Dobrá země

• První díl trilogie. Autorka líčí život rodiny chudého rolníka, jeho bídu a strádání ve vesnici, pravidelně stíhané hladomory až k okamžiku, kdy se na Wang Lunga usměje štěstí a stane se majitelem půdy. V rámci jeho životního osudu vyrůstá obraz bohatě naplněného života, v němž k nejvyšším hodnotám patří půda nejen jako zdro...celý text

• První díl trilogie.
Autorka líčí život rodiny chudého rolníka, jeho bídu a strádání ve vesnici, pravidelně stíhané hladomory až k okamžiku, kdy se na Wang Lunga usměje štěstí a stane se majitelem půdy. V rámci jeho životního osudu vyrůstá obraz bohatě naplněného života, v němž k nejvyšším hodnotám patří půda nejen jako zdroj obživy, ale i jako počátek a konec všeho snažení. Kniha je sugestivním dokumentem lidského osudu. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14662/dobra-zeme-14662.jpg 4.451

Hliněný dům (1.)

The Good Earth (1962)

Vydáno:, Odeon
Více informací...

Lukyn96
23.12.2016

Tuto knihu jsem zachránil z velké kupy, kterou se babička užuž chystala vyhodit. Intuice mně říkala, že četbou Dobré země rozhodně neprohloupím. Nemýlil jsem se.
Po celou dobu jsem si zejména uvědomoval rozdíly v životě tehdejších čínských zemědělců a dnešních běžných Evropanů. Například obchodování s lidmi nebylo nic výjimečného. O-lan rodila sama, bez jakékoliv lékařské pomoci. Ihned šla pomáhat manželovi s těžkou prací na poli. Nebyla žádná mateřská dovolená, dotace pro zemědělce ani sociální dávky. Proto když přišly zlé časy, každý se o sebe musel postarat sám a mnohdy dokonce zemřel hlady. Bylo to kruté a já si vážím toho, že žiji ve vyspělé zemi 21. století.

ZuzziŠ
06.09.2016

První půlka skvělá, ale pak už jsem měla pocit, že se autorka snaží ze všech sil do Wang Lungova života násilně vecpat všechny možné peripetie, které jsou v repertoáru lidského bytí, jenom aby nám je ukázala, a jak s tím v té Číně zápasili...taková módní přehlídka.
Byla jsem ráda, že jsem knihu dočetla a určitě nejsem nalákána na další díly.

yxioma
06.07.2016

Skvělá kniha,ke které bych se asi nedostala nebýt čtenářské výzvy,takže,díky za ní.

Továrna
30.10.2015

Je to silný příběh o životě lidí, jejichž život se odehrává v silné závislosti na zemi, na půdě, na polích... I když by se dalo této knize několik skutečností vytknout, nemá to smysl, protože příběh je to zajímavý, s osobitou atmosférou venkovské Číny, kde se proplétají životní osudy lidí a přírodní zákony. Příroda samozřejmě vždy vyhrává a to jak příroda skutečná, tak i příroda v charakteru nás lidí.

Peleus
20.08.2015

Dobrá země mi byla "doporučena" aniž bych o to stál (doslova dána do ruky, nešlo odmítnout), tudíž na mé pomyslné stupnici od nuly do sta měla hned na začátku nula mínus. Nechával jsem ji dobře uležet (několik měsíců) a pouze náhodou, ve chvíli, kdy jsem se potřeboval dostat z přichcíplé nálady a nechtělo se mi vstávat k počítači, dostala šanci, neboť byla vzdálenostně nejblíž.

Jaké pak bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že se od knihy nemohu odtrhnout! Hltal jsem příběh o chudém čínském sedlákovi a jeho cestě stále výš po společenském žebříčku plnými doušky. Neuvěřitelně pohlcující vyprávění podané dosti věrohodně, se znalostí místních poměrů a mentality.

P.S. Další osobní ponaučení o tom, jak ošidné může být posuzování knihy dřív, než se udělá vlastní zkušenost.

kusma
07.03.2015

Kniha se ke mě dostala v podstatě náhodou ve skupině knížek z místního bazaru. A velmi mile mě překvapila. Zobrazuje život nám velmi vzdálený a přesto si tam člověk může najít něco do současného života, například, že člověk by si svého blahobytu měl vážit a neměl by ho brát jako samozřejmost. Knihu určitě doporučuji.

helenkan
25.09.2014

Tuhle knihu bych doporučila přečíst všem,co si stále na něco stěžují a pořád jen,,frfňaj" jak jsou na tom špatně. Krásný až neuvěřitelný příběh o životě na čínském venkově.

Ivaksa
13.10.2013

Úžasný příběh chudého čínského rolníka, sedláka a nakonec boháče.Od rozechvělého mladíka až po zámožného pána můžeme pozorovat přirozenou změnu v lidské povaze, kterou formují okolnosti.
Jeho věrná žena však jakoby měla skromnost implantovanou v mysli už nadoživotí, nebot' kruté dětství v roli otrokyně jí nedalo možnost už nikdy vzlétnout.
Jedna z nejlepších knih, napsaná lehce a čtivě.

paloma
29.03.2013

Nádherná kniha, kterou jsem četla již před pár lety. Vypráví o životě a zvycích na čínském venkově. O životě plném bídy, dřiny a odříkání. Velký dojem na mě udělala manželka čínského rolníka, která mu byla v mládí prodána. Společně s ním do úmoru dřela na poli. Dokázala si poradit i v těch nejhorších situacích. Dnes by se řeklo, že byla kreativní. Dokázala takřka z ničeho vytvořit zázemí pro svou rodinu. To my bychom v takové situaci chcípli. Nejvíc mě dojala její obětavost a skromnost. Hlavně to, že zůstala stále stejná i po té co její rodina zbohatla. Mohla si dopřát přepych a pohodlí, ale ona i nadále pracovala a žila stále skromně. Nadále se obětavě starala o rodinu a pracovala jako dřív. Vděku se, ale nedočkala. Ve smutku a opuštění dožila svůj život.

Val
26.11.2012

Poslední dobou mi procházejí rukama samé tzv.komerční knihy, což mi pochopitelně vůbec nevadí, páč jsem při smyslech a tudíž si sama vybírám , co budu nebo nebudu číst. Tato kniha se mi do ruky dostala víceméně náhodou - půjčila mi ji známá s tím, že jí sama nečetla a já mám být tím pokusným králíkem. Knihu jí určitě doporučím už jen oproto, že to byla příjemná změna a kniha samotná mě nutila přemýšlet nad tím, ¨jak si stále na něco stěžujeme a nemáme tušení, co to je umírat hlady. Doporučuji !

javirgo

Dobrá země je první část volné trilogie. Další části jsou Synové, Rozdělený dům.