Harry Potter a relikvie smrti

Harry Potter a relikvie smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/9_/8/bmid_harry-potter-a-relikvie-smrti-5x2-8.jpg 5 12298 833

Harry Potter série

Naposledy?... Věrní kamarádi Harry, Ron a Hermiona do posledního ročníku bradavické školy nenastoupí. Musí splnit nelehký úkol, který moudrý ředitel školy Albus Brumbál již nemůže dokončit. Společně se vydávají hledat tajemné viteály, do kterých Pán zla roztříštil svou duši. Zničení viteálů je tak jedinou šancí, jak nad ním zvítězit. Na trojici kamarádů číhají na cestě nebezpečné nástrahy, ale ani v těch nejtemnějších úkrytech neztrácejí podporu svých přátel.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Deathly Hallows , 2007

KajusaKil
28.03.2024 5 z 5

Dodnes si pamatuji moment, kdy jsem knihu poprvé držela v rukou. Tehdy byla k nesehnání - novinka o kterou se bojovalo. Knihu jsem četla více než 20x a provázela mě mnoha zeměmi světa, kdy jsem si ji sebou odvezla. Čte se mi ze všech nejlépe a mám ráda ukončení celého Potter světa. Když se dívám na filmové zpracování, tak nechápu podle čeho natáčeli. Tolik změn až to není možné.

Niu
13.03.2024 5 z 5

(SPOILER) Po pár letech opět re-reading a celá série přečtena podesáté :o) Stále se ráda vracím, i když tohle čtení série už bylo krapet jiné. Už jsem si více všímala chybek, věci mi nějak do sebe nezapadaly, takže možná nechám Harryho pár let odpočívat :o) No jo, nedá mi spát ten mnoholičný lektvar, kdy ve druhém díle zůstaly postavám jejich hlasy, kdežto ve všech dalších už každý měl hlas toho, v koho se proměnil. O funkci neviditelného pláště jsem se rozepsala při šestém dílu. Říkam si pokaždé, že se vrátím třeba jen k tomuto poslednímu dílu, ale ... nebylo by to ono, to postupné gradování napětí až do finále. V knize mám už víc okamžiků, které se mnou hnuly - prosím nečtěte, nechcete-li znát: třeba loučení s Dudleym, ztráta soví parťačky, samozřejmě myslánka a celé to se Severusem, nádraží s Brumbálem, okamžik Lupin a Tonksová v závěru, hádka kamarádů a pak návrat, Lenka a Nevill, ... je tam toho spousta, že si ani nemůžu vzpomenout, samozřejmě o devatenáct let později. Neustále si vybavuju, když jsem před hromadou let četla tuto knihu poprvé a u rozuzlení jsem zírala s pusou dokořán a nevěřila (to ještě ani nebyl natočen film). Je pravda, že mi Harry v předchozích knihách úplně k srdci nepřirostl tak moc, jak by měl, ale v tomhle díle to byl správňák. Když se sem tam mrknu na filmy, tak konstatuju, že knihy vedou. I když vizuálně jsou filmy moc fajn, tak herecké obsazení je celkem ve svých rolích strnulé. Za mne konec s bezovou a Harryho hůlkou je stejně nejlepší v knize a mrzí mě, že film měl trošku jiný ten konec. Celou knižní sérii hodnotím taky 5* :o)

Slezadav
04.03.2024 4 z 5

Poslední díl série o Harrym Potterovi je trošku jiný, než ty předchozí. Změnila se zejména struktura příběhu, která po celých šest předchozích knih byla pevně držená v režii školního roku v Bradavicích.
HP a relikvie smrti je pro mě nejrozporuplnější díl série. Obsahuje zcela grandiózní finálovou bitvu, což je nejspíš nejlepších několik kapitol z celé ságy. Celkově je závěr nad míru podařený až na několik drobností, které bych si představoval jinak. Lépe by se mi líbil závěr o dost temnější a drastičtější, nicméně mi bylo zcela jasné, jakým stylem Rowlingová svoji ságu zakončí. Je to ve stejném "noblebright" duchu, jako je koncipována celá série. Líbí se mi, že Voldemort je konečně tím krutým a neúprosným padouchem, za kterého byl celou dobu vydáván, ale většinou potřebné zlovůle a děsivosti nedosahoval.

Na druhou stranu tenhle díl obsahoval i méně podařené pasáže. Při zpětném pohledu téměř celá první polovina knihy působí jen jako přípravná vata, která by se dala výrazně zkrátit. Taktéž mi dost vadilo, že zde máme zpět plno nelogičností a navzájem si odporujících pravidel kouzelnického světa. A to jsem měl pocit, že po předchozím dílu už se autorce povedlo s touto neřestí vypořádat. Bohužel se zde opět opakují situace, které by bylo jednoduché řešit pomocí již popsaných kouzel nebo předmětů. Ve většině případů však postavy tento fakt zcela ignorují, nebo přijdou s absurdním vysvětlením, proč to nejde. Toto vysvětlení samo o sobě většinou popírá nějaké jiné pravidlo, které již bylo ustáleno. Skalní příznivci jistě mají plno teorií, jak by se vše dalo vysvětlit, nicméně už jen fakt, že tyto fanouškovské teorie musejí vznikat o něčem vypovídá.

Ač se mi kniha líbila a zejména závěr měl velmi pěkný spád, prostě nemohu dát plné hodnocení, protože světotvorba s jakou autorka přistoupila k celé sérii je sice na první pohled přitažlivá, ale ve skutečnosti neuvěřitelně mělká a chatrná. Také by se mi líbilo, kdyby postavy byly propracované více, než k několika emocím v každém díle, které zcela převládají. Nedá se říct, že by se postavy během série nikam neposouvaly, ale vzhledem k počtu stránek, které série má mi to připadalo velmi málo. Navíc byl u hlavních hrdinů každý posun až zbytečně akcentován, snad ze strachu aby nebyl nikdo, kdo si nevšimne.

Nakonec dávám 4* knize, která měla jedny z nejlepších, ale také jedny z nejzbytečnějších pasáží v sérii. Horší části byly snad už jen v ohnivém poháru. Mezi ostatními ji řadím někam k průměru. Celou sérii o Harrym oceňuji taktéž na 4*, protože je napínavá, čtivá, originální, nicméně v jiných oblastech jako už zmíněná světotvorba velmi zaostává.

Mi-šu-le
23.02.2024

Já jsem nadšená, nakonec se mi knihu ani nechtělo dočíst, protože tím "všechno končí". Musím říct, že film je dost obsáhlý podle knihy, avšak mi chyběly některé závěrečné scény, hlavně ze souboje. Knihu doporučuji, stejně jako všechny díly HP, ale jen co je fakt, už to opravdu není příběh pro děti. Jestli budu nějaké knihy číst s chutí znovu, budou to právě ty s Harry Potterem.

stanislav0373
22.02.2024 5 z 5

Ač jsem věděl, jak vše skončí, přeci jen to byl skvělý závěr dlouhého příběhu o Bradavických studentech. Bohužel však musím uznat, že filmový konec byl pro mě akčnější, nicméně to neznamená, že by kniha nestála za přečtení.

Nakonec jsem rád, že jsem podlehl svodům ženy a knihy si přečetl, byť jen "ušima".

Emik87
18.02.2024 4 z 5

(SPOILER) SPOILER!!! Tenhle díl mi přišel chvílemi hodně uměle natahovaný. Ale zhruba od návštěvy v Godrikově dole nabírá na obrátkách a konec je strhující. Čtenář si může u knížky i pobrečet. Stalo se mi to u smrti dvou milovaných postav. Dobře je popsaný ten klid, jaký nastal, když Voldemort padl.
Víc mohlo být rozepsané pokračování po letech.

Ešína
17.02.2024 5 z 5

Boží. Netřeba víc.

Kosta96
04.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Harry a jeho přátelé jdou do finále svého dlouhého a kouzelného příběhu. Před nimi stojí velká nebezpečí, smutná úmrtí i šokující zjištění, že nejvíc nenáviděný profesor Snape a vrah Albuse Brumbála je ve skutečnosti velmi odvážným dvojitým agentem, bez jehož nezjištěné pomoci a ochrany by Harry celých 7 let nemohl Voldemortovi vzdorovat. Harry se musí postavit nebezpečím, svárům s nejlepšími kamarády i samotné smrti, aby mohl Voldemorta porazit. S odvahou a pomocí přátel však můžete dokázat všechno. Nebezpečný a neohrožený Lord Voldemort dělá druhou kardinální chybu, když se svou arogancí a mocí znovu podcení odvahu, lásku, přátelství a sílu, kterou mohou tyto vlastnosti vyvinout za cestou k vítězství. Sám si navíc neuvědomuje, že prvním pokusem o Harryho vraždu vytvořil z Harryho svou vlastní součást. Brumbálovou vraždou přes prostředníka pak ztratil možnost ovládnout tu nejmocnější hůlku, která kdy existovala. Zatímco první Voldemortova chyba stála černokněžníka 14 let živoření, tak druhá už mu je osudnou úplně. Chyba za chybou tak vede k Voldemortově definitvní porážce a krásnému zakončení příběhu, který mou generaci provázel celé dětství.

StateOliver
02.02.2024 5 z 5

Úžasná kniha, protože se ukázalo, že Harry vyhraje nad Voldemortem. Kniha nám ukazuje přátelství mezi Harrym, Ronem a Hermionou. Kniha se mi líbila, protože byla napínavá a zajímavá. Ale podle mě tam zemřelo až moc lidí.

Dinosaur
01.02.2024 4 z 5

(SPOILER) (8,5/10) Tak jsem to konečně zvládl znovu přečíst! Kniha je jiná už v tom, že se tentokrát nevydáme do Bradavic, ale hledat zbývající viteály a to ještě s minimem informací a pocitem, že je tento úkol nad lidské síly. Ani se nedivím Harryho frustraci a pocitu, že ho Brumbál postavil před nemožný úkol, zvlášť, když se o Brumbálovi dovídáme i ne úplně kladné věci (i když jsem samozřejmě nečekal, že se vše odehrálo přesně tak, jak píše Holoubková - což se samozřejmě potvrdilo). Nakonec ale do sebe vše zapadne a spousta věcí se vysvětlí, i když to chtělo notnou dávku štěstí, aby celý plán vyšel. Bohužel i zde se musíme rozloučit s některými postavami a ač jsem možná měkota, možná bych i uvítal naivnější a víc dětský příběh jen proto, aby té smrti nebylo tolik. Jako dítě jsem tuhle sérii úplně miloval, dokud jsem nedostal "facku" v podobě likvidace mého oblíbence v pátém díle a od té doby to pro mě už nikdy nebylo úplně ono. Takže první čtyři díly budu mít vždycky raději. Ač jsem tu předtím neporovnával knihy s filmy, zde udělám výjimku a shrnu to tak, že už tak ve třetím filmu chybí docela zásadní informace a pak už mi filmy přijdou spíše jako trailer na knihu. Poslední dvojdíl je na tom možná o něco lépe, ale stejně se do něj nevešlo vše a tak nějak přemýšlím, zda to nečtenářům celé vůbec dává smysl. Pokud ano, stejně přišli o spoustu detailů, informací a oproti čtenářům to jsou úplní mudlové :)

Evkaha
31.01.2024 5 z 5

Netřeba moc rozebírat, skvělé zakončení série. Pro mě je to od roku 1999 do dnes prostě TOP1 a budu se vracet pořád. Samozřejmě, že si časem člověk uvědomí, že je to jaksi neúplné, něco tomu chybí, ale to už je dávno jedno a zde dávno odpuštěno. Jsem ráda, že při opětovném čtení mám stále svou vizi Bradavic a filmová verze zapříčinila pouze to, že Snape, McGonagallová a Hagrid dostali tváře herců. Což mi ani v jednom případě nevadí. Takže za rok/dva zase nashledanou :-*

Dietwithstyle
25.01.2024 5 z 5

Poslední díl je vážně skvěle napsaný a mrzí mě, že filmové zpracování se v tolika důležitých momentech liší. Některé kapitoly jsou napsány opravdu dojemně a čtenáře prostě na konci musí mrzet, že se jedná o poslední knihu.

slay_girl
07.01.2024 5 z 5

Jeden z nejlepších dílů této série! Je moc napínavý a dobrodružný.

_wejunkaa_
02.01.2024 5 z 5

Závěrečný díl této úžasné série jsem velmi prožívala. Drama, které se nám tady odehrává, je neskutečné, protože mě až bolí u srdce z představy, že nemám po jakém dalším dílu sáhnout. Rozhodně bych příběh mladého čaroděje doporučila každému, kdo miluje magii a útěk z reality. Kniha si odnáší 5/5 hvězd. A tímto posledním dílem se s mladým čarodějem Harry Potterem loučím.

AgnesDee
30.12.2023 4 z 5

Ač to říkám nerada, a poněkud mi to láme srdce, poslední díl této epické ságy je pro mně asi tím nejhorším. Ukazuje nepromyšlenost a zoufalost Rowlingové, které jsou při čtení patrné snad z každé kapitoly. Nevyřešitelné situace řeší až absurdní deus ex machiny, které bolí, když je čtete, některé informace jsou doslova vycucány z prstu, jako by si je Rowlingová vymyslela na poslední chvíli, a nejhorší je za mně celá ta věc s bezovou hůlkou. Její historie jako taková je zajímavá a na jejím osudu byl Brumbál do jisté míry polidštěn. Voldemortova posedlost je však naprosto iracionální a v kontextu všech zločinů, kterých se za celou sérii dopustil, a zdánlivých motivací, které nám byly v průběhu sedmi knih představeny, naprosto ztrácí smysl. Popis situací a často měnícího se prostoru je narůstající kvantitou otravnější a často jsem ztrácela pozornost, nebo mě to prostě přestalo bavit. Navíc, když se jedná většinou o popisy událostí, které se opakovaly pořád a pořád dokola, takže je stačilo jen mírně naznačit a neprodlužovat tím uměle rozsah knihy. Celkově se kniha, v porovnání s jejími předchůdci, nemůže zařadit mezi špičku

Tituss
30.12.2023 5 z 5

Záver dlhoročnej série, tak ako sa Harry postupne z dieťaťa menil na dospelého tak sme dospeli spolu s ním. Príbeh na Rokforte skončil a pokračuje viac vo svete bez mentorov a ochrany čarovných stien Rokfortu. Všetci sa musia spoliehať iba na seba a svoje schopnosti pri hľadaní posledných kúskov duše Voldemorta a na záverečnú bitku o slobodu.

Cassidy.L
26.12.2023 5 z 5

Další skvělý příběh o HP.

Astonius
14.12.2023 5 z 5

Všechny knihy o Harrym pro mne tvoří jeden ohromný spletitý příběh a jak to už bývá, poslední část je nejvíce čtivá. A protože tady tu poslední část tvoří celá jedna kniha, tohle jelo už od začátku... Podrobnosti nemá cenu zmiňovat, je toho tolik, co by se dalo napsat, snad jen stačí poznamenat, že to byla čistá radost číst - prakticky se nedalo odtrhnout. Na těchto knížkách se pozná, jaké to je, když má čtenář požitek z literatury a ze čtení příběhu, který ho plně pohltí. Paní autorka má můj obdiv za to, co v Harrym dokázala.

Tomk0
03.12.2023 5 z 5

Všem co viděli film a líbil se jim tak doporučuji přečíst všechny knihy Harryho Pottera, je v nich toho spoustu navíc, jak už to ostatně u knih bývá. 92%

rutto45
22.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Už nejaký čas som sa chystal vstúpiť do knižného univerza HP a jediné čo teraz ľutujem je to, že som s tým nezačal skôr. Je fascinujúce ako sú knihy písané, priamo pre jednu generáciu, s ktorou naraz "dospievajú". Z toho dôvodu ma mrzí, že som čítanie dlho odkladal, pretože prvé dva diely by som si určite užil viac v mladom veku. Ale nevadí. Ich krátke vydanie určené pre najmladších spôsobilo, že ďalšie časti boli o to lepšie. Po návrate Temného pána to naberalo príjemný temný spád a stalo sa to atraktívnym aj pre dospelé publikum. Dej celej série príjemne graduje, ľahko sa číta a strany odsýpajú jedna radosť. Nemôžem si pomôcť, ale vidím tam miestami jasné čerpanie z Tolkienových kníh (prosím neukameňujte ma Potterheadi), čo ma na prekvapenie vôbec neiritovalo. *SPOILER* Nakoniec sa mi páčilo, že JKR to neuzavrela klasickým koncom "víťazstva dobra nad zlom" a "všetci žili šťastne až do smrti" a my sme sa tak navždy museli rozlúčiť s niektorými obľúbenými postavami. Za celú sériu 5/5*.

zlo přátelství kouzla Harry Potter zfilmováno čarodějové nebezpečí dobrodružství černá magie

J. K. Rowling (p)
britská, 1965