Harry Potter a prokleté dítě

Speciální vydání pracovního scénáře. Harry Potter to nikdy neměl snadné a teď, jako přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků, to má ještě těžší. Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které ... celý text

Speciální vydání pracovního scénáře.
Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které nikdy nestál. Minulost a současnost se čím dál hrozivěji prolínají a otec i syn zjišťují nepříjemnou pravdu: temnota někdy vyvěrá z nečekaných míst.
Divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě na námět J.K. Rowlingové, Johna Tiffanyho a Jacka Thornea napsal Jack Thorne. Je osmým příběhem ze série o Harrym Potterovi a zároveň prvním, který se oficiálně dočkal divadelního zpracování. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/30_/303983/harry-potter-a-proklete-dite-y3o-303983.jpg 3.62615

Harry Potter (8.)

Harry Potter and the Cursed Child (2016)

Divadelní hry, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

Sisssi
předevčírem

Zprvu jsem měla dojem, že jde o slaboučký odvar původních knih, konec mě však přesvědčil, že spíše než o odvar šlo o parodii. Kdyby šlo o fanouškovskou povídku, budiž, ale toto dílko není hodno té staré Rowlingové, která stvořila původní sérii.

jirickovazuzka
předevčírem

Předchozí Rowlingové ságy se nadají srovnávat, byla jsem docela zklamaná.

studentice

Pro mě jako milovníka Harryho obrovské zklamání. Všechno kouzlo z předchozích knih se vytratilo a bavilo mě v podstatě jen setkání se starými známými postavami.

KrystofJuzko

Jako nějaké alter pokračování dobrý, ale pokud by se mělo jednat o „osmý díl”, tak teda nic moc. Postavy se chovají jinak, jejich dialogy neodpovídají jejich charakteru z HP heptalogie. Děj, ten je buď tak předvídatelný, až to pěkné není, a nebo se v příběhu dějí věci, které nemají hlavu ani patu.
Zas na druhou stranu jsem rád, že jsem si zase, po dlouhé době, připomněl knižně kouzelnický svět, i když né teda tak, jak bych čekal a chtěl.
Když bych tento osmý díl hodnotil jako nějaké alternativní pokračování slavné ságy, tak se mi celkem líbil a to, že se jedná o divadelní hru je další plus.

maličká

Tak nějak nevím co si o tom myslet...
Na jednu stranu jsem nadšená, že jsem se mohla zase jednou vrátit do tohoto magického světa. Na druhou stranu chci akorát křičet: "To jako vážně!?"
Ani by mi zase tolik nevadilo divadelní zpracování a zrychlený děj. Ale co mě zaráželo celou dobu, v porovnání s předchozími knihami, byla předvídatelná zápletka, která není až tak skvěle promyšlená, jak jsem u HP serie zvyklá.
Docela ráda bych ale viděla tuto divadelní hru naživo, jsem opravdu zvědavá, jak na jeviště zvládli přenést to spoustu kouzel, ale hlavně neustálé změny scén.

Handulka1

Kniha byla jiná než ty předchozí ale líbila se mi.

HermioneWeasley

V knize se objevuje spousta faktů nesouhlasících s originální sérií (Pán zla má dítě s Bellatrix, Hermiona je ministrině kouzel...), což mi na knize vadilo asi nejvíc. Pak mi tam taky chyběl ten magický dojem, kterým mě jinak série Harry Potter naplňuje. A konečně to nejpodstatnější - název. Kniha by se měla jmenovat spíš Albus Potter, protože Harry tu vystupuje jako vedlejší postava.

Petrben
12. květnaodpad!

Ani jsem to nedočetl. Harryho Pottera miluji, ale tato kniha mi dokázala naprosto zkazit dojem z celé série. Tak snad na ni rychle zapomenu...

whiolet

Opět jsem mohla zažít návrat do dětství a prožívat magický svět Harryho Pottera,ale....
Knihu jsem brala do rukou s malým očekáváním,a možná díky tom jsem mile překvapená, že mi nevadil ani překombinovaný i poměrně zrychlený děj ,či fakt, že šlo vlastně o scénář.
Líbila se mi myšlenka, že,když vstoupíte do minulosti a třeba v ní něco nepatrně změníte ponesete si následky.

Christianne.K

No nevím...Jsem jediná komu se tato kniha nelíbila? Nesedělo mi to moc na ostatní knihy HP. Nevím zda to bylo překladem či scénářem (to bych asi neřekla měla jsem to přečtený za tři dny). Je mi i docela líto ,že to Rowlingová (a další autoři) vydala. Asi to nebylo zrovna pro mne dala bych tak 1-2 hvězdy. CH. K.

Adelajda_4

Jsem ráda, že jsem se zase mohla vrátit do Bradavic, líbilo se mi i zpracování formou divadelní hry, ale příběh byl trochu zvláštní, v některých místech mi připadal i těžko uvěřitelný. Když jsem knížku dočítal, pocítila jsem nostalgii, že ten svět musím zase opustit.

kata5121

Tenhle svět miluju, asi víc, než ten reálný, ale tohle byl tak trochu přešlap.
Chtěla bych to možná vidět na divadelních prknech.

MikeDV3

Kniha je velice zvláštní a chvílemi jsem měl opravdu problém věřit, že by se postavy chovaly zrovna takhle. Jako příklad mohu uvést vztah Harryho a Draca. Několikrát jsem se při čtení smál a cítil jsem tu atmosféru, kterou jsem cítil při čtení úvodních knih. Jsem hrozně rád že jsem se do Bradavic mohl vrátit a připomenout si ten nádherný svět, který paní Rowlingová stvořila. Knihu určitě doporučuji všem, kteří se touží aspoň na kratičký okamžik vrátit do světa čar a kouzel.

JAnD

Nevadí mi, že jde o scénář. Ale vadí mi děj - překombinovaný, nesourodý, známé postavy se chovají jinak, chybí vedlejší postavy. Zajímavé jsou alternativní současnosti, ale chybí v tom to pravé kouzlo Harryho Pottera.

dan-sam

Bylo velmi příjemné se po letech opět ponořit do světa čar a kouzel, byť v takovém netradičním formátu jakým scénář zcela jistě je. Z toho i vyplývají největší omezení - počáteční skok přes několik let a vyšší schématičnost charakterů než na jakou jsme bývali od JKR zvyklí. To však hravě napraví známé "co kdyby," které nám přivádí do cesty známé postavy z velmi neznámých úhlu. Často i velmi lidských, jako v případě Hermioniny závislosti na kávě a čokoládě. Opravdu příjemný návrat do známého světa.

Silencia

Moc pěkně vymyšleno, jen se mi to trochu hůře představovalo. Chtělo by to zfilmovat. :-) 4,5*

Skeeve

Zaznělo to tu mnohokrát a jistě ještě zazní, ale četl jsem mnoho lepších fanfikcí, i od mladších autorů (byť třeba dvanáctiletých!), než tuto. Za fanfikci bych se tento scénář nebál označit - jen s nepatrným rozdílem, že je stvořitelkou světa Harryho Pottera oficiálně posvěcena a nějakou částí se i sama na práci podílela. Jak moc velkou můžeme spekulovat, protože ji v knize očividně nenalézáme. Podepsat se pod to ale musela, už kvůli marketingu, prodejnosti - stejně tak jako je to s názvem knihy "Harry Potter", která není o něm (ačkoliv v ní vystupuje jako vedlejší postava). Tyto dvě značky prostě prodejnost zaručují a fanatičtí potteromaniaci a potterofilové zhltnou cokoliv, kde se objeví. Obzvláště pospolu.

Je to scénář, ano. Ale jeho neuvěřitelnou plytkost a nesmyslnost to nijak rozhodně neomlouvá. Přemýšlel jsem ale, proč J.K. Rowling nechala vydat tento paskvil v takovéto formě a ve výsledku mě nenapadlo nic jiného, než vize rychlého nadělání peněz. O tom by svědčila i cena knihy samotné - každý si chce utrhnout co nejvíce, když už mu skrze prsty protéká zlatá žíla. Ale je Rowling spokojená s tímto výsledkem práce Tiffanyho a Thornea? Prý ano. Velká část čtenářů ale už moc ne...
To že si nedala autorka ani tu nejmenší námahu se nějak více podílet na svém odkazu díla, na kterém pracovala roky a roky a nechala vydat tento příběh jen jako samotný scénář je podle mě trochu facka fanouškům, nebo jako typický vzkaz "jste mi ukradení, já vím, že si to stejně koupíte". Ale to by asi nebyl ten hlavní problém této knihy - její forma. To, co čtenáře zaráží, rozčarovává a někdy i ničí, jak jsem si všiml, je samozřejmě její obsah...

Ubohý pokus o návaznost na předchozí díly skrze postavy, které vypadají jak z nějaké karikaturní show. Svým předlohám se ani v nejmenším nepodobají. Chovají se jako bezduché loutky plkající prázdné monology nezkušeného loutkového herce, který musí na poslední chvíli zaskakovat za nemocného kolegu a neumí ani v nejmenším improvizovat.
Vykonstruovaná rodinná tragédie na chlapcových komplexech z úspěchů svého otce, do toho nesmyslný vstup najednou navrácených temných sil skrze dívku, které si nikdo do té doby ani nevšiml - ale hlavně že se Harryho jizva najednou ozývá. Až teď, jizva - extra klišé odkaz. A takových tam bylo povícero, jen pro ujištění čtenářů, že se opravdu jedná stále o universum Harryho Pottera a ne jiný příběh.
Naprostou nesmyslnost příběhu dali špatnými odkazy a návaznostmi na předešlé knihy HP, ale především, především CESTOVÁNÍ ČASEM! Rozlučte se s jakýmikoliv fyzikálními zákony, základy logiky, časovým paradoxem, pravidly cestování v čase z předešlých dílů HP, natož s nějakým efektem motýlích křídel. Zde se prostě skáče časem kamkoliv, skoro kdykoliv, jen abychom se podívali na "hele, a co kdyby tenhle... Tak nic, zkusíme tohohle... Zase divný, tak jinak..." - a pak se lehce vrátí v naprostém výsledku vše nazpět, jako když lusknete prsty. Nedělní výlet pro školáky. Přesně TOTO je onen moment, který se nazývá naprostá zoufalost autorů. Když není o čem psát, natáčet, či vyprávět, dojdou nápady a náměty, sáhne se po cestování v čase a vytváření alternativních realit. Z čehož se stane mnohdy "prequel-sequel-reboot" motanice/blbost. Jenže tady to bylo ještě horší. Ještě zbytečnější. A bezvýsledné... Naprostých hloupostí je v každé kapitole asi zhruba něco mezi pěti až třiceti, ale z důvodu ubrečených antispoileristů a nedostatku prostoru pro komentáře je zde jejich popis asi zbytečný, či nežádoucí.

Krom titulního názvu má ale kniha ještě cosi společné s předešlými sedmi díly - nová kniha voní "albatrosem", stejně, jako knihy Harryho Pottera, když prve vyšly tenkrát před patnácti, dvaceti lety. Ale to je asi jediné, v čem jsou si podobny. A prokleté dítě? To je snad každé, které propadne tomuto dílu a najde v něm zalíbení... Mám chuť tuhle knihu zařadit ve své knihovničce ne vedle série Harryho Pottera, ale vedle Pratchettovky "Nadělat prachy".

lady.bird

Komentář obsahuje spoilery.

Tato kniha dle mého nestojí za přečtení. Jednu hvězdičku dávám proto, že jsem ji dočetla do konce, ačkoliv jsem několikrát chtěla skončit.

A teď k tomu, co mi vadilo nejvíce. Hlavní zápletka knihy, a sice, že Pán Zla měl dítě, mi připadá v naprostém rozporu s tím, jak byl popsán v předchozích knihách. Známé postavy se chovaly v rozporu se svými povahami, nejvíc mě zarazilo, jak byl popisován Snape. Neseděl mi ani styl vyjadřování (ne proto, že se jednalo o scénář). Bylo poznat, že knihu nepsala sama Rowlingová, ale možná můj dojem ovlivnil také jiný překladatel.

Rozhodla jsem se knihu nebrat jako součást série a nejspíš půjde z domu.

zichisek

Knihu jsem přeletěla jedním dechem. Forma scénáře mi vůbec nevadila. Trošku jsem se bála, že to bude už jen přiživování se na slávě HP a děj o ničem. Ale tento příběh mě úplně dostal.

Evols

Velmi dobře se kniha čte ale až moc rychle, dokonce mě i dost mrzelo jak jsem viděl jak už dočítám poslední stránky že bude konec.. Určitě knihu doporučují velice dobra a napínavá.
přečteno během dvou dnu.

REBELKAAAAAA

Kniha se mi moc líbila, četla se téměř sama a snadno. Přečetla jsem ji za 3 dni a děj se mi moc líbil. Opět mě to vtáhlo do Bradavic a do těch dob, kdy jsem četla jednotlivé knihy Harry Potter. Ačkoliv to bylo volné pokračování tak jsem maximálně spokojená a bylo to zajímavě propletené všechno a dovedu si to takhle představit - ten následující děj. Takže super, chválím a rozhodně fanouškům Harryho Pottera doporučuji.

pichova.veru

Já jsem z knihy naprosto nadšená. Příběh mě vtáhl do děje a celou knihu jsem byla napnutá. Miluju Harryho Pottera a tohle bylo skvělé...

P1tr

Obávaná nastavovaná kaše se nekoná a nástupci J.K. Rowlingové naprosto přirozeně navazují na původní sérii populárních knih a nabízejí nám, kteří nemáme šanci se dostat na beznadějně vyprodané divadelní představení užít si příběh, který kombinuje nostalgii se zajímavým pohledem do budoucnosti. Scénářová forma díla nijak neškodí, naopak nabízí bezprostřednější a svižnější dojem z celého díla, které opravdu evokuje pocit sledování divadelního představení.

evka33

Prostě Rowlingová. Scénář se čte perfektně a knihu jsem přečetla opravdu jedním dechem. Kromě dobře vymyšlené zápletky se mi opravdu líbilo, že i Harry Potter může mít problém s výchovou a porozuměním svému synu a nejednou šlápnul vedle. Postava, která mi opravdu přirostla k srdci byl Scorpius Malfoy, čistá duše, která ví, jak důležité je přátelství. Kniha opravdu překonala mé očekávání a k jejímu konci jsem se blížila jen velice nerada.

Katela

Ne. Tak tohle fakt ne. Po dočtení mi zůstala pusa otevřená dokořán, ovšem ne tím, že bych byla ohromená, jak úžasná ta knížka je.
Tady vůbec nejde o to, jestli je to napsané jako scénář,- scénář by mi ani trochu nevadil, pokud by měl smysl. Tohle smysl nemá. Vůbec. Ty geniálně promyšlené postavy najednou ztratily svou hloubku. Chovají se iracionálně. Ron, Harry, Hermiona ani Ginny si nejsou ani trochu podobní. Nové postavy se chovají... divně. Komunikují mezi sebou hodně divnými dialogy. Jsou afektovaní.
A babička s vozíkem ve vlaku (ta scéna mě šokovala asi nejvíc) má místo rukou cosi. Voldemort má dítě (vůbec nezáleží na tom, že to časově nesedí). Ptám se jenom...proč?
Zápletka s tím, že Albík je zařazen do Zmiozelu, smysl má. Ale má taky mnohem mnohem větší potenciál. Fakt nechápu hlavní motiv - cestování časem (znova-proč?), které nějak úplně vybočuje z toho, co o cestování časem víme z předchozích knih. Celé mi to tak nějak připomíná nepovedenou fanouškovskou slátaninu.

kacimilek

Na to, že jsem čekala spíše velmi jednoduché a primitivní dílo, jsem byla mile překvapena. Nejsem žádný fanatický čtenář Harryho Pottera, ale byla jsem prostě zvědavá, jak to bylo dál. A můžu říct, že jsem s dalším průběhem děje byla spokojená. Byl napínavý, akční a magický. Za mě dost dobrý!

brzda.

Pěkné, i když Rowlingové se to nevyrovná..................

ajka91

Dávám knize vysoké hodnocení, už z toho důvodu, že za ty roky nikdo jiný s pokračováním nepřišel. Jako fanoušek Harryho Pottera oceňuji námět této knihy. Když se odprostíte od faktu, že je napsaná jako scénář a nebudete srovnávat s předchozími knihami a filmy, je to skvělé pokračování našich oblíbených postav po X letech. Určitě stojí za přečtení a toho scénáře se nebojte, má to spád a aspoň budete mít knihu za den přečtenou.

ArwenEvenstar

Po knize jsem sáhla s rozporuplnými pocity. Po jejím přečtení jsem ale nabyla dojmu, že to vlastně bylo docela prima čtení. Ačkoli má kniha jinou formu než předchozí díly Potterovské ságy, na její čtivosti se nic nezměnilo, ba naopak. Kniha se nezdržuje zbytečným popisováním, vždyť každý, kdo sérii Harryho Pottera četl, prostředí i postavy dobře zná, a jde přímo k věci. Zápletka příběhu je podařená a plynule navazuje na děj předchozích dílů. Motiv cestování časem prostřednictvím obraceče času je velice zajímavý. Člověk se zamyslí nad tím, jaké maličkosti vlastně ovlivňují jeho život. Hlavní zápletka točící se opět kolem boje s Pánem zla nezklamala. Poněkud slabší ale byly některé repliky postav. Jejich vyjadřování bylo mnohdy až příliš patetické a afektované. Chvílemi jsem také měla pocit, že si snad Harry a Draco prohodili charakter. I přes tento nedostatek je výsledný dojem z knihy velmi dobrý.

pidalka777

ze začátku se mi to zdálo nic moc ale pak to začalo být hoooooodně zajímavý.....sice mi vadilo, že tam nejsou takové popisy prostředí jako ve všech Harry Potterech. Nakonec se mi to opravdu líbilo a stojí to za to