Jih proti Severu 1

Jih proti Severu 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1360/jih-proti-severu-1-1360.jpg 5 991 159

Jih proti Severu série

Dramatický milostný příběh Scarlett O Harové a Rhetta Butlera dojímal i provokoval celé generace čtenářů a dodnes si udržuje přízeň širokého publika. V českém jazyce vždy vycházel ve dvou svazcích. Nové vydání tuto tradici dodržuje. Scarlett, krásnou, rozmarnou a tvrdohlavou dceru majitele plantáží, vychovávají jako pravou jižanskou dámu, která se musí podřizovat přísným společenským pravidlům a tradicím. Její výbušná povaha se ale proti konvencím vzbouří, když se zamiluje do romantického Ashleyho Wilkese a rozhodne se ho získat za každou cenu, bez ohledu na to, že je zasnoubený s jinou ženou. Když se Ashley ožení s Melanií, Scarlett se provdá za jejího bratra. Krátce nato však do jejich života zasáhne válka a Ashley, stejně jako Scarlettin manžel, odchází s armádou. Nyní už ovdovělá Scarlett žije se svým synkem a Melanií v Atlantě, kam zatím válečná vřava příliš nedolehla. Po čase se ve městě ke Scarlettině nelibosti objeví arogantní kapitán Rhett Butler. Scarlett přijímá jeho dvoření, přesto není schopná se vzdát lásky k Ashleymu. Až když Georgii zasáhne válečná vřava, se Scarlett změní. Z vrtošivé dívky se stane samostatná ctižádostivá žena, která udělá cokoli proto, aby zachránila nejen milovanou plantáž, ale také životy svých nejbližších. Po smrti druhého manžela Franka se provdá potřetí, k velkému pohoršení celé Atlanty si vezme Rhetta Butlera. Tak začíná jejich bouřlivé manželství plné nepochopení, sporů a nedorozumění. Stále je tu totiž Scarlettina láska k Ashleymu...... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

Gone With the Wind , 1936

tereza1198
13.09.2023 4 z 5

Scarlett není nejsympatičtější postava. Je sebestředná, marnivá a občas vysloveně otravná. Jižanská dáma, která byla vychována k plesům, slušnosti a řízení velkého domu. Pak přijde válka a přerod v tvrdou a chladnou ženu, která má na starosti přežití svoje a celé své rodiny. Občas dost popisné, ale líbilo se mi to. Těším se na druhý díl.

Lole
30.07.2023 3 z 5

Jsem ráda že jsem si konečně tu knihu přečetla a především hlavní postava mě v mnoha ohledech rozčiluje a celkové líčení Yankee očima Konfederace. Jsem s knihou spokojená, ale příběh mě nevtáhnul tolik co jsem čekala.. Každopádně jsme ráda že jsem se k ní konečně dostala.

sajanka
21.07.2023 5 z 5

Rozhodně jedna z mých nejoblíbenějších knih.

Radimka
17.07.2023 5 z 5

Moje první seznámení s klasikou americký literatury. Určitě bych si to měla přečíst znovu, protože to, že si pamatuju jen, že je tam Scarlett a její "na to budu myslet až zítra", je určitě velká škoda.

essterkaa
26.04.2023 4 z 5

Některé pasáže mi přišly trochu zdlouhavé a nudné. Ale jinak příjemné čtení.

Filomena1961
06.03.2023 5 z 5

Mám ráda knihu Jih proti Severu a proto jsem se k tomuto románu po letech vrátila. Dostala jsem oba díly od své tety a už jsou notně zažloutlé časem. Jakmile jsem knihu otevřela opětovně jsem se do děje zcela ponořila. Román je velice čtivý, obsahuje motivy, které mají na čtenáře strhující účinek. Láska, občanská válka, kterou nám autorka přibližuje ve všech detailech.Román je nazírán z pohledu hlavní hrdinky Scarlet, která patří do plantážnické aristokracie. Svou rozmarností, sobeckostí, přízemností je v kontrastu s jemnými ženami této společnosti. A pak láska k Rhettovi, velice poutavý příběh. Doporučuji.

alabra
26.02.2023 5 z 5

Krásná, hýčkaná, sobecká, egoistická mrcha, která reálně uvažuje, ostatní využívá ve svůj prospěch. Jediné ji dokáže oslovit: Ashly, její láska k němu řídí veškeré chování a jednání. Jemu daný slib a nelítostná válka z ní vychovají ráznou, energickou ženu, která je ochotna převzít odpovědnost za životy jiných lidí odkázaných na ni. I přesto u ní zůstává hybatelem všech činů vlastní ego. Úžasně zachycená dračice plná vzteku, pokud není po její vůli. Autorka reálně zachycuje i hrůzy války, která zaskočila Jižany nepřipraveny na všechny ty obludnosti, ostatně jako každá válka viděná a prožívaná zblízka.

fénix56
22.02.2023 5 z 5

Román, ze kterého jsem se hodně dozvěděla z období občanské války, války Sever proti Jihu. Občas jsem se sice trochu ztrácela v reáliích a vojenských osobnostech konfliktu, ale to je můj problém. Jinak jsou zde popsány důsledky onoho konfliktu. Kromě mrtvých vojáků i civilistů na obou stranách, zničená města, spálená úroda, hladovějící a nemocní lidé...

Hlavní postavou je Scarlett, dcera z bohaté jižanské rodiny. Ze začátku mne Scarlett neskutečně prudila. Tolik negativních vlastností... Sobecká, vypočítavá, protivná.... atd. Ale život s ní neskutečně zatočí. Samozřejmě hlavně "díky" válce. Jinak by asi zůstala celý život tou sebestřednou, povýšenou osobou. Postupně jsem jí začala fandit. Mám totiž ráda silné osobnosti, které vzdorují nepříznivým okolnostem, ne ty ufňukané. A Scarlett silná byla. Nezměnila se až tak, že by se z vlka stal beránek, možná nejvíc mi vadil její chladný vztah k vlastnímu dítěti, ale už nemyslela jen na sebe a snažila se pomáhat i ostatním. Dokonce včetně své sokyně v lásce.

Román se četl dobře, jen bych trochu zkrátila některé rozvláčné hovory...

soupik2012
04.01.2023 4 z 5

Na pozadí občanské války severu proti jihu, sledujeme příběh který nám vypráví dcera otrokáře a majitele plantáže s bavlnou Scarlett O'Harová. Především právě tato skutečnost může za její namyšlenou a sobeckou povahu. Narodila se totiž do doby, ve které byla žena pro muže jenom něco málo víc než domácí mazlíček. Ale v jádru nebyla vůbec zkažená. A protože válka z ní to dobro vymámila, dá se s nadsázkou hovořit o tom, že patřila k tomu málu lidí, kterým válka něco dobrého přinesla. Kniha je napsána velice dobře i když se nevyhnula některým nudnějším pasážím. Myslím si, že tím důvodem byl fakt, že je kniha vyprávěna pouze z jednoho úhlu pohledu. A protože Scarlett velice často myslela na stejné věci, příběh se občas zbytečně vlekl a točil v kruhu. Daleko lepší by bylo mít možnost podívat se na příběh také očima někoho jiného. Audiokniha je velmi vydařená a opravdu dobře ji načetla paní Martina Hudečková.

Chesterton
29.12.2022 4 z 5

[audiokniha]
Bible pokrytectví a přetvářky ? Minimálně první polovina. Hlavní postava, u které si neustále musíte opakovat "je jí teprve šestnáct", abyste neměli chuť ji proplesknout. Ze Scarlett vyroste vlivem prostředí slušný spratek a autorka skrze ni i její irskou rodinu ukáže mnohé ze základů dodnes komplikované společnosti.

Vše zaránované i prošpikované tou nejčervenější knihovnou co jsem kdy vydržela. Vážně nesmrtelná klasika romantického románu, což mě soustavně hladilo proti srsti :o)

Hodně jsem si cenila poplatnost své době, zejména určitého 'protipohledu' na tehdejší Státy. Stejně jako dokonale vylíčeného zbytečného zmaru a ubohosti (jakékoli) války. Nejvíc se mi líbila závěrečná proměna Scarlett v duchu povahy otce. Je krásně vidět jak v dobách těžkých a zlých čerpáme ze svého dětství a zdravých kořenů předků. Kvůli tomu celá kniha přes různý diskomfort stála za to! Styl psaní je vycizelovaný do nejmenších detailů, chutí a vůní.
Trochu si odpočinu a zkusím druhou část.
4/5

niki-chan
02.12.2022 5 z 5

Krásný popis dobových zvyků a myšlení, včetně hrůz které přináší válka a jejích dopadů na všechny. Velmi se mi líbila postava Scarlett, která ač se zdá jako ta zlá a zasluhující trest, se umí postavit na obranu svého života a svých blízkých a nevzdává to. Komplexnost této postavy dává románu 5 hvězdiček.

Jenette
19.11.2022 5 z 5

Mnohem víc než jen milostný příběh. Scarlett můžete milovat nebo nenávidět (nebo oboje), ale nemůžete popřít, že je to je jedna z nejkomplexnějších románových hrdinek, které kdy byly napsané. Chvíli ji musíte obdivovat, chvíli si říkáte, co je to za krávu :)
Jako historický román to trochu selhává kvůli politické zaujatosti autorky, takže doporučuju brát s rezervou. Ale pokud o tématu něco víte, je to dobrá sonda do mysli části americké populace (a přes stáří knihy to platí dodnes).
V každém případě kniha stojí za přečtení a film s fantastickou Vivien Leigh za shlédnutí.

MaggieR
09.11.2022 5 z 5

Prvý krát som sa pozrela na ,,dobrých” ľudí ako na hlupákov. Podľa mňa máme všetky v sebe kus Scarlett.

Nofar197
11.10.2022 5 z 5

Dodnes mi není jasné, co dynamická Scarlett na tom vymackanem citronu viděla.

Lucie85
30.07.2022 5 z 5

Moooc krásný a hodně dramatický příběh. Román o romantických vztazích, lásce, gentlemenství, hýření, ale i utrpení, strádání, odvaze a hrdinství, to vše na pozadí kruté války Jihu a Severu. Zamilovala jsem si všechny hlavní postavy. Příběh je velice poutavý a čtivý, za mne nebylo hluché místo. Hned se pouštím do druhého dílu, nemůžu se dočkat pokračování příběhu!

palka452
14.07.2022 5 z 5

Scarlett je velmi emancipovaná žena! Knihu čtu průběžně celý život a pořád se k ní vracím. Jednu dobu nejčtenější kniha po Bibli a vůbec se nedivím!

knihovniceS
04.07.2022 5 z 5

Jé, četla jsem v mládí a vím, že se mi román moc líbil. Knihu mám doma (oba díly), dostala jsem je později darem a těším se, že se k přečtení časem vrátím ...

Staňule48
06.01.2022 4 z 5

Skvělé čtení s osobitou chutí a nostalgií.

Nieroccoon
30.11.2021

Scarlett mi popravdě nebyla ze začátku moc sympatická, ale ke konci se to zlepšilo a obdivovala jsem její odvážnost, pracovitost... Rhetta jsem si vůbec neoblíbila, ale doufám, že se to změní. Kniha krásně popisuje tehdejší těžkou dobu a po dočtení člověk nad ní stále ještě přemýšlí. Těším se až budu mít čas a vrhnu se na pokračování.

Marianna496
12.10.2021 5 z 5

Krásny román plný bolesti a lásky,Scarlett hlavná hrdinka mi učarovala...doporučujem čítať hlavne ženám lebo napriek tomu že sa tu odohráva vojna je to romantické a ženskému srdcu blízke.