Eleanor & Park

Romance ze školního prostředí, neobvyklá je v tom, že hlavní hrdinka není nejkrásnější holka na škole a její milý není nejúžasnější borec; ona je obyčejná, trochu při těle, on nenápadný kluk s částečně asijskými předky. Jejich zvolna se vyvíjející vztah překvapí je samotné a je líčený tak, že když se poprvé vezmou za ruku, připraví to o dech je i čtenáře. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/21_/217489/eleanor-a-park-sza-217489.jpg 4.1898

Eleanor and Park (2014)

Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, Yoli
Více informací...

PinkAlicorn
předevčírem

Krásné! Nevím, co bych dodala, není co vytknout. Snad až na konec, u kterého jsem se rozbrečela, chování Eleanor mě na konci vážně naštvalo. Přece jen to však neměla snadné. Klady knížky bych tu mohla vyjmenovávat další dva dny, je to krásně napsané, úžasně čtivé a nezbývá mi, než tuhle knížku všem doporučit!

Jesenka12

V prvej polovici knihy som už myslela že to vzdám, ale potom sa všetko zmenilo. Kniha ma veľmi bavila a nečakala som, že sa do nej tak začítam. Je mi ľúto ako kniha skončila aj to, že vôbec skončila.

Irsaf

Líbila se mi...

TerKaW

SPOILER!
Knížka mně moc nebavila, přišlo mi, že to nemá žádný děj, nějakou zápletku. Ke konci knížky Eleanor zjistí, kdo jí psal na učebnice, odjede pryč a konec. Myslím si, že by kniha mohla být propracovanější :(

DracoMalfoy

Měla jsem v plánu dát dvě, na konci jsem si to rozmyslela a dala tři. Nevím, opravdu mě to moc nebavilo, dojem z toho žádnej...

tsal

Tohle! Tohle jsem čekala od Fangirl! Eleanor a Park mě jen utvrdili v dojmu, že Fangirl k čitelnosti potřebovala seškrtat asi tak 100 stran. Teď však zpět k našemu párku outsiderů.
Být divný a na střední škole je vždy snadná cesta do pekel. Někdy stačí málo - třeba být jediný Asiat v okolí. Jindy je ta nálož divnosti větší - třeba když jste z chudé problémové rodiny, nemáte ani kartáček na zuby a váš nevlastní otec je ožrala a surovec. Z naší dvojice to má zcela jistě horší Eleanor, v jejíž kůži by nechtěl být nikdo z nás. Park, který si do setkání s ní myslel, že prožíval těžký život středoškoláka, si teď musí trochu přeskládat priority, zamyslet se nad vlastním životem a hlavně přehodnotit některé své postoje. A zatímco se ti dva perou se svým životem i sami se sebou, vzniká mezi nimi pouto přátelství, důvěry a nakonec i lásky, která je oba překvapuje.
Ve všech ohledech je to svižné, chvílemi snad trochu banální, čtivo o dvou puberťácích, jejich první lásce a objevování sexuality. Je to však skvěle napsaný příběh o puberťácích a Eleanořina linka mu navíc dodává na dramatičnosti, která v závěru špičkově vyvrcholí. Kéž by takové byly všechny knihy paní Rowellové.
Závěrem pochvala obálky. Minimalismus knihám zkrátka sluší, snad jen ty reklamní nápisy ještě osekat.

Kalilinka

Knížka se velmi dobře četla, moc mě zaujal příběh. Je to opravdu krásné vyprávění. Jak tvrdí autorka, opravdu mě to vzalo za srdce. Bohužel mi však její závěr připadá až příliš otevřený a také se často opakují stejné věty. Nebýt toho závěru nebránila bych se plnému počtu hvězdiček...

Bebe_0897

Jedna z mých nejmilejších knížek. Bravorně napsaná. Mohu doporučit

hellena1523

Když jsem se do knihy pouštěla, má očekávání byla nevalná. Ale musím říct, že si mě okamžitě získala a jakmile jsem ji dočetla, měla jsem chuť začít znovu...Eleanor i Park mě moc bavili...ty dva si člověk musí zamilovat...Rowellová zpracovala poměrně nelehké téma, ale způsobem, který není ani příliš naivní, ani příliš drsný - zkrátka tak akorát stravitelný pro cílovou skupinu. Navíc píše velmi čtivě a svižně.

Madluska

Pozor, mohou se vyskytovat spoilery! Z téhle knížky mám velice rozporuplné pocity... Přiznávám, že se až stydím, jak jsem se tu a tam zasnila u jiskření mezi titulními postavami.
Jenže pak se vždycky ozvala ta racionálnější část mého já a najednou jsem se prostě nemohla zbavit pocitu, že to R. Rowellová psala jen na efekt. Chápu, co je YA, tuším, na koho cílí, vím, že nemůžu čekat skvost, ke kterému se budou vracet další 4 generace čtenářů, ale stejně mi to celé připadalo přitažené za vlasy: Eleanor není hezká (ale je sexy?), není oblíbená (ale kamarádky si najde? A mimochodem, u scény jsem si zažila malé déjá vu, nejdřív Carrie, pak Eleanor - asi mají v USA nějaké jiné tradice :-)), navíc z problémové rodiny. Vedle toho Park je slaďoušek každým coulem, aby se nad ním čtenářky mohly rozplývat.
Knížka se jednoduše snaží být a) retro, b) punk, c) cool, d) sweet (nicméně sem neřadím všechny ty poznámky o snědení drahé polovičky - Freud by opět zajásal), ale na mě to úplně nefungovalo.
Hlavně jsem ovšem naprosto nechápala jednání postav a autorčina vysvětlení podle mého silně pokulhávají: jak k sobě ti dva našli cestu (tak dlouho spolu cestovali autobusem, až přeskočila jiskra?), proč Eleanořina matka zůstávala u Richieho (měla snad zosobňovat typickou mučednici v domě násilníka?), proč Parkova maminka po jediné návštěvě supermarketu začala brát Eleanor na milost (prostě si vzpomněla, že ve velkých rodinách mají děti hlad?), proč když doma nemají co jíst, mají vždycky aspoň vanilku za ucho... A ten závěr... Myslím, že šustí papírem - ukažte mi 16letou holku, která bude tak zatvrzelá víc než rok... Takových momentů se v knize najde bezpočet a dost mě to mrzí...
Četlo se to ale snadno a rychle a opravdu se mi líbilo střídání postav a nahlížení do jejich myšlenek.

rava

Krásná kniha, skvěle napsaná. Rozhodně doporučuji.

Diginka

Moje první přečtená knížka této autorky a proto pro mě vítězí nad Fangirl!

Žožik

Kniha se mi velmi líbila, přečetla jsem ji jedním dechem. Příběh je moc hezky napsaný. Za mě určitě doporučuji si přečíst.

Hoshi

Krásná, oddechová kniha, která zahřeje a zároveň rozesmutní. O této knize jsem hodně četla a moc se mi do ní nechtělo.. A nakonec jsem ji našla pod stromečkem, a tak mi nezbývalo nic jiného než se do ní pustit. Jsem opravdu nadšená, jak Rainbow dokáže napsat něco tak romantického a dojemného ... Eleanor a Park jsou jako dvě strany mince a přeci k sobě patří. .. Mm.. A jak to bylo dál?

lucie5503

Nečekala jsem víc, než příběh první lásky pro holky a dostala jsem všechno! Kniha opravdu mile překvapila, brala jsem ji jako oddechovou, ale až tak úplně nebyla. Jasně, je to YA žánr, takže tam najdeme to, co očekáváme, ale ještě k tomu navíc daleko lepší věci. Za mě pět hvězdiček, i když to není to nejlepší, co jsem kdy četla, ale právem si je zaslouží :)

Kaci90

Je těžké o této knize cokoliv napsat, je to už pár let, co jsem ji četla, a i přesto je to jako včera. Silný příběh, co se čte tak lehce. A ten konec?!

andie6001

Tuhle knížku jsem dlouho ve své knihovně přehlížela, nějak se mi do ní nechtělo,ale co jsem po ní sáhla nemohla jsem přestat číst. Je to napínavé, zamilované a svým způsobem neobyčejné. Moc se mi kniha líbila, ale ten konec...

AndyK

To bylo tak milé! Tak dojemné! Během čtení jsem se neustále přiblble usmívala a přidala si jako by mi bylo znovu 16 :-) To, jak se Eleanor a Park postupně poznávali a zamilovávali se do sebe, bylo naprosto kouzelné. A popsané s takovou lehkostí, že to snad ani není možné. Moc mě bavilo střídání vypravěčů a sledovat to celé jak z pohledu Eleanor, tak Parka. Dávám pět hvězdiček a jdu se ještě chvíli zasnít :-)

S.monika

Ze začátku máte pocit, že držíte v rukou klasické teen-zamilované tlachání o dvou odlišných, smutných puberťácích. Ale postupem stránek je odkrýván krásný příběh, který se zdá až moc reálný, až moc smutný a chcete ten šťastný smyšlený konec!

vodopad152

Kniha byla........ prostě úžasná. Vůbec nevím co k tomu říct. Od začátku knihy jsem si promýšlela co napíšu a teď jsem to dočetla a nevím vůbec nic. Bylo vážně super. Kniha měla spád a přiměřenou rychlost příběhu. Trošku mi tam vadila sprostá slova, ale chápu to navodilo to tu pravou atmosféru. Park byl vždy úžasný a Eleanor jsem občas nechápala, ale oba byli dobří hlavní hrdinové. No prostě Wooow!!!!

MartinkaSl
27.12.2016

Příjemná teen knížka. Ze začátku se mi četla špatně, ale později jsem ji přečetla jedním dechem. Mrzelo mě chování Eleanor na konci. Takové zakončení knihy jsem opravdu nečekala.

barus_78
18.12.2016

Ten konec?? Wooooow a ještě jednou wow!Musím mít pokračování! Rainbow druhý díl prosím :D

SunshineGirl
14.12.2016

Úplně jiná knížka, než jakou jsem čekala, musím ale říct, že překvapila příjemně. Není to asi úplně knížka pro každého, ale mě se líbila.

lukyli154
13.12.2016

Bylo to zvláštní, ale tak nějak hezky zvláštní. Eleanor jsem často nemohla pochopit, ani jsem neporozuměla jejímu rozhodnutí ohledně Parka. A poslední věta v knížce??? To jako vážně! Chci vysvětlení.

kacenka7206
07.12.2016

Rowellová je prostě má krev a má duše. Konečně příběh, kde nejsou všichni dokonalí. Četla bych to pořád dokola. :)

e.llis
06.12.2016

Nádherná knížka. Až bere dech lehkost s níž se četla.
Je na ní něco, co vás přiměje věřit na pravou lásku.
A když jsem se zrovna nedusila smíchy, na tváři mi zůstával úsměv z tak krásné četby..

BlackBunny
03.12.2016

Nevím, co napsat. Protože pro takto úžasnou knihu snad neexistuje žádné vhodné české slovo, které by zahrnovalo všechny mé pocity.
Kniha mě vždy celou až po uši pohltila a já se nemohla vůbec odtrhnout. Přesně takto si představuju kvalitní a čtivý příběh. Co na to víc říct? Kniha byla prostě KOUZELNÁ :)
--bb--

SarahRoyalAss
17.11.2016

Komiksy, kazety, staré časy, vtip, láska, bezmoc, opora, násilí, vztahy, přátelství, rodina, žal,... takhle knížka mi dala do života více, než kterákoliv jiná :) ♥
Jedna z mála knížek, která mě táhla k sobě minutu co minutu, kdy jsem musela dělat něco jiného, než číst. Moc mě knížka bavila. Opravdu opravdicky!!! :) Zůstávala jsem dlouho do noci vzhůru a nevnímala čas, hlavně abych věděla, co bude dál... Zajímavé, divné ale opravdu kouzelné. ♥x♥x

Markéta2000
07.11.2016

Kniha byla skvělá,hodně jsem si oblibila Parka.Skoro u kazde kapitoly se mi objevil úsmev na tvari,jen konec byl, jak bych to jen rekla, zvlastni,podivny..chtela bych odpovedi na par otazek, abych vedela ,ze i presto vsechno to melo stastny konec.

sarahmoon
06.11.2016

Zajímavá ... a jiná něž jaké bude Vaše očekávání.
Celkem jsem byla okouzlená a po dobu čtení této knihy mi z tváře nezmizel jemný úsměv ... :o) sladké ... teda Park, ten byl sladký... ♥
Eleanor jsem občas měla problém pochopit a ke konci mě velmi zklamala... ale i tak mě kniha dostala :o)
jen ten zvláštní konec .... to se mi moc nelíbilo ... chtěla bych ujištění, že to dopadlo přesně tak jak bych chtěla :o)