Jama a kyvadlo

Jama a kyvadlo https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50280/jama-a-kyvadlo-the-pit-and-the-pend-qg2-50280.jpg 4 459 33

SoňkaSoník
31.01.2024 4 z 5

Poe si s tajuplností a napínavostí poradil v této povídce podle mě bravurně. :)

FonsII.
14.02.2023 5 z 5

Hrůznost inkvizice zaobalena perspektivou odsouzeného letálním rozsudkem. Barvité líčení nekřesťanského utrpení se zarývá hluboko do morku kostí a vytváří sdílenou závrať s trestancem.

icezero
16.12.2022 5 z 5

Jde vidět, že pro správné vykreslení situace někdy může stačit jen pár stránek. Zajímavý pohled do myšlenek a psychiky odsouzence na smrt s poněkud nečekaným koncem. Za mě rozhodně plný počet hvězdiček

adabraz
29.09.2022 4 z 5

Zajímavá, ponurá povídka. Rozhodně se mi líbila.. hlavně kvůli napětí.

Worbitka89
10.07.2021 4 z 5

Temná povídka o které se mnoho v literatuře napovídá, ale ve skutečnosti je úplně jiná! Konec me dostal!

Scathia
29.03.2021 5 z 5

Povídka na 15 minut, ale geniálně napsaná. Poe umí neopakovatelně popsat tajemné a děsivé prostředí. Kniha ubíhá v rytmu kyvadla s úměrně se zvyšujícím napětím děje.

Terycte
09.11.2020 4 z 5

Dobrá povinná četba v žánru horor.

Marty13
15.06.2020 4 z 5

Napětí, tajemno, děs a hrůza. Tohle jsou dojmy, které to ve čtenáři vyvolá a udrží až do samého konce.

Luigi1
19.05.2020

Tato kniha ve mně zanechala dloupo přečtení takový divný pocit jak je človek malý,když se dostane do spárů těchto né lidi.Super

Ester71
07.10.2019 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu ve slovenštině, krásně jsem se bála...

Blancheerka
20.09.2019 5 z 5

Ač krátké, přeci naprosto děsivé, skličující, temné, depresivní. Tato povídka o inkvizičním věznění zanechá ve čtenáři upřímný pocit úzkosti a beznaděje - a to dokonce skončí dobře. Poe je tak vydatný autor, že i do tak málo stran dokáže vtěsnat takové pocity hrůzy, které ve mě zůstaly ještě dlouho po dočtení!

Iamdreamer
19.01.2019 5 z 5

Toto boli zimomriavky, úzkosť a beznádej.

francouz
02.01.2019 5 z 5

tak jsem si opět dal nějaké to předsevzetí, a jendo z nich je, že se budu v knihovně také dívat na klasiky a nejeom dívat, ale , že si mnohé znovu přečtu.
Jedním z prvních, který na mě kouknul, byl E.A. Poe. Ano jeho knižky mají tu správnou, občas až děsivě tíživou atmosféru, jsou psány, krásným slohem a utíkají ke svému konci jako splašené.
Ne jinak je tomu u totho dílka, které je opravdová klasika. Ano možná na někoho moc těžkopádná, na někoho dokonce možná málo drsná, ale kdo chce tak si to svoje najde. A ano, v tomto případě je to o hledání, o hledání možností, psychyckých i fyzikých ( nevím jestli by to někdo vůbec byl schopen takto podat) a konec, no, ten je prostě z pera klasika....

Viktoria-Pasty
24.11.2018 5 z 5

Nejoblíbenější série povídek ????

Jury
25.02.2018 1 z 5

Slabota...ztrata casu

Oryk
06.01.2018 3 z 5

Kniha má neuvěřitelně silnou atmosféru. Je psána velmi složitě, některé povídky (Démon zvrácenost) se nedají pochopit. Neustále mě napadalo, že Poe musel být šílený více, než se o něm vědělo. Něco takového by zdravý člověk nenapsal. Zajímalo by mě, kde bral inspiraci….

dancadragneel
07.11.2017 4 z 5

Zajímávé povídky...

lugh
23.09.2017 5 z 5

Poprvé jsem knihu četl asi ve 12-ti letech .Dost jsem se u některých příběhů bál, ale krásně bál. Přečetl jsem ji celou během pár dní a od té doby ještě mnohokrát. Občas se k ní, respektive k některým příběhům vracím a znovu si je s chutí čtu. Pan Poe je zakladatelem žánru hororu, nicméně psaného s vkusem a grácií což dnes moc autorů neumí, hromadí jen stránky plné brutality, násilí a krve ve snaze šokovat ne tvořit jemné předivo příběhu.

Alilka
22.09.2017 5 z 5

Moje kniha, kterou mám v knihovničce se přesněji jmenuje Jáma a kyvadlo a jiné povídky. Je to už dávno co jsem jí četla a pak jsem viděla i film. Nedávno o knihu projevila zájem moje 16-ti letá vnučka a proto mám knihu opět na svém nočním stolku. Těším se až se do ní opět už poněkolikáté začtu, protože Edgar Allan Poe je od doby kdy jsem si knihu koupila (1978) mým přítelem. Je to přítel často dosti nevypočitatelný a nemilosrdný. Dovede nahnat strach a držet v napětí jako málokdo, když vypráví příběhy nahánějící husí kůži, neboť usiluje o to, aby jeho smyšlené příběhy budily zdání věrohodnosti a pravdivosti. Nejen povídka Jáma a kyvadlo, ale i ostatní stojí za přečtení. A kdo by neznal Vraždy v ulici Morgue, Předčasný pohřeb, Zánik domu Usherů atd.

Coli
21.08.2017 3 z 5