Dvůr trnů a růží

Dvůr trnů a růží

Úžasný a mrazivý příběh na motivy příběhu Krásky a Zvířete. Když devatenáctiletá lovkyně Feyre zabije v lese vlka, odvleče ji podivný tvor do svého doupěte, které se ukáže být jiným světem. Tam zjišťuje, že únosce není zvíře, ale Tamlin – jedna z nesmrtelných bytostí, které kdysi vládly světu. Nenávist se postupně mění v lásku a Feyre musí přijít na způsob, jak zachránit tajuplný svět i svého únosce. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/28_/286248/dvur-trnu-a-ruzi-5Mh-286248.jpg 4.5756

Dvůr trnů a růží (1.)

A Court of Thorns and Roses (2015)

Literatura světová, Fantasy, Dívčí romány
Vydáno:, CooBoo

verulik196

Knížka byla tak úžasná, jak jsem doufala. Takže hurá na další díl!

Maus

Wow, slyšela jsem na tuto knihu hodně záporných reakcí, ale kniha mě naprosto uchvátila a ohromila. Nemám prostě slov. Feyre a Tam jsou spolu tak sladcí. Kniha ve mě nechala hrozně moc dojmů a pocitů. Vůbec nevím, jakou knihu si teď vezmu. Druhý díl si nechám na později.

Silmarien

Som trochu v rozpakoch.
Čítala som v drvivej väčšine len oslavné ódy (až na Erikovo celkom trefné vystihnutie) a veru, bomba sa nedostavila.
Musím povedať, že Feyre mi nevadila až tak ako zvyšku sveta, takých hrdiniek už bolo... tak je tu ďalšia. Ani jej divná vernosť rodine, naopak, čudovala by som sa, keby to bolo iné. Tamlin a Rhys sú úplná klasika, dohoda dáva do dvojky tušiť ešte riadnu melu a očakávam obligátny trojuholník.
Nevadilo mi intermezzo v Prythiane, hoci bolo dosť dlhé, "rivendellské" opisy ideálneho pokojného sveta s temným podmazom budúcich nešťastí sa mi asi nikdy nezunujú. Scény s Lucienom (moja najobľúbenejšia postava z knihy) dali šťavu aj tejto časti a scény s Tamlinom boli klasikou, ktorá musí byť, aby sa príbeh posunul želaným smerom.
Záver bol strhujúci a chápem, prečo bol vystavaný tak ako bol, ale trochu ma škrie, že si Sarah nedala väčšiu prácu s tvorbou istých vecí, lebo hoci Feyre nebola génius, múdra bola dosť na to, aby zistila, o čo ide, keď na to prišlo 85% čitateľov po prvom prečítaní.
Vykašľala by som sa na podrobné opakujúce sa opisy zvieracích pudov či už súviseli so zlosťou alebo príťažlivosťou. Myslím, že všetci sme to pochopili po piatom raze.

V skratke - dobre čitateľná oddychovka s príjemne rozprávkovým námetom a prísľubom do ďalších dielov. Aj keď sa hrozím toho, že je v pláne 6 či koľko častí. Ale na dvojku sa teším.

ikul

Bylo to mé první setkání se Sarah J. Maasovou. Používá hezký jazyk, její kniha je čtivá. Námět byl také kouzelný. Pohádka Kráska a zvíře vždycky upoutala. Těšila jsem se, jakou variaci mi Sarah nabídne. Rozjezd byl impozantní, nemohla jsem se odtrhnout, ale pak se dostavilo zklamání. Příchodem Feyre do Prythianu nastala celkem nuda, přemýšlela jsem, že to nedočtu. Chyběla tomu šťáva. Protože knihy dočítám, vydržela jsem. Návrat Feyre mezi víly byl už zase s nápady a knihu jsem dočetla. Dávám tři hvězdičky za ten dějový propad.

Luciluc

Konečně kniha o vílách, která mě bavila, a moc. Líbil se mi celý tenhle nový svět a ocenila jsem mapu Prythianu, která se nachází na začátku knihy. Tamlin si získal mé sympatie hned od začátku, k Feyre jsem měla neutrální vztah, Luciena jsem ze začátku moc nemusela, ale nakonec jsem si ho oblíbila (jeho dějová linka byla zajímavá), stejně tak jako Nestu, která mě nakonec velmi mile překvapila. Rhys je záporák, který však má své kouzlo a jsem zvědavá, jak se to s ním bude vyvíjet dál (jaké následky bude mít slib, který mu Feyre dala), Amarantha byla dobrá mrcha. Celá kniha se dobře četla, mělo to spád, jen občas ty překlepy v českém překladu..Jediné, co mě zarazilo bylo to, že Feyre trvalo tak dlouho než vyřešila hádanku. Děj byl místy dost předvídatelný, ale nijak zvlášť mi to nevadilo, čekala jsem, že to dopadne dobře. Těším se na pokračování.
P.S. Při čtení této knihy jsem si vybavila Temnou hrdinku od A. Gibbs.

Kačakari

Taky jsem se k této knize konečně dostala a dočetla ji. A co k tomu říct? Některé části se mi četly lépe než druhé. Přesto se, ale těším až se začtu do druhého dílu. Z postav jsem si nejvíc oblíbila Luciena. Jinak si mě získal i Rhys a jsem zvědavá, jak to mezi ním a Freye teď bude.

BaraCz
04. červnaodpad!

Asi jsem divná, ale mně se to prostě nelíbí.Feyre je hloupá, a mně strašně nesympatická..Začátek byl dobrej, ale pak? Věděla jsem co se stane už asi od půlky, knížku jsem nedočetla, radši jsem si to našla na internetu ( konec ). Za mě velké zklamání, tedy ano obal knížky se mi líbil, ale to je snad jediné..

Market116

Další kniha od S.J.Maasové, která je naprosto úchvatná. Moc se mi líbí, že hlavní hrdinkou je obyčejná dívka Feyre, která se umí o sebe postarat, je velmi odvážná, statečná a dokáže se vypořádat i s těmi nejmocnějšími vílami :) Tamlina jsem si od začátku moc oblíbila, s Feyrou jsou úchvatní, hlavně to, jak se do sebe zamilovávaly :) Ale vzhledem k tomu, že je Tamlin nesmrtelná víla a Feyre smrtelná dívka, jsem ráda, jak to skončilo, vlastně bych řekla, že líp to skončit nemohlo :) A Rhys? O tom nevím co si mám myslet, někdy mě opravdu štve...ale taky si říkám a trochu se obávám, aby se do něj Feyre nezamilovala, protože ten vztah mezi nimi je divný, navíc ta dohoda co mezi sebou mají...no nevím, ale rozhodně jsem zvědavá, jak to mezi nimi bude pokračovat, ale víc fandím Tamlinovi :)
Takže jsem opravdu moc ráda, že jsem si tuto knihu přečetla a moc jí doporučuji, příběh je skvělý, plný napětí a velice emotivní, takové knihy přímo zbožňuji. Věřím, že se k ní v budoucnu ještě vrátím, zatím jdu na další díl, na který se už nemůžu dočkat :)

Princezna22

Tak jsem neodolala a knihu si přečetla a nelituji toho. Byla jsem příjemně zase překvapená. Nádherné zpracování příběhu a ten svět v knize úžasné!!! Prostě pecka a já jsem strašně nadšená

PeťkaW.

Netřeba dlouhého komentáře - Dvůr trnů a růží má přesně to, co by měla dobrá kniha mít. Dobře vyvážený koktejl napětí, strachu, lásky, tajemna, naivity... Já dostala přesně to, co jsem čekala a možná i něco víc. Na plný počet to sice není, protože mi v knize místy něco chybělo, sem tam zase přebývalo, ale i tak... Řekněme si to narovinu - jestli Maas něco umí, tak vyprávět. Jen málo současných autorů je schopných tak hladce překlenout i slabší místa v knize tak, aby se čtenář nudil co nejméně. A vzhledem k tomu, že je druhý díl podle ohlasů ještě lepší, než tento, mám se asi na co těšit.

Jajibloguje

Príbeh mi pripomínal rozprávku Kráska a zviera. Jej obsah dúfam nemusím referovať. Vyrastali sme na nej. Tak, ako kráska postupne spoznávala zviera a zamilovala do jeho duše, tak isto vznikal dôverný vzťah medzi Feyre a Tamlinom. Bol pre ňu zviera. Netvor. Nebol človek, dokonca nepoznala jeho tvár, ale masku, ktorú ukazoval svetu. Úprimné oči však odkrývali aj tie najskrytejšie emócie a naša hrdinka prepadala jeho čaru viac a viac, až sa do neho zamilovala. Vyrieši láska aj v tomto príbehu ten najväčší problém? Láska je liek na všetko.

Kniha je atraktívna aj pre erotické scény odohrávajúce sa medzi Tamlinom a Feyre, ktoré nám Sarah odkrýva. Intímne riadky oživujú fantasy príbeh plný napätia. Vďaka tomu si ho obľúbia hlavne ženy a slečny. Povedala by som, že Na dvore tŕňov a ruží nie je kniha pre opačné pohlavie.

Nepáči sa mi, ako je v knihe vykreslovaná lož. Mňa osobne by nahnevalo, keby so mnou niekto nejednal na rovinu. Naši hrdinovia lož používajú snáď každý deň a ospravedlňujú ňou rôzne situácie. Myslím, že to nie je správne, hoci autorka ju použila ako nevyhnutnosť.

Opatrne, ako s knihou narábate. Jej obal je veľmi jemný. Osobne som pre ochranu obálky volila obal z textílie, aby sa mi nepoškodil. Pokiaľ však s knihou necestujete kade-tade ako ja, nemáte sa čoho báť.

Celé hodnotenie knihy nájdete na: http://www.jajibloguje.sk/na-dvore-trnov-a-ruzi/

Avielin

Navzdory všem doporučením se mi série Skleněný trůn líbila mnohem víc. Nicméně je to první díl a všichni se dušovali, že druhý je lepší než celá série ST, takže tomu dám dneska šanci :)

Leome

Jedním slovem - zklamání. Maasová mě zklamala daleko více, než u jakékoliv ze svých předchozích knih: a to bylo Krvavé ostří vážně mizerné. Udivuje mě to množství pětihvězdičkových komentářů dole, protože tohle rozhodně nebylo nic extra a prostě se nemohu donutit dát tam více než ty dvě mizerné hvězdičky.

Začnu českým překladem, který mě zvlášť zklamal. Jelikož je příběh psaný v minulém čase první osoby, slovo "jsem" se na jedné straně vyskytuje nejméně 20x. Navíc jsem narazila na opravdu zvláštní, nebo spíše neexistující, výrazy. Jedno z nich bylo myslím "pozotvírat skříňky". A takových tam ještě bylo plno. Takže český překlad zklamal. I když mohu potěšeně konstatovat, že vyloženě hrubka tam nebyla žádná.

Hlavní hrdinka je další bod zlomu. Nepříliš chytré hlavní hrdinky jsou ve většině příběhů opravdu běžné, snad až na některé výjimky, ale Feyre to vážně nepálí. Ta hádanka od hlavní záporačky byla snad tou nejjednodušší hádankou, jakou jsem kdy četla. Jen co je pravda: kdyby to věděla hned, byla by to nuda. Přesto si troufám tvrdit, že odpověď na tuhle "záludnou" hádanku každý uhodl po prvních třech větách. Co se ale týče takového Luciena nebo Tamlina, tam mohu spíše chválit: zajímavé postavy s hloubkou, které mají svá tajemství a celkově jsou působivé.

Hlavní zápletka není nic extra, kdo by od začátku netušil, jak to dopadne? Nicméně, musím uznat, že když se podívám na surový text, nějak si odmažu všechny ty hrůzy českého překladu, je to napsané dobře - poutavě, hravě. Kupodivu ani ne s tak malou slovní zásobou jaká je třeba zpočátku ve Skleněném trůnu.

nadenka13

Skvělé skvělé skvělé

Halka2

Nádherný příběh, tak známý a tak jiný. Autorka je malířka slovem. Kromě příběhu jsem obdivovala její vyobrazení exteriérů i interiérů ( popis, který bývá v některých i dobrých knihách nudný). Byla jsem tam a užívala si to. Doporučuji.
Mám před sebou druhý díl a těším se. Prosím nerušit.

Terusqa.Ali

tvorbu této autorky bych mohla číst donekonečna, je to dobrá kniha

Ivuska.09

Tak jsem také propadla. A nelituji. Taková pohádka, která není pro děti. Motiv Krásky a zvířete se mi líbil. Nechybí akce, napětí, trochu té romantiky... Jestli je druhý díl ještě lepší, tak se hned pouštím do čtení.

pink_ivy

Dvůr trnů a růží mě naprosto nadchnul. Zjistila jsem, že S.J.Maas mi píše do vkusu, proto jsem se rozhodla pořídit si i její další knížní sérii, aniž bych si přečetla anotaci. Nejdřív mě trošku překvapilo, že se má jednat o retelling, ale ve výsledku to autorka dokázala přetvořit do tak skvělého nového fantasy světa, že jsem tam vůbec podobnosti s Kráskou a zvířetem viděla naprosto minimální a hlavně jsem je po chvíli úplně přestala hledat.

Velmi zajímavé postavy, skvělý svět, knížka mě totálně pohltila a já hltala jednu kapitolu za druhou. Sice mě trošku zklamal ten konec, který byl takový naprosto typický většině fantasy knížek, co jsem kdy četla, ale jinak jsem fakt nadšená. 5*

Blaufik

Dvůr trnů a růží byl prvním setkáním s autorkou, ovšem i přes určité zklamání určitě ne posledním. Jsem totiž velice zvědavá, jakým směrem se bude ubírat další díl. Pevně doufám v to, že bude zajímavý hned od začátku, ovšem před tím, než se do něj začtu si budu muset dát oddychovou pauzu.

Více v mé recenzi v záložkách.

Maitter

Upozornění: Tato kniha neobsahuje milostné trojúhelníky. Hurá!
Zatleskejme všichni Sarah J. Maasové, která dokázala a dokazuje, že lze napsat young adult fantasy knihu o lásce, kde se vyskytuje velmi, velmi málo nelogičností. Stejně jako ve třech dílech Skleněného trůnu, jež jsem zatím četla, postavy dávají SMYSL. Vychutnávám si to. Ostražitá vyhlížím kraviny, a ony nepřicházejí. Je to boží. Vykompenzuje to opakování některých myšlenkových pasáží a pár desítek nešťastně zkorigovaných stránek na konci knihy, které naznačují, že korektor nedostal dost času. Co se mě týče, tenhle konec knihy je bezvadný a nerada bych zjistila, že se Sarah rozhodla pokračovat ne tak kvalitně... meh, mám z Dvora trnů a růží příliš dobrý pocit, kvůli němuž váhám nad Dvorem mlhy a hněvu. Schopnost vcítění se do postavy a popisování skutečnosti z protagonistčina pohledu (viz například vnímání změny na konci), jakou Sarah Maasová oplývá, knihu vyzdvihuje vysoko nad průměr v „žánru“ YA.
P. S. Díky za Rhyse, Luciena a Nestu.
P. P. S. Je fakt, že některé rodinné patálie a vztahy ve vílí říši mě trochu mátly (jména, synové, otcové, role ve válce, he?). Čtenář jen škrtne o povrch, ale není divu – hlavní hrdinka měla jinačí starosti. Navíc, opravdu lahodně propletené úrovně vztahů jsem nalezla u Lily Black, tady je nepotřebuji.

Emartina

Knížku jsem vybrala podle dvou kriterií. Je to fantasy a má tady vysoké hodnocení. Za mě velké zklamání. Nuda, ukňouraná hlavní hrdinka, co jí pořád z něčeho mrazí, hlavní hrdina stále zatíná svaly, pěsti nebo zuby, přečetla jsem půl knížky a stále se nic neděje... tak končím, ztráta času...

Ceeca

přečetla jsem za dva dny, hezká fantasy, byla tam akce, romantika.... pěkné, potěšila mě kniha, už se chystám na druhý díl, snad bude taky tak dobrý

paprika75

Nemohla jsem se ubránit srovnávání se Skleněným trůnem ... ten je pro mne víc. Tady jsem se první polovinou knihy nějak nedokázala nadchnout a začíst se ... i když to bylo celkem dobré. Od Feyrina návratu to byl už můj šálek kávy. Nabralo to spád, bylo to akčnější a vytvořily se krásně zápletky do dalších dílů. Tamlin OK, ale protože mám ráda "temnou stranu síly", tak už moc těším na Rhyse ... Tady je to pro mne za 4*

annamc

Úžasný, dokonalý, prostě skvělý!!!!Knížka mě bavila od začátku do konce, nemohla jsem se odtrhnout:D:)A Rhys je boziiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:D:D

Mellisek

Já tedy tento žánr - Fantasy opravdu moc nemusím když tak hororovou a i to velmi zřídka, ale tato kniha se mi velmi líbila a byla opravdu dobře napsaná. Krásně se četla, musela jsem se tedy trochu hodit do nálady abych se na to vrhla, protože záporáci pro lidstvo byli víly na, které jsem zvyklá většinou v tom pozitivním dojmu. Jejich příběh byl opravdu pěkný, trochu jsem zápasila s negativní hlavní hrdinkou a tím jak se z hlavní hrdinky zničeho nic stane super zabiják, ale opravdu se mi to líbilo, těším se na druhý díl a doufám že nebudu muset srazit hodnocení

ElenaM

Asi tu se mnou většina nebude souhlasit, ale musím bohužel přidat negativní hodnocení. Knihu jsem nebyla schopná dočíst. Začátek příběhu mě nadchl, zajímavá zápletka jakési "Popelky", která se doma stará o obživu rodiny po ztrátě matky. Vše bylo zajímavé až do chvíle, kdy ji neznámý netvor odvedl k sobě.... Pak už to byla (alespoň pro mě) jedna velká nuda a říkala jsem, kdy se konečně něco stane. Hlavní hrdinka byla pro mě naprosto hloupá, jednoduchá a neustále paranoidní - to její neustálé "ooo, je tak smrtící, může mě kdykoli zabít" a její útěkové plány... To se nedalo! Ostatní postavy podobně ploché a nezajímavé, pořád to samé dokola. Vždy, když autorka nastínila, že se konečně něco bude dít - tak byl krátký náznak zvratu a pak zas NIC... a zas to samé dokola. Zkrátka kniha mi vůbec nesedla. Hlavní hrdinka mi lezla na nervy a zřejmě jsem se nechala zlákat příliš vysokým hodnocením. Hvězdu přidávám za dvě věci - nádherná obálka a velice květnatý a bohatý jazyk, jakým je to napsáno (ostatně jinak by to asi opravdu nemělo přes 400 stran).

simi28

Naprosto úžasná kniha. Od této autorky jsem si úplně zamilovala Skleněný trůn, takže jsem téhle knize nemohla odolat. Hlavní hrdinka mi byla sympatická svou odvahou a obětavostí a Tamlin byl prostě tajemný krásný únosce. Občas jsem měla pocit, že se autorka nechala inspirovat i Popelkou a to kvůli její nesnesitelné rodině, která jí neměla ráda, i když pro ně každý den lovila. Její otec jí ani nebránil, když si pro ní Tamlin přišel, což mě opravdu naštvalo. Na začátku nás autorka zavede do děje a asi po sté stránce to začíná být neskutečně napínavé. Opravdu jsem nečekala, že mě Dvůr trnů a růží takhle chytne, ale stalo se. Proto mě nezbývá nic jiného, než čekat, až se dostanu ke druhému dílu.
Opravdu doporučuji!

violet1313

Vzhledem k tomu, že sleduji recenze a blogy čtenářů ze zahraničí, čekala jsem od této knihy hodně. Sarah J. Maasová je autorka, jejíž knihy vzbuzují veliký ohlas a já naprosto chápu proč, protože zatím jsem jich přečetla šest a ani jedna mne nezklamala.
Ačkoliv je tento díl pro většinu čtenářů jen hodně dlouhým prologem. je skvělý. Postavy jsou úžasně popsané a ich - formu, kterou většinou nevyhledávám, jsem rozhodně uvítala.
I tato kniha je zařazená do YA fantasy a tak se dá čekat, že romance bude na místě. A také byla. Rozhodně mi ale nepřišla rušivá.
Tato kniha je naprosto famózně napsaná a Maasová stvořila další úžasný svět!

bend-ik

Nuž teda, nič moc. Alebo inak - veľmi veľa tomu chýbalo, a naopak, ešte viac (strán) bolo navyše. Úprimne, nebyť poslednej tretiny knihy, zdupem ju pod čiernu zem (takto má Maaska u mňa plusový bod za vyvolanie spomienok na Trojčarodejnícky turnaj :))

Hlavná hrdinka po americku spasí svet, a vlastne, nie jeden?! :P Ehm.. počas celej knižky som si k Feyre nevybudovala žiadny "vzťah" a trápila som sa aj s obľubou Tamlina. Autorke zazlievam, že z neho urobila víliu kópiu Edwarda, a ktorého, aj napriek moci a postaveniu, ktorými by mal oplývať, vykreslila len ako príťažlivé(?) brutálne a nadržané zviera.
Najviac ma, paradoxne, bavili vedľajšie postavy - ako Lucien, tak Rhys mali čosi vrr do seba a scény s nimi boli pre mňa rozhodne tými najzaujímavejšími a zachraňovali inak fádnu charakterovosť.

Násilie, mučenie, krvavé scény, toto beriem a vôbec mi nevadilo, kľudne viac! :) (pretože, vďaka nim sa do príbehu dostala aspoň nejaká akcia, šťava). A keď už sme pri šťave; tie mierne erotické scény boli pre fantasy trošku trápne zbytočné, najmä, keď je knižka predsalen viac prezentovaná ako YA, nie NA.

P.S: Priznávam, že moje negatívne (z)hodnotenia vychádzajú primárne zo sklamania, ktorého sa mi počas i po dočítaní dostalo (po toľkej chvále a nadšených recenziách som čakala čosi ďaleko úžasnejšie, mrazivejšie, vrstevnatejšie, domyslenejšie).
Fakt som sa nudila a nútila do ďalších a ďalších strán, o čom svedčí aj jej dvojtýždňové lúskanie - a toto sa, holt, pri dobrej knihe nestáva..
Nevzdávam to však, uvidíme, nakoľko lepšia je (vraj) dvojka :)

pichova.veru

Za mě perfektní, kniha se krásně četla, byla napínava, ani jedna stranka mě nenachala chladnou. Ještě lepší než skleněný trůn :) Těším se na další díl :)