Jsou světla, která nevidíme

Jsou světla, která nevidíme

Marie-Laure žije se svým otcem v Paříži nedaleko Muzea přírodní historie. Její otec má na starosti tisíce zámků v budově muzea. V šesti letech Marie-Laure oslepne a otec jí postaví dokonalý model jejich čtvrti, aby si mohla ulice vštípit do paměti a byla schopná najít cestu domů. O šest let později Paříž obsadí nacisté a otec s dcerou prchají do opevněného městečka Saint-Malo, kde žije ve vysokém domě u moře Mariin samotářský prastrýc. Odvážejí s sebou nejspíš nejcennější a současně nejnebezpečnější klenot z muzejní sbírky. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/24_/247487/jsou-svetla-ktera-nevidime-SLW-247487.jpg 4.41499

All the light we cannot see (2014)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

jana1306
dnes

Kniha na me velmi zapusobila a to knihy z valecnou tematikou nevyhledavam..Silne tema velmi dobre podano...i jsem si poplakala. Rozhodne stoji za precteni a uvedomeni si, jake mame stesti, ze zijeme v teto dobe...

durinka
včera

Úžasná kniha, která se čte skoro sama. Silný příběh. Rozhodně by neměla uniknout nikomu, kdo navštívil Saint-Malo. :)

Leniii
včera

Ke knize jsem se vlastně dostala náhodou...každopádně jsem ráda, že jsem se k ní dostala a měla jsem možnost si tento krásný příběh přečíst!

j.kilk
včera

Ke knize jsem se dostala díky Čtenářské výzvě. Dlouho jsem se rozmýšlela, kterého autora si vybrat pro splnění 7. bodu výzvy, knihy od držitele Pulitzerovy ceny. A vybrala jsem si velice dobře, už od prvních stránek mě kniha doslova pohltila. Konec mi pokazilo jen to, že jsem se tady v komentářích předem dočetla, jak vše dopadne. Od teď komentáře čtu až po přečtení knih.

Bbpanda
předevčírem

Pulitzerovu cenu tato kniha dostala oprávněně. Příběh je krásný. Přeskakování časové linky mi ze začátku vadilo, ale nakonec to byla jako jedna malá skládačka, která při přečtení další stránky dávala větší smysl. Bylo to krásné, ale i smutné zároveň. I když je to kniha o druhé světové válce není surová, je lehká a jediné slovo, které mě teď neustále napadá je, že je krásná. Jak těžké to asi muselo být pro slepou dívku a jak snadno Němci zmanipulovali mladé chlapce. A do toho tolik přírody, ptáků, šneků, oceánu a především tak milé nežnosti, která mě provázela celou knihou. Bylo mi strašně líto, že kniha najednou skončila, chtěla bych žít její příběh dál..

maryska09

Tato kniha má děj odehrávající se za druhé světové války, za strašného období novodobých dějin, přesto je velmi půvabná. Celý příběh je velmi milý, plný radosti ze života, plný krásy všedních dnů. Čtenář přímo cítí horko slunce i vůni moře. Zároveň však mrazí z toho, čeho všeho je lidstvo schopno, co všechno dokážeme připustit a kam to až musí zajít, abychom si dokázali znovu vážit života a míru.

mija.chalka

Krásná kniha. Četla jsem jedním dechem a musela prostě vědět, co bude dál.
Rozhodně můžu doporučit.

Nelíísek

Co více dodat, prostředí je sice smutné ale autor dokáže naprosto dokonale zachytit nejen příběh hlavních postav ale také všechna prostředí války během 4 let, jak se děj postupně odehrává a v jakém strachu a bídě lidé žijí, kniha mě opravdu tak strašně moc vzala že jsem nebyla schopna přestat číst. Zajímavé jsou hlavně rozdílné pohledy na válku. Kniha je mimo můj běžný žánr a dostala jsem se k ní díky čtenářské výzvě a absolutně toho nelituji! Kniha je nádherná a dávám jí 5*.
„A je tak těžké věřit, že po těchto cestách se mohou pohybovat i duše?“ - Marie-Laure (Strana 532) .
Kdo přečte pochopí, nejkrásnější myšlenka z knihy.

vendulanovotna

Kniha, pro níž stojí za to napsat komentář.
Ač zasazené do války, nemohu knihu ohodnotit jinak nežli krásnou. Příběh nádherně promyšlený, do detailu popsaný...
Líbí se mi drobné radosti, malá vítězství a různá podoba lásky v kruté době...
A i když píšu povětšinou dlouhá hodnocení, zde mi zkrátka nějak došla slova.

Aracely

Tato velmi obsáhlá kniha mi ,,vyrazila dech, vzala moje srdce a zlomila ho vejpůl"...
Válečné romány opravdu nemám ráda. S knihou jsem dlouho váhala, ale nakonec jsem podlehla své zvědavosti. A nelituji toho, zase něco úplně jiného, než jsem zvyklá... O této knize by se dalo napsat stovky slov a stejně by to bylo málo... Zdaleka by to nevystihlo hrůznosti války...
Buďme rádi, že jsme válku nezažili a žijme v míru. Po přečtení tohoto Pulitzerem oceněného románu zní všechny naše běžné starosti jako malichernosti...
Kniha ve mne zanechala hluboký dojem.
Nicméně 1* dolů stahuji za konec a za jisté nevysvětlené události...

I tak ale doporučuji k přečtení!

Kralovna_Andy

nadherna kniha a zaroven smutna :)

Halka2

Velice zajímavý a také stresující pohled na válečnou dobu formou příběhů hlavních i vedlejších postav. Velice poučné pro všechny generace. Upřímně, tomuto tématu se vyhýbám ale na druhou stranu je dobré jednou za čas si tuto dobu připomenout. Když už nic jiného, tak pro uvědomění štěstí, že většina​ z nás toto nezažila.
Musím přidat hvězdičku za bravurně zpracované povahy měnící se vlivem prostředí, válečné doby a stresů.

Runkyna

Přečteno díky čtenářské výzvě, prostě jsem "potřebovala" oceněnou knihu :-) Třeba se Zlodějkou knih má celkem dost společných "štítků". Chápu tu cenu, přecejen postižených hrdinů, které můžou mít jedni za vzor a druzí k podpoře tolerance je spíš méně. Závěr hodnotím jako hodně povedený, co mi zbylo na jazyku jako do určité míry lhostejná pachuť hádám připomíná dojmy pamětníků. Zajímavé.

Denninka

Příběh moc zajímavý a hezky napsaný.

Alma-Nacida

Ráda čtu knihy, které nabízejí pohled na svět z nějaké neobvyklé perspektivy a válka vnímaná někým nevidomým je rozhodně něco, co tu (zřejmě) ještě nebylo. Trochu mi vadilo přeskakování mezi hlavními postavami a časovými rovinami, hlavně proto, že kapitoly jsou velmi krátké. A jsem rozpačitá ze závěru, kde všechno tak nějak vyšumělo do ztracena.

konicekbily

Působivé zachycení vlivu světové války na dospívající generaci na obou stranách bojujících stran. Na to, že to psal americký spisovatel, drží se hodně tehdejších reálií. Podobným způsobem se seznámili moji rodiče, oba totálně nasazení na práci měst v Říši, náhodou se seznámili, válku přežili a po válce se vzali.

mac.martina

Moc zajímavá knizka a postupne jsem se do ni zacetla a byla jsem zvědavá jak to s hrdiny dopadne. Byla to velka zmena od meho normálního ctenarskeho vkusu ale stalo to za to :-) byla jsem rada ze jsem se dozvedela jak to dopadlo s hrdiny kteri prezili valku :-)

Jessybelle

Silný příběh silných hrdinů ačkoliv se svému okolí takhle třeba nejevili. Můžu jen vřele doporučit. Já sama se k ní za čas určitě vrátím.

MadamC

Nádherná kniha s nádhernými postavami, které mají nádherná srdce (hlavní postavy). Bavilo mě, že i když příběh skákal z minulosti do budoucnosti a z budoucnosti do přítomnosti, nikdy jsem se neztratila. Autor čtenáře stoprocentně vtáhne do děje. Samozřejmě jsem se naprosto zamilovala do hlavního hrdiny.

Lucik87

Nádherná, pro mě až magická, kniha. Je neuvěřitelné, že my lidé, se stále nedokážeme z hrůzné historie ponaučit. Nejsme schopni si vzít příklad z toho, kolik trápení si sobě navzájem dokážeme napáchat. Stále a pořád dokola jsme vedeni nějakou ideou, snem ovládat svět, a to není dobře.
Příběh dokresluje podmanivě nastíněná Francie. Měla jsem pocit, že vůni oceánu snad dokážu cítit, že se můžu dotýkat domů a procházet se uličkami v Saint-Malo, ruku v ruce s hlavní hrdinkou, která měla krásnou, čístou duši.
Kniha mě naprosto pohltila, přečteno za jediný den....

Majule7

Krásná kniha,se silným příběhem,poetickym začátkem a dojemným koncem.

Mizu27

Krásně napsaná kniha, čtivá, napínavá. Krátké kapitoly, které člověka nutí číst i když má jen pár minut času, protože ví, že tu jednu kapitolu ještě stihne. Autor v kapitolách přeskakuje z minulosti do budoucnosti a naopak, přes to do sebe vše zapadá a člověk se neztrácí v ději. Kniha, vtáhne člověka do sebe a nepustí ani po dočtení. Nervozita, napětí, slzy, úsmĕv, zklamání ,obrovská vlna pocitů, které se při čtení derou na povrch. Kniha, kterou nechcete dát z ruky a na konci si říkáte, proč už musí být konec?

Atlantis

Nebudu tvrdit, že jsem "Světlům" propadl hned po několika stranách. Poměrně dlouho mi kniha přišla dobrá, ale nijak nevybočovala. Pak ale do sebe začalo všechno pěkně zapadat, jedna drobnost do druhé a z průměrné se najednou stala kniha skvělá.
Drtivá většina příběhů, kdy sledujete více protagonistů, se snaží hlavní postavy na sebe co nejvíce naroubovat, propojit a provázat. Tady ale ne. A krásně to funguje.
Musím také ocenit výbornou práci s jazykem. Nevím, jestli je to spíše dílo autora nebo překladu, ale popisy typu "blížící se řeka strojů" či "sluneční úsvit v ústech" naprosto přesně popisují daný stav věci a nepotřebují bližší vysvětlování.
Negativa jsou naprosto titěrná, kdy mi například konec úplně nesedl, protože prostě nemám rád dovětky typu "o třicet let později".
Často si u knih říkám: "Jak tohle mohlo proboha vyhrát nějakou cenu?" V tomto případě je ale Pulitzerovo ocenění oprávněné.

Frity

Kouzelný, i když velmi smutný příběh odehrávající se za druhé světové války. Líbilo si mi, jak se prolínaly různé časové linky obou hlavních hrdinů, z počátku až zdánlivě nesourodě, aby nakonec vytvořili tento nádherný příběh a vše do sebe zapadlo. Přečetla jsem ji jedním dechem. Doporučuji, je to nádherná knížka, která stojí za přečtení.

4xbabča

Krásná kniha, s úžasným příběhem a i když je objemná, výborně se čte. Určitě je to jedna z nejkrásnějších knih, které jsem četla. A Pulitzerova cena jí právem náleží.

whiolet

Trochu jiný pohled na druhou světovou válku v tak trochu jiném románu než na jaké jsem zvyklá.
Kniha se četla skoro sama. Byla velmi dobře napsaná, skoro tak jako by jí napsal sám život (rozuměj bez srdcervoucího happyendu).

Nikamo

Wau,wau,wau.Pre mňa jedna z najlepších kníh akú som čítala.Je to smutno krásny román.Trocha mi je ľúto,že hlavná hrdinka prišla o "svojho" vojaka ale aj tak bol príbeh krásny.

Peace

"Otevřete oči a dívejte se jimi, než se zavřou navždy."

Ke knize jsem se dostala díky Čtenářské výzvě a jsem za to opravdu ráda. Kniha mě velmi mile překvapila, je skvěle napsaná a příběh v ní ve vás zůstane ještě dlouho po jejím dočtení..

fikus

Ac komentare na knihy obvykle nepisu a v zasade ani nectu protoze nazor si udelam sam tak tady udelam vyjimku...i kdyz podle zaznamu v DB knih to tak nevypada tak sem toho precet pomwrne dost ale tahle kniha se zaradila mezi tech nemnoho u kterych me opravdu mrzelo ze sem je uz docet...

molt

Výborná kniha. Doerr dokázal mistrně provázat jednotlivé dějové linie, vytvořil dokonale realistické postavy. Děj, a konec obzvlášť, se vyhýbaly zažitým klišé-mnohdy až bolestně (pro hlavní postavy a empatické čtenáře). Nevím, co knize vytknout. Snad jen osobitý přístup k dějové posloupnosti, byl chvílemi trošku zmatený, ačkoliv po pár stránkách si na něj člověk zvykl a dokonce ho i ocenil.
Tohle si přečtěte!

Pulitzerova cena 2. světová válka anglická literatura