Volání Kukačky

Volání Kukačky

Vzrušující detektivní román J. K. Rowlingové, napsaný pod pseudonymem Robert Galbraith. Když se slavná modelka Lula Landryová zřítí ze svého zasněženého balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojdou vyšetřovatelé rychle k závěru, že šlo o sebevraždu. Případ se zdá být uzavřen. Lulin bratr má však stále jisté pochybnosti. A najat... celý text

Vzrušující detektivní román J. K. Rowlingové, napsaný pod pseudonymem Robert Galbraith. Když se slavná modelka Lula Landryová zřítí ze svého zasněženého balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojdou vyšetřovatelé rychle k závěru, že šlo o sebevraždu. Případ se zdá být uzavřen. Lulin bratr má však stále jisté pochybnosti. A najatý soukromý detektiv má za něj odhalit pravdu. Cormoran Strike je válečný veterán, který si z Afghánistánu odnesl těžké zranění, i jizvy na duši. Během řešení případu proniká do světa distingovaných bohatých mužů a krásných svůdných žen, odhaluje skryté souvislosti a sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí. Tento napínavý kriminální román působivě líčí atmosféru velkoměstského Londýna – od ospalého poklidu ulic ve čtvrti Mayfair po zapomenuté hospůdky v East Endu a čilý ruch v Soho. Volání kukačky je vysoce ceněný debut Roberta Galbraitha, v němž se poprvé setkáváme s detektivem Cormoranem Strikem a jeho sympatickou pomocnicí Robin, na jejichž další případy se můžeme těšit už nyní. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/190008/cormoran-strike-volani-kukacky-95z-190008.jpg 3.92151
Série:

Cormoran Strike (1.)

Originální název:

The Cuckoo's Calling (2013)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Plus
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (567)

Přidat komentář
Majdule
dnes

Na tomhle detektivním debutu je sympatické, že jde cestou tradiční britské školy. Má pomalejší rozjezd, spisovatelskou bravuru a zajímavou ústřední dvojici detektivů ala Perry Mason a Della Streetová (což jsou samozřejmě Američani).
Cormoran si mě získal už tím, že to přes všechny maléry není ztroskotanec, ale chlápek, který se za všech okolností snaží žít na svůj účet.
Oceňuji i to, že nás autorka neobtěžuje (zatím) milostnou zápletkou. Mě osobně se líbily i myšlenkové pochody postav, jsou mi potom blíž.
Vytknout se určitě dá malá originalita, ale popravdě ono někdy fakt dobré řemeslo pro potěšení stačí.

Atanone
26. dubna

Kolem R.Galbraitha jsem delší dobu kroužila,protože jsem nevěděla,co mám čekat. Obzvlášť po tom "Prokletém dítěti" jsem měla pocit,že se asi s paní JKR přestanu kamarádit (tedy,ne že by jí to asi vadilo)
Musím říct,že jsem byla příjemně překvapená. Knihu jsem přečetla pro mě nezvykle rychle.
Do pozitiv můžu zařadit obě hlavní postavy, Cormorana i Robin. Oba jsou přesvědčiví a uvěřitelní. Dalším plusem je schopnost p.Rowlingové vtěsnat do jedné věty neskutečné množství informací,takže pokud "dáváte pozor",můžete si mnohé domyslet bez toho,že byste se začali nudit.
Navíc pro mě bylo opravdu osvěžující číst po dlouhé době knihu bez erotických scén,jen s takovým příjemným jiskřením .
Jediné co mi trochu vadilo bylo množství vulgarismů. Já vím,že se tak teď mluví málem i v mateřských školách....ale u takové dámy mi to prostě místy nesedlo.

deedulka
23. dubna

Docela pěkná detektivní zápletka, jen s trochu příliš bohatou omáčku. Delší popisy procházek a okolí a někdy zbytečné myšlenkové hloubání ubíralo na dynamičnosti. Takový rozsah 480 stran si kniha prostě neudrží pozornost po celou dobu a ubrat některé pasáže by jí jen prospělo. Cormoran je sympatická postava a jeho sekretářka taktéž. Těším se na další díly, které snad budou ještě lepší.

slaska77
20. dubna

Poslouchala jsem jako audioknihu při práci na zahradě a v domácnosti, celkem mě bavila, i když bych neřekla, že byla detektivka něčím neobvyklá, spíš takový standard. Kdo bude vrahem, to jsem tušila už zhruba od půlky knihy, ale to se dá odhalit při troše zkušenosti. Nenáročná pohodová detektivka.

AnetaKor
20. dubna

Velice zajímavý styl psaní, kdy máme pocit, že čtete detektivku z dvacátých let a ona se přitom odehrává v současnosti. Příběh mi přišel jen trošku rozvláčný, kdyby byla knížka o čtvrtinu hubenější, tak si myslím, že by jí to vůbec neubralo.

Mathiola8
16. dubna

Četla jsem teď vice detektivek, i když nejsou u mě na prvním místě.
Volání kukačky je jedna z nejlepších. Líbí se mi jak velmi harmonicky plyne děj, vůbec jsem do poslední chvíle nevěděla, kdo je vrah. Smekám před spisovatelkou. Čtivé, napínavé, neočekávané. Doporučuji

moudivlacek
16. dubna

Byla jsem překvapená, kdo je skutečným autorem. Proto jsem trochu otvírala knihu s nedůvěrou. Ale musím říct, že jsem byla mile překvapena. Opět jeden detektiv, který používá k vyřešení případu mozek a ne zbraně. Cormoran mi byl hodně sympatický, i přes svou velkou chudobu je to čestný a hrdý muž.
Robin je skvělá a mile doplňuje Cormorana. Jsem ráda, že ctila situaci svého nadřízeného a nikdy nic proti němu nezneužila, dokonce se ho svým způsobem rozhodne bránit.
Konec jsem očekávala, jak s vrahem, tak i se situací mezi ústřední dvojicí.
Už se těším na další díl.

Besa
13. dubna

Túto knihu som začala čítať s veľkým očakávaním. Bola som zvedavá, ako sa Rowlingová zhostila písania pre dospelého čitateľa. Čítala som pochvaly aj slová sklamania. Po prečítaní sa radím teda k tej spokojnej časti čitateľov. Kniha sa mi páčila, je pekne hrubá, pekná detektívka. Pátranie detektíva autorka prekladá súkromným životom detektíva a jeho peknej mladej asistentky (každý má svoj súkromný život potom, žiadne techtle-mechtle). Nevadí mi, že je taká obsiahla, v tých opisoch, rozhovoroch, zdanlivo nedôležitých veciach sú ukryté fakty, ktoré sú kľúčové pre vyriešenie prípadu, to uvidíte nakoniec.

klarat13
12. dubna

Mám ráda styl psaní Rowlingové, takže se mi kniha moc líbila :)

pm...
10. dubna

Harry Potter odhodil brýle s kouzelnickou hůlkou a stal se z něj soukromý detektiv Cormoran Strike, který ve svém středním věku nemá nic než svou práci, nuzně zařízenou kancelář a případ modelky, která za záhadných okolností zemřela...

martinka_d
30. března

Trošku mi vadil styl psaní - sáhodlouhé popisy obyčejných věcí na půl stránky, takže jsem trošku přeskakovala odstavce.
Stále jsem čekala, co vznikne ze vztahu Strika a Robin, ovšem když Robin popsala Strikovi vlasy jako "ochlupení v rozkroku" bylo mi jasné, že jejich vztah zůstane navždy vztahem pouze pracovním :-)
Ale jinak dobrý, až do konce jsem čekala, kdo se vyklube jako pachatel!

Romkal
22. března

Příjemně mě překvapila,navzdory recenzi.Dobře se četla a nutila mě přemýšlet.Těším se na další vyšetřování Cormorana!Rowlingová nezklamala!

marta0912
21. března

Zase milá audiokniha při uklízení. Sice mě děj zas tak moc nevtáhl, že bych se třásla na odhalení, ale konec za to rozhodně stál a přišel mi až poirotovský.

Leenah
17. března

Miluju Rowlingovou a Harryho Pottera, takže jsem občas měla snahu hledat její styl i v této knize (hlavně popisy lidí, míst) a přišlo mi, že někde určitá podobnost šla najít :) Knihu jsem měla přečtenou asi během tří dnů a doporučuji všem milovníkům soukromých detektivů. Cormorana Strikea jsem si oblíbila, jeho postava mi přijde skvěle vykreslená, a Robin to výborně doplňovala.

marion111
16. března

Je jedno, co paní Rowlingová píše - z mého pohledu je to jedna z nejgenialnějších spisovatelek.
A serii o Cormoranu Strikeovi to jen potvrdila.

Val
13. března

Tak za mě super. Dost dobře nechápu docela nízké hodnocení tady :-( . Oba hlavní protagonisté, jak Cormoran, tak Robin velmi uvěřitelní, charismatičtí a sympatičtí. Jediný důvod, proč mě ke konci nemrzelo, že dočítám je to, že už mám přichystaný další díl. Určitě doporučuju .

MarianP
08. března

Volanie kukučky je priemernou detektívkou, ale vo svete detektívnych kníh ničím nevyniká. Kniha je na môj vkus trochu obšírna, autor/ka rozoberá postavy dosť do hĺbok, čo nie vždy deju pridá na spáde a čitateľnosti. Hlavná postava je vykreslená výborne, je zapamätateľná ale osobne som nejaké sympatie k nikomu nemal, možno k Robin - asistentke. Okrem toho v knihe vystupuje veľké množstvo ďalších postáv, prostredie, v ktorom sa kniha odohráva je pomerne neosobné a pre detektívku nezaujímavé, práve preto, že bežnému čitateľovi je tak vzdialené ( Ide o prostredie modelingu, drahých bytov, luxusu...). Samo(vražda) modelky je opísana striedmo, v knihe absentujú také zaujímavé prvky ako prvotné vyšetrovanie - pátranie po prvých stopách, pitva, naháňanie za podozrivým a pod.. Dej sa sústredí na život a ľudí okolo mŕtvej. To ma na knihe príliš nebavilo. Čo sa týka kladných stránok kniha sa číta pomerne dobre a rýchlo, na záver je všetko pekne vysvetlené. Ale po ďalšej knihe od autorky siahnem, až neskôr a to je znak toho, že knihe niečo chýbalo. Odporúčam ju milovníkom klasickej detektívky s prvkami anglickej formy písania. Jedná sa o detektívku bez nejakej brutálnej vraždy, ktorá sa viac ako na samotnú vraždu zameriava na život a ľudí okolo mŕtvej postavy, takže mrazivú atmosféru, litre krvi, tmavé domy a odseknuté hlavy v knihe nenájdete...

Olafa
07. března

Bylo to hezké a i bych řekla takové milé, ačkoliv je to detektivka. Plus za typický anglický styl, nemusím mít novou mrtvolu na každé druhé stránce. Občas to bylo takové trochu utahané, ale díky tomu jsem si knížku dávkovala pomaleji, užívala jsem si to. Přemýšlela jsem nad výpověďmi, chováním aktérů, kdo by to asi tak mohl být... Nakonec i rozuzlení bylo přirozenější než na co jsem poslední dobou z knih zvyklá.

OndřejMergl
06. března

Kniha nabídne vraždu a rozběhne vyšetřování. Pochybného detektiva zachraňuje jeho nová asistentka, přičemž jejich vzájemná interakce mě na knize bavila asi nejvíc. Jinak se mi v detektivce zdála jedna kapitola jako druhá - vyšetřující jede vyslechnout svědka, mezitím sekretářka na něco přijde. Pořád dokola až k závěru. Čekal jsem víc.

Arianne
06. března

Konecne, konecne docteno. Mam rad adetektivky, ktere jsou skutecne jen detektivkami a ne thrillery. Jasne, napeti do toho patri, ale zadne zbesile honicky a potoky krve. To se mi tu splnilo. Jenze takova kniha nemuze mit prece bez mala 500 stran! Proto jsou knihy Aghaty Christie tak kratke. Mam rada kvalitne popsanou deduktivni praci, kdy na zaklade dukazu se pomalu vynoruje tvar a motiv vraha, bohuzel tady se vetsina dulezitych veci ztratila ve zmeti nepodstatne omacky. A dale pan Cormoran Strike. Opravdu chapu, ze chtel(a) vytvorit spolecensky vykoreneneho hrdinu, ale tenhle chlapik byl nesympaticky od jmena az po jeho vlezle chlupaty hrudnik.
Asi se k Hedvabnikovi jednou dostanu, az se budu opravdu hodne nudit, ale nedockavosti se neklepu.

ilčidlo
05. března

Mně se líbila, ze začátku to trochu trvalo než mně plně zaujala, ale pak se od ní těžko odcházelo

sabina3517
05. března

Docela mě zklamala. Doufala jsem v něco víc. Moc zdlouhavé popisy, než se začalo něco dít a konečně začali tak nějak více pátrat, tak jsem ztratila chuť. Detektivky miluji a tohle na mě bylo hodně slabý. Rowlingovou mám ráda a moc jí obdivuji za to, že dokázala napsat něco tak úžasného jako je Harry Potter, ale bohužel nemůžu říct, že pro mě byla její detektivka povedená.

swon
28. února

Budu se opět opakovat, ale JK Rowling považuju za výbornou vypravěčku, která dokáže člověka vtáhnout do děje. Podařilo se jí to i v případě thrilleru Volání kukačky. Nejvíce mě oslovilo zasazení děje do prostředí dnešního Londýna, protože toto město je mou srdeční záležitostí. A tak jsem měla radost, když jsem věděla, jak ulice a popisovaná místa vypadají. Popravdě řečeno, totožnost vraha nebyla zas tak překvapivá. Myslím, že za polovinou knihy už to člověka začíná napadat.
Každopádně, knížka nijak nevybočuje z řady detektivek, které jsou teď dostupné na knižním trhu. Nicméně, čas nad ní strávený bych nepovažovala za ztrátu času.

Blasut
23. února

Rowlingová psát prostě umí, to se jí musí nechat, a protože jsem přečtla už i další dvě knihy se skvělým duem Strike-Robin, můžu říct, že i tenhle žánr jí sedí. Takový smysl pro detail, jaký má Rowlingová, se jen tak nevidí a chápu, že někomu to možná může přijít až moc, ale zase vás to vtáhne do děje a opravdu máte pocit, že po těch londýnských ulicích kulháte spolu se Strikem. Taky vykreslení prostředí londýnského showbyznysu mě hodně zaujalo. Krimi-linka i postavy jsou hodně zajímavé, snad jen chování vraha je až trochu moc zvláštní a závěr tudíž lehce přitažený za vlasy. Co si opravdu nemůžu vynachválit i v dalších knihách je ta chemie mezi Robin a Cormoranem, už jenom kvůli tomu si to stojí za to přečíst.

HoneyBunny
22. února

Popisovat knihu nebudu, pro mě je to naprosto srdeční záležitost a detektivové Cormoran s Robin převelcí sympaťáci. Chtěla bych jen všem čtenářům dát na vědomí, že existuje i audiokniha namluvená naprosto excelentním Petrem Olivou, která stojí za poslech ať už jste knihu četli nebo ne. Cormoran jakoby ožil;).

EngliTer
21. února

Naprosto super, avšak mi vadili strašně dlouhý popisy a trošku nudný pasáže ....

EvaEma
20. února

Vynikající anglická/londýnská detektivka. Nebyla jsem předem ovlivněna tím, že jde o slavnou autorku (neb jsem se to dozvěděla až někdy v polovině čtení) a celou dobu jsem si užívala anglický styl, občas jsem vzpomněla na A. Christie. Vyhovovalo mi tempo, žádná velká akce, pěkně všechno propracované, promyšlené. Prostě odpočinková detektivka (vlastně tolik odpočinková ne, donutila mě ponocovat:-)).

Ivetaa
20. února

Očekávala jsem víc od "známé" autorky - nicméně - nenadchla ani neurazila a už vůbec nebyla detektivka "vzrušující". Hodně přehnané hodnocení.

KateChatt
18. února

Některé části byly až moc zdlouhavé a ze začátku jsem neměla moc ráda Strika. Ale celá kniha byla moc hezká.

TipsyChipsy
17. února

Výborná detektivka, už při čtení Harryho Pottera bylo jasné, že autorka na to má, být druhou Agathou Christie. Dokáže si schovat ty zásadní poznatky a na závěr to rozbalit. JKR je geniální i v tom, jak skutečné postavy tvoří. Prostě kdo umí ten umí.