Einstein & Einstein

Einstein & Einstein https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322065/mid_einstein-einstein-vFo-322065.jpg 4 75 28

O Albertu Einsteinovi víme téměř vše. Nyní však přišel čas odhalit příběh nevšední ženy, která žila a pracovala po boku jednoho z největších fyziků historie. V roce 1896 přišla Mileva Marićová zvaná Mitza do Curychu. Jednadvacetiletá dívka z malého srbského městečka se zapsala ke studiu fyziky na prestižní Polytechnice v době, kdy vzdělávání žen bylo ještě naprostou výjimkou. Dívky se měly učit vést domácnost a nepronikat do hájemství mužů. A tak nebylo divu, že se Mitza na každém kroku setkávala s opovržením, ponižováním a nepřátelstvím. Všichni ale takoví nebyli. Jednoho ze spolužáků zaujala natolik, že se jí začal dokonce i dvořit. Jmenoval se Albert Einstein a nakonec ji přesvědčil, aby se stala jeho ženou. Tohle ale víme už z oficiálních životopisů. Dočteme se tam, že byla Einsteinovi oddanou ženou a příkladnou matkou tří dětí. Jakou roli sehrála Mitza v Einsteinově průkopnické práci, včetně slavné teorie relativity? Byla to snad dokonce ona, kdo položil matematický základ objevu? Celý vědecký svět už bezmála století vede na toto téma vášnivé debaty. Přímé důkazy neexistují, ale určitou indicií zůstává, že Einstein své první ženě věnoval celou finanční odměnu po převzetí Nobelovy ceny. Popusťme uzdu fantazii a objevme nečekaná zákoutí jejich vzájemného soužití. Začtěte se do příběhu ve stylu Pařížské manželky či Mrs. Poe o fascinující inteligentní ženě, nadané matematičce a fyzičce, kterou beznadějně zastínila oslnivá záře Einsteinova génia.... celý text

Literatura světová , Biografie a memoáry

Vydáno: , Metafora

The Other Einstein , 2016

IvaKo
17.10.2023 5 z 5

Poutavý a pro mě i objevný příběh nadané a vzdělané ženy, která se narodila do nesprávné doby. Nemohla proto uplatnit své nesporné schopnosti a zůstala v naprostém stínu svého slavného manžela, ačkoliv se zřejmě na jeho práci do jisté míry podílela. Je to historie jejich vztahu a manželství, které sdílet s géniem určitě nebylo jednoduché. Rozhodně zajímavá kniha.

pip11
24.09.2023 5 z 5

Einstein my nikdy nebyl příliš sympatický, ale byl to vážně ještě větší zmetek, než jsem si doposud myslela.

Leyla
22.05.2023 4 z 5

Príbeh Einsteinovej prvej (alebo hociktorej inej) manželky som vôbec nepoznala. Musela to byť obdivuhodná, silná a inteligentná žena, ale nakoniec sa predsa len jej talent stratil v tieni inej veľkej osobnosti.. čo vystihuje aj prirovnanie s bukom:

"Fagus sylvatica (buk lesný) môže rásť aj tristo rokov. Keď má dosť priestoru, vyrastie až do výšky tridsať metrov. Ak sa však tisnú jeden k druhému, budú zakrpatené."

Prekvapilo ma, ako bol povahovo opísaný Einstein, aj to, ako sa choval k rodine. Kniha bola môj prvý beletrizovaný životopis. Spokojnosť, určite si od autorky ešte niečo prečítam.

Teraesa
28.12.2022 5 z 5

Od prvého okamihu mi hlavná postava padla do oka. Veľmi intenzívne som prežívala všetko, čím si prechádzala ona, každú radosť i každú ťažkosť. Štýl písania mi tiež veľmi sadol. Kniha mi prirástla k srdcu a páčila sa mi ešte viac než Jediná žena v miestnosti.

markej
16.10.2022 5 z 5

Životní příběh srbské vědkyně Milevy Marićové, první ženy Alberta Einsteina. O životě Milevy se toho až moc neví, autorka čerpala především z korespondence mezi manželi. Některé události si proto sama umělecky doplnila - například že první společné dítě, holčička Lieserl, byla nemanželská, Albert ji nikdy neviděl a nechtěl přijmout a že zemřela na spálu. Spekulace se vedou i o to, nakolik se Mileva podílela na teorii relativity, jedni se domnívají, že minimálně, jedni že velmi významně, přičemž autorka knihy ji připisuje výhradně Milevě.
Einstein je zde vykreslen v menší míře jako rozšafný, vtipný a roztomile roztržitý muž, v daleko větší míře jako muž, který postupem let neunese vědecký úspěch a vysokou inteligenci své ženy, a tak ji degraduje na pouhou hospodyni, která se má starat o manželovy praktické potřeby, o děti a o domácnost.
Čtenáři nemůže nevytanout na mysli, že situace žen se od začátku minulého století vlastně moc nezměnila. Žena zkrátka o svou kariéru musí bojovat daleko více než muž, musí se vyrovnávat s většími těžkostmi, a má-li děti, musí si většinou vybrat, co upřednostní, zda práci, či rodinu. Jestliže chce oboje skloubit dohromady, stoprocentně to nikdy nejde, a to ani v dnešním světě, v němž stále není zvykem, že by muži věnovali dětem stejně času, jako jim věnují ženy.
Edice Beletrizované životopisy je mým letošním objevem a už jsem zásobena dalšími knihami, na něž se moc těším.
Hodnocení: 5 ⭐ z 5 ⭐

karin4338
19.08.2021 5 z 5

Milevu som si velmi oblubila ked som videla serial o Einsteinovi.Velka skoda,ze sa nenarodila o par desiatok rokov neskor.Dnes by mozno pracovala v CERNe a spokojne by vychovala svoje 3 deti. Bravurny pribeh,a ked sa to naozaj tak stalo,tak klobuk dole.

alibaba72
04.08.2021 5 z 5

Ale to byla velmi zajímavá kniha, dobře se četla. No až jsem byl překvapený jaký byl asi Einstein člověk!

JeKa
19.11.2019 5 z 5

Kniha o jednom manželství, o ambicích, zklamáních, bolestech a touhách. Krásný vhled do života inteligentní ženy svázané předsudky a konvencemi, která se na své cestě životem srazila s géniem a bohužel i bytostným sobcem. Byť je příběh pro nedostatek dokladů z části fiktivní, rozhodně stojí za přečtení.

Le Chat
30.10.2019 5 z 5

Kniha se mi opravdu líbila, doporučuji!!! A budu se muset konečně podívat na seriál Einstein...

Ivanule
29.07.2019 5 z 5

Krásný příběh o matematice a fyzice v podání Milevy a Alberta Einsteinových,o jejich mládí nebo spíše o mládí Mitzy,jejím přicestování do Švýcarska,ve kterém ji doma hlavně podporoval její tatínek,který v ní našel nadšení pro počty a také fyziku,Je zde ukázáno,jak bylo pro vyrůstající dívku těžké,najít si místo zrovna na škole,protože dříve přece ženy patřily jen do domácnosti,k výchově dětí,starání se o domácnost a manžela.Setkání těchto dvou mladých lidí na škole,jejich začátky lásky,úskalí a konečné manželství,které ale nebylo bohužel jedno z nejlepších,upřímně já bych s takovýmto chlapem nebyla....Stojí rozhodně za přečtení!

Vojslava
15.06.2019 4 z 5

Je to romantické čtení a vlastně není. Nejvíc jsem se bála toho, že si budu muset zopakovat nějakou tu fyziku :-) , ale na to nedošlo - a sledovat psychologický vývoj této vědecké dvojice bylo zajímavé. A nejvíc jsem byla ráda, že se na konci hlavní hrdinka zase "našla" a začala vychovávat své následnice. Silná linka pro mne byla ta, že opravdové přátelství nakonec podrží v krizi každého!

PohlcenaKnihou
21.11.2018 5 z 5

Silný příběh životem těžce zkoušené ženy... k prozkoumání života Milevy mě přivedl dokument BBC Génius Einstein. Seriál a ještě více kniha na mě silně zapůsobily, s Milevou jsem její břímě dost prožívala. Jedná se o biografický román, takže stále lavírujete, co je realita, co fikce. Na konci knihy autorka jasně sděluje, kde čerpala a co dokreslila nebo musela z nedostatku zdrojů. Můj zájem o Milevu, Alberta a jejich práci vzrostl ještě více, musím se dopátrat pokud možno objektivní pravdy :D Mimo jiné autorka odkazuje na jejich zveřejněné dopisy. Jdu na to... Ale i tak, chtě nechtě má u mě Albert extra velký černý puntík :( :-D

esma
30.04.2018 3 z 5

Mileva Maricová se narodila v nesprávnou dobu, dnes by již mohla svou situaci zvládnout bez větších problémů. Není těžké si představit, že pravidla té doby nebyly pro nás holky nastaveny rovnoprávně, takže ani její nadání a talent, které očividně Alberta Einsteina okouzlily nejvíc, nezabránil rozpadu jejich manželství. Skloubit vědu, děti, domácnost a svého v jiných sférách se pohybujícího manžela bylo nad její síly, on dokonalý asi nebyl, pokud si přečteme i jiné zdroje. Dnes můžeme pouze konstatovat : vše odvál čas, jenom jeho časoprostor zůstává.

bigbabe
19.12.2017 3 z 5

Upřímně nevím, co k této knize říct. Podobně jako názory přede mnou. Je to beletrie? Pak je to slabý ženský románek. Je to pravda? Pak je to uchvacující příběh ženy, která si nechala ... na hlavu.
Víc k tomu nevím, co říct.

Mufa
14.10.2017 5 z 5

Kniha se mi hodně líbila a to většinou životopisy moc nemusím. Předpokládám ale, že se nejedná o knihu, která by se zakládala na nějakých podložených faktech. Protože by to docela podkopalo celou osobnost Alberta Einsteina, ať už jako vědce, tak i manžela a člověka.

niknikita
27.09.2017 5 z 5

Moc často se mi nestává, že si nevím rady s hodnocením knihy, tak jako tentokrát. Napsané to bylo skvěle a přesto jsem občas propadala jakési nepopsatelné antipatii, kterou u mne střídavě vyvolávali oba geniální manželé a ta se střídavě měnila v obdiv k jejich vzdělanosti a inteligenci. Nelze být soudcem jejich vzájemného vztahu, ale každopádně jde o výbornou biografii.

hajrys
03.07.2017 5 z 5

Tak, a je to. Byl Albert Einstein skutečně takový sebestředný sobec, který dokázal skvěle využít obrovský potenciál své manželky? Či opravdu geniální fyzik, jak nás to učí v hodinách fyziky? Kde je pravda? Mistrně napsaný životopisný román, který mě donutil pátrat v dostupných zdrojích tak, jako již dlouho žádná kniha. A k jakému závěru dojdete vy?

Astonius
04.05.2017 2 z 5

No tak ne že bych se chtěla Alberta nějak zastávat.... :-) Zdá se mi však, že autorka straní Milevě a on je to zlo - četla jsem jednostrannou výpověď o manželství s neobyčejným vědcem absolutně nekritickou k jeho ženě. Alespoň tak se mi to zdá. Neznám bližší podrobnosti jejich soužití, ani to zjišťovat nechci, ale prostě si myslím, že i s ní musel být život těžký, zvlášť když je kladen důraz na její inteligenci a podobnou náturu, jako měl on. Dotkly se mě hlavně dvě věci - záležitost ohledně Lieserl a ve vztahu k ní skutečnost, že to prostě byla matka, kdo ji opustil. Ať už je to v tomhle díle vysvětlováno jak chce (nebo jak to asi mohlo být celé doopravdy?), i s ohledem na dobu a společnost, můj osobní názor viní matku rozhodně víc než otce a proto mi nebylo po chuti neustálé obviňování Alberta za jeho postoj. A druhá věc je to stálé naznačování, že za vším co se týče práce a vědy vlastně zjednodušeně řečeno stála Mileva a Albert se s ní pouze "svezl"... Celkově vzato celý vylíčený příběh má většinu základů samozřejmě založených na pravdivých skutečnostech, ale podáváno je to velmi subjektivně, s "protialbertovskou" náladou :-)

Iki1
18.04.2017 4 z 5

V románu je výborně vystižena povaha geniálního fyzika, jeho zamilovanost a pozdější opovržení svou manželkou i ambivalentní vztah k vlastním dětem. Velmi dobré počtení i vzhledem k tomu, že odhalené vztahy byly pro mě naprostou novinkou.

Jana_Z
17.04.2017 2 z 5

Pro mě byla knížka zklamáním. Napsaná je sice čtivě, ale jako "čtení pro ženy" a to není můj šálek čaje. Další problém mám s tím, že nevím, čemu můžu věřit a co už je fikce. Jak to bylo doopravdy s Lieserl? Nikdo neví, čí ve skutečnosti byly myšlenky zveřejněné toho památného roku 1905 - myslím, že tady si s námi autorka hodně hraje.