Indiánské historie

Indiánské historie https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42099/indianske-historie.jpg 5 21 6

Indiánské historie vyprávějí o Eskymácích a Indiánech obrovské oblasti od Beringovy úžiny až po Kap Horn, o jejich životě minulosti i přítomnosti, je tu popsána nejen historie amerického světadílu, ale i dějiny jeho poznávání od nejstarších dob, kdy šlo spíše o dohady a fantastické konstrukce, až po naše časy, kdy pomocí vysoce exaktních metod získávají vědci přesná data.... celý text

opic 12
14.06.2023 5 z 5

Všechno,co jste kdy chtěli vědět o původních obyvatelích (nejenom indiánech) ale báli jste se zeptat.
Neromantizující pohled na dobu a život.
Převažují spíše pasáže o vyložené genocidě.Jednou to začalo a pak,už jen pokračovalo.
Vlastně vícero poznatků jen díky Evropské expanzi.Co se podařilo takřka dochovat.Samozřejmě tehdejší záznamy jsou leckdy popisovány optikou lidí,ano těch vítězů.
Některým kmenům je věnováno více,některým méně.O některých se toho,pravda moc nedochovalo.
Od ledového severu,až úplně na jih k ohnové zemi.
Na konci,ne zrovna aktuální pohled na tehdejší současnost,vzhledem k datumu vydání.
Ovšem nikterak nevadí na celkový dojem.
Poutavé čtení bez rozdílu věku.
Ideální k seznámení o lidech,většinou již zaniklých kulturách i národů.

Mirek640
05.10.2022 5 z 5

Výborná kniha vhodná pro dospělé i dospívající a to pro velký rozsah reálných informací, čtivost a rozsah (severní Amerika, střední Amerika, jižní Amerika v historii a jedna kapitola pojednává i o současnosti). Jedna kapitola je věnována Inuitům - dříve Eskymákům.

Heralt
07.06.2021

/tvůj duch nám dal život/vaše síla nám dala sílu/vaše existence nám dala smysl/
/dovedně jste nás stínali/ochotně i my jsme poskytovali svůj stín/aby jsme viděli matku
Zemi/Nebojte se strachu/ale objetí/jsme lidé Dakoti/Vy jste vlci/bratři našich předků/
Darren M. Grine

/Když se probudíte z vaší smrti/uvidíte, jak na mne/čeká navrátivší se kolibřík/změníme se v starý strom/ a uvidíte sama sebe/starý strom/čekající na přílet modrého kolibříka/
Irma Pineda (Mexiko)

/velká zelená stezka/kde může člověk ztratit/velká zelená stezka když se nemůže nalézti
/cestu zpátky/velká zelená stezka/kdo ví jak hledat/jistě zemře/velká zelená stezka/zemře aniž by věděl/................................Camino Verde (Venezuela/

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Finskej
26.01.2020 5 z 5

Kniha, která nemá chybu a lze ji, jak běží čas, číst vícekrát dokola. Ve věku dětském i dospělém. A jeden by měl, pokud chce o indiánech vědět i víc, než nám sdělují romantické mýty.

vlastimil577
03.02.2019 5 z 5

Hodně zajímavé čtení.

Zmiu
25.01.2013 5 z 5

Výborná kniha, která se dobře čte a poskytuje přehled o indiánech od severu k jihu. Zmiňuje sice i tradice a zvyky, ale dost se zaměřuje hlavně na kontakty s bělochy, takže se jedná spíše o přehled masakrů a ničení unikátních kultur. V závěru je přehled, jak jsou na tom indiáni dnes, tedy vzhledem k autorovu sepisování je to už vlastně před více jak 50 lety. Rozhodně mě zaujaly popisy španělských dobyvatelů, kteří jen s hrstkou bláznů dobyli velké říše. Moje sympatie rozhodně nemají, ale to, že je podmínky, za jakých tam byli, neodradily, je do jisté míry obdivuhodné. (Že by to zlato?)

Indiáni Eskymáci, Inuité

Václav Šolc