na můj vkus příliš soustředil na popis utrpění hlavního hrdiny, který vždycky když už měl nadosah "lepší" život, něco mu ho drsným způsobem přerušilo a on se pak utápěl v lítosti "proč zrovna já". Kvůli neustálému fňukání, které bylo stále zdůrazňováno, musel hlavní příběh poodstoupit do pozadí, což zrovna mě nesedlo.

Lusa
23.12.2012 5 z 5

Ze začátku velmi odpočinková četba, druhá polovina knihy mi utekla velmi rychle, protože jsem chtěla vědět, jak to všechno dopadne. Opravdu skvělý a napínavý příběh.

Augi
28.06.2012 4 z 5

Viděl jsem film, při čtení knížky jsem si pořád říkal že ve filmu to bylo jinak, jiné postavy, jiné situace. Pak jsem zjistil že druhý díl je zfilmovaný :) Takže knížka oproti prvnímu dílu může být mnohem akčnější a napínavější..

czKarlos
18.12.2011 5 z 5

Přečteno v angličtině.
Dostal jsem to od sestry. Doufám, že přihraje i druhý díl :)

Pidzey
30.11.-0001 4 z 5

Obyčejný příběh o obyčejném klukovy,který zjistí že má neobyčejnou schopnost,kterou by snad chtěl mít každý.Teleportaci.
Příběh vyprávěný z pohledu hrdiny mě zaujal už od začátku.Je dobře čtivý má poměrně spád i přez to že možná do půlky je spíše o Deviho životě,ale hned jak najde matku aby ji v zápětí ztratil,začíná se rozehrávat solidní hra na kočku a myš.Do toho ještě láska,pomsta a spravedlnost.Rád bych si přečetl i druhý díl nazvaný Reflex,ale ten v našich hájích zřejmě neseženem,škoda.