Gravidita

Gravidita https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16054/gravidita-16054.jpg 4 11 3

17 poviedok zbierky GRAVIDITA talentovaného prozaika čitateľa zavedie do tajomných zákutí ľudskej existencie, do krajiny temna, osamelosti či čierneho humoru. A to všetko prostredníctvom brilantného jazyka, ktorý vie prefíkane šľahnúť, keď treba byť ironický, ktorý vie byť kaviarenským tárajstvom, keď si próza vyžaduje kaviarenské táranie, ktorý je zrazu dynamický, keď sa začne akcia a ktorý sa vie aj zadrhávať, keď rozprávač tápe. Dobrým spisovateľom Ballu robí práve schopnosť vyjadriť jazykom to, čo je za jazykom.... celý text

Povídky , Literatura slovenská

Vydáno: , KK Bagala (Koloman Kertész Bagala)

Gravídita , 2000

Bolkonská
19.08.2020 5 z 5

Mne sa tieto staršie Ballove veci páčia viac než tie nové; chápem, že to je vec osobných preferencií, proste akoby sa vtedy skrze príbeh, často bizarný, ale obvykle zovretý a ucelený, vyjadroval k zásadným otázkam života a sveta, ak to nie je príliš patetické, kým postupne začal byť skôr anekdotický a komentárov sa radšej zdrží. - Moje dojmy.

deirdre
10.01.2018 5 z 5

Tak toto bolo veľké prekvapenie. Dlho som sa v knižnici preberala miniknižkami od Ballu, nevedela som sa rozhodnúť, ktorú si v rámci výzvy prečítam. Kam mi padol zrak, tam vulgarizmus, akosi toho bolo veľa a to ja naozaj nemusím. O čom to vlastne píše?! Napokon som si vzala domov Graviditu a začítala sa do jednotlivých poviedok, a zistila som, že ten svet mi je akosi blízky a tak nejak mu rozumiem. Tak nejak. Páčili sa mi cestičky, ktorými sa uberal (teda zväčša) a nástojčivosť, ktorou hľadal odpovede. A pre niektoré zvlášť zaujímavé myšlienky, a mnohé medziriadkové, ktoré som na prvý raz nepobrala, a pre jednu dokonalú bradburyovskú poviedku, ktorá sa mi veľmi páčila, si tú knižku kúpim. Bolo to fakt dobré čítanie. Až na niektoré tie vulgarizmy, pokojne ich mohol vyškrtať.

marka
24.03.2011

Prva knizka ,ktoru som od Ballu precitala. Bola az taka zaujimava, ze si asi od neho precitam vsetky... Konecne nieco nove, originalne a ozajstne. Hej,asi sa stavam fanusikom:))))

Vladimír Balla
slovenská, 1967