Hořet, ale nevyhořet

Hořet, ale nevyhořet https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112371/bmid_horet-ale-nevyhoret-8Nr-112371.jpg 4 21 4

Nejen u pomáhajících profesí, ale i v rodinách se velice často setkáváme s projevy vyhoření. Láska mezi milenci se nejen rodí, ale i umírá. Manželé uzavírají nejen sňatky, ale i dohody o rozvodu. Příbuzní se nejen milují, ale i nenávidí. Rodiče mají nejen radosti, ale i starosti se svými dětmi. Děti mají rády své rodiče, avšak často tato láska i vyhasíná. Míra spokojenosti s manželstvím a s rodinou je proměnlivá. A nespokojenost má velice blízko k vyhoření. Nadšení, iniciativa a láska patří k tomu nejkrásnějšímu, co v životě můžeme prožít. Stává se však, že nám počáteční nadšení začne opadat, že naše iniciativa začne ochabovat a láska uvadat. Z psychologického hlediska jde o jev, který je označován termínem "burnout" – vyhoření. Kniha profesora Křivohlavého pojednává o tom, jak se syndrom vyhoření projevuje, jaké má fáze a hlavní příznaky. Hlavním cílem zkušeného psychologa je však poradit, co dělat, abychom nezdravým přístupem předčasně neztráceli jak chuť k dobrému dílu, tak ochotu investovat do mezilidských vztahů.... celý text

Chesterton
07.02.2018 5 z 5

Pro mě je autor moudrým a lidsky zralým člověkem a z tohoto úhlu pohledu jsem také knihu četla. Neznám ho sice osobně jako Maxe Kašparů, ale přesto trochu tuším i to, co je psáno jakoby "mezi řádky". Mám jeho knihy ráda a způsob jeho myšlení je mi blízký. Růžek i Jolii to popsaly celkem přesně:)

mrksik
16.08.2016 4 z 5

Křivohlavého kniha má v kontexte literatúry, ktorá je o vyhorení dostupná na našom trhu, v zásade dve odlišnosti. Tou prvou je zahrnutie partnerstiev a rodiny do problematiky vyhorenia, čo je stále celkom neprebádané územie - vyhorenie sa väčšinou spája iba so zamestnaním. Druhou odlišnosťou je kresťanské mystérium, ktoré ale pôsobí mierne nadbytočne - príklady z Biblie nie sú potrebné, tézy nerozvíjajú, skôr ich zbytočne zaťažujú. Text na druhú stranu zdieľa neduh typický pre knihy o vyhorení - formuluje skôr všeobecné a nie úplne realizovateľné "rady" čo s vyhorením vlastne robiť. O riešení vyhorenia som sa preto rozpísal viac tu: http://differentcoaching.info/vyhorenie-a-koucing-co-je-burnout-syndrome-a-ako-ho-komplexne-riesit/

Růžek
18.03.2016 5 z 5

"Mohla by sis tu knížku otevřít příště dřív než, jak v tomto případě, téměř vyhoříš?" starostlivý komentář kamarádky. Ono přečíst si knihu a poučit se z ní je taky rozdíl. Kéž je tato kniha poučením před vyhořením pro všechny...

jolii
15.03.2016 5 z 5

Ač kniha veskrze odborná a naučná, je také velmi čtivá a srozumitelná. Hodně vysvětlí, ukáže, pomůže.
„Je dobré něco vědět. Je to zvláště dobré, je-li to něco, co nám může pomoci prožít život lépe a nadějněji. Vědět je dobré. Činit je však víc. Činit v návaznosti na to, o čem víme, že je to dobré.“