Doktor na moři

Doktor na moři https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5241/doktor-na-mori-5241.jpg 4 74 11

Doktor série

Tato kniha je historií poněkud neobvyklého začátku lékařské praxe na malém značně zchátralém obchodním parníku, kde hrdina slouží jako lodní lékař. Pozvolna proniká do tajů života mořských vlků a stává se občas nedobrovolným svědkem i účastníkem bujných radovánek v dalekých přístavech.

Literatura světová Humor
Vydáno: , XYZ (ČR)

Doctor at Sea , 1960

zdennyrakky
24.02.2024 4 z 5

Typická kniha "laskavého humoru", čte se sama, ideální do vlaku nebo na dovolenou. Každopádně za to nejcennější na ní pokládám skvostný překlad od Františka Gela. Zatímco z mnoha jiných přeložených knih můžeme cítit, že nejde o originál, ale o převod do jiného jazyka, tak tady teda nic takového cítit není - jako kdyby to byl napsal sám Gel (legendární český novinář a překladatel takových titulů, jako jsou Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna, Pes baskervillský či Na západní frontě klid).

Corso
14.08.2023 4 z 5

Sice pohladom mladeho lekara, ale je to o zivote namornickom, o zivote na nakladnej lodi, o plavbe, namornikoch, ich povahe, zvyklostiach, starostiach i radostiach. Takze trosku Gordnov krok bokom. :) Ale je to trefne vtipne oddychove, take... na dovolenku do ruksaku.
Postavicky a vobec, cela posadka LOTOSu je fajn, hoci spektrum diagnoz maju znacne obmedzene na zaludocne problemy, rezne poranenia, delirium tremens a nejake tie pohlavne choroby z bordelov :)

janina66
26.01.2023 3 z 5

Nebylo to špatné, ale ani dobré. Taková příjemná oddychová audiokniha. Moc humoru tam nebylo, vtipná byla příprava na operaci slepáku.

Bedřich63
25.03.2022 5 z 5

Milý nenásilný humor autora v sérii Doktor mě oslovil už v prvním dílu. Tady jsem si ho opět užil dost a dost.
Navíc jsem se poučil o tom, co a jak dělat na zámořské plavbě jako člen posádky a jak si užívat v přístavech. No co víc si přát?
Zase jsem si rozšířil své omezené obzory suchozemského červa.
S panem Gordonem a jeho doktorem se rád setkám v dalších dílech.

radim9968
13.12.2020 4 z 5

Velice prijemna, odpocinkova kniha...voni morem, starymi case a dalkou...pro vsechny co maji radi "lidske" pribehy, suchy humor, poetiku more a namorniku...jedina vada byla, ze dej je prilis kratky, kniha se odehrava behem jedne plavby...po docteni a na samotnem konci knihy jsem porad doufal, ze pribeh nekonci a budou dalsi "morske" eskapady posadky a doktora, ale autor tomu chtel, aby mohl doktora psat dale na sousi...nevim jestli zkusim dalsi dily, laka me vse co zavani morem a lodemi a tohle mi kniha prinesla vrchovate...

sasena
14.04.2020 5 z 5

Vtipné čtení, ráda se k této knížce vracím. :-)

Market = )
27.11.2018 4 z 5

Za mě typově hodně podobný jako Doktor v domě (což je dobře). Nečekejte poutavý dramatický příběh, čekejte laskavý humor a trochu přehled o tom, jak to asi mohlo na lodích fungovat (teda podle mě :-D).

kloin
25.01.2015 4 z 5

Tak jsem si zavzpomínal i já na svůj nástup do praxe; i když v jiném oboru.
Výborný humor.

Tiama
27.04.2013 2 z 5

Doktor na moři mě bavil rozhodně víc, než Doktor v domě. Ne že bych se smíchy řezala, ale takový úsměvný oddych to byl..

maryzka
04.05.2012 3 z 5

pokračování doktora se mi líbí je to lepší humor anlický než jiného anglického spisovatele

pet-kyval
19.04.2011 4 z 5

[032/11] Richard Gordon nejspíše nebude nikdy patřit k mým “nej“ spisovatelům. Jistá popularita se mu upřít nedá a po slohové stránce je to milé čtení, ale stejně jako u ‘Saturnina‘, i tady vnímám humor jako prvek nadceněný. I když je pravda, že se našlo pár okamžiků, kdy jsem se neubránila smíchu.

(187) ,,Víte - jediné, co člověk může udělat se svým životem, je žít ho."

Anglický humor má několik vrstev. To ví asi každý. Ne každá vrstva je směšná. To ví, nejspíše, také každý.

(233) ,,Ne, pane doktore, já moc nečtu. Na knížky nemám kdy. Když se člověk chce dnes uživit, má celý den plné ruce práce a má se co ohánět."

Brožura ‘Doktor na moři‘ je docela inspirující, ale po dvou seznámeních s medikem, mám takové tušení, že pan Gordon má zdlouhavý rozjezd a na samotné gagy dochází až někde vprostřed papírového numera. Jistě, každá kniha potřebuje rozjezd, ale zde je to běh na dlouhou startovní trať a finišovou klapku střihající upocený koneček právě v tom nejlepším. Navíc mi chybělo pořádné ukončení a sdělení, kam se náš vyštudovaný věčný študent (nejen) se slanou praxí vrtne dál.

(231) ,,S platem dnes člověk na souši nevyjde."

Suma sumárum, až si budu chtít odpočinout a naskytne se mi ke čtení další díl, určitě po něm sáhnu, ale jen tak sama od sebe tohoto autora už nejspíše vyhledávat nebudu. Ale jedna otázka mě stále pronásleduje: (134) Jak je mužský rod od pradlena?

humor lékaři

Richard Gordon (p)
anglická, 1921 - 2017
2009  79%Doktor v domě
2010  81%Doktor na moři
1997  77%Medicínské katastrofy
1978  86%Doktor v domě a na moři
1994  82%Doktor k mání

Kniha Doktor na moři je v