Já, Slastbot: Profil smazán

Já, Slastbot: Profil smazán https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/192332/bmid_ja-slastbot-profil-smazan-192332.jpg 3 3 1

"Já, Slastbot" je postapokalyptická sci-fi kniha z doby, kdy mají Zemi v rukou Slastboti, androidi stvoření pro slast. Hlavní hrdina se ocitá uprostřed milostného ráje mezi betonovými troskami, aby zjistil, že je jedním z těch, kteří ve společnosti Slastbotů nemají právo na život.

Abiosis
27.01.2014 2 z 5

Túto knihu som od autora dostal zdarma vďaka časovo obmedzenej akcii na jeho stránke (http://martin-kolacek.cz/kniha_zdarma), a za to mu veľmi ďakujem.
Úvodom chcem všetkých uistiť, že čas strávený s knihou pre mňa určite nebol stratou času a užil som si ju - i keď krátko, keďže rozsahom sa zaraďuje medzi tie kratšie diela. Avšak jedným dychom dodávam, že ak by mala mať viacej strán, pravdepodobne by som už začal byť počas čítania trochu nesvoj, keďže kniha má niekoľko nedostatkov.
Príbeh je originálny svojim námetom (androidi stvorení na poskytovanie rozkoše), a trošku som sa bál (alebo dúfal?), že bude podobný príbehu od autora Carltona Mellicka III. (http://www.amazon.com/Razor-Wire-Pubic-Carlton-Mellick/dp/1621050351), ale jediné, čo majú obe knihy spoločné, sú androidi stvorení pre lásku. To, čo považujem za menej originálne, je príbeh samotný, ktorý je v podstate od druhej tretiny knihy len opisom úteku hlavných protagonistov s klasickou zápletkou, kde rôzne osoby usilujú (z rôznych dôvodov) o ich životy, zatiaľ čo hrdinovia riešia za pochodu jednu-dve záhady a snažia sa zistiť, pre koho vlastne predstavujú prekážku. Je to taký jednoduchý a akčný príbeh, pri ktorom som mal pocit, ako keby som hral nejakú počítačovú hru.
Čo mi však vadilo asi najviac, bola absencia pocitu, že ide o sci-fi príbeh. Čo je zvláštny paradox, keďže jedna z vedľajších postáv je android, hrdinovia cestujú vo vesmíre a Mesiac je osídlený. Chýba mi tu totiž akýsi komplexnejší obraz doby a prostredia do ktorých je príbeh zasadený (a rôznych pravidiel, spoločenských problémov, dôvodov kolonizácie inej planéty, či vzniku zvláštneho druhu androidov atď., ktoré sú síce spomenuté, avšak len veľmi zbežne a okrajovo).
Jednoducho povedané - oddychové čítanie s nekomplikovanou zápletkou a prílišnou orientáciou na akčnú súčasť príbehu. Možno zámer autora, ale pre mňa je to príliš málo.