Dramata: Loupežník, R.U.R., Věc Makropulos, Bílá nemoc, Matka

Dramata: Loupežník, R.U.R., Věc Makropulos, Bílá nemoc, Matka https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69599/dramata-loupeznik-r-u-r-vec-makropu-2l1-69599.jpg 5 136 21

Nové vydání divadelních her Karla Čapka. Výběr nejslavnějších dramat Karla Čapka obsahuje pět různorodých her. Komedie Loupežník pojednává o sporu staré a mladé generace, ve které starý profesor nepřeje lásce své dcery a mladého studenta. Psychologické drama Věc Makropulos vypráví o nesmrtelné ženě, pro níž je věčný život spíše prokletím, než darem. Bílá Nemoc reaguje na blížící se hrozbu Druhé světové války a vypráví příběh lékaře, který nabídne fiktivnímu diktátorovi lék výměnou za mír. Drama Matka zase zdůrazňuje nutnost zapojení každého jednotlivce do boje proti fašismu. Nejslavnější drama RUR, ve kterém poprvé zaznělo slovo „robot“, zase varuje před riziky vyspělé techniky.... celý text

azur
13.10.2023 5 z 5

Autora netřeba představovat. Tato kniha obsahuje 5 Čapkových dramat (jak už název díla vypovídá) - R.U.R., Bílá nemoc, Věc Makropulos, Matka a Loupežník. Všechno jsou to díla povedená, dobře se čtou. Určitě by se s nimi měl seznámit každý, nejen v rámci povinné školní četby :)

knihomolmoravy
18.02.2023 5 z 5

Z této sbírky jsem se zatím věnoval jen Bílé Nemoci a R.U.R. Byla to také 1. díla, které jsem od Čapka četl. Již v Bílé Nemoci jsem pochopil, že autor dává příběhu jasné myšlenky. Dobře se čte a dobře vtahuje do děje. R.U.R. je známé dílo díky slovu robot, které zde bylo poprvé použito. Jako Bílá Nemoc s ním ubíhá čas rychle. Děj je naštěstí krátký. I přes zápletky je tohle dílo velmi pochopitelné. Škoda, že jsem si tento skvost nepřečetl dřív. Ohledně sbírky: tu doporučuji všem, kteří potřebují přečíst něco k maturitě a zároveň aby nad díly netrávili mnoho času.

Knihomol170
13.02.2023

(SPOILER) Na světě se objevila nemoc, při které se na těle objeví bílá skvrna. Proto chorobu pojmenovali jako "Bílá nemoc". Lidé umírají po milionech a nikdo nezná lék, který by tuto nemoc vyléčil. Až do doby, než se objeví doktor Galén. Sloužil na vojně jako lékař a rozhodl se, že lék vydá veřejnosti, jen pokud bude celosvětový mír. Mezitím léčí jenom chudé. Baron dostane Bílou nemoc, ale Galén ho nevyléčí, dokud nebude mír. Baron se zastřelí ze strachu. Nemocí je zasažen i Maršál, který se rozhodl vyhlásit válku. Strach z nemoci je však silnější, než jeho touha válčit, proto si pozve doktora Galéna k sobě. Galén příjde jen pokud bude mír. Maršál nakonec souhlasí. Před Maršálovým domem stojí válkychtivý dav lidí. Galén jim řekne, že bude mír. To je naštve a doktora Galéna ušlapou k smrti.

Knihomol170
05.01.2023

(SPOILER) Do továrny na výrobu robotů přijíždí Helena. Domin ji přesvědčí, aby si ho vzala. Po deseti letech se z novin dozví, že lidské ženy přestávají rodit. Ani ona nemá dítě a v rozčilení spaluje návod na výrobu robotů. Místo běžné lodi s poštou přijede loď plná robotů. Roboti se vzbouřili proti lidem. Dr. Gall se přiznává, že vyhověl žádostem Heleny a upravil některé roboty tak, aby měli vlastní rozum a emoce. Chtějí s roboty uzavřít domluvu, ale Helena se přiznává, že návod na výrobu robotů spálila. Roboti zabili všechny lidi kromě Alquista. Po něm chtějí, aby přišel na to, jak se roboti vyrábějí. On však neměl výrobu na starosti. Později přistihne Helenu a Prima (dva roboty), jak spolu rozmlouvají, vyzkouší je, jestli jsou schopni se jeden pro druhého obětovat. Zjistí, že jsou do sebe zamilovaní a nechá je jít. Pochopí, že oni jsou základem nového lidstva, novým Adamem a Evou.

Kabuky
16.10.2022 5 z 5

Velmi dobře sestavený soubor.

Hakate
28.08.2022 4 z 5

Velmi nadčasové dramata. Patří k těm lepším od Čapka.

bee88maja
09.04.2022 4 z 5

Když si uvědomíte, kdy ty texty vznikly, žasnete nad genialitou. A faktem, že někdy fantazie a sny, jsou blíže realitě, než se na první pohled zdá. Nepřestane mne fascinovat, že společnost se ve své hluboké podstatě nikam neposunula, ale motá se v cyklech jako pomateny brouček na hladině vody... A Čapek to skvělé uchopil a položil na papír!!! :))

lukaskmn1
07.11.2021 5 z 5

Naprosto geniální díla.

vendy246
03.05.2021 5 z 5

Čapka přece známe, tak proč ho číst... Já jsem například vždy a znovu nadšená. Krásně napsané, výstižné a překvapivě velice současné. Karel Čapek byl nesmírně nadaný, vzdělaný a osvícený muž. To hlava nebere.

rencovav
15.12.2020 5 z 5

Čapek byl geniální. A pořád je, protože všechny ty myšlenky jsou tak aktuální! Děsí mě to a přitom jsem ohromená, že někdo dokázal skutečnost vyjádřit tak přesně...

Mindy
15.11.2020 5 z 5

Já toho Čapka prostě žeru. Cokoliv od něho začnu číst, nikdy nejsem zklamaná. Trochu se stydím, že jsem se k jeho tvorbě dostala až nyní, na druhou stranu si jeho díla teď vyloženě vychutnávám.
Tato kniha obsahuje pět divadelních her a je to úžasný výběr - všechny se mi líbily.

konicekbily
07.07.2020 5 z 5

Oživil jsem si své vzpomínky na dobu mého středoškolského studia. Dobře jsem udělal. Na těchto divadelních hrách je zřejmé, jaký široký záběr Karel Čapek měl a kolik toho musel přečíst a prostudovat, aby se stal takovým spisovatelem. A je to vidět na celé jeho tvorbě, nejenom na divadelních hrách.

Andyy94
01.04.2019 5 z 5

Karel Čapek, je pro mě srdeční záležitost!
A proto oceňuji více děl v jedné knize, které nikdy neomrzí. :)

ronave
12.02.2019 5 z 5

Čapek je úžasný spisovatel, kniha je čtivá, množství postav je ideální a neztrácíte se v nich.
Myslím si, že každý by si měl od Čapka něco přečíst a tohle je dobrý výběr :-)

MATKA:
"Otec: To je dobře. Ona jediná nás může slyšet -
Ondra: - a s námi mluvit. Jen maminka nás může vidět. Ta s námi kontakt neztratila"

Ronnie68
19.11.2018 5 z 5

Nejlepší hry od Čapka ..

oolinkaa
06.10.2018 4 z 5

super soubor dramat v jedné knize. Četla jsem Loupežníka, Rur a věc makropulos, a nemám co vytknout. klasický čapek. určitě alespon pár děl by si měl od Karla přečíst každý

Peťulka8
23.12.2016 4 z 5

Kniha je skvěle napsaná, četla se skoro sama. Čapek byl vynikající spisovatel. :-)

LPG
29.02.2016 4 z 5

Suprpovinnáčetba.

AjťačkaTýnka
07.10.2013 4 z 5

N.°1 :) Nemůžu si vynachválit jeho nadčasovost :) Čapek byl pán :)

Marčullkas
24.07.2013 3 z 5