Levhart

Norským hlavním městem otřásl nález dvou ženských těl i způsob jejich smrti. Obě totiž utonuly ve vlastní krvi. Oddělení vražd čelí záhadě – bodné rány ve tvářích obětí jsou četné, pravidelné, a navíc byly vedeny zevnitř úst. Jaká vražedná zbraň je mohla způsobit? Mladá kriminalistka Kaja Solnessová je vyslána do Hongkongu, aby odsud přivedla zpátky do Osla jediného člověka, který může takový případ vyřešit. Jenže Harry Hole se v milionovém městě skrývá nejen před věřiteli, ale zvláště před vzpomínkami a přízraky z minulých případů a nemá sebemenší zájem se do vlasti vrátit. Kaja se musí uchýlit k citovému vydírání. Vyšetřování pak Harryho zavádí nejen na zasněžené opuštěné pláně v norských horách, nýbrž i do horké Afriky na úpatí sopky. A jde v něm o život. Vrah je silný, chytrý a bezskrupulózní a v souboji s ním bude muset Harry obětovat víc, než čekal.

-- zdroj: www.kosmas.cz -- méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/16_/161632/harry-hole-levhart-nbX-161632.jpg 4.61630

Harry Hole (8.)

Panserhjerte (2009)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín

trudoš

Tradičně výborné. Jo Nesbø sice vyprávění zbytečně zaplňuje sekvencemi, které mají za účel diváka pouze zmást, ale podává je skutečně nápaditě, takže konzument je spokojený a koza najedená. A to i přesto, že je to okatě průhledné - kdykoliv není jmenován ten, o kom se aktuálně mluví, zákonitě se ve skutečnosti mluví o někom úplně jiném. S tím souvisí i snadnost rozpoznání vraha, tedy alespoň co se mne týče. Harrymu to samozřejmě trvá déle, ale o to zábavnější je pak finální střet dvou pancéřových srdcí. Navíc finta tu je a bez pardonu přiznávám, že jsem jí naletěl jako úplný začátečník.
Jediné co nakonec dokážu vytknout, je koncepce samotného románu - vraždy se začnou střádat už od prvních stran a vy před sebou vidíte těch zbývajících sedm stovek a je vám jasné, že rozřešení asi nepřijde za chviličku. Dost pravděpodobně tak po dočtení budete nějakou dobu lačnit po něčem přímočařejším, něčem, co jde rychle za svým cílem a nepotřebuje stovky stran k tomu, aby nějak zkomplikovalo zápletku.

Niu

Levharta jsem si stejně jako Sněhuláka chtěla po letech připomenout. Opravdu se nemůžu rozhodnout, která kniha z těch dvou je lepší :-) Skvělé, děsivá zápletka a opravdu hodně propracovaný děj. Ale jedno jsem nepochopila. Název knihy. Neustále se píše právě v této knize o přízraku, takže jsem chvilkama myslela, že čtu Přízrak. Doporučuji všemi deseti!

Loxias

Nektere konstrukce jsou uz dosti chatrne, postava Katrine a jeji motivace mi nejak nedava smysl, ale i tak to melo drive a cetlo se to skvele. Valka s Kriposem tomu dala novy naboj

-Endy-

Mám trochu problém s názvem této knihy - i kdyby se to jmenovalo Zmije, Sokol nebo Morče, vždycky by se to dalo nějak okecat.
Tlusté knihy mi nevadí, ale tady byl ten děj trochu nastavovaný. O 100-150 stran by se to určitě zkrátit dalo.
Taky se se mnou asi táhne stigma Sněhuláka. Četla jsem ho jako prvního a od té doby mi připadá, že ho žádná jiná "holeovka" nemůže překonat.
Ale jo, dobré to bylo. Prima nástroj ;)

dan-sam

Měl jsem období, kdy se mi nechtělo číst a tak jsem sáhnul po dalším dílu osvědčené série. A v tu chvíli jsem se začal stránkami řítit s rychlostí vlaku Oslo - Stavanger, který jistě nikde nestaví, neboť nebylo úniku a hltal jsem další a další kilometr...ehm, strany, samozřejmě.
Harry opět ve skvělé (?) formě, kdy člověk jen čeká co bude dál a občas proklíná fyzickou podstatu knih, kterým v polovině stran jednoduše nevěří že už bude konec příběhu. Je to dobře, napsat krátkou knihu by bylo pro Mr. Holeho škoda.

Hany.Honey

Napětí do více jak poloviny, pak čtení téměř bez dechu a jak se blíží konec smutek, že už to je zase za mnou, můj oblíbený hrdina sice zase vyvázl, ale opět s čím dál většími šrámy jak na těle, tak hlavně na duši. Už chci pro něj lepší konec. Jsem asi moc romantická.

Adelajda_4

Boží, naprosto, Boží, skvělé pokračování Sněhuláka, od knihy jsem se nedokázala odtrhnout, než jsem ji dočetla.

Miliarda

O krapítek horší než Sněhulák, přesto se jedná o mistrné dílo, které mohu jen doporučit :)

Vandiba

Po předchozím díle trošku zklamání.. Někdy ve 3/4 knihy mi přišlo na mysl, že kniha klidně mohla být o 200 stránek kratší a čtenář by ani tak o nic nepřišel. Stejně tak mi lezlo na nervy ten nespočet postav, které v knize byly. Moc se mi líbilo prolínání se Sněhulákem a určitá empatie detektiva se sériovým vrahem. I přes určité zklamání sérii s HH nezavrhuji a těším se na další díl.

Helmii

Od knížky jsem se nemohla odlepit, bavila mě možná i víc, než Červenka.

Taj-ka

Jako vždy dech beroucí a neodložitelné. Tentokrát jsem opravdu dala do snahy uhádnout kdo je vrah všechno a zase jsem byla úplně mimo :)

Doubravka1975

Opět super, opět plný počet. Silný a drsný příběh. Čtu a musím to dočíst, abych mohla v klidu spát a nemyslet kdo za tím vším stojí a jak si s tím Harry poradí. Jelikož jsem Levharta nečetla hned po Sněhulákovi, tak jsem musela zaskočit do knihovny a přečíst si konec Sněhuláka, protože se mi nějak vykouřilo z hlavy, že Sněhulák "žije". Moc se těším na další díly s Harrym.

katushah

Je to super detektivka, ale trošku slabší než sněhulák.

Demonlover

Sotva jsem to začal číst, pokud bych nevěděl kdo to napsal, tipoval bych Chrise Cartera, který mě už poněkud omrzel. S Jo Nesbo a touto knihou je to velmi podobné. Druhá kniha, kterou od autora čtu mi připadá ještě méně povedená než Přízrak,který jsem, četl, jako první Nesbovu knihu, tato je druhá a zřejmě i poslední .

werriss

Musím říct, že série o Harrym Holeovi je těžce nakažlivá :-) Původně se mi do toho ani nechtělo, protože co bývá moc opěvované, to většinou stojí za prd. Nicméně jsem moc ráda, že jsem dala Harrymu šanci :-) Začala jsem sice až od Sněhuláka, který byl mimochodem skvělý, a už teď se těším po Levhartovi na další díly a určitě se pak vrátím i na začátek série. Levhart byla výborná, čtivá a napínavá knížka, ale možná mohla mít míň stran a Harry tam působil jako nesmrtelný hrdina, což se mi zdálo trochu přehnané, ale jinak super. Jinak první Nesbovka, kterou jsem četla, byl Syn, parádní knížka, po které jsem si Nesba hned zamilovala, takže taky doporučuju.

Mikik

I tenhle díl stál za to. Moc se mi líbilo, že se tam pořád tak trochu prolínal Sněhulák. A ten konec..... Můžu milovat literární postavu ? Ano , můžu . Harry jsi můj nej

kaca82

Moje první knížka od Nesba a už se nemůžu dočkat, až se pustím do dalších, skvělý :)

Alizon

Jo Nesbo proste ví jak správně dávkovat napětí. A když už si myslíte že je všechno jasné, tak to tak třeba vůbec být nemusí. Zároveň se tímto přiznávám že mě u dalších dílů bude stejnou měrou jako to kdo je vrah zajímat jestli se Harry a Rachel dají zase někdy dohromady ;)

JakubHrdoun

Nejlepší ze série s Harry Holem. Děj se pomalu rozhýbává a rozjíždí jako nákladní vlak s několika sty plně naloženými vagóny, na kterých sedí čtenář a nechává se vézt rychleji a rychleji zasněženou severskou krajinou. Geniální kniha. Ke konci jsem si říkal, proč má jen 700 stran.

Standa24

Levhart se mi líbil nejvíce ze všech knih s Harry Holem, které jsem četl. Má úžasný spád udrží čtenáře v napětí až do konce. Můžu jen doporučit :)

Mali88

Přečteno už podruhé a opět skvělé. I když jsem na vraha přišla dříve, než když jsem četla knihu poprvé, stále jsem si nebyla jistá, zda je to opravdu on. Jak již tady bylo vícekrát napsáno, Nesbo umí udržet čtenáře v napětí až do konce. Chvílemi má člověk pocit, že bude brzo zvracet (některé popisy vraž jsou opravdu nechutné), přesto čte dál a dál a dál, až je najednou konec a tři hodiny ráno. To už je pak člověk v práci nepoužitelný je jen malinké "mínus" :)
To nemění fakt na tom, že Harry je prostě sympaťák (co na tom, že opilý, ale hlavně je nesmrtelný). Kolikrát jsem si totiž říkala, že už dávno musí být po něm (jasně, že vím o dalších dílech série) a najednou se objevil živý, jen se nějakou další jizvou či chybějícím kusem těla :D Zkrátka to není žádný suchar a jeho dobírání Bellmana je hodně úsměvné :)

cukrovka

Opět skvělá detektivka plná akce a napětí. Jo Nesbo dokáže udržet čtenáře v napětí i když má kniha přes 700 stran. Nemohla jsem ji odložit.

swayno

Klasika. Pěkná. Na mě teda trošku zdlouhavá a ke konci už se mi všechny ty postavy a jména pletly :(

hellena1523

Autor píše neskutečně čtivě, to je sice pravda, ale...krátce po dočtení jsem naprosto vypustila, zapomněla, kdo a proč vraždil...Nějak jsem nepochopila, proč je tento autor tak oblíbený...Nicméně píše vážně velmi dobře, takže mu určitě dám ještě šanci.

Cindova

Opravdu napjatý příběh. Myslím, že tenhle díl je ještě drsnější, než Sněhulák a musím říct, že se mi dělalo chvílemi špatně. Knihu hodnotím velmi kladně, nechci spoilerovat, ale myslím, že natahování děje jí opravdu neprospělo a posledních 30 stran jsem už vůbec se zájmem nečetla - taková nastavovaná kaše. :)

Pajina68

Pro mne maximálně drsný příběh. Ačkoliv kniha měla hodně stránek, během pár dní jsem ji měla přečtenou. Napínavá s neočekávanými zvraty, když už člověk myslí, že je vše vyřešeno, objeví se nové skutečnosti, které vše od základu změní. Stejně jako "Sněhulák" vám tenhle příběh utkví v hlavě asi napořád. Mně tedy určitě.

helusa2

Dlouhá, napínavá, propletená, temná a tajuplná jízda... ;-) Moc se mi líbila rovina Harryho jako syna. A taky vztah Harryho s Øysteinem. A exkurze do hlav jednotlivých postav... A vůbec - skvělé!!! :-)

jendoslav

V tomto díle už Nesbo své klasické postupy trochu přehání, prospělo by tomu navíc výrazné zkrácení. S uvěřitelností některých dobrodružství už je to dost na hraně (i za ní). Nicméně ani v tomto dílu nelze upřít Nesbovi řemeslnou zručnost, s níž si umí čtenáře omotat a vodit ho pak 700 stran za nos.

CharlesWard

Nemít už přečtených zbývajících 9 knih, asi bych po přečtení knihy projevil trochu víc nadšení. Takhle jsem jen víceméně rád, že už je to za mnou. Ve zkratce: vrah, podstrčený vrah a několik stovek stránek balastu, který slouží jako podklad pro další díly. Knihy měla být evidentně minimálně o 200+ stran kratší.

Aymira

Kniha by určitě byla na plné hodnocení, kdyby neměla několik chybiček na kráse. Je příliš dlouhá, což souvisí s natahovaným dějem - vrah je chycen, ne, ten to není. Znovu. Vrah je chycen, ten to taky není. Až se nakonec kruh uzavírá, ale Harry si mezitím vytrpí vzestupy i pády. To slovo "vytrpí" se sem hodí doslova, protože několikrát v příběhu přežije vlastní smrt. Závěr je dobrodružný skoro jako z knih Karla Maye. Celou knihou se prolíná věčný boj mezi osloskou kriminálkou a státní kriminálkou, kdy Harry a jeho protivník na střídačku vítězí a prohrávají. Kdo nakonec zvítězí, se dá tušit...

V rovině osobních vztahů se mi líbí, že Ráchel zůstává i nadále Harryho femme fatale. Dechberoucím způsobem také působí popisy zasněžené odlehlé norské přírody. A nutno dodat, že každý Harryho díl se třeba jen chvilkově dotýká nějaké cizí země - tentokrát nás autor zavede do Konga sužovaného občanskou válkou.

severská krimi norská literatura norské detektivky

Jo Nesbø

Jo Nesbø