John na konci umře

John na konci umře https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177915/bmid_john-na-konci-umre-pvU-177915.jpg 4 158 56

Dave a John série

1. díl

Vtipný a současně děsivý příběh zabíhající daleko za hranice zdravého rozumu. Stává se vám někdy, že v noci jdete na toaletu a na vteřinku, na zlomek sekundy zahlédnete v zrcadle něco jiného než svůj vlastní odraz? Rozsvítíte světlo a samozřejmě zjistíte, že všechno je v naprostém pořádku. Ze zrcadla se na vás dívá jen vaše tvář. Hlavní hrdinové knihy John na konci umře Davida Wonga tenhle pocit dobře znají. V jejich malém městečku se to hemží podivnými obludami s tělem ze syrového masa, obřími housenkami, brouky bez křídel, kteří se lidem zavrtávají pod kůži, a dalšími příšerami. Jsou skutečné, nebo je to jen výplod fantazie povzbuzené doposud neznámou drogou? Ta má podivné a nebezpečné účinky: otvírá brány do nových realit, ale současně na svět přivádí děsivé nestvůry, které ho můžou zničit. Jeho zachránci se mají stát dva nedostudovaní středoškoláci Dave a John, nezodpovědní „úleťáci“ potácející se mezi drogami a alkoholem, mudrlanti meditující o životě a řešící problémy, o nichž se jim nikdy ani nezdálo. Podaří se jim zastavit tajuplné zlo a vrátit světu aspoň zdání rozumného řádu? Kniha John na konci umře je zábavnou parodií na horory kombinující temná témata příběhů H. P. Lovecrafta se surrealistickými obrazy připomínajícími plátna Hieronyma Bosche. Autor čtenáře vede složitě strukturovaným, přesto ale přehledným a neustále napínavým dějem a rozhodně nešetří nápady. Uchvacuje obrazotvorností, ironickým až kousavě jízlivým humorem a bohatým jazykem, který ale dává zcela do služeb svého strhujícího příběhu. Kniha John na konci umře zaujme nejen milovníky hororů a zastánce paranormálních jevů, ale každého, kdo má rád svižné příběhy a kdo se s otevřenou myslí zajímá o problémy současného světa. „Nesmírně vtipná kniha plná hororových scén, za které by se nestyděl ani Stephen King.“ The Daily Telegraph „Příběh balancující na hraně mezi komedií a hororem. Surrealistická hříčka, od níž se neodtrhnete.“ Booklist „Román John na konci umře je tak napínavý, že se dá přečíst jedním dechem – a vy to jistě uděláte.“ BookReporter.com „Výstřední, filmově zpracovaný příběh plný komických scének i vážných úvah o životě.“ Library Journal První vydání.... celý text

Horory Humor Romány
Vydáno: , Jota

John Dies at the End , 2007

slawa.cap
14.03.2024 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu.
První kapitola/povídka je jako vystřižená ze seriálu Lovci duchů. Pak to ale naprosto změní drive a stana se z toho takový ujetější a strašidelnější Odd Thomas. Za mně rozhodně super a když budou pustím se i do dalších knih autora.

Giný
19.01.2023 3 z 5

Knihu jsem měl rozečtenou dlouho. Byla to moje spása na cestách nebo při čekání v kavárně mezi přednáškami během studia na VŠ. Bohužel jsem ji pak někam založil a teprve nedávno se k ní vrátil, a tudíž se rozhodl ji začít číst znovu od začátku do konce už jen ze záchvěvu nostalgie. Musím uznat, že humorem se zde opravdu nešetří a autorovi se daří pobavit absurdními situacemi jako je například „telefonát“ přes párek v rohlíku. I zcela běžné každodenní úkony se ve světě Johna a Davida dokáží nepochopitelně zvrtnout, až máte pocit, jako by vás sám text lehce zdrogoval.
Nicméně monstra nejsou jedinou stinnou stránkou příběhu. Dovolím si tedy vytknout v některých místech přemrštěnou délku kapitol a stejně tak protahování děje, který je ke konci zbytečně zamotaný, až by mohl po cestě některé čtenáře odradit opakováním více nebo méně si podobných událostí. Naštěstí je na místě jako zachránce autorův smysl pro žerty a fantazie, kdy jsme se od výstředního paranormálna probrodili k objevení dalších dimenzí.
Chudák Arnie. Rozhovory, skrze které je příběh vyprávěn, tam dokonale zapadly jako nádech normálna. Na konci nad tím jen pobaveně mávnete rukou, jaká blbost to vlastně je, stejně jako hlavní postavy, které vám připomenou, že nic se nesmí brát tak vážně.

Miruneček
15.09.2022 5 z 5

Božeeee. Tak to je brutalita. Ani se nedívím, že toto psal autor z nudy a to na záchodě. A hle pro mě geniálně šílené a strašně zábavné. Filmové spracování je bohužel hodně očesané a možná nestojí se něj dívat ani na záchodě.
Určitě moje topovka

Sati
26.06.2022 3 z 5

(SPOILER) Text na obálce knihy opravdu sedí. "Věta": ,,Byl to pes... Nee vlk... Neee byl to jezevec... A všude kolem zmasakrovaní velbloudi!,, mě opravdu dostala a věci jako létající medůza ojíždějící žárovku, zombie, duchové, démoni, posedlá mluvící zvířata etc., opravdu zacházejí za hranice zdravého rozumu.

Žádný literární skvost to opravdu není a četla jsem to celou věčnost, ale originalita a vtip vážně nechybí.

MóňaVíšJak
18.04.2022 3 z 5

Mělo to šťávu

Šáfa_vole
22.02.2022 5 z 5

Bože, tohle bylo tak geniálně divný!
Knížka, kterou každý nezkousne, jedni protáčejí oči, druzí s odporem odhazují a třetí jí naprosto propadnou.
Úchvatná směs hororu, vtipu a nelogiky v koktejlu namíru namíchaným přesně pro neznabohy jako jsem já!
Překlad by zasloužil trochu lásky, ale jinak není co vytknout.

vera5841
06.06.2021 2 z 5

To bylo tak divné, ale svým způsobem příjemně divné. Vlastně mi vůbec nevadilo, že je kniha plná hloupostí, nelogická a místy až nechutná. Kdyby končila tak v polovině, tak budu spokojená a vezmu to jako humorně mysteriózní oddech.. ale těch stran bylo opravdu hodně a autor se začal již docela opakovat a nudil.
Jsem ráda, že je to něco, co běžně nečtu, ale stejně tak vím, že pokračování mi chybět nebude.

Veronika33
10.03.2021 2 z 5

WTF... tak prečítať túto knihu bol fakt pôrod. Po veľmi sľubnom a pútavom začiatku, sa to celé zvrhlo do čudnej zlátaniny plnej neskutočne nesympatických postáv. Som zvyknutá na šialenosti v knihách od S.Kinga, ale toto už bolo too much, asi by som nechcela vedieť čo sa autorovi odohráva v hlave pri písaní takýchto "chuťoviek". Takže NIKDY VIAC!!!

Jackline5
04.03.2021 5 z 5

Kniha není úplně pro každého: buď se do ní zamilujete a nebo jí budete proklínat. Pokud nemáte rádi absurditu, monstra, násilí, nadpřirozeno a v reálném životě vysoce nepravděpodobné situace, ani tu knihu neotvírejte. Děj je poněkud komplikovaný až chaotický, ale jestli máte alespoň trošku fantazie určitě vás osloví. Pokud jste typem čtenáře který ve všem vyžaduje logiku, tak vás kniha zklame, protože tu absolutně postrádá. Na druhou stranu, pokud umíte číst mezi řádky, kniha vám poskytne spoustu nových námětů k zamyšlení.
Před čtením doporučuji důkladně přečíst PROLOG. Tentokrát v něm autor neděkuje všem kolegům a rodině a bůh ví komu ještě, ale poskytuje jakousi ochutnávku celé knihy. Příběh absolutně nesouvisí s dějem v knize ale vyzkoušíte si na něm zda vám kniha "sedí". Pokud se vám právě prolog nelíbí a nebo jste jej nepochopili, nesnažte se číst dál. Akorát budete zbytečně zklamaní.
Z mého pohledu je kniha absolutně úžasná a vřele ji doporučuji.

kristyna7552
24.02.2021 odpad!

To byla ale sra*ka! Naprostá slátanina, po 200 stranách se pořád nic neděje, dokola se objevují příšery, dokola se zabíjí příšery. Nuda. Trapné hlášky jsou, jak postupujete knihou, čím dál trapnější. Vraťte mi zpátky 10 hodin života!

boxas
06.02.2021 odpad!

Vzdávám to.
Fakt jsem se snažila! I když mi to nepřipadalo ani napínavé a už vůbec ne vtipné. Dokonce jsem vydržela i všechny ty sekyry a sklep plný sraček (pardon výkalů)! Ale už opravdu nevidím důvod, proč takovou blbost číst dál.

zdenek6705
05.02.2021 4 z 5

Tak tohle byla jízda... Tedy popravdě, v knize byly pasáže, kdy jsem se musel trošku přemlouvat k dalšímu čtení, ale vždy mě u ní udržel autorův smysl pro humor, který je mi blízký a díky němuž si v budoucnu od něj přečtu i něco dalšího. A příběh jako celek místy až moc ujetej, ale i tak bavil.
.......................
Omlouvám se, ale neodpustím si poznámku o českém překladu. Pan překladatel Sládek si po sobě mohl své dílo párkrát přečíst.

drakamena
25.12.2020 3 z 5

Na můj vkus až moc lacině vulgární. Asi to odpovídalo věku a inteligenční úrovni hlavních hrdinů, to je pravda, ale tohle prostě není můj šálek kávy. Co mě skutečně překvapilo byl zvrat s postavou novináře, kterému Dave celý příběh vypráví, to jsem tedy skutečně nečekala. Jinak takový vulgárnější Simon R. Green.

mclusky
08.12.2020 3 z 5

Škoda toho celkem nevychytaného překladu.

Morbidus
01.01.2020 5 z 5

Tuhle knihu si buď zamilujete, nebo ji se znechuceným výrazem odložíte.
Nic mezi tím.
Jak napovídá počet hvězdiček, jsem ten první případ. Tenhle druh humoru mi neskutečně sedl, tím spíš, že děj je přes všechny ty pubertální hlášky míněn vážně. A taky se vážných věcí dotýká - těch věcí, nad kterými občas všichni (nebo minimálně já) přemýšlíme, ale jelikož odpověď nemáme (a nejde o banality), takže nad tím jen mávneme rukou. (Chyba!)
Je pravda, že někde za půlkou se tempo trochu vytratí, v textu jsou chyby a některé pasáže působí zničehonic tak vážně, až je to trochu pěst na oko. Ale odhlédnu-li od těchto nesrovnalostí... je to prostě nářez. :-)

Eulenleiterin
01.11.2019

Kreativní nesmysl. Avšak s přibývajícími stránkami se čím dál více vytrácí kreativní a narůstá nesmysl.

Kacenak
29.10.2019 2 z 5

Tohle jsem asi správně nepochopila, nebo mi to nějak nesedlo. Moc mě to nebavilo, a je to asi tím, že snaha mermomocí dělat vtip za každý situace se ne vždycky povedla. Ale celkově musím uznat, že je to dost originální! :)

maja8148
08.10.2019 odpad!

Ne, ne a ještě jednou ne. Jako jo ze začátku je to zajimave a vtipné, jenže s každou stránkou je to horší a horší až se z toho stane nějaké příšerná verze Doomu, kdy hlavní hrdinové najdou přesně to co potřebuji ve chvíli, kdy potřebují a to bez ohledu na to jestli je to brokovnice v nedaleké truhle do které se prostě jen tak kouknou nebo krabička nábojů o kterou zakopnou uprostřed opuštěného a nkdy neotevřeného obchodu a stejně tak je to s životností- je jedno jestli vás střelíme do hlavy či do srdce, dokud vás potřebuji přežijete i Černobyl, ovšem jakmile vám projde expirační doba stačí mi pustit jen rádio a vy chcípnete....

š.m.i.k
05.09.2019 4 z 5

Knížka samotná podle mě není nic extra, ale poslouchala jsem jako fakt PERFEKTNĚ načtené audio. Dalo to tomu tu správnou "šťávu", takže jsem se chechtala občas i nahlas a prostě jsem si to užila. Mám ráda tento styl humoru :D

Finn69
12.08.2019 3 z 5

Jak je vidět, někdy jde humor s horrorem docela dobře dohromady. John na konci umře je například dost ujetá šílenost, která vás (v menších dávkách) spolehlivě pobaví. Nedoporučuji ale číst celé na jeden zátah, na to je to trochu moc dlouhé a hlavně chaotické. Je bohužel hodně poznat, že jde původně o kratší texty z blogu, které jsou místy dost "na sílu" spojovány dohromady.

Co se mě týká, mám asi raději takový ten černý anglický humor, jako třeba Archivy hrůz. A nebo Řeky Londýna.

Takže nakonec dávám takových 3,14159265359 hvězdičky.
A pokud by česky vyšel další díl, asi bych se nechal přemluvit.

horory parodie absurdní humor

Autorovy knížky

David Wong
americká, 1975
2013  70%John na konci umře

Kniha John na konci umře je v