Encyklopedie českých klášterů

Encyklopedie českých klášterů https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37343/bmid_encyklopedie-ceskych-klasteru-Xq8-37343.jpg 5 17 6

Kniha představuje první pokus o souhrnný přehled české monastické architektury od středověkých počátků po josefínské reformy a výběrově i do 19. a 20. století. Početný autorský kolektiv různého odborného zaměření přinesl v řadě případů zcela nové poznatky vyplývající z nepublikovaných stavebně-historických průzkumů či archeologických výzkumů. Různé profese tří hlavních autorů (historik umění, archeolog, historik) umožnily širší postižení souvislostí, i když se kniha zaměřuje předně na architektonický vývoj. Úvodní kapitoly knihy seznamují čtenáře s různými druhy řeholního života a jeho dějinami v Čechách. Další jsou zaměřeny především na architektonický vývoj, který se způsobem řeholního života úzce souvisel. Základ encyklopedie však tvoří hesla všech lokalit vznikajících od uvedení prvních řeholních komunit do Čech až po josefínské reformy, doplněné ještě výběrově o část mladších domů z 19. a 20. století. Obsahuje na 340 hesel, které se týkají i dávno zaniklých komunit či jen pokusů o vytvoření takových společenstev. Každé heslo doplňuje soupis základní literatury, týkající se příslušné lokality. Nezbytné odborné výrazy vysvětluje samostatný slovníček. Knížka obsahuje i podrobný seznam literatury, mapu lokalit a rejstřík uměleckých osobností, podílejících se na monastické architektuře. Text doplňuje na 400 ilustrací, zčásti dobové kresby, zčásti půdorysy nových archeologických výzkumů; řada obrázků je zde publikována poprvé. Tato publikace se umístila na 1.-2. místě ankety historiků časopisu Dějiny a současnost o nejlepší historickou knihu roku 1997. První vydání 1997. Dotisk 1998, 2000, 2002. První vydání 5000 výt., dotisky 2000 výt.... celý text

Architektura , Historie , Encyklopedie

Vydáno: , Libri

Ithaka
26.01.2021 5 z 5

Encyklopedie, ke které se stále vracím. Čestná členka příruční knihovny. Doposud nepřekonaná. Objevíte-li jí v antikvariátu, neváhejte!

berau
08.03.2017 5 z 5

Encyklopedie s velkým E. Není co vytknout. Jako Jihočech jsem si samozřejmě rád osvěžil vědomosti o našich ikonických klášterech jako je Zlatá Koruna či Vyšší Brod, ale tato kniha nabízí i penzum informací o méně známých či již téměř zaniklých konventech Kuklov nebo Přední Výtoň ..... prostě hodnotnými informacemi neuvěřitelně napumpované dílo.

JLČ
18.12.2016 5 z 5

Kvalitní encyklopedie, vyšší třída.

Sandik
18.03.2015 5 z 5

Tohle je skutečně jedna z nejpoctivěji zpravovaných památkově-topografických publikací co znám. Hledat v ní chyby samozřejmě lze, ale je to vážně dřina ;o)

Adelajda_4
03.12.2013 5 z 5

Skvěle zpracované kompendium. Pracovala jsem s knihou ke své seminární práci a před autorem smekám

Bránolog
07.02.2012 5 z 5

Poctivě zpracované téma jedné z významných odnoží sakrální architektury. Nechybí ani přehled řádů a kongregací.

architektura Čechy kláštery, opatství encyklopedie sakrální architektura

Autoři knihy

Pavel Vlček
česká, 1948
Petr Sommer
česká, 1949 - 2023
Dušan Foltýn
česká, 1966

Kniha Encyklopedie českých klášterů je v