Ekonomix: Jak funguje (a nefunguje) ekonomika

Ekonomix: Jak funguje (a nefunguje) ekonomika https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223134/bmid_ekonomix-jak-funguje-a-nefunguje-ek-Ftq-223134.jpg 4 92 21

Úvod do ekonomie v podobě komiksu. Čím se od sebe liší kapitalismus, socialismus a komunismus? Jak je to opravdu s neviditelnou rukou trhu? Je svobodný trh opravdu svobodný? Co bylo příčinou poslední ekonomické krize? Jaký je rozdíl mezi jednotlivci a podniky? Je lepší škrtat, nebo stimulovat hospodářský růst? Na všechny tyto otázky a celou řadu dalších nabízejí ve své knize srozumitelnou a zábavnou odpověď spisovatel a novinář Michael Goodwin a kreslíř Dan E. Burr. Jejich stručný úvod do dějin ekonomie, finančnictví a hospodářského vývoje od počátků kapitalismu až do současnosti představuje nejdůležitější světové ekonomy a jejich teorie, objasňuje základní ekonomické pojmy a shrnuje dění na americké i mezinárodní politické a ekonomické scéně – to vše jasně, přehledně, s neodolatelným humorem a obdivuhodnou kreslířskou zkratkou.... celý text

Komiksy Literatura naučná Ekonomie a obchod
Vydáno: , Paseka

Economix: How Our Economy Works (and Doesn't Work), in Words and Pictures , 2012

SuperSojka
13.03.2024 4 z 5

Kniha mi přijde určená spíše pro lidi, co už ty teorie znají, můžou si je zábavnou formou zopakovat. Nevím, zda bych je dokázala zcela pochopit jen z této knížky. Hodně informačně hutné, přestože v přístupném formátu, ke konci už jsem z toho byla lehce unavená.

tomaser
30.11.2021 odpad!

Použitý styl je vcelku zdařilý. Bohužel pomáhá ke špatnému pochopení ekonomických zákonitosti čtenářům, kteří se jinak ekonomií nezabývají. Ta neustálá adorace Keynesse a rovnostářství je až směšná. Heslo "utracejte víc, zaplatí to částečně ti, kteří se podle našich názoru mají příliš dobře a zbytek snad příští generace" může fungovat jen krátkodobě. Zdlouhodobeho hlediska takto řízená společnost fungovat nemůže (dluhy musí někdo zaplatit) a hlavně nejde o společnost svobodnou, ale sociálně inženýrskou. Autor tedy opomíjí fakt, že za mnoha neduhy může právě ono samotné sociálně inženýrské řízení.

Kočí357
23.05.2021 5 z 5

Řekl bych, že jako základ pro pochopení světové ekonomiky, je to vynikající kniha, protože vysvětluje situace a problémy vtipně a metaforicky. Je ale dobré si pamatovat, že popularizovaná věda, je vždycky nějakým způsobem zaujatá, což téhle knize nevyčítám, protože u těchto knih je to vždycky pravidlo a nejde obejít. Jako podporovatel levice cítím, že kniha měla levicový nádech a proto je dobré si odnést vědomostní základy, která vám kniha dala a pokračovat už ve složitější literatuře :)

NGC6715
26.10.2020 5 z 5

Zvláště mě pobavily obrázky prchajícího Číňana, vyžadujícího svobodu neobchodovat, vztekajícího se Karla Marxe, nebo srovnání předválečné a poválečné trafiky. Kniha nešetří kritikou jak ke kapitalismu, tak k socialismu, a přitom vysvětluje jak základní ekonomické poučky, tak hlavně dějiny ekonomiky (nikoliv jen ekonomie). Dozvíme se také to, že smíšenou ekonomiku, kterou má dnes většina států nevymysleli ekonomové, ale Bismarck. Kromě čistě ekonomických témat se kniha dotkne i témat války nebo autocenzury médií v kapitalismu.

tomexx
26.03.2020 1 z 5

Jednostranne a zaujato napisaná kniha so silnou marxistickou pachuťou. Autor sa síce hrdí prečítaním veľkého množstva ekonomických kníh, ale je počas celej knihy cítiť jeho socialistické zmýšľanie - od štylizácie jednotlivých postáv až po tendenčné komentovanie historických udalostí. Navyše autor cez stromy nevidí les a napríklad ani neuvažuje možnosť, že hlavným problémom zlej distribúcie bohatstva môže byť existencia monopolu na násilie - štátu a jeho vlády. Štátny systém berie ako nemenné východisko a problémy sa snaží zvaľovať na zlé rozhodnutia jednotlivcov.

Popko
23.03.2019 4 z 5

Kniha o fungování ekonomiky. Podle toho co je tam všechno napsáno, tak máme vlastně krizi na světě pořád, pořád někde. :-) Jednoduše jsou vysvětleny základní ekonomické principy, vhodné pro studující.

tuommo
03.01.2019 5 z 5

Skvělý úvod do ekonomie a do historie americké ekonomiky (autor je zde vcelku kritický). Principy jsou zde popsány jednoduše a pochopitelně. Doporučuji ke studiu:-).

Tyrkysová
18.05.2018 5 z 5

Ekonomix není učebnicí ekonomie a mnozí ekonomové by si jistě při pohledu na něj rvali vlasy :-) Protože co ekonom, to jiný názor... Však také sám autor na několika místech zmiňuje, že na danou věc poskytuje svůj pohled a dává čtenáři možnost udělat si názor vlastní. Nechybí tedy mnohé odkazy na další publikace k přečtení a je pouze na Vás, do jaké hloubky je budete chtít studovat. Pro nás, totální laiky, je vhodně doplněn i slovníček použitých pojmů, celá problematika je ale vysvětlena opravdu krásně polopatě a dobře se čte - a to zejména díky vtipným a poutavým ilustracím. Vřele doporučuji všem, kdo se chtějí o tuto problematiku zabývat a aktuálně jsou naprostými laiky.

aruba
19.11.2017 5 z 5

Originální způsob, jak se srozumitelně a zábavně naučit aspoň něco málo z ekonomie.

Tyet
16.06.2017 5 z 5

Pokud bych měla shrnout dvěma slovy tuhle knihu, byla by to slova jako VYNIKAJÍCÍ a NEZBYTNÁ. Se vší vážností a důrazností bych ji doporučila přečíst úplně každému člověku.
V recenzích se mimo jiné píše: „kdybych dával dohromady seznam stovky nejdůležitějších knih, které by měl člověk v životě přečíst, tuhle bych tam určitě zařadil.“
Michael Goodwin napsal a Dan E. Burr nakreslil tuhle komiksovou knihu o ekonomii ve snaze srozumitelnou formou zpřístupnit a vysvětlit široké veřejnosti zákonitosti, taje a záludnosti fungování světové ekonomiky. Podařilo se jim to dokonale, takže i člověk ekonomickou vědou nepolíbený (jako já), pochopí, o co tady jde a kdo a proč nám věší bulíky na nos.

FrankStone
25.04.2017

První třetina knížky je super. Jakmile se začnou výrazněji projevovat značně levicové názory autora, tak už to pro mne osobně tak zajímavé čtení nebylo. Nicméně i tak to za přečtení stálo. Vždy je dobré se obohatit i o jiný názorový proud. Knížka je navíc popsána velmi čitelně a jednoduše a pochopitelné. Milé jsou například odkazy na dříve v textu zmíněné informaci, které hodně přispívají k lepšímu pochopení textu (člověk si může rychle osvěžit, o čem se autor dříve zmínil a dát to tak do souvislosti s novou informací). Za sebe bych tedy přes můj odlišný názorový pohled knihu určitě doporučil. :-)

epete
06.03.2017 4 z 5

Autor popisuje vývoj ekonomiky od 17. století do roku 2011. V souvislostech sleduje jednotlivé ekonomické teorie a kriticky zkoumá jejich dopady na jednotlivce i celou společnost. Odhaluje jak a čí zájmy se do ekonomiky promítají. Na webu autora (odkaz v komentáři níže) jsou, mimo jiné, uvedeny zdroje pro jednotlivé obrázky komixu.

Damato
11.11.2016 3 z 5

Já nějak nevím, když vidím, že se naše ( celosvětová ) ekonomika řítí někam a nikdo neví kam, moc vtipné mi to nepřipadá. Některá vysvětlení jsou výstižná a přesná, ale fakt jsem se teda nezasmála, spíš jsem o tom přemýšlela s obavou, co bude dál a kam to až dospěje.
Ale pro získání přehledu, co a jak fungovalo, mělo fungovat a potažmo někdy i funguje - to určitě plný počet, to je fakt srozumitelně vykresleno, určitě se přidávám k názoru jen víc takových knih.

rabor
27.08.2016 4 z 5

Základy světa ekonomie, nic na co by se nedalo přijít vlastním selským rozumem, ale ten se v poslední době netěší velké oblibě a to zvláště u věcí s politikou souvisící. Nechápu jak se tu někdo múže podivovat nad tím proč je kniha zaměřená převážně na USA. V Evropském svazu přece žádné problémy nemáme a už vúbec ne ekonomické! A Američanúm múžu jen poradit ať zkusí v případě výskytu problému 10x zopakovat "Wir schaffen das!", problém se zalekne a samovolně zmizí.

rossx
03.08.2016 5 z 5

Super prezentace historie ekonomie i ekonomických teorií. Kritický pohled i vtipné podání, souvislosti. Na http://economixcomix.com/ je obsáhlý seznam (drobných) chyb a nové stripy, které nejsou v knize.

Ebon
13.03.2016 4 z 5

Pohled velmi americký, ale překvapivě občas i velmi kritický. Jen víc takových publikací.

LordSnape
31.01.2016 3 z 5

Jsem rád, že vznikají takové knihy. Nicméně musím říct, že Ekonomické bajky byly o třídu lepší, protože vysvětlovaly vznik ekonomiky na principu malého ostrova, a to úplně od začátku směnného obchodu na příkladech s rybami. Ekonomix bohužel trpí ještě větším podílem americké kultury, než dílo bratrů Schiffových, protože se dočítáme v pozdější fázi knihy co udělal Teddy anebo Busch, a jaký to mělo dopad na obyvatele zaoceánského kontinentu či centrální banku... Schválím však propletení ekonomického růstu vlivem válečného stavu.

hanocri
03.08.2015 5 z 5

Čtivě, vtipně a podle mě výstižně vysvětleny principy ekonomie. Zatím jsem neobjevil publikaci, která by podobně přístupně vysvětlovala obor, okolo kterého panuje tolik mýtů.

ivanaga
28.04.2015 3 z 5

Ta kniha je asi dost dobrá, ale porozumět jí alespoń trošku dá opravdu fušku. Člověk ten ekonomický vývoj vnímá spíše pocitově a není to nic radostného. Alespon že konec je trochu optimisticky laděný. Když si uvědomím ten neustálý souboj mezi normálními lidmi a těmi, kdo jsou u moci, nakonec se nemáme přes všechny krize tak špatně.

Jonny
12.04.2015 3 z 5

Moc bych Ekonomix nevychvaloval. Ale je možné, že je vyzdvihovaný proto, že ostatní knihy o ekonomice jsou špatně napsané (což mi připadá jako reálné vysvětlení).

ekonomie komiksy

Autoři knihy