Exorcista – Souboj s ďáblem

Exorcista – Souboj s ďáblem https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30453/mid_exorcista-souboj-s-dablem-GZj-30453.jpg 4 428 92

Povinná četba milovníků hororu. Exorcista nebo též Vymítač ďábla patří bezesporu mezi největší hororové klasiky všech dob. William P. Blatty sepsal tento román v roce 1971 a zakrátko byl příběh pod stejným názvem uveden i na filmová plátna a záhy si získal řadu odpůrců i příznivců. Těm prvním především vadilo, že do hlavní role na svou dobu skutečně drastického snímku byla obsazena dětská herečka Linda Blaireová. I přesto se film s Maxem von Sydowem v roli Otce Merrina stal trhákem a v dalších letech se dočkal ještě dvou pokračování, přičemž třetí díl režíroval sám William P. Blatty. V roce 2000 se pak konala obnovená premiéra filmu, který byl obohacen o doposud neuvedené záběry. Děj celého příběhu je zřejmě všeobecně znám. Malé děvčátko Regan onemocní. Nejedná se však o chřipku nebo spalničky, ale o její duši, které se zmocní samotný ďábel. Nejprve se z dívčina pokoje ozývají podivné zvuky, její postel se sama od sebe otřásá, Regan chodí ve spánku a povídá si s neviditelnými lidmi. Její matka Chris ji proto vezme na vyšetření, která však nic neprokážou. Později začne dítě po doktorech plivat a častuje je těmi nejoplzlejšími výrazy. Koňské dávky všemožných prášků nezabírají, a tak se zoufalá matka obrací na Damiena Karrase, kněze a psychiatra v jedné osobě. Chris je posedlá představou, že se Regan zmocnil ďábel. Tato myšlenka se Karrasovi nezamlouvá tedy alespoň do chvíle, kdy ho děvčátko pozdraví hlasem jeho nedávno zesnulé matky a pozvrací mu svetr něčím, co by mohla být instantní jíška od Vitany nebo hrachová kaše ze závodní jídelny. Karras se s exorcizmem stále zdráhá, ale když mu dítko předvede několik psychokinetických triků a prohodí pár frází v latině, němčině či francouzštině v jazycích, které nikdy neumělo pozve si Damien na pomoc Otce Merrina. Ten je přes vymítání zkušeným odborníkem, a tak jakmile začne Reganina postel levitovat ve vzduchu a děvče otočí hlavu o třistašedesát stupňů, souboj s ďáblem může začít. Exorcista je vedle Stokerova Draculy považován za nejdramatičtější horor všech dob. Jeho knižní podoba je daleko zajímavější než verze filmová, neboť obsahuje řadu nechutných, zvrácených okamžiků, které by se ve filmu mohly objevit jen stěží. Kniha by rozhodně měla patřit mezi povinnou četbu všech strachmilujících jedinců.... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , XYZ (ČR)

The Exorcist , 1971

soukroma
07.04.2024 4 z 5

Dobré, hodně dobré: domnívala jsem se, že horor je to mnohem starší, přitom je ve skutečnosti velice moderní (až snad na kotoučový magnetofon). To vše asi proto, že otázky, strachy a pochybnosti v knize jsou prostě věčné.
Líbili se mi kněží, jak byly každý jiný, prostě v nejrůznějších barvách. A každý měl své "démony" (oblíbený pojem v dnešních detektivkách a thrillerech, prostě nás provázejí od počátku světa). S dalšími postavami jsem ale měla trochu problémy: asi největší se samotnou Chris, sebestředná, jako matka nevýrazná, nejistá až divná, asistentka a domácí učitelka neuchopitelná, na švýcarské sluhy jsem si musela zvyknout a detektiv ... kategorie sama pro sebe.

(Film jsem neviděla.)

MichaelaMila
15.03.2024 5 z 5

Fůha,po dlouhé době horor,co úplně pohltil

veronika4001
03.03.2024 5 z 5

Absolutní klasika mezi filmovými a knižními horory, a já si ji musela znovu přečíst. Už mě z toho nemrazí a nejsem napjatá v očekávání, jak to dopadne.
"Nam-mjohó-renge-kjó." Opakovala jsem si to. Jistěže ne tři hodiny, ale navnadilo mě to a chtěla jsem vědět, jak to bude znít na jazyku.
I já patřím k těm, co nejprve shlédli film a pak četli knihu; četla jsem ji už kdysi, nevzpomínám si, které vydání. Udělám výjimku a říkám, že tentokrát film byl působivější. Možná to bylo tím, že jsem ho viděla jako první a možná mi nedal šanci vidět detaily, kterými jsem se naopak zabývala v knize.
Chris oplakávala Burkeho, ale přitom v knize byla jeho osoba neurvalá, sprostá až agresivní a ačkoliv vztah k němu pojmenovala Chris jako bláznivý a přátelský, viděla jsem v něm nepříjemného a obtěžujícího opilce, který se nechával obskakovat a rádoby hladit své ego. Tento vztah byl všechno jiné, než to, co se nabízelo v knize, tedy co tvrdila Chris. Kromě toho, měla pevné nervy a přátelský vztah k němu jsem jí moc nevěřila.
Obdivovala jsem detektivovu bystrost, náhled být vždy o krok dopředu, jeho nenucenost, také to, že nebyl zarytý a skeptický k černé magii.
Proces vymýtání bych si filmově zase ráda zopakovala a obě verze - knižní a filmovou - jednoznačně doporučuji hlavně těm, kteří nečetli a neviděli. :-)

Beoudine
06.02.2024 4 z 5

Po pročtení hrstky zdejších komentářů zjišťuji, že jsem asi jen jedním z mála, kdo po knize Exorcista sáhl, aniž by byl dříve zasažený filmovým zpracováním.
Navzdory možná jen povrchní podobnosti jsem se nemohl zbavit potřeby srovnávat během čtení exorcistu s Rosemary má děťátko od Iry Levina. Možná proto, že z žánru hororového příběhu s křesťanskou mytologickou tematikou, odehrávající se v moderní době, jsem asi nic dalšího nečetl. Každopádně Rosemary pro mě vyšla jako o krapet sugestivnější, ačkoli to bylo jen o fous. Poslední část se samotným vymítáním dokázala i mou věčně studenou krev nepříjemně rozehřát.

jarin58
04.02.2024 3 z 5

První polovina nuda,druhá,tak to byl nářez.Oproti ostatním,mě byla postava detektiva sympatická.

Corso
24.01.2024 4 z 5

Skvely pribeh. A pritom taky jednoduchy priam komorny. Preco je pre mna tak vyborny? No... lebo toto je to spravne a drsne utahovanie skrutiek! Od akejsi beznej invazie hlodavcov v dome, co sa moze na jesen stat kazdemu ci byvate v dome so zahradou ci v panelaku... stava neriesitelny problem kedy matka prichadza o dceru najprv z domnelych zdravotnych problemov, jemne zmeny spravania teenagerky nahradzaju stale drsnejsie prejavy a sceny. Z kapitana Howdyho ako nevinneho detskeho imaginarneho kamarata (kto ho nemal ze??) sa stava nezvladnutelna diagnoza. A Blatty dalej utahuje skrutky.... Z nezvladnutelnej psychickej diagnozy sa stava posadnutie demonom. Absolutna domaca invazia cudzej entity kde ste uz bezbranni, kedy vas dom uz nie je bezpecny, vase dieta lieta vzduchom a stracate ho, steny a strecha uz nie su bezpecie, sledujete nevysvetlitelnu podivnost tam kde by vam malo byt dobre. Mal pomoct lekar, zrazu uz hladate knaza. Ta izolovanost ludi v strasnej situacii je tu skvele atmosfericky vykreslena. Tvrdim ze Blatty sa proste dotkol jedneho zo zakladnych priam archetypalnych strachov a obav, strachu zo straty domaceho bezpecneho priestoru. Ved si zobrete len vlastnu reakciu ked v kuchyni zazriete pochodovat mravce, ako neprijemne sa zrazu doma citite. Alebo mole v skrini :) Nie to este ked vam dieta posadne demon alebo az satan.

Kupil som audio skoro posledny den kedy este bol v ponuke audiolibrix. A kedze ja pocuvam knihy dost po nociach, toto teda bol zazitok. Ono je to dost dobre hlasovo zdramatizovane niekolkymi hercami, zvukovymi efektami a zmutovanou melodiou Mikea Oldfielda doplnene. Akoze zazitok. No a kedy pocuvat horor ak nie v noci. Vtedy to ma tu spravnu atmosku. Problem je,ze ja rychlo zaspavam hoci sa zapocuvam, zaspim asi prave vdaka tomu ze nepremyslam nad problemami a tak. A tu som si nabehol, lebo obcas sa mi stane ze pocuvany dej sa mi preklopi aj do sna. Akosi na pomedzi bdenia a spanku este clovek co to vnima, a vzniknu obcas (nie pravidelne a neda sa to umyselne.. to by si clovek dal porno a krasne sny by boli hned)... teda obcas vzniknu upravene ovplyvnene este vonkajsimi vnemami snove obrazy. Takze par driemot a snov som mal aj s Regan a zastupom knazov, doktorov, plesnivymi stenami a duchom akejsi zeny ktorej tvar som nevidel :) Malo to teda cosi do seba. Nepotrebujem ani film znova vidiet :)

Anushka1
30.12.2023 4 z 5

Film "Exorcista" patří mezi mé nejoblíbenější horory. Sice je už na něm znát rok výroby, ale děj a hlavně hudba jsou pro mě nezapomenutelné. Proto když jsem zjistila, že dojde k novému vydání knihy, bylo jasné, že si ji budu chtít přečíst.
Děj do detailu popisovat nebudu, protože jsem si jistá, že ten, kdo si tuhle knihu přečte, film většinou zná. Spíš bych se věnovala tomu, čím se kniha od filmu liší. A hlavní rozdíl vidím v tom, že se valnou část knihy soustředíme na to, zda Regan pouze netrpí nějakou duševní poruchou. Samotný exorcismus a to, že je Regan posedlá démonem, hraje hlavní roli až skoro v závěru knihy. Proto pokud si chcete knihu přečíst pouze kvůli popisům posedlosti, budete možná trochu zklamáni, protože ty se objevují až někdy v polovině knihy.
Filmu dávám bez váhání 5*, kniha dostane 4*. A to z prostého důvodu. Chvilku mi trvalo zvyknout si na způsob vyprávění (er-forma) a neskutečně mě štvala postava detektiva. Knihu bych ale určitě doporučila fanouškům nejen filmu, ale hororu obecně.

jindrich5708
28.12.2023 4 z 5

Kniha je TOP obsahově. Film je TOP vizuálně.

Karin92
28.11.2023 5 z 5

U audioknihy jsem občas měla pocit, že jsem v pokoji také, wau! Kniha opravdu umí vyvolat nepříjemné pocity.

Lucuschka
27.11.2023 4 z 5

Klasika svého žánru, jak kniha, tak i film. Film jsem viděla jako první, teď přišla na řadu i kniha. Kniha se mi líbila mnohem více obsahově, ovšem film je na svou dobu skvěle zpracován a je sugestivnější svými zobrazovacími prostředky.
Četbu doporučuji, ovšem je nutné brát na zřetel, že je psaná v jiné době, ale přesto neztrácí svou atraktivitu v tématu boje s démony.

Redra
20.11.2023 3 z 5

Dost váhám s hodnocením, znám film a je to žánrová klasika. Vlastně kniha splnila moje očekávání a tak ani nevím, co mi pocitově blokuje dát hodnocení vyšší. Prostě mě nechytla, nečekala jsem, že bude strašidelná (v takovém tom "lekacím" slova smyslu) a naopak vím, že tam budou nechutnosti, ale to je v tomhle tématu dané. Mě prostě nějak nedokázaly oslovit postavy a to jsem se vážně snažila, prostě mě nepřitáhly. Třeba matka a její trápení a strach o dceru, je takové divně neživotné, kněz a jeho trauma s matkou...sluha s dcerou...ano jsou tam asi zajímavé dialogy atd. ale působilo to na mě hrozně chladně, akademicky. Se zájmem jsem si přečetla komentář od pana Kučery a je zvláštní, jak dokáže jedna kniha působit na lidi úplně protichůdně, ale tak to má být :-).

Ivan Kučera
15.11.2023 4 z 5

„Proč lidé musí umřít?“ – „Život lidi unaví.“ Keď ste si chceli v 90. rokoch prečítať do češtiny (o slovenčine nehovoriac, u nás je horor ešte i v r. 2023 synonymum pre úchylákov) preložený horor, mali ste smolu. K dispozícii samozrejme bol fenomenálny King, ale práveže si okolo seba vystaval (alebo vydavatelia okolo neho vystavali) taký kultový monolit, že sme na všetko iné hororové hľadeli pomedzi prsty. Ja určite. Čítal som aj Koontza, Benchleyho, Jamesa, či du Maurierovú, ale nebolo to ono, všetko som až primitívne zrovnával s Kingom. Žiaľ, vrátane klasického Exorcistu od Blattyho. Ani vzhliadnutie notoricky známej filmovej adaptácie na tomto mojom názore veľa nezmenilo. Našťastie som Blattymu dal v r. 2023 ešte jednu šancu... a áno. Mýlil som sa. Je to pecka. Je to jazda s temer až filmovým tempom, skvele vykreslené postavy, pri mnohých scénach mi buď nebolo všetko jedno, alebo som sa cítil nekomfortne, prípadne som bol dokonca občas dojatý. Detektív to dáva miestami až na Columba a dialógy sú také, že ak píšete, mali by ste ich mať ako svoj veľký vzor, ktorému možno raz, ak sa budete ENORMNE snažiť, budete siahať aspoň po kolená. Toto je ozaj vysoká škola dialógová. Útla kniha trocha stráca tempo vo finále, ktoré je paradoxne najhororovejšie (a neviem, či je to vina prekladu alebo čoho, ale „reč pospiatky“ som prekukol po prvej vete). Ak by som mal porovnať film s knihou, literárna predloha mi z toho určite vychádza pozitívnejšie. Film je samozrejme žánrová klasika s neskutočnou tržbou a 10. nomináciami na Oscara, ale kniha má sympatickejšie postavy (napr. filmový Kinderman už oproti knižnému odlišnejší byť azda ani nemohol). Blatty písal mimochodom i filmový scenár a treba dodať, že v pár momentoch svoj román vylepšil (vo filme chýba v knihe pravdupovediac nikam nevedúca linka s majordómom Karlom a kým v knihe ma motív Karrasovej mamy nezaujal, vo filme na mňa hlboko zapôsobil).

JointlieKat94
03.03.2023 3 z 5

Já bych tuto knihu nedoporučovala ani těm, kdo neviděl film. Ne, sranda. :D

Takže takhle, film jsem neviděla, knihu jsem někdy někde viděla zrecenzovanou, kladně, a tak jsem ji musela mít. No a po pravdě.. děs a děs.

Začátek byl opravdu nuda, absolutně jsem se nemohla začíst.. k tomu mám to staré vydání, takže malá písmena a do toho taková nuda! Rozečetla jsem v práci a dočetla jsem teda taky v práci.. asi po týdnu.

Když už se to jakžtakž rozjelo, tak to bylo odporné. Ani ne děsivé, jako odporné. Taky asi 2/3 knihy tahají dceru po doktorech a kdesi cosi, než jim dojde, (koho by to napadlo) že problém je asi v něčem jiném.. no prostě hrozný.

Jediný dobrý, celkem, je ten konec. Fakt. Jinak mě kniha absolutně nechytla.

Lubošovo
21.12.2022 2 z 5

Tuhle knihu můžu doporučit jen lidem, kteří neviděli filmové zpracování. Jinak to opravdu nemá cenu. První polovina knihy je naprostá nuda a druhou část, kde už se vyhání ďábel, filmaři ztvárnili skvěle. Málokdy doporučuji lidem, aby dali přednost filmu přednost před knihou, ale tentokrát to tak je. Nutno podotknout, že kniha byla napsána před 50 lety a autor ji pojal jakýmsi "novinářským" stylem. Ačkoliv jde vlastně o příběh matky bojující o záchranu dítěte, v textu nejsou znát skoro žádné emoce. Bát se opravdu nebudete.

Šnek86
09.12.2022 2 z 5

Tak bohužel, tohle mě moc nebavilo, začátek je nezáživný, rozjíždět se to začne víceméně až v polovině, přičemž zaujmou jen situace v pokoji Rags, souboj s ďáblem a samotné vymítání.Asi jsem nebyl zrovna nalazen na tento žánr.

Filatov
16.11.2022 4 z 5

I kdybych chtěl dát plný počet, tak nemohu. Jednak se mi do knihy stále vměšoval fakt, že jsem viděl film a jednak dlouho trvalo, než vůbec došlo k samotnému exorcismu. Postava otce Merrina byla nejsilnější postavou knihy, i když v ději byla pouze chvíli a naopak postava detektiva Kindermana byla vyloženě otravná. Nejsilnější moment - příjezd otce Merrina k domu, jeho vstup do domu a to, jak ďábel zjistil, že otec je v domě. Pár vět lepších, jak celá kniha. MEEERRRRIIIINNNN!!!!!

hana1039
29.10.2022 4 z 5

Audiokniha:
Horory nečtu,jen takovému žánru dávám přednost před knihami filmům... Vymítače ďábla jsem viděla párkrát a i několik dokumentů, které byly natočené ve Vatikánu...koupila jsem si audio a byla zvědavá...je to úplně něco jiného, když se koukáte na film nebo když vám ďábel řve přímo do uší... přednes obou herců Jitka Moučková a Jiří Klem byl v pohodě... tohle téma mě vždycky zajímalo a tak jsem dala šanci mimo film uším... vůbec si nedovedu představit, že by se to dělo mému dítěti a já to měla vše z první ruky,jak se říká...Damiana mi bylo líto, že se ,, nesmířil,,s Bohem a měl stále výčitky ohledně své matky ( nakonec dojde smíru ) detektiv,ten mě na jednu stranu štval, než se dostal k jádru věci ( parodie na Colomba) ... jinak určitě zůstanu u ,, svých,, thrillerů :-)) v jakékoliv formě...

kkubelkova
28.10.2022 4 z 5

Jelikož na filmovou podobu nemám odvahu, sáhla jsem po knižní předloze. Horory nečtu skoro vůbec, ale u tohohle díla jsem ráda, že jsem udělala výjimku.

Čmeláček
08.09.2022 5 z 5

Vynikající kniha! Dá se číst pořád dokola a nikdy neomrzí. To si aspoň myslím já a každému tuto hororovou klasiku doporučuji! :)

Archie
06.02.2022 5 z 5

Cekal jsem neco jineho a byl jsem prijemne prekvapen. Hororova linie je vyvazena s psychologickou i "detektivni", sceny posedlosti jsou intenzivni a kniha stale uhani jako o zavod. Desive, sugestivni, presto zadna céčková reznicina. Za 2 vecery bylo po.

vraždy náboženství zfilmováno věda a víra exorcismus horory posedlost ďábel, satan

William P. Blatty
americká, 1928 - 2017