Dopisy Mileny Jesenské

Dopisy Mileny Jesenské https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78641/dopisy-mileny-jesens-78641.jpg 5 11 7

Obsahem knihy jsou především dopisy Mileny Jesenské, literátce, která pro dnešní dobu je nejzajímavější patrně pro svůj korespondeční styk s významným pražským německým literátem Franzem Kafkou. Zatímco dopisy od Franze Kafky, které adresoval Mileně Jesenské, se dochovaly a byly vydány, tak dopisy Mileny Jesenské Franzi Kafkovi se nezachovaly. Nicméně v této knize najdeme dopisy, které píše Maxi Brodovi o Franzi Kafkovi, a je možno z nich vyčíst její vztah k F. Kafkovi, a její názory na jeho osobu a osobní zkušenosti s ním v těch nejbanálnějších situacích. Kafkologové se shodují v tom, že se jedná o jediné přímé dokumenty týkající se Franze Kafky, které mají hodnotu jak věrohodnou, tak nám přibližují i charakter Franze Kafky. Ostatní ženy, s nimiž byl Franz Kafka zasnouben, nebyly "intelektuálky", tudíž jsou informace od nich méně průkazné. Ovšem pro samotnou Milenu Jesenskou šlo spíše o méně důležitou část jejího života, tedy vztah s Franzem Kafkou, a osobně se setkali pouze třikrát, a větší množství dopisů do knihy chronologicky vložených je adresováno jiným osobám.... celý text

beowafle
22.10.2022 5 z 5

Neutuchající naděje a odhodlání navzdory všem útrapám, kterými si Milena Jesenská prošla, z ní dělají jednu z nejinspirativnějších žen moderní české historie. Přestože dopisy odhalují jen zlomek její osobnosti a povahy, byly pro mě i tak významným náhledem do myšlenek a pocitů ženy žijící a aktivně působící v meziválečné době. Asi první knížka, u které jsem se na konci rozplakal. Jsem moc vděčný Aleně Wagnerové, že dala tuhle sbírku dohromady, díky čemuž vznikl tak čtenářsky působivý zážitek.

Hanka_Bohmova
19.08.2019 4 z 5

Z korespondence paní Mileny vyzařuje její hloubka, to je lidsky krásné a mě to oslovuje, i když jsem přesvědčená, že osobnostně nijak zvlášť nesouzníme, nesedly bychom si. Ale ještě více pro mě znamená její obrovská síla a odhodlání - neuvěřitelné, kolik toho ta žena utáhla. To už není jen otázka krásy charakteru, to už má přesah společenský a pravdivě se píše v jiných komentářích, že podobné lidi i právě teď moc potřebujeme.

"Chci tady zůstat, dokud mohu dělat to nejmenší. Nevím, jak to bude dlouho. Rozhodně do poslední chvíle. ... Ale jaký je to beznadějný svět, který se řítí. A přece, je-li to, čemu jsme říkali Evropa, už jenom v našich srdcích, chci to nosit světem tak dlouho, jak budu moci." (listopad 1938)

"Musela bych se stydět, kdybych si měla stěžovat: a jsem vlastně velice skromná: chtěla bych se jen jednu noc vyspat."

"Willi, proboha Tě prosím, napiš to ihned a pošli to, jak nejrychleji dovedeš. Namáháme se tu nesmírně. Jde to. Peroutka je obdivuhodný a Přítomnost je lepší než kdy jindy." (únor 1939)

"Honzo, napsala jsi mi jednou, že mne budeš mít ráda, až budu stará - pamatuješ se? Už jsem, miláčku. Stará maminka, která nemá nic než Tebe, ale to je hrozně moc, jsem hrozně bohatá, Honzo, a šťastná, že Tě mám." (únor 1940)

Stolda
06.06.2018 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha o dokonalé ženě, kterou bychom v dnešní době potřebovali jako ... jako sůl...

milamarus
28.03.2017 5 z 5

Tři dny od přečtení, a přec se stále vracím k určitým stranám a myšlenkám na nich zachycených. A čím častěji je čtu, tím víc si říkám, že není pět hvězdiček jako pět hvězdiček...

Krásná kniha!

gonga
15.02.2016

Po pravdě řečeno se divím, že ještě nikoho nenapadlo natočit film o životě Mileny Jesenské, jedné z nejzajímavějších českých osobností 20. století, příběh zajímavý mj pro vztah s F. Kafkou i pro zahraničního diváka. Namísto toho se točí filmy o "veličinách" typu Baarové.

mončičáček
08.02.2016 5 z 5

Milena Jesenská mě fascinuje jako neobyčejně chytrá žena s na svou dobu velmi moderním pohledem na svět a osobitým přístupem k životu, která umí mistrně zacházet s jazykem. Nedivím se Kafkovi, že se zamiloval :-) I ji, podobně jako mnoho jiných výjimečných žen své doby, však nakonec dostihl tragický osud....V dnešní době bychom novinářku jejího ražení rozhodně potřebovali...

WEIL
02.07.2011 4 z 5

Dopisy Mileny jesenské byly dlouho ležákem. Slevnily se na polovinu původní ceny, a i tak se těžko prodávaly.

Milena Jesenská psala na ženu velice erudovaně, a žila bohatý citový život, o čemž její dopisy vrchovatou měrou vypovídají.

dopisy Milena Jesenská, 1896-1944

Autoři knihy