Hry o život

Na troskách bývalej Severnej Ameriky vyrástol Panem ovládaný bohatým Sídlom, ktoré obklopuje dvanásť chudobných obvodov. Sídlo vládne železnou päsťou a svoju moc dokazuje okrem iného tým, že si raz do roka vezme z každého obvodu jedného chlapca a jedno dievča vo veku od dvanásť do osemnásť rokov, aby sa zúčastnili na Hrách o život a pred zrakmi televíznych divákov bojovali na život a na smrť. Šestnásťročná Katniss Everdeenová žije sama so svojou mamou a mladšou sestrou, o otca prišla pred rokmi pri banskom nešťastí. Keď nastúpi ako súťažiaca do hier namiesto milovanej sestričky, zdá sa, že si zvolila smrť. To však pre ňu nie je nič nové – boj o prežitie je súčasťou jej života od útleho detstva. Je rozhodnutá vrátiť sa domov, ale ak má zvíťaziť, musí potlačiť hlas svedomia a zničiť ostatných dvadsaťtri protivníkov. Hry o život sú románom plným napätia, dobrodružstva aj lásky, a hoci dej sa odohráva v budúcnosti, dajú sa v ňom nájsť znepokojivé podobnosti zo života v súčasnosti. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/82_/82739/hry-o-zivot-82739.jpg 4.63777

Hunger Games (1.)

The Hunger Games (2008)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Ikar (SK)
Více informací...

Kiwi24

Trochu slabší než první díl, ale i tak mě to vzalo. Potvora Snow, kocourek Finnick, hrdinka dne Mags, miláček Peeta, a zase nicnetušící Katniss.

Barcula.m

Nejlepší sci-fi, které jsem zatím četla :-)

eromu

Přelouskala jsem ji jako audioknihu. (Mimochodem, Tereza Bebarová ji čte skvěle. A nejlepší je její prezident Snow.) Myslela jsem, že mi trilogie vydrží na cestu do práce a zpět aspoň na dva měsíce. Jak jsem se zmýlila!
První díl padl za 4 dny. Příběh mě totálně pohltil, to využití ich-formy a přítomného času byl geniální nápad. Nedalo se vypnout, nedalo se přestat, už hodně dlouho jsem něco podobného nezažila. Druhý díl byl na další pracovní týden, ten poslední mi pravda vydržel týdny dva, ale nemohu říct, že by ho autorka již rutinně odbyla. Snad jen, že ten druhý nekončí jako knížka, spíš jako díl seriálu. To be continued...
Přesto až bude nějaký "young adult" v mém okolí chtít něco číst, trilogii doporučím všema deseti.

Leaena

Knihu jsem četla jedním dechem. Sice jsem první viděla filmovou verzi, která mě zaujala až napodruhé, následně jsem však příběhu propadla. Knižní podoba je mi mnohem příjemnější a ráda se seznamuji s Katniss jako realistickou dívkou, která jedná na základě svých pocitů a přesvědčení. Líbí se mi jak je tvrdá a přesto citlivá. Pouštím se do dalšího dílu!

Richelle

Od te doby, co jsem si knihu vypůjčila od svého bratra, uběhlo několik let. Už se asi smířil s tím, že mu jí nevrátím. Knihu jsem si naprosto zamilovala. Měla jsem jí u sebe, když mi nebylo zrovna moc do zpěvu, a četla jsem jí pořád dokola a dokola. Krásně, napínavě a zajímavě psaná. Katniss mi zůstala v srdci skoro stejně, jako Peeta. Katniss všem ukázala, že je rodina na prvním místě, když se přihlásila za svou malou sestru Prim. A Peetu prostě nejde nemilovat.

PetraMishka

Začátek mě moc nezaujal a poměrně dlouho mi trvalo, než se mi kniha začala líbit, ale asi díky postavě Peety jsem četla dál a nakonec jsem byla spokojená. Popisy boje v aréně jsou velmi poutavé a čtivé, i když tam toho boje tolik není. Nevím, jestli se pustím i do dalších dílů.

Andreanis

Nebudu lhát, nečekala jsem, že je tato kniha až takto výjimečná. Opravdu nápaditá, napínavá, velmi čtivá a silně návyková :)

Kačkaknihomol

Tato kniha je prostě skvělá! Je strašně čtivá a vy máte nutkání číst další a další kapitoly. Katniss byla místy až moc hrdinská, ale vypadá sympaticky takže mi moc nevadí. Na konci je naznačené, že v další knize bude milostný trojúhelník, každopádně já fandím Peetovi. Autorce musím pochválit originalitu a úžasné popisování věcí. Doufám že se trilogie v dalších dílech nezhorší, byla by to škoda.

japan25

Výborná kniha až na některé brutální scény.

simi28

Úžasná dystopie. Styl psaní je velmi poutavý, a proto jsem hltala každou stránku a od čtení jsem se nemohla odtrhnout. Tato kniha má také velmi dobrý námět, kterým je inspirovaná skoro každá dystopie. Kdybych jí měla porovnat s Divergencí, tak u mě vyhrávají Hunger games na plné čáře. Už jenom kvůli tomu, že jsem si oblíbila Katniss pro svojí odvážnost a Peetu, který byl velmi hodný a starostlivý a nejde si ho neoblíbit. Jediné, co bych autorce na této knize vytkla, je to, že nerozvinula charaktery vedlejších postav, kterých je poměrně dost. Každý z nás fandí Peetovi, ale pomysleli jsme na to proč? Protože Hurikán byl popsán jenom jako kluk, který pomáhal Katniss lovit a nic víc o něm nevíme. To je ale jenom menší výtka, kterou knize prominu, protože všechna pozitiva tento detail přebijí.
Závěrem knihu doporučuji a za mě je to nejlepší dystopie, kterou jsem kdy četla.

Mischellin

Štvalo mě, že jsem dřív viděla film než knihu, takže jsem je spolu srovnávala, aniž bych si to uvědomovala. Tak trochu jsem čekala něco podobného jako Divergenci (totální propadák), ale kniha mě opravdu příjemně překvapila... Nedokázala jsem se od ní odtrhnout.
Skvělé je, že v knize můžete dokonale popsat pocity hlavní postavy, což byla snad nejlepší stránka Arény smrti.
Knihu jsem prožívala stejně jako Katniss a tak to má být.
Úžasné!!!

gvaldin

Poutavý děj ale jako celek mě kniha moc nezaujala. Pořád mě připadalo že je kniha psaná amatérem. Tato kniha podle mě moc nepatří ani do rukou mládeži, kvůli relativně drastickému ději.

silvie5281

Poprvé jsem u knihy, která má i filmové zpracování, rozečetla knihu, podívala se na film, dočetla knihu. Filmové zpracování je dobré, líbilo se mi, ale jak je zmiňováno níže, pro ucelení celého děje je potřeba si přečíst knihu. Katniss zde popisuje nejen okolní přírodu s jistým nostalgickým nádechem, ale co je nejdůležitější, myšlenkové pochody. A to je to, co vždy bude knihu dělat lepší, než je kterýkoliv film.
Líbilo se mi postapokalyptický děj, kdy si hrstka lidí bude nárokovat moc nad životy druhých a snaha těchto lidí nenechat si diktovat život a bít se za lepší svět. Určitě knihu doporučuji a vrhám se na další díl série :)

Ketrin.TR

Originální kniha se zajímavým námětem, který vtáhne a už nepustí!

houdkovaz4519

"Hlásím se jako dobrovolnice!" volám zajíkavě. "Hlásím se jako dobrovolnice!"

Tato hláška si vybudovala místo v mém srdíčku, protože právě zde nastal ten převratový zlom.Poslali ji zemřít a ona s tím nic nemůže dělat. Musí se snažit přežít po boku Peety Mellarka.
Líbilo se mi, jak autorka popisovala krajinu v aréně, postavy a různé technické vymoženosti té doby. Filmové zpracování bylo také velice povedené. Ale v knize toho rozhodně bylo více, třeba po shlédnutí filmu jsem nevěděla, kde se vlastně celá Panama nachází a kde se nachází Dvanáctý kraj. Sedl mi i Haymitch, prosťáček s flaškou alkoholu - skoro nikdy ve střízlivém stavu. Líbil se mi jeho humor. Rozhodně si co nejdříve přečtu další díl!
Doporučuji.

Lucik100

Naprosto skvělá kniha se senzačním a originálním nápadem.

tatafa

Zajímavý nápad i velice čtivá série. Nicméně nevím proč, ale tato série mne úplně nezaujala, a oproti řadě jiných mne neláká se k ní vracet. Ale přesto doporučuji.

AbigailM.M.

Kniha je skvělá, čtivá. A taková nostalgická. Byla to má druhá serie a je úžasná =) Doporučuju ji.

Leome
29.12.2016

Snad ani není co říct - skvělá, čtivá kniha s příběhem, na jehož základech pak byly napsány další podobného rámce (Divergence, Jiskra v Popelu a spol.). Musím říct, abych jen nechválila, že první díl je skutečně velice předvídatelný. Není tomu tak ale u všech dílů a je poznat, že s druhým a třetím dílem se autorka zlepšuje. Hlavní hrdinka je docela sympaťačka se kterou se dokáže ztotožnit leckterý čtenář, ale mrzí mě, že se během série více nerozvíjí ona sama a její charakter, jako je tomu v jiných, lepších, fantasy knihách, ale i filmech. Po shlédnutí filmu mohu s čistým svědomím říct, že obě díla jsou velmi povedená. Čtyři z pěti hvězdiček.

barus_78
28.12.2016

Achh můj bože, nelze už nic dodávat.

Aniday
28.12.2016

stejně jako u filmu, který mě dovedl ke knihám - nemohla jsem se odtrhnout...

Hana24
27.12.2016

Úžasná kniha k tomu není co dodat.

Scheila
26.12.2016

Film jsem nevidela a tak jsem rekla ze si prectu knihu. Od zacatku jsem vedela ze ona vyhraje nebo z toho nejak vyvazne s peetou po svem boku. Ale to nemeni nic na tom ze me bavilo

zili
12.12.2016

Zcela odhadnutený děj, bez jakéhokoliv překvápka.

Mystygus
11.12.2016

První kniha série je knihou bez pochyby nejlepší, jak už to většinou bývá. Atmosféra je pochmurně překrásná, taková co Vám udělá radost že žijete ve světe, ve kterém žijete. Příběh je zajímavý, osobní dilemata jsou dobrou váhou knihy. Komu se líbil film, musí docentit pohled pod porvrh a všechno co se skrývá za příběhem, který film popsat nedokáže.

whiolet
02.12.2016

Viděla jsem film a tolik mě nenadchnul,ale knihu jsem přečetla za dva dny a musím říct, že jsem se opravdu bavila.

ivca3710
26.11.2016

Hunger games miluju a první díl jsem si opravdu užila :) Už mi to chybí :D

Klárai
26.11.2016

Opravdu perfektní kniha.

Tlapka
21.11.2016

Během prvního dílu jsem se nechala pohltit, jako už dlouho ne. Opravdu jsem zapomněla na čas, na jídlo, na všechno. Skvělý námět, čtivě vyprávěný, když vycházíte opravdu z knihy a ne z filmu, kvalitní postavy. U dalších dvou dílů už jsem se do takového čtenářského transu nedostala, ale pořád si série držela úroveň až do konce, to rozhodně.

LordSnape
11.11.2016

Ale jo, bavilo mě to. Principy světa a jeho důsledky přemostění v jakousi post-apo reality show jsou dobré a celkem uvěřitelné. Hlavní hrdinka je sympatická a samotný boj o přežití díky ich formě napínavý. Jsem rád, že se autorka vyhnula zatím té nekonečné lásce a nechala Katniss více racionálně uvažující, mladou ženou. Ať už chceme či ne, tak Hunger Games i díky té reklamní kampani vlastně odstartovaly svébytný sci-fi young adult žánr a zatím dle mých skromných čtenářských zkušeností z něj vychází jako vítěz.