Hlava profesora Dowella

Hlava profesora Dowella https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111172/hlava-profesora-dowe-111172.jpg 4 62 12

Fantastický román, který je možno označit jako „horror“. V chirurgické laboratoři, tajena před veřejností, stojí pod skleněným poklopem hlava, která napojena na živné roztoky žije a myslí. Nová asistentka laboratoře v ní poznává hlavu svého zemřelého profesora. Jednou, chtíc rozřešit znepokojující záhadu, otevře zapovězený ventil a hlava promluví. A to je začátek neuvěřitelných událostí..... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Svět sovětů

Голова профессора Доуеля , 1925

rafan65
15.10.2023 4 z 5

Tak tohle je opravdu hodně děsivé čtení. Asi je lepší si ani nepředstavovat co může takový objev způsobit. Autor měl tedy hodně zvrácený nápad při psaní této knihy, na druhou stranu perfektně vystihuje povahu lidí kteří jsou ochotni za slávou a úspěch odhodit veškeré morální zábrany. Jsem docela zvědavý co autor ještě napsal, nic jiného jsem od něj nečetl.

janina66
12.10.2023 4 z 5

Až strašidelná a děsivá fikce. Ale co my víme, jak to v medicíně bude vypadat třeba už za 50 let?
Tuto knihu jsem vyslechla jako audio rozhlasovou hru ČRo se skvělým Ivanem Trojanem, představitelem záporáka doktora.
Trošku mi to připomíná film Pane vy jste vdova.

Vesmich
28.08.2022 5 z 5

To je krvák! Už jsem to četla v dětství, a tak jsem si to v létě dala ještě jednou. Tu hlavu jsem si pamatovala jako morbidní záležitost a pořád to tak je :) Hlavy na míse, to je moje!

Kája95
07.11.2021 4 z 5

Zajímavé až znepokojivé. Tyhle ... vědecké fikce ,zda se to dá takhle nazvat, mne děsí. My laici málo víme, co se může dít ve vědeckých laboratořích.

Corso
29.07.2021 3 z 5

Beljajev je v mojom rebricku rusky pisucich fantastov dost vysoko. V prvej 5-ke. So Strugackymi, Bulycevom, Lukjanenkom a tak. Bol schvaleny a vydavany hojne. Inak autor aj inych dost ikonickych postav ako napr. Clovek obojzivelnik. "Hlava" je kniha ku ktorej som sa dostal uz ako skolak. A neviem ci to nebol vobec prvy "horor" ktory som cital. Mozno Drakula bol skor. Nepamatam. Napodiv, vtedy ma netrapili nocne mory z hlavy bez tela, ale tuzil som taku jednu mat doma, ako trebars umele mravenisko alebo akvarko :) Neskor som sa dozvedel o sialenych ruskych experimentoch s hlavami psov a uz mi to take laakavee nepripadalo. Ked tak rozmyslam nad stalinskym obdobim a vtedajsiemu pristupu k vede, ani by som sa necudoval keby v tomto smere rusi neboli robili experimenty. Ako sa fikcia zmeni na realitu, no fuj.
Nedavno som cital znova, lebo som z antiku kupil to vydanie z Omnie. Po rokoch mi text uz tak skvely nepripadal. Skor som sa uz tesil na dalsiu knihu. Ale pre take vseobecne vzdelanie a nostalgiu... da sa.

666Jitka
28.07.2021 4 z 5

Výborná hororová fikce, která řeší opětovně otázku, kam až muže vést vědecký pokrok a jak se může obrátit proti lidem, když se dostane do rukou sobeckého hňupa, který hledí pouze na svou vlastní slávu a prestiž.

Dela111
25.02.2021 4 z 5

Tato temná a děsivá sci-fi napsaná před více než šedesáti lety díky svému originálnímu námětu obstojí i dnes.
Toto vydání je už zapomenuté a mladším čtenářům asi většinou neznámé, ale použít tuto zápletku pro nové současné a nápaditější zpracování, mohl by to být dost poutavý příběh. Ona taková hlava žijící odděleně od těla je extra mrazivá a hlavně fujtajbl záležitost, takže by se to mohlo hodně líbit ;-).
70%

Luigi1
23.09.2020 5 z 5

Jsem nadšen je to knha podle mého gusta.Myšlenka tohoto autora mě zaujala,a zároveň trochu poděsila,co kdyby to bylo možný.

Hobo
08.08.2019 4 z 5

Běljajeva jsem měl určitě raději než ideologicky nečitelného Jefremova. A tenhle dobrý horror mohl vyjít kvůli národnosti autora. A co?

Layyen
13.09.2018 4 z 5

správnej scifi úlet :)

intelektuálka
13.01.2018 4 z 5

Konečně jsem tu našla knihu, která mě v dětství vyděsila. Profesor tu doplatil na svou inteligenci, která měla být využita. Tenkrát mě to zaujalo.

28401
24.01.2017 5 z 5

Tak to byla snad první kniha hrůzy, kterou jsem v dětství četla a i dnes si ji ráda přečtu znovu.