Fyzika priestoročasu

Fyzika priestoročasu https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/241879/bmid_fyzika-priestorocasu-gAS-241879.jpg 5 2 1

Úvod do špeciálnej teórie relativity. Druhé vydanie Fyziky priestoročasu v sebe zahŕňa všetko to, čo sa autori na­uči­li počas nasledujúceho štvrť­storočia vyučovania a výskumnej práce. Aktualizo­va­li text, aby odrážal nesmierny pokrok fyziky za pos­led­ných 26 rokov a zmo­der­­ni­zo­vali a zväčšili počet úloh, vďaka ktorým bolo prvé vydanie Fyziky priestoro­ča­su také povestné. Rámčeky s do­pl­ňu­júcim materiálom poskytujú rozšírené pokrytie rôznych fascinujúcich tém. V rozšírenej poslednej kapitole o vše­obecnej teórii re­la­ti­vity sú zahrnuté nové poznatky o gravitačných vlnách, čiernych dierach a o kozmológii.... celý text

Literatura naučná , Věda

Vydáno: , Enigma

Spacetime Physics – Introduction to Special Relativity

Kluvo
13.11.2015 5 z 5

Vyborne. Je to naozaj monografia - uvod do STR. Takze ak niekto preferuje popularnovedecke knihy bez matematiky, treba sa poobzerat po iných veciach. Kedze som uz par knih o relativite precital, mozem povedat, ze je to opat trochu iny, modernejsi pohlad na STR. Naozaj vidiet, ze aj pedagogika fyziky sa vyvija a dokonca aj v takej oblasti, ako je STR je este co zmenit a stale su miesta, nad ktorými sa diskutuje..
Autori vyzmykaju z invariantnosti intervalu kolko sa len da a Lorentzove transformácie uvadzaju len ako taky prídavok a pouzivat ich odporucaju az v zaverecnych kapitolach. Takto sa kazdemu musi naozaj dostat do hlavy to, ze invariantnost intervalu je uholnym kamenom a s tymto totalne jednoduchym principom sa mozete v relativite dostat vsade. Podrobne tiez rozoberu, co je to ta inercialna sustava (preferuju oznacenie beztiazova), moderne sa vysporiadaju aj s hmotnostou, 4hybnost volaju hybenergia, a takychto inych pohladov na zname veci je v knihe viac... Vsetko je dokola poomielane viac krat. Takze pohlad na relativitu z inej strany nez je standardne (aspon v SK pedagogickom pristupe), co umozni zasa o nieco lepsie prepojenie "relativistickych" neuronov v mozgu citatela. Ku kazdej kapitole je pripojenych mnozstvo prikladov. Autori si systematicky vyberaju paradoxy. Hoci som ich pocul uz mnozstvo, nasiel som tam dalsie. Poctive vyriesenie zaberie dost casu, ale sucasne je to vyzva.