Fantom staré pevnosti

Fantom staré pevnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280746/bmid_fantom-stare-pevnosti-oAK-280746.jpg 3 26 9

České dějiny nabízejí spoustu různých tajemných a nevysvětlených událostí i zajímavých osobností. Jednou z nich je rozporuplná postava Václava Vchynského z Vchynic a Tetova, příslušníka starobylého českého rodu, který známe z pozdějších dějin jako rod Kinských. Jeho napínavý příběh se navíc odehrál v rušné době vlády Rudolfa II. a jeho bratra a následníka Matyáše. Václav byl přítomen při pitvě císaře Rudolfa a veřejně zneuctil jeho srdce. Když pak ještě urazil majestát císaře Matyáše, byl odsouzen na doživotí a uvězněn v Kladské pevnosti. Jeho milující manželce bylo dovoleno, aby v pevnosti také pobývala a mohla se s ním alespoň jednou týdně setkat. Za dramatických okolností se jim oběma podařilo z pevnosti utéct. Zora Beráková se ve svém nejnovějším románu pokusila vymyslet, jak se to vše odehrálo. A jakou úlohu sehrál tajemný fantom?... celý text

orinka3
16.05.2022 2 z 5

Čekala jsem něco jiného, než kusé historické informace občas proložené nějakým osobním příběhem. Ani ryba, ani rak. Nebaví mě to

gab72
08.12.2020 2 z 5

průměrné, rychle se čte. Jsou však lepší.

oka3408
22.05.2020 1 z 5

jak už se zde píše dějepis. Moc záživně napsané to není.

soukroma
03.01.2020 4 z 5

Dost jednoduchým stylem podaná bouřlivá (předbělohorská a krátce pobělohorská) doba přelomu 16./17. století, tedy konce vlády Rudolfa a tahanice s Matyášem o moc, zuřivé divočení Pasovských v Praze a jižních Čechách, tahanice o "pravé" náboženství, bouření a konečná porážka českých stavů a pragmatická přelétavost Vchynských (tehdy postupně přejmenovávaných na Kinské) končící pro jednoho z nich ve vězení Kladské pevnosti, spolu s dobrovolně internovanou manželkou. Kolem se ovšem pohybuje vlkodlak, nebo upír, nebo to pak byl sám fantom vězně..., ale navzdory titulu a závěrečné doušce (co o tom říká Mikuláš Dačický ve své kronice) o tom román naštěstí není. 70%

vincek1
06.10.2019 3 z 5

Trochu tak dějepis převedený do beletristické formy. Většina čtenářů, která ukončila základní vzdělání toto téma alespoň "z dálky" zná. Možná, kdyby se dějepis vyučoval s nádechem beletrie, byl by pro žáky "stravitelnější". To mě jen tak napadlo. Jinak historický román? Trochu nadnesené, dalo by se o tom diskutovat, pro někoho možná neoddiskutovatelné. Krásné slovo:-)

PetaZ
12.04.2019 2 z 5

Nazvala bych to "rychlokvaškou".. Nenadchne.. Myšlenka dobrá, ale nevyužitá...

retrivr
12.11.2017 odpad!

Jestli tato kniha měla být historickým románem, pak postrádá větší propracovanost postav. Jestli měla být populárně naučnou knihou, pak více faktů. Kniha mě nebavila.

alnahu
05.05.2016 5 z 5

Pěkný čtivý historický román , ve kterém se dočteme i něco z minulosti z období stavovského povstání. Životní příběh Václava Vchynského z Vchynic a Tetova, jeho ženy Elišky ,je velmi poutavě napsán až do Václavovi smrti. Knihu doporučuji je nejen čtivá ,ale i zajímavá a poučná. I obal knihy je velmi pěkný.

zuzana2599
27.04.2016 5 z 5

Tento historický román z českých dějin se mi moc líbil. Popisoval bouřlivé období vlády Rudolfa II. a jeho bratra a následníka Matyáše, poutavý byl životní osud příslušníka starobylého českého rodu Václava Vchynského z Vchynic a Tetova, jeho ženy Elišky, jejich uvěznění v Kladské pevnosti ...Román nejen zajímavý a dobrodružný, ale také poučný. Doporučuji.

Zora Beráková
česká, 1921 - 2020
2012  58%Zimní královna
2009  66%Po meči i po přeslici
2007  85%Konec hodokvasu
2016  62%Fantom staré pevnosti
2017  59%Vraždy v hotelu

Kniha Fantom staré pevnosti je v