Hitlerova válka a válečná stezka let 1933-1945

Hitlerova válka a válečná stezka let 1933-1945 https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/170950/hitlerova-valka-a-valecna-stezka-le-7fO-170950.jpg 4 28 5

Kniha je další podrobnou studií známého kontroverzního historika, jehož problematický pohled na historické události se stal předmětem nejednoho soudního sporu, ať už v Londýně či v posledních dnech v Rakousku. Přesto jeho knihy vycházejí dál, ovšem s komentářem erudovaných historiků. Kniha završuje analýzu životních osudů a ideologických charakteristik nacistických předáku portrétem jejich vůdce. Rozsáhlá práce, mnohde se opírající o soukromé prameny, sleduje Hitlera na "válečné stezce" a zároveň se snaží dopátrat obecnějších souvislostí a příčin tragických událostí 20. století. Sám autor ke své knize dodává: "Vzal jsem si za cíl popsat události z Führerovy perspektivy, pokoušel jsem se každou epizodu nahlížet jeho očima. Tato technika samozřejmě zužuje zorné pole, ale na druhé straně pomáhá vysvětlit rozhodnutí, která se jinak jeví jako nevysvětlitelná." Kniha rozhodně není oslavnou ódou na Hitlera, právě naopak: snaží se objektivně posoudit, z jakých příčin došlo k válce, která za sebou zanechala 50 miliónu mrtvých, vedla k obrovským válečným škodám v celé Evropě a polovině Asie, vnesla do světových záležitostí trvalý zmatek a v neposlední řadě způsobila posílení pozic komunismu v jednom světadíle na dlouhých 40 let a jeho rozšíření do druhého světadílu, kde přetrvává i dnes, téměř na konci "divného" 20. století. Vydání 3., (v Jotě 2.vydání).... celý text

Válečné , Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Jota

Hitler´s war and the war path 1933-1945 , 1991

LordByron
LordByron
14.02.2023 4 z 5

Vlastne trošku prekvapivo a sklamane musím aj ako skalný Irvingovec povedať, že knižka ma bavila trošku menej ako ostatné Irvingove knihy.
Čítal som ich už veľa a viac ma držal Norimberk, Goebbels a možno aj Rommel.
Sčasti to bude aj tým, že som ju čítal naraz s Tajní spojenci Adolfa Hitlera a popis Hitlerových motivácií a konania tam mi prišiel presvedčivejší.
Skutočne je niečo pravdy na tom, že Irving má (v tejto jednej knihe) trochu až tendenciu Hitlera brániť a interpretovať veci v takom duchu.
Určite neklame ale s niektorými vecami nemôžem súhlasiť.
Predovšetkým sa osobne vôbec nezhodujem s tvrdením hneď v úvode, že by Hitler nebol až taký antisemita z presvedčenia a že antisemitizmus skôr používal aj pragmaticky a pre popularitu.
Absolútne s tým nesúhlasím. Hitler ako ho chapem ja bol naopak ideológ a časť svojich rasových názorov práveže tesne pred uchopením moci akože zmiernil a zamlciaval aby ho u verejnosti nepoškodili.
Irving spomína ako pokarhal hnedokošeliarov za zničenie židovského lahodkarstva - ale to podľa mojej mienky nijak neodporuje jeho antisemitizmu, skôr to dokazuje, že nemal rád neporiadky a veci čo strane robia zlú reklamu.
Vedel Hitler o vraždení židov za vojny? Knižka dáva ako je známe dosť kontroverznú odpoveď. Kto číta pozornejšie zistí, že zas až tak ďaleko Irving nezachádza(v podstate tvrdí, že Hitler iba prvé roky úplne nevedel ako ďaleko až veci došli a ako rozšírené boli incidenty a vraždy). Má pravdu? Podľa mojej mienky aspoň čiastočne aj hej. Určite je lepšie sa nad takou možnosťou aspoň trochu zamyslieť než ju hneď odbiť lebo sa nám politicky nehodí :).Tomu je ale v knižke venovaných aj tak len pár strán.
No a plne súhlasím s tým, že niektorí dôstojníci Hitlerovo meno neskôr poskrvnovali spätne naňho hádzali vinu za mnohé porážky za ktoré nie vždy nemohol.
Irving uvádza viacero dolozitelnych prípadov (menovite Stalingrad! a ako sa spätne upravovalo to kto si čo myslel a čo vravel) - a o tom sa dočítate málokde inde.
Súhlasím s tým, že mal vojvodcovský talent - na druhú stranu možno Irving skutočne občas hrotí a zveličuje ho.
Ostáva ale faktom, že Hitler správne odhadol ako poraziť Francúzko v 1940 roku, že (na rozdiel od Rommela) správne tušil, že sa Spojenci vylodia v Normandii, že správne odhadol (opäť na rozdiel od Rommela) že sa Itália dá stále dlho brániť atď..
Je tiež dobre, že v knižke odznie koľko ráz Hitler zmiernil svojich podriadených, zrušil rozsudok smrti a všeličo krotil. Je to dobre ani nie za to, že by som o ňom mal zvlášť idealistickú predstavu - tyrani takéto veci robia občas takmer vždy a vždy trochu aj pre popularitu. Ale je dobre, že o tom aspoň niekto niekde píše, lebo zaujatých autorov v opačnom smere je na stokrát viac.
Na druhú stranu sa nedá nijako opomíňať ani jeho krutosť - a práve v prístupe k napríklad Slovanom bol často medzi tými horšími.
A na koniec musím povedať, že áno knižka bola plná zaujímavých info a určite je dobré ju prečítať a to pozorne, ale mojimi favoritmi od Irvinga ostávajú Norimberk a Goebbels.

braunerova
braunerova
15.07.2021 5 z 5

Jak vypadal svět podle Adolfa Hitlera. Na jedné straně politický génius, vybavený charismatem a fenomenální pamětí. Na straně druhé člověka mrazí, když čte jeho výroky plné fanatismu a rasové nenávisti k Židům a Slovanům, jeho výzvy na euthanasii duševně nemocných, plány na zotročení Čechů, Poláků a Ukrajinců nebo na likvidaci Rusů.
Zajímavá byla jednání Hitlera s Chamberlainem a Daladierem o osudech Československa. Překvapilo mě, s jakou lehkostí nás spojenci hodili přes palubu. Ostatně stejné to bylo i v případě Polska.
Znalosti pana Irvinga jsou úžasné a biografie je mimořádně čtivá, některé jeho názory jsou ale sporné. Že Hitler nevěděl o masové likvidaci Židů v pracovních táborech vyvrací v předmluvě Vladimír Nálevka. Legrační je snaha vykreslit Hitlera coby geniálního vojevůdce, což autor dokazuje často se opakující větou "přesně jak Hitler předpovídal". Jenže k čemu je geniální vrchní velitel, který velí 1000 km daleko od fronty, na poradách velení hodiny žvaní, nesnáší opačný názor, snaží se plánovat pohyb každého pluku a v kritických dnech stěhuje štáb nebo odpočívá na Berghofu. Z velení se pak stává fraška a Německo také podle toho dopadlo.

"Češi jsou národem cyklistů - od pasu nahoru jsou v předklonu, ale nohama neustále kopou!"
Adolf Hitler

Belbo
Belbo
13.03.2018 odpad!

Jeden z nejodpornějších vědomě manipulativních textů co jsem kdy četl. Irving byl a je nacista a Hitlerův apologet.

Lesní_chodec
Lesní_chodec
17.08.2016 4 z 5

Jedna z nejlépe a nejčtivěji napsaných knih, kterou jsem o IIWW četl.

zahadum
zahadum
03.06.2016 5 z 5

Dejiny píšu víťazi....ale históriu píše pravda ! Najucelenejšia a archívmi štátov podložená kniha o príčinách a dôsledkoch 2.svetovej vojny. Vhodná ako učebné osnovy pre študentov ale aj pre ľudí ktorí chcú poznať históriu neskreslenú, neupravenú a dobovo presnú.

nacismus Adolf Hitler války

David Irving