Oko zla

Oko zla https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171465/oko-zla-171465.jpg 5 113 9

Harry Dresden série

Harry Dresden, jediný profesionální čaroděj v Chicagu, už zažil horší věci než je utajené vyšetřování na natáčení filmu pro dospělé. Na novém případu je však něco velice podivného. Producent filmu je přesvědčen, že se stal terčem mocné entropické kletby, zatímco v jeho okolí za zvláštních okolností umírají pouze ženy. Harry se případu ujal na prosbu svého přítele Thomase, upíra, jemuž není radno příliš věřit. Upírův osobní zájem na celé záležitosti odhalí teprve poté, co se seznámí s jeho rodinou. Zjistí, že Thomasův rodokmen skrývá překvapivé tajemství, které změní Harryho život už navždy. Na motivy knih vznikl televizní seriál, příběhy byly zpracovány i do komiksové podoby nebo RPG hry.... celý text

Literatura světová , Horory , Fantasy

Vydáno: , Triton

Blood Rites , 2004

SBH
05.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Asi nejzábavnější akcí byla hned úvodní záchrana palácových psů. Všechny další už byly na mé slabé nervy příliš drsné.
Nejdůležitější poznatek – kvalita série sice možná nestoupá, ale zaručeně se drží na úrovni dosažené čtvrtým dílem. Spousta akce, spousta řízných hlášek, spousta magie. Akorát jsem tentokrát postrádala důvtipné kličky, jimiž by Harry přelstil své protivníky. V závěrečném souboji jsem pořád čekala nějakou fintu, teda myslím větší fintu než pouhé předstírání, ale nedočkala jsem se. Nevadí, Harry tentokrát zvítězil zásluhou jiných předností než vychytralosti, O.K.
BTW štěně si získalo mé srdce ve chvíli, kdy se na stránkách objevilo, jen jsem čekala, že víc zasáhne do děje.
Co musím ale zkritizovat, je neblahá výměna rolí mezi Murphyovou a Harrym. Z Karrin se překvapivě stala sympatická parťačka, zato Harry chytil syndrom pokryteckého Mirka Dušína. Jak by se zachoval na Ebenezarově místě on sám? Ale nebyl by to Butcher, aby do románu nevložil ani jednu afektovanou, patetickou scénu. Když jsme u toho, názor na osvobozování rukojmí sdílím stejný s Kincaidem, sorry jako. Ačkoli zrovna tam to Harry uhrál na jedničku s mašlí.
Pikantních scén při natáčení pornofilmu si ani Bob, ani zhýralá čtenářka moc neužili. Naopak rodinných dramat bylo neúnosně mnoho, piknik s rodinou Murphyové bych prakticky celý vyškrtla. Celou dobu jsem si jenom říkala, že mají hrdinové v průběhu nabitého dne, kdy potřebují zlikvidovat několik hnízd upírů najednou, čas na takové sáhodlouhé jalové žvanění.
Ale budiž, pořád se jedná o brutálně vtipnou zábavu, vřele doporučuji.

Lacie
17.06.2022 5 z 5

Tak já jsem asi čarodějnice, jinak to není možné. Postěžuju si v recenzi, že Harry v prvních třech dílech pořád dostává nakládačku a fňuká – a šup, změna, Harry se pochlapí. V recenzi na předchozí díl už jsem měla dost toho, že všichni okolo něco o Harrym vědí a my ne – a v tomto díle máme naservírované rozhodně zajímavé informace! Co bych si tak ještě měla přát, asi aby vyšly všechny díly?
Oko zla má opět dvojitou zápletku, tady se ale prolínají a obě jsou rozhodně důležité. Opravdu oceňuji autorovu fantazii co se týče Bílého dvora a veškerých složitostí jeho fungování. Jsem ráda, že se tu znovu objevil Kincaid, něco více o Murphyové a Thomasovi a štěně! Hurá, já jsem psí, takže nějaký ten psí chrámový ochránce ke kocourovi se hodí!

Hadati
04.08.2020 4 z 5

Harry Dresden má zase soukromé problémy. Nejenom, že po něm zase jde upíří Černý dvůr, ale tentokrát vezme jako pracovní úkol ochranu před mocnou kletbou. Zábavné na tom je hlavně to, že před kletbou musí ochránit režiséra v pornoprůmyslu a přijít na to, kdo a proč tuto kletbu na něj seslal.

I v dalším díle se zase poodkryje trochu víc z minulosti Dresdena, zejména ohledně jeho matky a Harryho učitele Ebenezara. A také něco více z osobního života policistky Murphyové. Kromě těchto dvou postav se tu znovu setkáme i s upírem z Bílého dvora Thomasem a dozvíme se, proč se Thomas v minulosti snažil Dresdenovi pomoci. A také se tu objeví zabiják Kinckaid, který předtím dělal ochranku Archivu.

alzbeta4340
27.01.2018 5 z 5

Nápadité, zajímavé a vtipné. Harry je v dobré formě. Doporučuji.

trudoš
27.04.2017 4 z 5

Asi poslední Harry Dresden, který ode mě dostal tak vysoké hodnocení a to v podstatě jen proto, že k němu cítím jisté sympatie. Kdybych však měl román hodnotit zcela nezaujatě, skončil by na nějakých šedesáti, sedmdesáti procentech. Zvraty mimo hlavní dějovou linii začínají být čím dál klišovitější, až pomalu překonávají scénáře George Lucase. A sám Harry se pak stále víc formuje v autorské alter ego, připomínající veselejší verzi Mirka Dušína. Což není nutně na škodu, protože starý dobrý rytíř na bílém koni svoje kouzlo rozhodně má, jen ty humorné glosy o morálce a vnitřní monology o stavu světa by klidně šly vypustit. Nebýt jich, kniha mohla být možná až o dvě stě stran kratší, aniž by to mělo vliv na zápletku. Tu navíc Jim Butcher zbytečně tříští, díky čemuž se zase bojuje na více frontách. To jde na úkor ústřední linky, jejíž vyústění se - pro všechny ty kudrlinky kolem - pouze záměrně oddaluje.
Ale jinak opět fajn, sice trochu naivní a neposkvrněné, ale pořád příjemná oddechovka.

cukrovka
17.08.2016 5 z 5

Opět skvělé čtení oplývající vtipem. Více se nám zde odkrývá tajemství Harryho rodiny.

Alena_S
09.12.2013 5 z 5

Po třetím dílu, který zbytku série nasadil laťku tak vysoko, že mě ty ostatní díly bavily jen zpoloviny, jsem si tenhle konečně opravdu užila!
Děj konečně probíhal jinak, než že se hrdina dvě třetiny knihy zahrabává do dalších a dalších problémů (aby se z nich všech najednou "jako kouzlem" opět dostal během několika kapitol), a přibyly nové zápletky, takže se určitě bude i dál na co těšit.

N10Tikky
02.10.2013 5 z 5

Butcher umí. :) Každopádně nečíst bez znalostí předchozích dílů.

jethro.tull
01.10.2013 4 z 5

Tentokrát je další díl příběhů Harryho Dresdena až na samý závěr knihy méně akční. O to víc poodkrývá tajemství rodiny titulní postavy. Koho už při čtení minulých dílů zajímalo, jak je to s rodinou Harryho Dresdena, nebude zklamán. Víc už prozradit nemůžu, snad jen to, že se kniha četla velice dobře, děj odsejpal a příběhu nechybělo koření humoru, tak jak jsme u Butcherových knih zvyklí.