Gentlemani a hráči

Gentlemani a hráči https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1322/bmid_gentlemani-a-hraci-fut-1322.jpg 4 47 11

Marlby série

V soukromé chlapecké škole svatého Osvalda, která se pyšní dlouhou tradicí, začíná nový školní rok. Přestože to vypadá, jako by se zde čas zastavil, také sem pronikají ozvěny moderního světa, jež nejsou všem zdejším učitelům po chuti. Jedním z nich je latinář Roy Straitley, který ve škole pracuje bezmála třiatřicet let a považuje ji za smysl svého života. Všechny změny ho rozčilují, a to ještě netuší, že do svatého Osvalda pronikl člověk, který ji obrátí vzhůru nohama. Kdo je tajemný vetřelec, který v sobě třináct let živil zášť a rozhodl se školu zničit? Co ho vede k tomu, aby připravil o dobrou pověst jednoho učitele po druhém? Vypadá to, že je odhodlán ke všemu, a aby dosáhl svého, nezastaví se ani před vraždou.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Gentlemen & Players , 2005

pavlašt
08.07.2022 5 z 5

Výborná kniha, má spád, skvělý neotřelý detektivní děj. Moc jsem si ji užila.

iška
28.06.2022 4 z 5

Tak konečně jsem se ke knize dostala. Dlouho mi ležela na poličce. Ale teď jsem si přinesla autorčinu “Jinou třídu” , která by měla volně navazovat a tak jsem se do toho pustila a byla velice příjemně překvapena. Výborně vykreslené postavy, takové skryté napětí. Už se těším na pokračování.

broskev28
14.11.2020 5 z 5

Úžasná kniha, já jsem nadšená.
Ona je to vlastně detektivka - vždyť hledáme pachatele - ale jaká! Skvěle napsaná, neuvěřitelně přeložená, naprosto dokonalá, s tolika zajímavými postřehy a úvahami. Postavy, kterým věřím každé slovo, školní prostředí, pocity puberťáků i důchodců; opravdu dokonalé. A nesmím zapomenout na Brodie boys, jak přiléhavé!
Jediná moje výtka se týká latinských slůvek a vět - my, kteří jsme nedotčeni školou, v níž se vyučovaly klasické jazyky, jsme odkázáni na google překladač, a to je někdy tristní . . .

"Většina dospělých předpokládá, že city puberťáků se nepočítají, a že ty palčivé výbuchy vzteku a nenávisti a zahanbení a hrůzy a beznadějné, zoufalé lásky jsou něčím, z čeho vyrostete, něčím hormonálním, nácvik pro to opravdové, co teprve přijde. Ale není to tak. Ve třinácti záleží na všem, všechno má ostré hrany a všechny zraňují. Některé drogy jsou schopné znovu vytvořit tu intenzitu pocitů, ale dospělost otupuje hrany, zmatňuje barvy a všechno zatěžuje rozumem, racionalizací nebo strachem. Ve třinácti vám nic z toho k ničemu není."

MichelleS
19.06.2019 4 z 5

Autorka je skvělá vypravěčka, dokáže vystihnout atmosféru školy, vztahů mezi dětmi, společenské ovzduší, rivalitu i přátelství mezi kolegy, dopady nefunkční rodiny na vývoj mladé duše... Příběh vyprávěný pohledem dvou protihráčů se pozvolna rozbíhá a dlouho se tváří jaksi akademicky, zrníčka sypaná do soukolí jsou drobná; v závěru skvěle graduje. Zaujal mě motiv šachové hry, figury, taktika, plánování a dokonalý vhled do chování soupeře. Bohužel jsem v této hře sotva prvňáček, takže mi možná další významy unikly.

babicka_amalka
18.05.2018 5 z 5

skvěle vygradované, silný a překvapivý závěr, dobře podané charakteristiky jednotlivých aktérů; mně se to líbilo moc;

Atuin
03.10.2016 5 z 5

Velice dobře vymyšlené a velice dobře, schopně napsané. Svižně, jasně. Přesto, že je kniha neuvěřitelně čtivá a tím pádem i rychlá, zůstavá v popisné části naprosto brilantní a svěží. Autorka prostě umí psát a tuto schopnost zachovává v každé ze svých knih, není to plácání od nikud nikam 5/5.

Boblenka
02.02.2016 5 z 5

Kniha mé oblíbené autorky. Děj promyšleně kombinuje linku vzpomínek a současnost z pohledu učitele prestižní školy a člověka, který si velmi přál být její součástí.
Na počátku knihy muže být lehce matoucí vyznat se v množství jmen žáků a učitelského sboru. Příběh se ale rychle rozbíhá a člověk si postavy osvojí a přiřadí . Závěr knihy má překvapivé rozuzlení a rychlý spád.
Jako vždy, u knih této autorky oceňuji nádherný popis vlastností postav a jejich vnitřních pohnutek.

jaaquarius
24.10.2014 5 z 5

Promyšleně komplikované s překvapivým koncem

triatlet
18.08.2013 3 z 5

J Harris popisuje prostředí prestižní školy z pohledu dlouholetého učitele a z pohledu pomstychtivého člověka. Množství postav, navíc učitelé jsou uváděni občas pod přezdívkami, znesnadňuje úvodní orientaci. Poslední třetina knihy je ovšem strhující. Závěrečné překvapivé rozuzlení mě nejdřív naštvalo, ale po prolistování úvodních kapitol musím uznat, že autorka (i překladatelka Marcela Nejedlá) odvedly skvělou práci a umně zatajovaly původ pachatele.

rose
21.01.2012 3 z 5

Různé dějové roviny a střídání vypravěčů nemusí všem vyhovovat. Já jsem se občas v tom příběhu ztrácela a celkem mě nijak moc nezaujal. Od této autorky už jsem četla lepší.

Sabi
22.05.2011

Naprosto skvěle napsaný příběh!! Autorka si s čtenářem pohrává a díky střídání vypravěčů (a výbornému překladu) ho skoro do poslední stránky vodí za nos. Už dlouho mě žádný román tak nezaujal. Výborný nápad. Už se těším na další její knížky!