Esej o daru, podobě a důvodech směny v archaických společnostech

Esej o daru, podobě a důvodech směny v archaických společnostech https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63991/esej-o-daru-podobe-a-duvodech-smeny-v-archaickych-spolecnostech-63991.jpg 4 25 4

Esej o daru z roku 1925 je reprezentativní prací tzv. Durkheimovy školy, která významně ovlivnila vývoj sociologického a sociálně antropologického myšlení a bádání nejen ve Francii, ale i v anglosaských zemích. Je první systematickou srovnávací prací o výměně darů a prvním dílem pojednávajícím o vztazích mezi vzorci směny a sociální strukturou, prací, jež se pohybuje na pomezí antropologie, ekonomie a sociologie. Tato esej je prvotřídním příkladem studia toho, co se v durkheimovské škole (díky Maussovi a Halbwachsovi) označuje jako „totální sociální fakt“. Mauss se v tomto díle zaměřil na srovnávací zkoumání forem smlouvy a směny v Polynésii, Melanésii a severozápadní části Ameriky, s dílčími odkazy na právní systémy římské, germánské a klasické indické společnosti.... celý text

Fejetony, eseje , Literatura naučná , Sociologie, společnost

Vydáno: , Sociologické nakladatelství (SLON)

Essai sur le don. Forme et raison de l'echange dans les sociétés archaiques , 1925

HansEdelmann
13.01.2023 5 z 5

Pokud pochopíte tuto knihu, pochopíte tento svět…

Kopta
06.11.2022 3 z 5

Esej o daru je jedno z těch děl, u kterých jsem si nebyl jistý, co mi chce autor sdělit. Věděl jsem o co se bude přibližně snažit již skrze doporučení nebo anotace, každopádně tím bych nedokázal proniknout do větší problematiky. V mnoha úhlech pohledu mi přišlo, že to co Mauss píše na několik stran, by šlo v celku zřetelně shrnout jednou nebo lehce více větami. Rozumím ovšem, že chtěl ke svým tezím připojit nějaký půdorys, který by byl důležitější pro akademickou obec – tím pádem i pro mě. Jak už to ale mnohdy bývá, tak čím více času jsem v textu trávil, tím spíš jsem mu rozuměl a dokázal chápat Maussovy pointy. Slova doktora Samka tvrdila, že po přečtení eseje budeme nahlížet na koncept obdarování zcela jinak a to si myslím, že jednoznačně platí.

freejazz
28.12.2018 5 z 5

téma, ktorá ma dlhodobo zaujíma. ale čítalo sa mi veľmi zle, pretože som mal k dispozícii iba zle oskenovnú kópiu - zohnať totiž túto knihu je dosť ťažké a dať za ňu aj s poštovným 30 eur je nonsens. ak ju má niekto na Slovensku a chce sa jej zbaviť za rozumnú cenu, rád sa dohodnem.
a k veci. smutné konštatovanie, že naša slávna civilizácia nikdy nikomu nič nedarovala, že dar a darovanie sú vlastne len výmenný obchod a ten bakalársky príbeh o kolobehu bonboniéry nie je vôbec za vlasy pritiahnutý, ale naozaj zo života. naivne som si myslel, že iných ľudí obdarúvam preto, aby som im urobil radosť a ich radosť je aj mojou radosťou. až v tejto knihe som si natvrdo prečítal, že v obdarovaných vlastne vytváram tlak a oni ten dar pociťujú ako záväzok, že mi to musia vrátiť... nejako blbo ma tá moja mama vychovala a v jej rodine panujú naozaj divné zvyky - dary z lásky, pomoc bez očakávania revanšu... som nielen v inom storočí, ale zdá sa, že aj na inej planéte.

hellena1523
30.01.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších odborných knih! Doporučuji přečíst i ne-antropologům. :-D Musím říct, že jsem se místy hodně pobavila tím, jak to vlastně chodí, aniž bychom si to připustili, nebo vůbec uvědomili.

eseje kulturní antropologie

Marcel Mauss
francouzská, 1872 - 1950
1999  78%Esej o daru, podobě a důvodech směny v archaických společnostech
2016  60%Velkorysost. Umění obdarovat
2020  0%Rhizomatic Spell

Kniha Esej o daru, podobě a důvodech směny v archaických společnostech je v