Druhá garnitura boží

Druhá garnitura boží https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28222/mid_druha-garnitura-bozi-UqE-28222.jpg 4 80 20

Na příběhu rodícího se vztahu černošského příslušníka americké armády v SNR a dcerušky z „lepší“ německé rodiny kreslí autor obraz rasového problému, hledá jeho příčiny a širší souvislosti. „Poslali nám černocha!“ Největším vánočním překvapením pro rodinu bohatého obchodníka s realitami je americký voják, kterého podle dobrého tónu lepších rodin v německém maloměstě pozvou ke Štědrovečerní večeři. Za trapné situace, v níž zděšení a odpor k příslušníkovi černé rasy přehluší takzvané dobré vychování horních vrstev, se poprvé setkává snoubenka mladého Freda Fehrenbacha, studentka medicíny Claire, s černým seržantem Johnem Baakem. Mezi oběma mladými lidmi se začne rodit vážný citový vztah, který pobuřuje jejich okolí, vzbuzuje nepochopení, nenávist i touhu po pomstě. Na jejich příběhu autor kreslí obraz obludnosti rasového problému v současné kapitalistické společnosti, hledá jeho příčiny a širší souvislosti.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Práce

Gottes zweite Garnitur , 1962

Moudd
07.04.2023 5 z 5

Velmi zajímavá, čtivá kniha. Četla jsem už před spoustou let,ale uvažuju, že se k ní ještě někdy vrátím......

Alix
13.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Krásná a zajímavá kniha. Od začátku je jasné, že hlavní dvojice nebude mít na růžích ustláno, ale přece jen, ten otevřený konec nějakou naději dává.

ninano
23.08.2020 5 z 5

Krásná, i když nenápadná kniha.

DJANKA
18.05.2020 4 z 5

Už několikrát mě u knížky zklamalo velké očekávání. Kdybych ho takové neměla, dala bych hvězdiček 5. Takhle jsem jednu musela ubrat, čekala jsem zkrátka něco trochu víc. Ale to je asi moje chyba. Příběh se mi líbil, hlavní hrdina mi byl moc sympatický, ale "ona" - zpočátku jsem jí fandila, ale s přibývajícími přečtenými stránkami mi byla víc a víc nesympatická. I přesto knížku rozhodně doporučuji.

DeepSea21
21.03.2020 4 z 5

Skvělá kniha. Přizpůsobování se společnosti, ve které jsem doslova cizinec, oba hlavní hrdinové jsou postaveni do téhle pozice.
Příběh se mi moc líbil.

Rossel
08.11.2019 4 z 5

Souhlasím s tím, že kniha je nadčasová a neuvěřitelně aktuální. Autor zručně a s velkou osvíceností píše o tématech, která se se vší důležitostí a objektivností pomalu otevřela až za desítky let. Nejen o rasismu a skandálním vztahu černocha s běloškou. Ale o postavení a hodnotě ženy ve společnosti, o nefunkčních vztazích v rodině, o šikaně...
Někteří píšou, že se ke knize neustále vracejí. Přiznávám se, že mě to moc neláká. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale styl vyprávění a jazyka mě bohužel tolik nevtáhl.

zamiokula
02.08.2018

Také se k této knize pravidelně nepravidelně vracím..a ačkoli vyšla před mnoha lety,jsem přesvědčená že je mnohem působivější než dnes tolik propagovaný černobílý svět a jemu podobné..pro mne je to pokaždé takové čtenářské pochutnanicko...

Bernnyska
26.07.2018 5 z 5

Určitě doporučuji přečíst.Vracím se k ní už asi po čtvrté.Poprvé jsem jí četla někdy před 25ti lety a nikdy jsem na ní nezapoměla.Úžasný příběh a skvěle napsáno.

gleti
05.11.2017 5 z 5

působivá kniha, i po třiceti letech si pamatuji scénu, kdy se americký voják, který přežil druhou světovou, prochází po bojišti 1. světové. Čtenáři běhá mráz po zádech z dvojího utrpení.

broskev28
11.09.2017 5 z 5

Kniha vydaná v roce 1980, ale jako by to bylo včera. Je čtivá a přitom stále aktuální. I já jsem ji četla už několikrát a vždy znovu jsem překvapená, jak je moderní. A pokaždé mě nejvíce zaskočí nikoli odsuzující reakce okolí - ta se koneckonců dala předpokládat, ale naprosté nepochopení a odsouzení ze strany otce, který se po celý život pasuje do role humanisty:
Jak ho pozorovala, připomněla si, že strávil celý svůj život tím, že uctíval muže jako Goetha, Winckelmanna a Alberta Schweitzera. Odsoudil Hitlera stejně jako koloniální politiku Angličanů a Francouzů, byl mužem smíru, tolerance a vášnivým protivníkem všech pokusů omezit integritu lidské důstojnosti státními prostředky, ale o ni se nestaral nikdy.

vachtova.libena
07.09.2017 5 z 5

O této knize jsem nedávno vyprávěla své mladší kamarádce, jak aktuálně je tato kniha napsaná i pro dnešek. Četla jsem jí někdy v roce 1975. A když pročítám komentáře níže, tak většina čtenářů má na její kvalitu a hlavně nadčasovost podobný názor.

gnocchi
12.08.2017 5 z 5

Tuhle knížku prostě miluju a vracím se k ní víc než 30 let.

Jana283
26.02.2017 5 z 5

Jak se rodí láska. Navzdory všem, navzdory všemu...

jindra-svita
16.02.2017 4 z 5

Velmi zajímavé i dnes, i když jsem to četla již před více než dvaceti lety. I s odstupem času si člověk uvědomí, jak je kniha stále platná - možná ne ve vztahu bílí - černí, ale v jinak odlišných (či barevných) vztazích.

EvaEmma
26.01.2017 5 z 5

Velmi čtivý příběh, ráda se k této knize vracím. Je zde popsán začínající vztah německé dívky a černošského vojáka. Knihu doporučuji.

Ronny
01.06.2015 5 z 5

Hodnotná kniha, doporučuji. Velmi zajímavé bylo pro mne sledovat, jak se hlavní hrdinka pomalu osvobozuje z dlouholetého vztahu a z rodiny budoucího manžela, která jí napevno naplánovala budoucnost. Obdivovala jsem odvahu, s jakou se postavila celému svému okolí, které se na ni dívalo s pohrdáním a odporem jen proto, že se objevila po boku černocha.

niknikita
04.05.2014 5 z 5

Vážné téma je zpracované bez moralizování a celý příběh každého čtenáře vtáhne do děje.Druhou garnituru jsem četla už několikrát a určitě nejsem jediná kdo se k ní rád vrací, protože otázka rasismu bude aktuální v každé době.

aneleh18
12.02.2014 5 z 5

Působivé, čtivé, navíc navozující jednu z neožehavějších celosvětových otázek té doby. Doporučuji každému.

kathaj
09.03.2013 4 z 5

Čtivá kniha, zajímavý příběh, ale čekala jsem od ní víc. Není jasný závěr, jako by nebyla úplně dokončená. Přesto dávám vyšší hodnocení za dobré vykreslení hlavních postav a prostředí.

poetree
11.02.2013 5 z 5

kniha se čte velmi dobře, moc se mi líbila a třeba si ji ještě někdy přečtu..

rasismus rasová diskriminace

Autorovy knížky

Willi Heinrich
německá, 1920 - 2005
1980  89%Druhá garnitura boží

Kniha Druhá garnitura boží je v