Jože Plečnik - průvodce po stavbách v České republice

Jože Plečnik - průvodce po stavbách v České republice https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130111/joze-plecnik-pruvodce-po-stavbach-v-ceske-republice-130111.jpg 5 6 2

Průvodce po čekých realizacích světoznámého slovinského architekta Jože Plečnika (1872-1957) představuje v textech a na současných fotografiích Jiřího Podrazila jeho nadčasové dílo pro Pražský hrad a Lány, včetně některých méně známých nebo dosud nepublikovaných intervencí. Tyto práce vznikaly ve dvacátých letech a na počátku let třicátých ve spolupráci s prezidentem T. G. Masarykem. Knížka přibližuje i jeho další stavby: vinohradský kostel Nejsvětějšího Srdce Páně nebo málo známé rané realizace. Průvodce je rozšířenou a doplněnou verzí knížky, jež vyšla u příležitosti plečnikovské výstavy v areálu Pražského hradu v roce 1996 a byla během několika měsíců rozebrána. ... celý text

Margherita_N
22.01.2022 5 z 5

Letošní výročí 150 let od narození tohohle výjimečného slovinského architekta, který proměnil tvář Pražského hradu a mimo jiné nám taky zanechal na Vinohradech úžasný kostel ve středomořském stylu, jsem nemohla nechat jen tak minout. Velmi se mi při třídění informací hodila tahle brožurka, ze které se jednoduše dozvíte všechno podstatné - co konkrétně Plečnik na Hradě postavil, co je na tom zajímavého, jak to vypadá (spousta fotek) a jak se k tomu dostanete (ve spleti hradních zahrad a nádvoří jsou to užitečné informace). Doporučuju.

Kaferano
05.03.2013 5 z 5

Drobná brožovaná knížka je především plná krásných fotografií, kvůli kterým jsem si ji koupila. Brala bych sice obsažnější publikaci, ale tato se mi bude víc hodit, až se rozhodnu známé stavby navštívit. Architektura Jože Plečnika je inspirovaná antikou středomořské oblasti a působí velmi ušlechtile. Zejména rozsáhlé úpravy Pražského hradu a přilehlých zahrad jsou toho dokledem. V knížce jsou představeny všechny zakázky, které u nás Plečnik realizoval, například kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech nebo úpravy zámku v Lánech.

Autoři knihy

Zdeněk Lukeš