Jak mluvit, když o něco jde

Jak mluvit, když o něco jde https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/168596/jak-mluvit-kdyz-o-neco-jde-168596.jpg 4 8 1

Když řešíte nepříjemnou, leč velmi důležitou situaci s přáteli, příbuznými či v zaměstnání, jak váš rozhovor probíhá? Držíte se věcně tématu a zachováváte klidnou hlavu? Nebo jsou vaše rozhovory plné emocí a po chvíli vám nával adrenalinu zatemní mozek? Pokud patříte ke druhé skupině, nezoufejte. Stačí trocha tréninku a už vás nic nerozhází. Autoři této knihy vás naučí, jak úspěšně zvládat všechny klíčové rozhovory.... celý text

Literatura naučná , Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , BizBooks

Crucial conversations tools for talking when stakes are high

kamibe
19.01.2016 5 z 5

Podobných knih jsem přečetla už vícero, tak jsem si říkala, cože mi může tahle ještě přinést. A přinesla.
Upozorňuje totiž například na takový "detail", jako je rozpoznat okamžik, kdy se obyčejný rozhovor promění v klíčový. Také nás učí rozpoznávat naše interpretace jevů, tedy Příběhy od faktů. Dále je zde důležitá informace o tom, že lidé v případech, že se jim něco nelíbí nebo nezdá, volí buď nesouhlasné mlčení nebo otevřenost s dávkou agresivity. Ale že existuje lepší možnost - být otevřený a zároveň uctivý. A na mnoha případech to čtenáře učí. Velmi zajímavá byla pro mne kapitola Ano, ale, neboť v ní byl na praktických příkladech ukázán onen krizový bod a také, jak v podobném případu komunikačně správně reagovat. Velmi návodných je sedm bodů, jak projít klíčovými rozhovory:
1. Zaměřit se na to, co skutečně chci a odmítnout Bláznovu volbu
2. Všimnout si bodu, kdy se hovor mění v klíčový - rozpoznat, kdy mám tendenci k mlčení nebo k agresi
3. Zajistit bezpečí - je-li třeba, omluvit se, napravit nedorozumění, zajistit společný úmysl
4. Oddělit fakta od příběhu - zvlášť pozor na "chytré příběhy" (ty, v nichž přeháníme svou nevinu a které nám umožní cítit se dobře - jako oběť), pak se vrátit k tomu, co chci
5. Oznámit své stanovisko - ptát se, zda jsem otevřený k názorům ostatních, zda mluvím o skutečném problému a zda své názory vyjadřuji sebejistě
6. Prozkoumat stanoviska druhých - ptát se, zrcadlit, parafrázovat, povzbuzovat, shodovat se, budovat, srovnávat
7. Přistoupit k činu - ptát se, jak provedeme rozhodnutí, co kdo a do kdy udělá a jak budeme kontrolovat plnění
Opravdu výborná kniha, protože učí řešit každodenní problémy v komunikaci, tedy ve vztazích - a na tom závisí, jak se v životě dobře cítit.

Kniha Jak mluvit, když o něco jde je v