Jih proti Severu 1

Dramatický milostný příběh Scarlett O Harové a Rhetta Butlera dojímal i provokoval celé generace čtenářů a dodnes si udržuje přízeň širokého publika. V českém jazyce vždy vycházel ve dvou svazcích. Nové vydání tuto tradici dodržuje. Scarlett, krásnou, rozmarnou a tvrdohlavou dceru majitele plantáží, vychovávají jako pravou jižanskou ...celý text

Scarlett, krásnou, rozmarnou a tvrdohlavou dceru majitele plantáží, vychovávají jako pravou jižanskou dámu, která se musí podřizovat přísným společenským pravidlům a tradicím. Její výbušná povaha se ale proti konvencím vzbouří, když se zamiluje do romantického Ashleyho Wilkese a rozhodne se ho získat za každou cenu, bez ohledu na to, že je zasnoubený s jinou ženou. Když se Ashley ožení s Melanií, Scarlett se provdá za jejího bratra. Krátce nato však do jejich života zasáhne válka a Ashley, stejně jako Scarlettin manžel, odchází s armádou.
Nyní už ovdovělá Scarlett žije se svým synkem a Melanií v Atlantě, kam zatím válečná vřava příliš nedolehla. Po čase se ve městě ke Scarlettině nelibosti objeví arogantní kapitán Rhett Butler. Scarlett přijímá jeho dvoření, přesto není schopná se vzdát lásky k Ashleymu. Až když Georgii zasáhne válečná vřava, se Scarlett změní. Z vrtošivé dívky se stane samostatná ctižádostivá žena, která udělá cokoli proto, aby zachránila nejen milovanou plantáž, ale také životy svých nejbližších. Po smrti druhého manžela Franka se provdá potřetí, k velkému pohoršení celé Atlanty si vezme Rhetta Butlera. Tak začíná jejich bouřlivé manželství plné nepochopení, sporů a nedorozumění. Stále je tu totiž Scarlettina láska k Ashleymu... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/13_/1360/jih-proti-severu-1-1360.jpg 4.7443

Gone With the Wind 1 (1940)

Vydáno:, Ikar (ČR)
Více informací...

Mátová

Když jsem si Jih proti severu pořídila, říkala, jsem si, že to nejspíš i dle anotace bude červená knihovna, ale když mi dá trochu ochutnat atmosféru občanské války, budu spokojená. A dostala jsem mnohem víc, než jsem očekávala. Náhled do jižanské kultury, samotný průběh války z pohledu obyčejných lidí. Příběh který je na začátku vyprávěný s humorným nadhledem se s nadcházejícími událostmi přehoupne k realistickému náhledu do drsných poměrů během války. Celý "milostný příběh" se odehrává na pozadí historického dramatu a rozhodně není pro celou knihu stěžejním tématem, tím je válka a to hlavně z pohledu žen, jejichž synové, manželé, snoubenci, otcové, bratři a přátelé bojovali a umírali za svou Věc.
Scarlett rozhodně není prototyp kladné hrdinky, kterou si člověk oblíbí od první stránky, ale o to je zajímavější sledovat vývoj jejího charakteru. Bez ní by to prostě nebylo ono. A ostatní postavy skvěle dokreslovaly prostředí, žádná nebyla černobílá, každá byla na svém místě.
Výborná kniha, která ale není pro líné čtenáře, kteří potřebují akci na akci jinak je čtení nebaví. Mě ale šla hodně hluboko pod kůži a našla si stálé místečko v mé knihovně. Chvíli si odpočinu a půjdu na další díl, jsem opravdu zvědavá, co všechno mi tam autorka naservíruje.

Ajrad1981

Scarlett mi od začátku přišla cokoliv, jen ne sympatická. Rozmazlená namyšlená egocentrická nána (dost tomu pomohla i zmínka, že od školy nevzala do ruky knihu). Přestože tak byla vychovávána a stejným dojmem působila i většina ostatních dívek, na moje hodnocení její osoby to nemělo pozitivní vliv ani v nejmenším. Prostě káča, když není po jejím, udělá první pitomost, co ji napadne – třeba se vdá…
První polovina knihy byla sice zajímavou sondou do života, chování a přemýšlení Jižanů, ale protože jsem se nedokázala s touto společností a jejími zvyky ztotožnit ani v nejmenším, výrazněji mě to neoslovilo. „Starosti“, kterými si lámala hlavu Scarlett, byly k smíchu. Nebo k pláči, jak se to vezme.
V druhé polovině se konečně začalo „něco dít“, popisy války jsou pro mě podstatně zajímavější. Ale hlavně jsem postupně měnila názor na Scarlett, protože ona se také měnila. Kdo by byl na začátku řekl, že tahle slečinka, která nevyjde na slunce bez klobouku, aby jí nenaskákaly pihy, podnikne odvážný útěk před vojáky? Kdo by si dokázal představit, s jakou rozhodností se ujme role paní na zpustošené farmě? Ani ona sama ne. Za to, že ji válka a neštěstí nedokázaly zlomit, si rozhodně zaslouží obdiv.

carcassonna

Knihu som čítala tak 14 rokov dozadu, ale stále si vybavujem,ako veľmi ma bavila. Dodnes používam Scarlettinu "mantru" :"Teraz sa s tým nemôžem zaoberať...Budem na to myslieť zajtra." Veľmi jednoduchá, ale skutočne funguje.
Ja viem, že Scarlett nebola typická hrdinka, ku ktorej by mohli ľudia vzhliadať - bola sebecká, nemala veľa priateľov, zmanipulovala všetko, čo jej prišlo do cesty, ale bola aj odvážna, tvrdohlavá, silná, vedela dosiahnuť svoje, a nájsť si v tej ťažkej dobe svoje miesto tvrdou prácou a odhodlaním. Možno práve preto mi sadla - rozhodne viac, než hrdinka Večnej Ambry, ktorú som neznášala.
Tiež sa mi páčilo, že boj o prežitie a nezávislosť bol ústrednou témou viac ako "lovestory"
s Rhettom.
Mohlo by sa zdať, že príbeh bude plný klišé, ale skôr je to tak, že všetky klišé vznikli práve kopírovaním knihy Juh proti Severu, pretože je to proste tak DOBRÉ.

petronella1

Tuto knihu mám ve své knihovně už přes deset let a teď na ni přišel čas. Až na jednu příliš popisnou nezáživnou část se mi kniha líbila a dobře se mi četla. Hned jdu navázat druhým dílem.

HD-gwtw

Informace o knize i autorce, výpisky, různá vydání a mnoho dalšího

15.12.2016

Ze začátku jsem se nemohla začít, moc popisování a zdálo se mi to o ničem. Pak z toho byla najednou červená knihovna, vše hodně předvídatelné a v půlce jsem se už nemohla odtrhnout. Říkala jsem si, jestli jsem normální, že se mi líbí takováhle literatura v mém věku:)

Netopyr07
12.12.2016

Konečně jsem dočetla tuto úchvatnou knihu. Je to jistě známá klasika, ale mně dala moc zabrat. Všechny ty popisy a opisy. Dokonalé... ale v tomto období pro mě zdlouhavé. Jakmile se objevila přímá řeč, ať hovořil kdokoli z postav, bylo to v pohodě, četla se krásně. Jestli se někdy pustím i do druhého dílu, ví Bůh. Ale zajímalo by mě, jak moc se Scarlettin osud liší v knize a ve filmu, co si budem nalhávat :-)

Scarlett80
08.10.2016

Moje srdcovka :-)

MirijamFrankl
20.09.2016

Kniha je velmi půvabně napsána,ale zároveň se čte pomalu.
Postavy nejsou dokonalé a Scarlett mě skoro celou knihu neskutečně štvala,avšak to z nich dělá opravdové lidi.Melanie a Carreen se líbí snad každému,jenže celý román o vzorných superhrdinech by byl poněkud nezáživný.
Když se to vezme kolek a kolem,kniha se mi líbila a určitě si přečtu druhý svazek.

Peta1607
02.09.2016

Bohužel tato kniha není můj šálek kávy. Hlavní hrdinku bych nejradši profackovala už od začátku knihy.

von Bahnhof
06.08.2016

Scarlett O´Harová měla oči zelené beze stopy hnědi.
Zapomněl jsem snad něco podstatného?
(Film jsem naštěstí neviděl.)

AllyKumari
20.07.2016

Když jsem sedala k této knize, už jsem dávno byla zamilovaná do slavné adaptace s Clarkem Gablem a Vivien Leigh. Příběh samotný, zachycení zmizelé jižanské civilizace a pohled na tak závažnou politickou událost jako byla americká občanská válka očima jednotlivce, je dobře zpracovaný a "chytlavý". Přesto je kuriózní, že Scarlett O´Hara je mi dodnes protivná :)

Paja85
20.06.2016

Knížka mě moc bavila, i když jsem ji četla docela dlouho. Asi 14 dni a to kvůli stylu, který je dost vzdálený od dnešního modernějšího. ( nebo je to překladem pana Hron. Viz.negativní komenty níže. Tak jako tak mi Scarlett vůbec nevadila a dokonce bych řekla, že její sobecka povaha mě hlavně za války a potom při návratu na Taru bavila.

Jane007
15.05.2016

Kniha se mi dostala do rukou náhodou, ale jsem ráda, že ji vůbec mám. Trošku mě mrzelo, jak sobecky a drsně se Scarlett chová, obzvláště ke svým blízkým. Ale postupem času jsem jí přišla na chuť a fandila i jejímu vztahu k Rhettu Butlerovi. Jsem ráda, že se autorka nesoustředila jen na romantický příběh a ukázala i dobové problémy mladé Ameriky. Z toho jsem opravdu nadšená.

kaja77
24.04.2016

četla jsem to už několikrát a vždycky si to maximálně užiju

1v8na
19.04.2016

S příběhem jsem měla už trošku problém hned od začátku. Vadila mi a přímo mi neseděla ta stará čeština, jakou byla kniha napsána - pro to mi čtení trvalo celkem dost dlouho. Příběh byl romantický a emotivní - nicméně v některých pasážích mi Scarlett neskutečně "pila krev" a lezla mi na nervy svojí povahou a svým chováním. Druhý díl si však přečtu taktéž.

HD-gwtw
21.03.2016

Moje srdeční záležitost. Poprvé přečteno na gymplu a od té doby číslo 1 v mé knihovně. Dokonce natolik, že jsem se naučila dělat webovky, abych se podělila o svou sbírku informací a fotek souvisejících s Margaret Mitchellovou, její knihou a filmem, který byl podle knihy natočen:

HD

IYv
16.03.2016

jakmile to vyšlo po 1989, knihu jsem si koupila za drahý peníz a druhý díl dokonce z posledních peněz na domácnost, neznala jsem film ani původní překlad, jen historky starých tet, které to kdysi viděly. Tenkrát jsem tomu naprosto propadla, šikovně to balancuje na hraně mezi červenou knihovnou a seriózní beletrií. Knihy ležely asi tak 10 let trvale na mém nočním stolku a mohla jsem je otevřít kdykoliv a kdekoliv a přece jsem si to vždy vychutnala znovu.
Pokračování od Alexandry Ripley mě ale zklamalo, to už byla čistá limonáda, byť jsou dnes v mé knihovně zařazeny po boku Jihu proti Severu.

edimka
19.02.2016

Poprvé přečteno ve 13 letech, od té doby velká láska, přečteno minimálně dvacekrát (díky tomu jsem si uvědomila, že špatným překladem se dá i super kniha zabít:-)

zlatka2001
17.02.2016

Čteno pod lavicí, v tramvaji, při jídle, místo učení, ve vaně, pod lampičkou, do půl čtvrté, s červenýma očima, přiblblým výrazem, s křečí v ruce, pod učebnicí fyziky, zasněná, okouzlená, milující, nechápající, těšící se na druhý díl. To vše během tří dnů a nocí.

akdar72
01.02.2016

Krásná oddechová kniha. Moc Scarlett od počátku fandím, nějak jsem cítila, že si musí sáhnout až na dno a změnit se. Hned začnu číst druhý díl, protože jsem nedočkavá na Rhetta Butlera. Je mi také sympatický. Mám ráda v knize složité postavy, u kterých hledáte kladné vlastnosti. Jeho chování je arogantní, ale zároveň vzrušující :-)

Asterionela
12.01.2016

Pěkné, spíše oddechové čtení. Zasazení příběhu do válečného období i svérázná osobnost hlavní hrdinky nahrávájí spoustě dějových zvratů. Autorka velmi dobře osvětluje dobové reálie a společenskou situaci. Spoustu z toho, co vím o válce severu proti jihu, znám díky této knížce.

Pink Martini
14.12.2015

(Uwaga spoilery!) Jih proti severu byl přesně tou knihou, kterou jsem dostala na prahu puberty, abych přestala oxidovat, že mě mají za divnou intelektuálku, protože jsem nosila na hodiny Ságu rodu Forsytů a bavila se o ní s pěkným učitelem výtvarky. Začátek čtení si pamatuju naprosto přesně:

- "Scarlett O’Harová nebyla krásná.." Krátký pohled do zrcadla, výborně, konečně to není jedna z těch prvoplánových krasotinek, které každé pubertální holce připomínaly, že ony hrají jinou ligu a nikdy, nikdy se nevdají.
- "Oči měla světle zelené beze stopy hnědi." Druhý pohled do zrcadla. Oči jsou zelené beze stopy hnědi. Začíná se mi to líbit. Je jako já!
- "Proč musí být dívka hloupá husa, aby ulovila ženicha?" Zbožňuju ji, má rozum!
- "Nejútlejší pas – pouhých 53 centimetrů!" Hm, tak tohle se nepovedlo.

Přesto jsem kvůli zklamání z nadbytečných centimetrů vytrvala a pustila Jih proti severu mezi svoje nejoblíbenější knihy. Vzhledem k mé slabosti pro podivné charaktery jsem okamžitě milovala sprostou Scarlett i drzýho Rhetta a naopak mačkala papír ve chvíli, kdy Ashley vyrukoval s dalším popisem amerického Götterdämerungu post 1865 či při pletacích seancích u křehký Melanie, která přesně odpovídala glorifikovanému ideálu ženy, do něhož jsem brutálně nezapadala a bylo mi to jedno.

Scarlett byla ženou, o níž se dá říct, že je přinejmenším skandální a ještě lepší by bylo si odplivnout na chodníku. Chtěla myslet, tak myslela a bylo jí fuk, že žena nemá vědět, co je to půjčka. Chtěla mít obchod a říkat si, co chtěla, tak to dělala, i když tetka Pitty se šla za večer už podesáté napít z omdlívací flašky, protože Scarlett vmetla Rhettovi do tváře, že kašle na to být jeho milenkou, protože jediné, co dostane, je kupa harantů. Je nemateřská, odmlouvavá, drzá a krutá, ale umí bojovat a používat rozum. Řeší ženská dramata, že ty, kteří ji milují, nemůže ani cítit, a ten jediný, kterého má upřímně ráda, o ni nestojí a absolutně se k ní nehodí. Naprostá klasika. A Rhett? Scarlett v kalhotách.

Margaret Mitchellová ovšem napsala víc, než je jen příběh nekonvenční irské obchodnice. Vytvořila řadu nezapomenutelných charakterů, v nichž každý najde svůj idol. Popsala přelomové a nehezké období amerických dějin a ukázala, jaký mělo vliv na život obyčejných lidí. Válku liberálů a otrokářů, kterou nám popisují vždy jako boj dobra a zla, vylíčila ze strany zla tak, že chcete hned tančit ke Dvanácti dubům a hodit něco po Yankeeích.

5/5. Za setkání Scarlett a Rhetta poté, co vyfackovala panáka Ashleyho, za scénu mezi ní a Ashleym u štípání planěk, za snahu vymámit peníze na Taru v šatech z Elleniných závěsů , za Rhettovu nabídku k tanci za 150 dolarů ve zlatě a za Frankly, my dear, I don't give a damn.

"Nekazte jim to setkání," napomenul ji tiše.
"Pusťte mě blázne! Pusťte mě! Vždyť je tu Ashley!"
Will nepovolil stisk.
"Je přece její manžel,ne?" zeptal se klidně a Scarlett, která k němu sklonila hlavu, částečně z radosti a částečně z bezmocného vzteku, spatřila v klidných hlubinách jeho očí pochopení a soucit."

aninkah
06.12.2015

Zajímavý děj války Jih proti Severu, výborně popsané prostředí a tehdejší společnost. Scarlett mi vadila už od prvního přečtění, ale stejně mi to nezabrání si knihu opět s radostí přečíst :-).

Futuramada
30.11.2015

Před revolucí to byla moje nejmilejší kniha, četla jsem ji půjčenou z knihovny a moc jsem ji chtěla mít vlastní. Tenkrát ale nebyla k sehnání. Hned po 89 vyšla v novém vydání, tak jsem si pro ni jela a celá šťastná začala číst ještě na autobusové zastávce...myslela jsem, že ji tam nechám v koši!! Nějaký dobrák ji přeložil do "dnešního" jazyka a celé kouzlo příběhu totálně zabil! Je neuvěřitelné, jak se může krásná atmosféra jižanské společnosti jedním rádobypřekladatelem takhle znehodnotit (myslím, že se jmenoval Hron) použitím výrazů jako "ta svině Rhett"... Ten člověk vůbec nepochopil o čem ta kniha je a prostě ji otrocky přeložil s použitím dnešní mluvy. Strašně mě ty knihy zklamaly .....Naštěstí jsem v Databázi sehnala původní překlad :-)

astroweb
11.11.2015

Viděl jsem dvakrát film a kdysi dávno jsem knihu přelouskal ve slovenčině. Ale tentokrát jsem si opravdu, byť s jedním přerušením pro velkou porci stránek, pochutnal. Skvěle napsané, poutavě čtivé.

mats379
30.09.2015

Skvělá kniha, četla jsem ji poprvé v 15 letech, ještě na základní škole, tak mě dostala, že jsem nešla druhý den na výuku, abych si mohla přečíst druhý díl (/no, už je to snad promlčeno!), od té doby jsem ji četla ještě několikrát, už ne tím rychlotempem, ale líbí se mi pořád...asi také kvůli tomu, že to opravdu není červená knihovna a konec je velice smutný...Určitě doporučuji všem dívkám a ženám od 13 výše...třeba jim knížka pomůže k tomu, aby se na sebe a své vztahy mohly podívat objektivně, z odstupu, realisticky.

mika251
27.08.2015

Až sa divím, kde sa mi tá kniha toľko rokov schovávala - musím ju hodnotiť jednoznačne pozitívne. Na úvod musím povedať, že prvú polovicu knihy bola pre mňa Scarlett úplnou antihrdinkou, dievčaťom, s ktorým som sa jakživ nemohla stotožniť a už vobec nie s ňou sympatizovať - hlúpa, namyslená, arogantná, vypočítavá. Postupne som si k nej našla cestu a je nesmierne zaujímavé prežívať život niekoho, s kým by som sa v reálnom živote asi nekamarátila. Na druhej strane jej odvaha, životná sila, nesmierna húževnatosť mi veľmi imponovala a ku koncu prvého dielu už som ju aj začínala mať celkom rada,
Inak celé pozadie Občianskej vojny je skutočne strhujúce, vnímať to z pohľadu Južanov (o ktorých sme sa na dejepise vždy učili ako o tých "zlých", nepokrokových, otrokárskych, zaostalých oproti Severu - priznám sa, že mi to celkom otvorilo oči, a že dejiny, ako obvykle, proste nie sú čierno- biele. Výborná kniha, hneď som sa zažrala do pokračovania :)

Mánička178
10.06.2015

Hořela jsem nedočkavostí, jaké bude číst tuhle legendu :) A musím říct, že jediné, co mě na tom bylo vysoce protivné byl charakter Scarlet O´Harové :D

Líčení georgijské rudé krajiny plné bavlníkových plantáží, historie starých jižanských rodů, společenského života a setkávání pravých dam a gentlemanů je předloženo tak čtivým, živým a šťavnatým způsobem a ač někdy sáhodlouhé, nikdy nenudilo... Naopak mám pocit, jako bych díky této knize skutečně žila v Georgii 2.poloviny 19. století, tak moc se mi celý příběh vrýval pod kůži, až jsem se málem sama viděla v obrovských šatech a starostmi, které měly tehdejší dámy :D

Do této doby jsem také nevěděla téměř nic o válce Konfederace a Unie, takže i pro dokreslení historie USA byla kniha nadmíru poučná...
Zároveň mě přivedla na myšlenku, že zatím žádná jiná kniha odrážející hrůzy války se mě snad nikdy tak nedotkla jako tato... Obzvlášť pasáž, kdy syn doktora Meadea Darcy píše rodičům dopis, ve kterém prosí tatínka o boty mi přišla nanejvýš zoufalá a jakoby mě opravdu "vcucla", že jsem měla pocit, že stojím na frontě a sama nemám boty, že stojím uprostřed lazaretu a všech umírajícíh a naříkajících a cítím všechny ty pachy, o kterých Scarlet mluví... Po úvaze jsem došla k tomu, že to je zřejmě způsobeno tím, že tu knihu psala žena - nebylo to tak tvrdé a surové, ale tak nějak víc empatické a to asi způsobilo tento "živý" pocit...

Dokonalé!

Kulhavá
01.06.2015

Skvělá kniha. Nejen výborné ale i poučné čtení. Pro mne osobně i motivující kniha.