Deník zloděje

Deník zloděje https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/52865/mid_denik-zlodeje-qi6-52865.jpg 4 17 3

V této knize líčí Genet své toulky po Evropě, život mezi zloději, tuláky a žebráky, lásku k jednorukému Stilitanovi (který jej nikdy nemiloval). Podle určitého názoru je to vrchol Genetova díla, podle druhého "snůška obrácených moralit".

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Reflex

Journal du voleur , 1949

sika444
07.03.2024 5 z 5

Už nemusím psát deník, vše, co bych chtěl napsat, byť nejsem zloděj a nežiji životním stylem Jeanovým, je v tomto deníku napsáno. Deník obsahuje nepřeberné množství podnětů, geniálních postřehů o lidech, úvah o propletenosti vztahů, nahlédnutí do hlubin duše. A taky hodně slov, která jako by se jen vrstvila. A přece mám pocit (hned po přečtení), že se k tomuto textu chci vrátit - snad proto, abych lépe zavnímal ta mnohá pozoruhodná odhalení, o nichž se autor neostýchá psát. A to nemluvím o velkém poetickém bohatství této básně v próze.

Ctucomamrada
16.04.2023

podle mě to není snůška obrácených moralit, ale vhled do myšlení velice citlivého člověka, který měl co říct a uměl se dívat na věci jinak než ostatní.

WEIL
13.08.2011

Každý, kdo to myslí se zlodějským povoláním poctivě, tak by si měl takovou knihu přečíst.

francouzská literatura autobiografie Tanger

Jean Genet