Jack, Pán stínů

Jack, Pán stínů https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14682/jack-pan-stinu-14682.jpg 4 122 9

Když přišel Jack do Igléz v Soumračných krajích, aby tam navštívil Divé hry, bylo celkem jasné, že mu jde především o to štípnout hlavní cenu – obří rubín zvaný Divý plamen. Proto ho taky Smage s Quazerem práskli – rubín měl vyhrát někdo z nich. Netušili však, jakou pomstu tím na sebe přivolají. Jack, téměř bůh zlodějů tohoto světa, se nezastaví před ničím. Zvlášť, když zjistí, že za celou tou šarádou stojí jeho dávný rival – Pán netopýrů. Porazit tohoto mága a vladaře Temné strany světa se však jeví téměř nemožné. Kam až zajde Jack, aby to dokázal? -- zdroj: www.legie.info --... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Straky na vrbě

Jack of Shadows , 1971

Ondracool
Ondracool
02.07.2023 3 z 5

Dle mého názoru se jedná o pěkně vytvořený fikční svět, ve kterém autor propojuje i "náš svět" se "světem fikčním". Vývoj hlavní postavy v průběhu děje je velmi zajímavým a líbí se mi "message" celého díla, který spatřuji ve vývoji samotné hlavní postavy. Bohužel jsem však chtěl v půli příběhu knihu odložit - 2/3 díla se zabývají objektem "Jackovy pomsty", zatímco zbývající ani ne 1/3 se týká vyvrcholení celého příběhu. Zároveň za další negativní aspekt knihy považuji Zelaznyho až přílisně úsporný styl. Příběh by si dle mého názoru zasloužil větší množství zápletek, větší množství textu - tedy počtu stran, neboť samotný fikční svět má dle mého názoru velký potenciál. Celkově se jednalo o příjemnou jednohubku z fantasy žánru, kterou bych dalším čtenářům doporučil. 3/5

Malarkey
Malarkey
01.07.2020 4 z 5

Musím se opakovat, ale znovu se jedná o nesmírně zajímavé fantasy, pod které se může hrdě hlásit Roger Zelazny. Opět je v tom námětu cítit obrovská epičnost, a to i přesto, že kniha má něco málo přes dvě stě stran. Na tak malém množství stran pro epické fantasy se ale rodí velice zajímavý námět, který je vlastně o pomstě stejně, jako například u Prokletého Dilvishe. Jen ale s tím rozdílem, že svět je daleko ponuřejší, tajuplnější, místy i dost surrealistický. Je hodně znát, že autor knihu napsal až po Tvorech světla a temnoty, kde se s představivostí sakra vyřádil. Dokonce i čtivost byla skvělá. jediné mínus knihy je snad jen její krátkost, protože mnoho setkání Jacka s kýmkoliv je takové hodně epizodické a čtenář má až pocit, že by se z těch setkání dalo vykřesat daleko víc. Takže za mě opět solidní, byť ne úplně pozitivně laděný, kousek od pana Zelaznyho.

Nildon
Nildon
28.07.2017 3 z 5

Dobrá kniha, s dobrými nápady i když místy moc stručná a ke konci k uzoufání nudná a zdlouhavá. Některé nápady by chtěli více rozvést, aby kniha získala na zajímavosti. Bezva svět, škoda jen, že se o něm dozvíme tak málo. Jakmile hrdina dosáhne své pomsty už to ztrácí šmrnc.

Hellrampage
Hellrampage
19.01.2017 2 z 5

Kniha je napísaná veľmi stručne a autor doslova preskakoval niektoré významné udalosti alebo ich len rýchlo ukončil - mohli byť ďaleko detailnejšie popísané. Súboje sú odfláknuté úplne. Doslova od polovice knihy začne autor písať ako keby novú knihu/príbeh, ale po čase čitateľ zisťuje, že sa vlastne jedná o tú istú osobu, len v úplne inom svete - na druhej strane. Nie je vysvetlené, ako sa tam dostal, nie je vysvetlené nič. Jack zabil niekoho významného a ja som si zmätene hovoril, kto to bol a rýchlo som listoval dozadu, aby som hneď zistil, že nikto taký tam spomenutý nebol. Jack dostal do vienku strašne veľkú magickú silu a ja som bol nas*atý, že autor vôbec nenapísal ako to vôbec prebehlo a prečo. Ako keby v jeho svete žiadne pravidlá neplatili, tak si povedal, tu ho premiestim, tu zničí toto, tu zabije toho. Kniha je strašne krátka, dala by sa vtesnať do väčšej poviedkovej zbierky. Jack si svoj osud, ktorý ho dostihol na konci, hrdo zaslúžil a vôbec mi to nevadilo. Jediné plus vidím v temnej atmosfére a niektorým veľmi dobrým nápadom, ktoré poháňali pútavosť deja o potrebný kus vpred. Každopádne pre mňa je Jack, Pán stínů veľké sklamanie... 50%

Claudius
Claudius
16.04.2015 2 z 5

Přečtení této knihy vám nezabere ani týden, takže si ji klidně přečtěte, přestože já vám ji doporučit nemůžu. Prakticky celou knihu sledujeme hlavního hrdinu, jak někam jde a něco dělá. Bohužel, v podstatě nikdy se nedozvíme, kam jde a proč to vlastně dělá, protože buď tam nakonec kdovíproč nedojde, nebo pasáž, kdy tam konečně došel, autor přeskočí.
Z tohoto důvodu hlavního hrdinu zpočátku vůbec nechápete, pak ho začnete nesnášet a nakonec zjistíte, že hlavní záporák, Pán netopýrů, byl mnohem sympatičtější než Pán stínů a že vůbec ve výsledku nechápete, čím byl vlastně záporný.

Alena_S
Alena_S
10.02.2015 5 z 5

Díky knize jsem objevila velmi zajímavého autora! Posun hrdiny ke konci byl, ano, trochu dlouhý, ale pořád fascinující a konec zrovna tak

PierRe Vesper
PierRe Vesper
09.01.2015 3 z 5

Místy zábavné čtení tak na 8 hodin v kuse.

Eldar80
Eldar80
03.12.2014 5 z 5

Velmi originální kniha. Až se mi nechce věřit, že byla napsána již před 40 lety. Asi nejklasičtější Zelaznyho styl. Kniha nemá úvod a začíná dějem. Ostatně úvodu ani netřeba, jde přece o to podstatné a tak děj začíná v nejzajímavější chvíli. Děj se ani nedá zařadit do nějakého žánru, sice to má velmi blízko k fantasy, ale fanoušci tohoto žánru by mohli být knihou zklamaní. Vše se odehrává na velmi zvláštní planetě rozdělené na úplně odlišné poloviny. Autor popisuje archetypální rozdíly mezi dvěma lidskými rasami a vypráví příběh legendárního zloděje, jednu z mocností a nečlověka - temnoťana. Knihu doporučuji hlavně těm, kterým jde o zcela ojedinělé nápady, protože kniha není nijak zvlášť napínavá. Bohužel poslední třetina knihy je už slabá, protože Zelazny už ani tak nedopisuje román jako spíš myšlenku. Velká škoda, bohužel těchto nedotažeností se dopustil ve více knihách. Ne vždy originalita vše zachrání, ale tuhle lze doporučit jako jednu z těch lepších. (Kniha je zařazena do Kánonu fantasy od Sapkowského.) 85%

valda
valda
06.11.2011 4 z 5

Země je rozdělena na dva světy, na denní straně žijí denňané, kteří využívají spíše techniku a počítače, a na noční straně temnoťanné, kteří naopak využívají spíše magii. Pro Zelazneho je to asi oblíbený koncept, protože ve většině jeho knih se Sci-Fi a Fantasy prolíná a podobné rozložení na dva světy je třeba i v jeho pozdější knize Podvrženec.
Legendární zloděj temnoťan Jack, který ke svým krádežím využívá stíny, pomocí nichž může používat magii, je obviněn z úmyslu ukradnout hlavní cenu Divých her, drahokam Divý Plamen. Následně je sťat, ale protože temnoťanné nemají duši a mají několik životů, tak je po smrti vyvržen do Hnojných jam Glyve, strašlivé říše Barona Drakenheima, odkud se vydá na trnitou cestu vykonat mstu na Pánovi Netopýrů a jeho přisluhovačích.
Jak je napsáno v anotaci, tak se jedná o koncentrovaného Zelazneho, ve srovnání s prvním Amberem má děj ještě vyšší tempo a čtenář se musí soustředit aby mu něco neuniklo, zároveň je hlavní hrdina ještě cyničtější. Ze začátku jsem si říkal, že je to až moc stručné, ale postupně mě ta "roadmovie" :-) pohltila, bohužel konec už mě moc nebavil...