Den mravenců

Po fenomenálním úspěchu románu Mravenci, pokračuje spisovatel a vědecký publicista Bernard Werber ve své velké sáze o „vnitrozemšťanech“…Zavádí nás ještě hlouběji do ohromujícího, hrozného světa, kde se to hemží hmyzem. Kniha Den mravenců opět není obyčejným napínavým románem, ale úžasnou a znepokojující moderní odyseou, jež propojuje uměleckou fikci se suverénním poznáním nekonečně malého ze světů. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11709/den-mravencu-11709.jpg 477

Mravenčí trilogie (2.)

Le jour des fourmis (2004)

Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Knižní klub

alef

Všechno je jedno. (Abrahám)
Všechno je láska. (Ježíš Kristus)
Všechno je ekonomie. (Karel Marx)
Všechno je sex. (Sigmund Freud)
Všechno je relativní. (Albert Einstein)

Edmond Wells - Encyklopedie relativního a absolutního vědění

A dál…?

Je jich miliarda miliard ... neexistuje jediný kilometr země, na němž by nebyli ... dokázali se přizpůsobit všem svým predátorům a všem klimatickým podmínkám – dešti, vedru, suchu, zimě, vlhku i větru ... uspěli nejlépe ze všech zástupců života na zemi ... a přesto si jich sotva všimneme, ... jenže ... oni nás odedávna skrytě sledují :-).
V tomto příběhu zjistíte, co se pod zemí děje, ... když si mravenci uvědomí, že nejsou jedinou civilizací na zemi:
„ Mé jméno je Chli-pu-ni. ... Jsem dcerou Belo-kiu-kiuni. Jsem 333. královna dynastie Ni a jediná plodná samička města Bel-o-kanu. ... Když jsem byla mladá, myslela jsem si, že Bel-o-kan je hraniční město vesmíru. Věřila jsem, že my, mravenci, jsme jedinými civilizovanými tvory naší planety... Teď vím, že opravdu EXISTUJÍ. Zničení první lovecké expedice mají na svědomí ONI. ... Požár, který zpustošil Bel-o-kan a zabil mou matku, to byli také ONI. ONI – PRSTY. Nechtěla jsem o nich nic vědět. Ale teď už je nedokážu přehlížet. Všude v lese lze nalézt stopy jejich přítomnosti.“

...mravenčí linie tohoto příběhu se začíná odvíjet ... a je podaná opravdu barvitě ... a taky je docela vzdálená, tomu, jak si mravenčí společnost představujeme ... od teď už budete vědět, že v mravenčím společenství není nikdy „jeden“ mravenec, jednotlivec je nic ... existuje jen celek, komunita ve které je každý nahraditelný:
„Chceme-li porozumět tomu, proč mravenec necítí strach, je třeba si uvědomit, že celek mraveniště žije jako jednotný organismus. Každý mravenec v něm hraje stejnou roli jako buňka v lidském těle. Copak se konečky našich nehtů obávají, že budou ostříhány? Copak se chlupy, jež nám rostou na bradě, třesou strachy před blížící se břitvou? Copak se náš palec u nohy vyděsí, když ho pověříme, aby zjistil teplotu vody ve vaně, která je možná vařící? Nepociťují strach, protože nežijí jako autonomní entity....“

Lidská linie – podaná opět formou kriminální zápletky – je jiná ... v protikladu k šíři záběru a množství informací o mravencích, které z příběhu můžete vstřebávat ... je ta lidská část výrazně jednodušší ... o postavách se dozvídáme spíš náznakově, ... sem tam nám autor o zúčastněných lidských hrdinech příběhu prostě něco prozradí, ... a mně se to vlastně docela líbilo ... lidská linie neodpoutávala od mravenců, ale jen lehce doplňovala a tím jakoby spolu s úryvky z Edmondovy Encyklopedie, ... podtrhovala všechno to poznání, ... kterého se nám v jejich fascinujícím světě dostane :-) ....

jana277

Čítavé, ale nedosahuje kvalitu predchádzajúcej časti.

ppetaa27
04.05.2016

Tohle nebyl muj salek. Uplne je mimo muj vkus, proto jsem ani nedocetla. Ale dobry napad, jak se neco priucit zabavnou formou.

remor
17.01.2015

Hmyzí svět mě fascinoval. Dozvěděla jsem se velmi zajímavé informace. (Sice se to ve škole učí, ale když je to zasazeno do příběhu, uvědomila jsem si, jak zajímavý život hmyzu je). Stojí za přečtení. Velmi mě bavily úryvky z Encyklopedie.

Jack Bauer
26.12.2013

Druhá část přímo navazuje na skvělé Mravence a ikdyž je to opět velmi čtivé, je to o kapánek slabší, jelikož je to děsně praštěné a ke konci dost komické. Pronásledování mravence taxíkem v rychlosti 0,01km/h, mravenec komentuje porno, přesvědčování presidenta, ať si promluví s mravencem, že jako hostina mu postačí kapka medu apod. Samé slézové oči, co to je? neustálé opakování slézových očí mě už lezlo na nervy.Přesto je v knize dost zajimavých postřehů a rozhodně stojí za přečtení, nudit se určitě nebudete.

hell_boy
28.06.2013

Sice chvílemi hodně přehnané až šílené, přesto neuvěřitelně čtivé. Autor mistrně balancuje mezi sci-fi, fantasy a literaturou faktu, k tomu se nebojí zabrousit i do filozofických úvah a náboženské tematiky. I přes tento mix všech možných žánrů na mě kniha působila naprosto kompaktně (až na pár zanedbatelných drobností) a bavila mě od začátku do konce.

Ikkju
30.10.2012

Kniha se mi líbila, ikdyž některé věci se mi zdály naprosto přehnané. Každopádně jsem si maximálně užíval spisovatelovy nápady, a to jak o "civilizacích" hmyzu (konvence o nepoužívání ohně), tak o jejich komunikaci mezi sebou a s lidmi (feromonový telegraf, mravenec který se vymyká úlovému vědomí).

Tlapka
26.08.2012

A mě to bavilo. :) Podobně jako Dan Brown, i Werber se drží své zavedené šablony, která docela dobře funguje. Až na některé absurdity, které byly opravdu přitažené za vlasy (operace)...

s-reader
16.07.2011

Líbili se vám Mravenci? Těšili jste se na pokračování? Já také. O to větší zklamání mi kniha přinesla. Asi to byla snaha o poutavější vyprávění, snaha o větší akčnost díla, o přitáhnutí většího okruhu čtenářů. Pokud ano, všechny tyto snahy přišly vniveč a naopak se v textu začaly objevovat klišé a očividné nelogičnosti. Těmito nectnostmi trpí hodně knih, ale zrovna u té, která je pokračováním velmi originálního textu, mě to dvojnásob mrzí.

nightlybird
14.12.2010

Tak nevím, Mravenci mne zaujali i přes drobné výhrady, které jsem k nim měl. O jejich pokračování už totéž říct nemohu - čeho je moc, toho je příliš. Autor podle mne udělal stejnou chybu, jako řada jiných (i v jiných žánrech, nejen v literatuře) - po úspěchu Mravenců vynesl stejnou kartu. Co v prvním románu zaujalo, novost tématu a vlastně i zpracování, už vyprchalo a pokračování a rozvíjení úspěšného působí na mne jako čaj z třikrát spařeného pytlíku čaje - tváří se to jako čaj, má to i trochu barvu jako čaj, ta chuť tam ale už není. Jsem zklamán a znuděn-