Harmonia caelestis

Harmonia caelestis https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/159602/bmid_harmonia-caelestis-4tT-159602.jpg 4 11 2

Harmonia caelestis, to jsou dvě dějové linie: úvodní pestrá mozaika otců a tatínků a něco jako rodinná historie, jejíž hlavní postavou je rovněž otec. Péter Esterházy nijak zvlášť úzkostlivě nedbá na chronologii a o svých předcích či příbuzných se nevyjadřuje vždy nejuctivěji. Je Harmonia Caelestis nalezištěm kulturněhistorických hodnot, imaginárním muzeem nebo tablem z dějin jednoho rodu? V jejím inventáři každopádně figurují položky vysoké i nízké – zdánlivě bez ladu a skladu: vedle anekdoty báchorka, žánrový obrázek, zlomek, vidění, aforismus, novinová zpráva, legenda. Tím, že se v nich stěžejní role tatínka může ujmout kdokoli (cokoli), nás spisovatel upozorní jednak na neoddělitelnost rodové tradice od tradice vnější, na to, že konfrontace s otcovým světem vede ke konfrontaci se světem jako takovým, jednak – alespoň částečně – na mlhavost definice rodu (rodiny). Esterházy s oblibou vytváří velkou formu kladením malých forem vedle sebe a skládá z nich tak velkou rodinnou kroniku pojednávající o společenském deklasování „jednoho“ rodu Esterházyů.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Academia

Harmonia cælestis , 2000

MonikaJanka
05.06.2017

Neviem, neviem. Asi som na to nedozrela, a to už som prečítala všeličo (aj také ťažké knižky, napr. Orlando od Woolfovej a Zakázaná ríša od Slauerhoffa, alebo z postmoderny Meno ruže od Eca alebo Moje meno je Červená od Pamuka). Týždeň som sa trápila s prvou časťou a potom som si dala týždeň na rozmyslenie, či sa budem pokúšať čítať ďalej alebo nie, rozhodla, som sa, že nie. Ešte dobre, že som si knihu len požičala a to som sa na ňu tešila. Netvrdím, že je to zlé, ale nesadol mi štýl písania. Ešte skúsim Opravené vydanie, ktoré mám doma a potom už asi nebudem vyhľadávať knižky od Esterházyho.
Prepáčte pán Esterházy, nejak sme si nesadli, želám vám lepších čitateľov ako som ja.
Ani nebudem hodnotiť.

hermina007