Historie na rozcestí - Jak mohly dopadnout osudové chvíle Československa

Historie na rozcestí - Jak mohly dopadnout osudové chvíle Československa https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/160828/historie-na-rozcesti-jak-mohly-dopadnout-osudove-chvile-ceskoslovenska-160828.jpg 3 8 1

Dramatické okamžiky Československa s ponurým výsledkem: 1938, 1948, 1968. Měly alternativu? Co a také kdy bylo třeba učinit, aby vývoj nabral odlišný kurs? T. G. Masaryk během svého pobytu v Rusku v roce 1917 několikrát stanul tváří v tvář smrti, odsun Němců mohl být v roce 1946 zastaven v půli, komunistické vedení zvažovalo v listopadu 1989 vyslání milicionářů i tanků proti demonstrantům... Jakými stezkami by se ubíral příští běh dějin? Země opakovaně stanula na důležitých křižovatkách, z nichž vedlo vícero možných cest. Autoři hodnotí možnosti alternativního vývoje, přičemž se opírají o širokou škálu pramenů, jež místy doplňují logickou úvahou či historickou analogií. Načrtávají kontury historických událostí, které se sice nestaly - ale bylo k nim velmi blízko. První vydání.... celý text

hanak_v_exilu
hanak_v_exilu
12.02.2018 3 z 5

Knihy o alternativní historii mám rád. A pokud se snaží o vědecký přístup, tak tím lépe. Tenhle sborník mi ovšem moc nesedl. Možná proto, že se neodvažuje příliš odchýlit od reálných událostí. Ať už je kontrafaktuál jakýkoliv, v důsledku dopadají dějiny téměř stejně. Přestože si myslím, že šance malé země ovlivnit politiku velmoci (1968), nebo se ubránit nepřátelskému sousedu (1938) byly omezené, i tak jsem doufal, že autoři zahodí historický determinismus a minimálně navrhnou neprozkoumané alternativy.

Autoři knihy

Oldřich Tůma
česká, 1950
Jaroslav Kučera
česká, 1955

Kniha Historie na rozcestí - Jak mohly dopadnout osudové chvíle Československa je v