Datlovník v meruňkovém sadu

Datlovník v meruňkovém sadu https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154068/bmid_datlovnik-v-merunkovem-sadu-VDX-154068.jpg 5 20 3

Výbor z básnické tvorby Po Ťü-iho (772 -846). Klenot staré čínské poezie. Po Ťü-i, dosud považovaný za jednu z velkých stálic na klenbě čínského básnictví, žil v první polovině devátého století, tedy v tchangské epoše, kdy tato poezie vrcholí. V PoŤü-iově pohledu a postoji se harmonicky doplňuje intelektuální potence a zároveň sentiment, přičemž to obojí nekontrastuje, ale harmonicky se doplňuje - připomíná to pozdní osmnácté století v Evropě a ukazuje, že evropský a čínský duch se často pohybovaly po obdobně vymezených drahách.... celý text

KubaHanzelin
26.01.2022 4 z 5

Moje první přečtená sbírka poezie..
Poezie jde naprosto mimo mě, nedokážu ji správně procítit ani číst, nic moc mi neříká, ale tato sbírka od čínského Po Ťü-ia mi překvapivě poměrně sedla. Asi hlavně z toho důvodu, protože mi spousta veršů a básní ani nepřišla jako poezie s kterou jsem se sem tam setkal, ale spíše jako takový historický deník a poznatky jistého čínského úředníka žijícího na pomezí dvou století.
Nevím jestli se někdy dobrovolně vrátím k jakékoli poezii, ale jo, tohle bylo fajn:)

rostas
26.01.2019 5 z 5

Nádherná kniha výběru básní jednoho z nejznámějších básníků dynastie Tang ve skvělém překladu Josefa Kolmaše a přebásnění Jany Štroblové. Po Ťü-i po většinu života sloužil jako nižší a později i vysoký úředník (císařský cenzor) na různých pozicích státního aparátu, přesto z jeho básní člověk cítí nesmírný soucit s životem a těžkým údělem obyčejných lidí.

Amalberga
04.06.2018 4 z 5

Některé básně jsou vskutku výjimečné.

Čína čínská literatura poezie

Ťü-i Po
čínská, 772 - 846
2009  93%V záři měsíce
2013  94%Datlovník v meruňkovém sadu
1964  91%Drak z černé tůně

Kniha Datlovník v meruňkovém sadu je v