Ekonomie měst

Ekonomie měst https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183408/ekonomie-mest-183408.png 4 4 2

Proč některá města bohatnou, zatímco jiná chudnou, a jak jejich růst či úpadek ovlivňuje celou ekonomiku? Právě těmito otázkami se zabývá jedna z nejdůležitějších knih americko-kanadské autorky, uznávané především za své teorie v oblasti rozvoje měst a komunit. V Ekonomii měst přichází Jane Jacobs s myšlenkou, že jsou to právě města, co nejvíce hýbe ekonomickým rozvojem. Dřívější téma měst a jejich rozvoje nyní autorka analyzuje spíše z pohledu ekonomických procesů, které ve městech probíhají a zároveň tak upozorňuje na důležitou a přitom opomíjenou provázanost urbánního a ekonomického vývoje.... celý text

Literatura naučná Ekonomie a obchod
Vydáno: , Mox Nox

The Economy of Cities , 1970

Dejf_ano
15.09.2023 4 z 5

Kniha nabízí řadu myšlenek k zamyšlení a retrospektivní pohled na řešenou problematiku. V roce 2023 jsou myšlenky z knihy zformovány před více než 50 lety a každý se může zamyslet, v čem se autorka mýlila nebo nemýlila.
Za mě nejzásadnější myšlenka je ta, že "hospodářský růst země (města) závisí na vlastní práci obyvatel". V dnešní době opět tolik diskutované téma přerozdělování a podobně. Zároveň tuto myšlenku autorka opírá o velmi obsáhlou a logickou analýzu.

Jonny
10.10.2019 4 z 5

Kniha popisuje teorii jak vznikl (vzniká) obchod, řemesla, produkty a jejich export a rozvoj a na to navázaný vznik a rozšiřování měst. Nejvíc mě bavil popis fiktivního města Nového Obsidiánu.
Konec knihy je poměrně pesimistický, ale podle všeho odpovídá skutečnosti.

architektura ekonomie urbanismus, urbanizace společnost města

Jane Jacobs
americká, 1916 - 2006