Dračí krev

Dračí krev https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1714/bmid_draci-krev-RHl-1714.jpg 4 115 24

Knihy o Vladu Draculovi série

Revidované znovuvydání první knihy z drakulovské serie. Pojďme a vydejme se na cestu zpět časem, do Transylvánie na počátku 15. století, kde rod vládnoucího knížete právě očekává narození vytouženého dědice. Vlad Dracula, vladař, jehož krutost a krvežíznivost vešla do dějin, tedy vstupuje do děje poněkud netradičním způsobem: jako milovaný novorozený syn v náruči své mladé matky. A právě proto, že jej provázíme dětstvím až k dospělosti, náhle zjistíme, že ustálený obraz zavrženíhodné stvůry se nám rozpadá před očima a místo něho vidíme muže, který se přes všechno, čím se stal, za cenu osobního utrpení snaží bojovat se svými démony a zůstat alespoň zčásti lidskou bytostí. Napínavý a hluboce lidský příběh o lásce silnější než smrt a právě tak veliké nenávisti, o vině a odpuštění je barvitou mozaikou rytířského středověku. Dotisk r. 2011 (500 ks).... celý text

evineckY
evineckY
22.02.2024 5 z 5

Jak mi mohla ujít taková úžasná spisovatelka tak dlouho ?????
Je to naprosto skvělá fantasy, která se může Drákulovi od Brama Stokera
s hrdostí rovnat.
Jeho Milost Bela ( neboli král), čtvrtý panující kníže z Draculů
zastoupil svého otce v šestnácti letech a šel bojovat s Turky.
Knihu můžu jen doporučit.

medjed
medjed
23.08.2023 5 z 5

Poprvé jsem knížku četl někdy před dvaceti lety. Teď, po několika přečtených odborných knížkách, jsem chtěl něco letního, oddychového a vykoukla na mě z knihovny. Nelituji, že jsem podlehl jejímu volání. Věčný příběh o lásce zasazený do uvěřitelných dobových reálií ani na chvilku nenudí. Jsem rozhodnutý přečíst i další texty téhle české autorky, jejíž dobrodružný život by určitě vydal na román:-).

Bytost na cestě
Bytost na cestě
20.07.2022 5 z 5

Před pár dny jsem se rozhodla, že celou sbírku prodám, že už je to dávná minulost, nafotila jsem jí, popisovala a při listování Dračí krví jsem pocítila neuvěřitelnou touhu si vše znovu přečíst. A skončila jsem připoutaná, hltajíc řádky každou volnou chvilinku, ponořená v příběhu a k mému velkému údivu, to ve mě pořád umí vyvolat ty pocity, co kdysi. Prodej jsem si tedy rozmyslela a vrhnu se na další knihy :)

kaffa
kaffa
29.04.2021 5 z 5

jedna z mála knih, kterou sem se rozhodla podrobit opakovanému čtení.... od prvního přečtení uplynulo celkem dost času, začínala sem číst s obavami, že se zklamu, když ji budu číst střízlivýma očima (rozuměj dospělýma).... prostě nechcete, aby vaše milovaná kniha (série) najednou byla "odhalena" jako románek pro dospívající (byli sme přeci všichni tak strašně vyspělí a dospělí na to, abysme něco takového četli).... no a jak to dopadlo?

dobře, bez mučení přiznávám, je to trochu, jak bysme dnes řekli, YA.... ale jen trochu, hlavně co se milostných scén týče.... a na druhou stranu proč ne, kdo by nechtěl číst o lásce až za hrob.... a ještě mnohem dál.... co je však nejpodstatnější, ten příběh a postavy si zamilujete, je to psané opravdu bravurně, jakobyste stáli v koutě komnaty a sledovali děj ze stínů.... kdo by nechtěl prožít aspoň jeden den na branu? a že se kniha nedrží historických faktů? nowak prostě píše tak, že jí to stejně věříte :-)

s chutí si přečtu opakovaně pokračování a doplním nečtené díly....

Ms.Floyd
Ms.Floyd
30.07.2020 4 z 5

(SPOILER) Dračí krev mě jakožto v obdivovateli Vlada III. (reálné historické postavy) vyvolávala po celou dobu čtení rozporuplné reakce. Vy, kteří toužíte po příběhu co nejvíce se držícím historických faktů, knihu spíše nečtěte, případně si nedělejte velké naděje. Já byla ze začátku zklamaná a i trochu frustrovaná, protože jsem čekala něco o hodně jiného. Autorka se Vladem III. nechala jen volně inspirovat. Vladovi v knize říkají Bela, jeho matka se jmenuje tak, jak se zřejmě jmenovala Vladova manželka, Radu Krásný se v knize objevuje jako vzpurný bojar, reálně to však byl bratr Vlada, a vlastně Vladovi zbylí bratři v příběhu neexistují a hrad Bran, se kterým Vlad neměl téměř nic společného, je v knize určen jako rodové sídlo (Vladova pevnost se však jmenovala Poenari). Docela dlouho jsem se s tím prala, říkala jsem si, zdali knihu přeci jen neodložím. Mému pocitu moc nepřispíval ani celkový ráz příběhu, kdy mi přišlo, že kniha nemá jednotnou příběhovou linku, protože kapitoly jsou celkem výrazně rozsekané tak, že na sebe časově ani dějově moc nenavazují a člověk se v tom snadno ztratí. Ale ... postava Bely - Vlada vám to zmatečné čtení a smyšlený příběh vynahradí. Nejde si ji nezamilovat a nakonec jsem mu v průběhu knihy propadla i já. I ostatní postavy jsou všechny sympatické, Vladovy statečné družky nevyjímaje.
Nebudu prozrazovat víc! Kdo si chcete přečíst fiktivní středověký příběh inspirovaný Vladem III., tak směle do toho! Těm, kteří očekávají, že se příběh bude držet spíš historie, doporučuji knihu Vlad: Poslední zpověď. Je to sice také fikce, ale rozhodně mnohem více respektující historii.

Lusa
Lusa
28.05.2020 5 z 5

Už jsem měla tu čest číst jiné knihy od Jenny Nowak, takže jsem věděla do čeho jdu. Historický, surový a dojemný příběh, mě ale úplně uchvátil, prostě skvělé.

regulax
regulax
04.02.2020 4 z 5

Příběh historický, dobrodružný, romantický a mírně hororový. Fajn námět. V plynulém čtení mi jen místy bránil dobový jazyk a styl psaní.

Kytiii
Kytiii
13.05.2019 5 z 5

Napínavé, čtivé, tajemné. Uvěřitelné. Shltnuto během dvou dnů.

gothicdolly
gothicdolly
11.09.2018 5 z 5

Nádherný příběh o Dráculovi z pera Jenny Nowak. Po přečtení této knihy jsem se do této postavy ještě víc zamilovala.

LordSnape
LordSnape
25.03.2018 3 z 5

Hledal jsem způsob, jak se vrátit do mé milované Transylvánie a bylo doporučeno toto. Inu, nakonec jsem docela spokojen. Jedná se především i historický příběh, kde je hlavním tématem politika, boj a láska. Autorka dobře vystihuje dobové reálie, ale část detailů ze života Vlada si po Stokerovsku upravila. Vzhledově nebyl vysoký, ale spíše podsaditý, vládl sousednímu knížectví Valašska, kde potlačoval rozpínavost Osmanské říše a především nikdy nebydlel na Branu. Jenže, to bychom se pak ocitli úplně jinde a ne v Transylvánii a ke konci by si čtenář nemohl vychutnat samotnou proměnu na nesmrtelného krvesaje i když je popsána dost mysteriózně. Na každý pád mě čtení bavilo, rád jsem se do světa vracel a všem hrdinům držel palce. Těším se na další díl, abych se do tohoto kraje mohl zas na chvíli vrátit.

pipa36
pipa36
25.01.2018 5 z 5

Moje srdeční záležitost - jedna z mála knih, ke které se pravidelně vracím a čtu ji pořád dokola. Poprvé jsem si ji koupila v roce 1995 nebo 1996 na muzikálu Dracula, od té doby ji mám přečtenou asi 10×. Ostatní díly jsem nečetla, příběh tohoto dílu mi připadne celistvý, uzavřený, dokonalý. Tím však v žádném případě nechci říct, že sérii nedočtu - ze všech stran slyším jen samé pozitivní ohlasy, takže se snad jednou k ostatním dílům dostanu. Hodnotím mnohokrát obhájenými 5 hvězdami.

Fiara
Fiara
22.10.2017 5 z 5

rozhodně jedna z mých nejoblíběnějších a nádherný pohled na to jak to asi mohlo být....

iam_librarian
iam_librarian
16.07.2017 4 z 5

Ačkoliv sama nejsem fanouškem "upíří tématiky" v knihách, tuto knihu jsme si půjčila od své kamarádky a opravdu jsem jí četla jedním dechem. Je pravdou, že tento, první díl, je spíše historickým románem, takže jsem zvědavá, jak mě zaujme druhý díl, kde toho "upírství" bude již jistě více.

Atanone
Atanone
14.05.2017 5 z 5

Transylvánská sága mě totálně dostala. nemá smysl,abych komentovala i ostatní knihy,jen bych se opakovala.Bohužel jsem ještě dvě knihy nesehnala,tak snad jednou...
Jsem holt z té generace,co vyrostla na knihách o upírech,kteří nemůžou dovnitř,pokud je nepozvete a lžou vám,aby se dostali k žíle. Zatímco moderní trendy jsou romantičtí pánové,kteří by vám ani za mák neublížili,slunce jim nevadí,z česneku si dělají srandu-nebo pomazánku.
Vlada paní Nowakové můžete milovat a zároveň se ho bát. Je to,co je,ale zachoval si cit pro čest a spravedlnost.Je především chlap. A zároveň vlk. A vlk není pes,může vám dát svou důvěru,může vás milovat,ale zůstane vlkem.
Tak nějak autorku podezřívám,že tyto knihy nenapsala,ale prožila. Všechny se mi četly krásně jedním dechem a nechtěla jsem,aby to skončilo.Myslím,že ona také ne.
A to přesto,že se nebojím toho,když má kniha konec a dlouhé knižní série,které jsou teď tak "in" mě děsí.

tsal
tsal
10.02.2016 3 z 5

S Dračí krví jsem trochu bojovala. Nejdříve k formální stránce knihy. Četla jsem vydání z roku 1995 a došla jsem k závěru, že před vydáním knihu kromě autorky samé nejspíš nikdo neviděl. Hrubky, překlepy, špatně ukončená veškerá přímá řeč, opakující se slova, evidentně přepisované avšak již neuhlazené věty. Je těžké najít stránku, na které by nebylo něco špatně. Doufám tedy, že novější vydání s obálkou částečně ukradenou od Luise Roya (opravdu to měl autor zapotřebí?) prošla řádnou korekturou. Je jí potřeba.

Teď k obsahu samému. Slohově se nám tu střídá dobový jazyk, který se vyskytuje převážně v přímé řeči a který je sice psaný dobře a s citem, avšak v kombinaci s relativně soudobou češtinou vyprávění výrazně kontrastuje. Po čase jsem si na to ovšem zvykla.

Většina postav je plochá, s jednou, maximálně dvěma vlastnostmi, a postrádající jakoukoliv hloubku. Na druhou stranu je Bela jedním z nejlépe napsaných charakterů, s nimiž jsem se setkala. Je složitý, propracovaný, plný rozporů, a přitom stále funguje. Do poslední stránky jsem se nerozhodla, jestli ho zbožňuji nebo nenávidím. Rozhodně mě však bavilo o něm číst. Kladem jeho skvělé postavy je, že na sebe strhává veškerou pozornost a tak plochost ostatních postav příliš nevnímáte. Záporem je, že právě na jeho absenci dojíždí Alexina linie.

Fantastických prvků zde najde jen minimum a to, na co všichni čekáme od samého začátku, je odkládáno tak dlouho a urputně, až to působí nepatřičně. Celá kniha je více podobná historickému románu než fantasy. Jenže na to, abychom ji historickým románem mohli nazvat, autorka příliš volně nakládá s historickými fakty i postavami. Spíše se jimi jen inspiruje.

Zkrátka je tu spousta pro a proti. S postupující četbou však začínají pro převažovat nad proti a na druhý díl jsem zvědavá. Vždyť se v něm konečně začne dít to, co jsem čekala už v Dračí krvi!

Rita55
Rita55
03.02.2016 5 z 5

Četla jsem tuhle knihu už strašně dávno, ale pořád na ten příběh a jeho postavy myslím. I další knihy od Jenny Nowak byly dobré, ale takhle je prostě nezapomenutelná...

andrea5620
andrea5620
23.09.2015

Vrátila som sa k tejto sérii po rokoch a až mi je smutno, že som ju čítala tak dávno až som zabudla aká je dokonale úžasná až z toho bolí duša. Jenny píše nádherným štýlom, ktorý odnesie človeka priamo do dávnych dôb, bez rušivých vplyvom dnešnej doby.
Zlieva sa tu história s čistou láskou, radosťou i utrpením, čisté city, prudké vášne, rytierskosť i temnota, dokonale namiešané v úžasný príbeh, ktorý zanechá krásno na duši. Príbeh plynie bez hluchých miest, ale na rozdiel od iných kníh, by som bola radšej keby bola nekonečná a posledná stránka neprišla.
Sú to moje najobľúbenejšie knihy, vďaka Jenny za ne.

Richie1
Richie1
18.01.2015 4 z 5

Příběh mě ze začátku tolik nechytnul, ale postupně jsem mu přišel na chuť. V prvních dvou třetinách knihy se jednalo spíše o romanticko-dobrodružný historický román, v závěru došlo i na hororové prvky. Musím říci, že ze závěrečných kapitol jsem trochu rozpačitý, celá přeměna knížete Draculy v nemrtvého je velmi nejasná a v podstatě nevysvětlená a i další děj je poněkud zahalen jen do nějakých mlhavých náznaků. Nezbývá než doufat, že v dalším díle se hororové prvky románu více přiblíží k úrovni historicko-dobrodružných kvalit. Romantický náboj příběhu je přiměřený, autorka to naštěstí nepřeháněla do absurdit Svítání a podobných přeslazených románů.
Pro mě je tato kniha tedy spíše knihou romanticko-historickou s nějakou podivnou hororovou vsuvkou v závěru. Jsem zvědav, jak bude příběh pokračovat v dalším díle. 70%

nemer
nemer
08.12.2014 3 z 5

Jako oddechové čtení příjemné zpestření, bohužel četbu mi narušují telenovelovské odbočky, které považuji za zbytečné a snažím se je přeskakovat zvláště po zjištění, že mnohé tyto úseky působí nedokončeně a odflákle (jako by šlo jen o natahování počtu stran a autorem byl někdo jiný než Jenny Nowak). Hlavní dějová linie je na brakovou literaturu překvapivě dobrá a autorka mě příjemně překvapila využívanými stylistickými prostředky. Kdybych se k podobné knize dostala v mládí, zejména v období náct, zřejmě bych byla fascinována. Bohužel nestalo se tak a už nemám ten správný věk :) Navzdory výše uvedenému v porovnání s literaturou vycházející v současnosti vysoce převyšuje mnohé dnešní populární bestsellery, a to dokonce i ty, které jsou určeny dospělému čtenáři.

Ranuncul
Ranuncul
05.09.2014 4 z 5

Perfektní knížka,nemohla jsem přestat číst.Už mě to zase láká,jet se znovu podívat do Rumunska.