Další příběhy nečekaných konců

Další příběhy nečekaných konců https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2601/bmid_dalsi-pribehy-necekanych-koncu-659e6d5cc43b1.jpg 4 181 18

Další příběhy nečekaných konců jsou druhým výborem z Dahlova povídkového díla. Ten obsahuje devět příběhů (pět z nich je nyní do češtiny přeloženo poprvé), které nás znovu uvádějí do příznačně dahlovského světa - světa vybudovaného na tenké, přeludné hranici mezi možným a neskutečným, realistickým a fantastickým, očekávaným a překvapivým či (zvláště v poslední povídce) pravdivým a fiktivním. Moment znejistění - mrazivě příjemného - poopravuje vždy naši interpretaci, naši ustálenou představu světa. "Postiženými", těmi, kdo se v příběhu setkávají s čímsi, co otřese jejich jistotami, jsou buď vypravěči (jako v případě vikáře Adama, jehož zpráva se stává stále více nespolehlivou, až vposledku překračuje práh příčetného), nebo "zvnějšku" nahlížené postavy (jako je Klausner, který sestavením svého přístroje otevře nechtěně jakousi Pandořinu skříňku zvuků). V každém případě však pohyb nečekanosti staví na tiché dohodě, kterou uzavírá Dahl s těmi, kdo se nechávají okouzlovat (obluzovat) jeho vyprávěním, nenápadným, spikleneckým mrknutím autora směrem ke čtenáři.... celý text

Literatura světová , Povídky

Vydáno: , Volvox Globator

More Tales of the Unexpected , 1980

mazlak
15.11.2021 3 z 5

Jednou větou. Čekal jsem víc.

nefernefer
14.03.2021 2 z 5

Možná jsem už zhýčkaná, ale za svůj život jsem četla nepočítaně mnohem lepších povídek. Ty nečekané konce vůbec nečekané nebyly, po jazykové stránce také žádný zázrak, prostě celkově jsem se u této knihy dost nudila.

Greenfingers
09.09.2020 5 z 5

Takže jsme se dočkali "nášupu" v podobě Dalších příběhů nečekaných konců. Lituji pouze toho, že autor nám již další "konce" nenaservíruje.

Aterianna
27.08.2020 4 z 5

Úplně souhlasím s jedním z názorů, že povídky nemají nějakým způsobem tvořit převratné šokující pointy a rozzuzlení, ale vznikly pro zábavu v období mezi tvorbou autorových větších děl. Jsou to takové střípky, šprými, náhodné náměty, které stály zato ukotvit v kraťoučkém příběhu. Těším se, až se dostanu k prvnímu souboru Nečekaných konců. Může to být prý jedině lepší.

lencin
24.08.2020

Vtipné povídk, byť ne tak zdařilé jako 1.díl. Velmi čtivé, ale i drsné (např. povídka o nemluvněti Hitlerovi).
(2006)

hermína14
19.06.2020 4 z 5

Mohlo by se zdát, že jsou ty příběhy mírně zastaralé; leč v tom je právě jejich síla. NĚKDY člověku prospěje nechat se pomalu provést povědomými uličkami a ne se pořád zběsile honit za podivnostmi:).
Stopař, Majordomus, Zvuková skříňka a Odplata jest má s. s r.o. se povedly.

Szekynka
02.03.2020 4 z 5

Oddechové a zábavné povídky, které se hezky čtou a stránky rychle plynou. Z některých jsem byla trochu překvapená a některé mi přišly malinko nedotažené.

Lamanai
11.01.2020 4 z 5

Dospělácké povídky Roalda Dahla jsou odzbrojující. Z větší části parádní pointy a nezaměnitelný rukopis. Hvězdu ubírám za to, že chvílemi už je znát starší datum napsání a povídkám nestačí dech, ale také za chybu ve slavné povídce Jed, kde překladatel použil ve své verzi krajtu, což je ovšem škrtič a správně mělo být "bungar" (angl. "krait"), případně aspoň "korálovec", aby nedošlo ke znehodnocení textu.

Aliii
08.05.2019 3 z 5

Zajímavé povídky, byť pointa občas překvapila tím, jak málo překvapila. Nejvíc se mi líbil Muž s deštníkem a Jed (i když mám za to, že krajta jako škrtič jedovatá není). Až se mi podaří v knihovně sehnat první díl, tak si ho určitě přečtu.

Hanka_Bohmova
06.03.2018 3 z 5

Dahl vypráví živě, jakoby filmově - všechno vidíte před sebou, ale závěry povídek mě mírně zklamaly, souhlasím s nespokojenými komentáři níže. Takže nejsilnější zážitek z této sbírky bylo překvapivé poznání, že už jsem ji vlastně kdysi četla.

lucycom
23.01.2018 2 z 5

Tohle pokračování pro mě bylo celkem zklamání. První díl se mi líbil ale tohle mi přišlo, jakoby byl spisovatel donucen napsat pokračování za každou cenu. Nicméně jsem jí přečetla, ale už si žádnou povídku nevybavím, takže mě moc nezaujaly.

bruntal
11.01.2018 4 z 5

Oddechové a místy až bizarní, ale zábavné povídky. Spoiler: nikdy bych si nemyslel, že si budu přát živého a zdravého Adolfa Hitlera.

KateTheBlogger
06.11.2017 5 z 5

Nejlepší příběh: Muž s deštníkem.

Měňavka
03.11.2017 5 z 5

Výborné pokračování první knihy.Moc jsem si to užila a doporučuji!!!!!

Schullerka
27.07.2017 2 z 5

Druhý soubor povídek od Dahla se bohužel nevyrovnal tomu prvnímu. Hodně povídek mělo skvělý začátek, ale chyběl tomu právě ten nečekaný konec. Většina končila tak nějak nemastně neslaně.

VePe
04.07.2014 2 z 5

Knihu jsem kupovala s nadšením a očekáváním obdobných příběhů jako v první knize, ale po pravdě - byla jsem zklamaná. Příběhy byly slabší a tak celkově byly spíše podivné/ujeté, než zajímavé.

Zlatinka
16.09.2011 5 z 5

Tak takhle u nás nikdo nejspíš nedokáže psát.

WEIL
13.08.2011

A.Dahl byl nejoblíbenějším spisovatelem v době studijní pro pány režiséry I. Chaun a Hřebejk.

Pro mě je zajímavý, ale ne až tak velký.