Dobrý voják Švejk v zajetí

Dobrý voják Švejk v zajetí https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162563/bmid_dobry-vojak-svejk-v-zajeti-stati-a-humoresky-z-dob-valky-162563.jpg 3 29 2

Tato kniha Spisů Jaroslava Haška, označena jaké třináctý a zároveň čtrnáctý svazek této edice, obsahuje především články, fejetony a humoresky psané v letech 1916-1918, tj. v době Haškovy služby v ruských legiích až do okamžiku, kdy vstoupil do bolševické strany, a otiskované převážně v legionářském listu Čechoslovan a jeho Kalendářích, dále v listech Revoluce, Československý voják, v sociálně demokratickém Průkopníku a ke konci období ojediněle v tisku sovětském. Kniha zachycující Haškův složitý politický vývoj během války, zahrnuje rozsáhlejší prózu Dobrý voják Švejk v zajetí a v dalších částech práce ostatní.... celý text

Hathor89
19.03.2018 3 z 5

Nejsem obdivovatelkou Švejka a po této knize jsem se jí ještě stále nestala. Když se vedou polemiky o tom, zda tato postava představuje idiota, nebo naprosto geniálního člověka, který svou prostotou přelstí všechny nadřízené orgány, nedokážu přistoupit na švejkování jako důkaz české geniality. Ano, místy jsem se pousmála, místy jsem si dokázala představit dobovou společnost a její pokřivenost pod rakouským mocnářstvím (a to navíc přineslo řadu významných kulturních aspektů), ale to je tak vše. Vyšší kulturu v tom prostě nevidím. Ještě chvíli potrvá, než se odhodlám sáhnout po Haškově nejopěvovanějším díle (pokud vůbec - film jsem také ještě nikdy nedokoukala).

laepus
24.11.2016 3 z 5

Takový lehký náčrt velkého Švejka. Některé příhody pak autor pouze rozepsal do svého stěžejního díla, jiné jsou takové trochu neobratné a je vidět, jakoby si to zatím opravdu jen zkoušel, jak to publikum přijme. Každopádně nepatřím mezi ty, kteří přeceňují význam Švejka - lidová zábava pro lid. Dělat z toho velkou literaturu není úplně nejlepší, protože pak si pořád my Češi libujeme v tom, jací jsme skvělí švejci - všechno osrat, lidi nabonzovat a ze všecho se vykroutit s ohnutým hřbetem. Jak kdysi řekl Tigrid - Jen idiot si může jako svého hrdinu vybrat idiota.