Izrael: dějiny

Izrael: dějiny https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107531/mid_izrael-dejiny-iGK-107531.jpg 5 18 5

Přední britský historik Martin Gilbert líčí události a osobnosti, které připravovaly náhlé, dramatické vyhlášení státu Izrael v květnu 1948 a jeho následující válku za nezávislost.

Literatura naučná , Historie

Vydáno: , BB art

Izrael - a history , 1998

hanzmb
15.04.2024 5 z 5

Tak tohle je opravdu náročné čtení. Nepamatuji se, že bych nějakou knihu četl 7 dní. Ale nelituji toho. Je to nádherné čtení. Jako fanda Izraele jsem už na toto téma přečetl spoustu knih. Od spíše literárních (asi nejlepší Šulcovy Mosty) po různé historické přehledy. K něm se řadí i tato kniha. Proti těm minulým má jednu velkou výhodu, že popisuje situaci až do roky 1997. Ty ostatní většinou končily po nějakém arabsko-izraelském konfliktu. Poprvé tam tak nejsou jen pozitiva, ale i reálný popis krize a špatných kroků pravicového křídla izraelské politiky. Co dokáže zničit jeden fanatický idiot s puškou.
Jedná z mála věcí, která spojuje třeba Zemana s Fialou je postoj k Izraeli. A to je dobře. Jsou poslední barierou, která "brání barbarům dobýt Řím". A na tom žádný potrhlý folkáč nic nezmění. Bohužel tyhle typy tuto literaturu nečtou.
Snad jediné, co bych autorovi vytkl je jeho záliba v detailním popisování vzniků jednotlivých kibuců. Bez těchto popisů by měla kniha o 100 stran méně nebo by se dostalo třeba na olympiádu v Mnichově.

ondra2
12.01.2020 5 z 5

Přehledný a podrobný popis dějin Izraele,na můj vkus příliš často protkaný osudy konkrétních jinak bezejmenných jednotlivců. Jinak lze souhlasit s předešlými komentáři,že je z textu patrný příznivější postoj autora k jedné ze stran konfliktu.

pobijecmuch
05.12.2016 5 z 5

Podrobná historie vzniku státu Izrael.

berau
28.10.2015 4 z 5

Fundovaně sepsané dějiny mladého státu s nejstaršími kořeny.Gilbert je historik excelentní, přesto ho musím po přečtení knihy oprávněně řadit k obdivovatelům Izraele, kvůli špatně skrývaným sympatiím k Židům, na úkor Palestinců.

woodward
19.08.2015 5 z 5

Zatím asi nejucelenější pojednání o dějinách Izraele aspoň z těch, co dosud vyšly česky.

Izrael dějiny Židů dějiny národů a států

Martin Gilbert
britská, 1936 - 2015