Proč? 13x proto

Proč? 13x proto

Clay Jensen je úplně normální kluk na střední. Jednoho dne na verandě najde balíček – krabici od bot v balicím papíře, bez zpáteční adresy. A uvnitř? Sedm magnetofonových kazet. Kdo dnes poslouchá kazety? A má si je on vůbec na čem přehrát? Ale když Clay ze zvědavosti zasune první kazetu do sterea, svět se mu obrátí vzhůru nohama. Z reproduktorů se totiž ozve hlas Hannah Bakerové – jeho spolužačky, která spáchala sebevraždu. Proč tedy znovu vstupuje do jeho života? A navíc ho svým způsobem obviňuje z toho, co se stalo... proč? To je otázka, která se mu stále převrací v hlavě a na těch sedmi kazetách je 13 důvodů... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/17_/17539/proc-13x-proto-utS-17539.jpg 4223

Cool Girl

Thirteen Reasons Why (2007)

Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, Albatros

anezzik
včera

Předně, pokud ještě někdo nečetl/neviděl seriál, pozor na spoilery.
Inu, ač se to nestává často, seriál byl mnohem lepší než kniha. Co se zpracování týče, mělo to silnou pointu, ale styl psaní ,,jedna věta Hannah, jedna věta Clay" byl neuvěřitelně rušivý. Zahrnoval spoustu zbytečných a roztahaných detailů, jejichž redukcí by se kniha o nějakých 10 stránek smrskla a rozhodně by jí to neuškodilo.
A teď k postavám, jednou z výhod seriálu oproti knize je ten, že se snažil ukázat alespoň něco opravdu závažného, co se Hanně stalo, něco, co by se snad dalo považovat za důvod k sebevraždě. Kniha nic takového nepopisuje. Aniž bych se snažila snižovat hodnotu věcí, které se Hanně staly, přijde mi, že z velké části se jen snaží hodit své problémy na ostatní. To, co se stalo jí, se děje běžně každému druhému (nejen) teenagerovi na každé (americké) škole. Kdyby se měl jít zabít každý, s kým se přestane někdo bavit nebo ho zahrne do nějakého hodnotícího (roky starého) seznamu, tak se počet obyvatel na této planetě značně zredukuje. Čeká snad, že je nějaká VIP princezna, za kterou bude někdo běhat a sám se jí vyptávat, jestli jí náhodou něco není a něco nepotřebuje? Pokud skutečně měla problém, který chtěla aktivně vyřešit, měla zkrátka požádat o radu někoho blízkého, nebo vyhledat odbornou pomoc, a zrovna chlápka ze školy bych za ní skutečně nepovažovala. Samo o sobě, většina z těch událostí mi nepřišla jako důvod k sebevraždě, jako omg, někdo je bitch, přestane se se mnou bavit, tak ho v posmrtný kazetě nazvu ,,důvodem proč", de facto vrahem, ať ho to vědomí zničí stejně jako mě? Geez, vždyt ta holka byla vlastně děsně sobecká.
V knize o ní prakticky zmínka není, ale v seriálu je jednou z důležitých postav Hannina matka, která btw. na mě taky celkem působila jako bitch. Na jednu stranu jí chápu, přišla o jediné dítě, na druhou se z ní stala fanatička, která nevidí nic a nikoho kromě pomsty, spravedlnosti a odkazu, jako omg, nápisy na záchodě jsou na každý fucking škole, někdo napíše na kabinku ,,slut" a jako co? Já se z toho jdu zabít? Šikana je everywhere, tím, že vyhraje case nic nezmění, nikoho tím nezachrání, kdo se chce zabít, udělá to, i kdyby škola měla nějaký supr čupr anti-bullying oddělení.
Další věc, se kterou si pohrál seriál, je onen úsměvný fakt, že ze třetiny hlavních postav udělal homosexuály. Ta zatracená politická korektnost... nebo jen nesmí chybět klišé? Možná to však seriálu jen prospělo, protože v knize, ať jsem se snažila sebevíc, jsem nenašla např. na Courtney nic, co by z ní dělalo tak hroznýho člověka, jak si věčně Hannah stěžuje. V seriálu z ní udělali small talk sobeckou vlezdoprdelku, co se na všechny usmívá a na každýho je děsně milá, ale jakmile jde do tuhýho, tak nemá problém každýho potopit, hlavně aby ona sama byla v pohodě.
K Hanně lítost příliš necítím, jen k těm, které svou sebevraždou poznamenala. Nevím, možná jen nejsem cílová skupina, já myslím, že číst/vidět to v rozpuku puberty, asi bych to viděla mnohem méně cynicky.
Jinak knize chybělo to, co seriálu dodávalo velké plus a sice že to bylo napínavý, zajímavý, mělo to realistický postavy, skvělej soundtrack, nicméně ono mínus, že je Hannah egoistický, dětinský, sobecký manipulátor, zůstal tam i tam.
Dočetla jsem jen z vlastní zásadovosti, totiž že vždy dočtu, co jsem rozečetla. Možná bych to s tou zásadovostí neměla přehánět...

maca1245

V první řadě bych chtěl poznamenat jen pár věcí na začátek. Četl jsem pár komentů jak tady tak jinde, že je to psané dětinsky (podívejte se pro jakou cílovou skupinu to je psané), že je to a moc jednoduché psaní (Upřímně představte si že tyto kazety by jste dostaly Vy. Nějaké velké popisování se prostě k tomu nehodí)

A teď ke knize jako samostatné.
Uděluji 5* protože je to napsané jak jsem zmiňoval výše jednoduše a surově což dává pocit skutečnosti. Zabývá se to velice závažným tématem. Ať je to sebevražda, šikana či dokonce i to znásilnění. V dnešní době je to podle mého aspoň co se týká šikany velice rozšířený. Osobně jsem se se šikanou setkal a tak bych toto dal přečíst všem lidem co šikanují ostatní. Aby viděli,že i malý čin může mít velký dopad.
Určitě doporučuji i seriál, který zanechal ve mě zvláštní pocit.

sirek

Tři čtvrtiny knihy mě poměrně nebraly a při porovnání se seriálem vyhrává seriál na plné čáře (činy hlavních postav tu dávají větší smysl a jsou mnohem víc opodstatněné). Každopádně za devastující poslední čtvrtinu a velmi nepříjemně podanému poselství (vždy bychom měli myslet o svých činech, protože všechno ovlivňuje všechno) navyšuji hodnocení o hvězdičku.

Jinak je to svižně napsané, víceméně v takových dialozích, autor místo okolních popisů více rozebírá psychologie jednotlivých postav. Občas je kniha skutečně depresivní a vyvolává až nepříjemné otázky, dost možná vám čtení příjemné nebude. Ale o to víc v člověku pak rezonuje ten smysl knížky.

Btw: Čteno v AJ, takže nemohu posoudit překlad, každopádně česká obálka je fakt šílená.

Btw^2: Ačkoliv kniha není ztrátou času a stojí za přečtení, seriál u mě vyhrává - postavy tam dostanou víc prostoru a lépe je pochopíte, především Hannu.

Queenie

Jedna z těch knih, které se dají přečíst za odpoledne. Hlubší myšlenka v kombinaci s jednoduchým stylem způsobuje hladkou plynulost děje. Velké plus za ne až tak romantickou zápletku mezi Clayem a Hannah. Bylo to takové svěží a vyvolalo to ve mně pocit, že bych chtěla, aby mezi nimi bylo něco víc, aby pro ni Cal byl tím, kým chtěla, aby byl, a kým i on tak zoufale toužil být. Takový vztah mezi hlavními postavami je poměrně neotřelý a nutí čtenáře k emocím, i kdyby se mělo jednat jenom o to chtění.
Možná zkusím i seriál, uvidí se.

KatChiss

Námět knihy je super a aktuální. Příběh je psán povrchově, žádné detaily, všechno hezky rychle plyne. Všechno na sebe navazuje, ale možná to šlo ještě trochu více propracovat. Ponořit se trochu hlouběji nad otázkou života a smrti. Nicméně je to čtení na jeden večer a velice smutné. Nejsmutnější na tom je, že se to opravdu v tomto světě děje.
Seriál s názvem 13 Reasons Why byl natočen na motivy této knihy, je určitě více propracovanější a říká se mi to s těžkým srdcem, ale je lepší než kniha.

annamc

Kniha se četla rychle a vlastně mě bavila. Ale ty důvody mi nakonec připadaly trochu jako hloupost :D Už se těším na seriál 0:)

Eli99

Další zklamání z velkého očekávání... Asi to byl ten problém.

kalinkacz

Po shlédnutí seriálu jsem byla v takové euforii, že jsem měla pocit si nutně přečíst knižní předlohu.. Ta mě ale bohužel neuspokojila, není v tolik pohledů, ani bočních vztahů.. Na konci jsem se jen divila, kde to všechno je.... Kdybych nejprve četla knihu, tak ani na kouknutí na seriál nedojde, takhle ale nelituju...

Mitsouko

Knihu som do rúk vzala po zhliadnutí seriálu. A ostala som sklamaná. Odlišnosti v knihe a v seriáli nemyslím. Podľa môjho názoru bola kniha písaná ťažkopádne, možno to bolo prekladom, možno nie. Zvláštne formulácie, dialógy, stručnosť v závažných témach, celková štylistika mi vôbec nesedela a tak sa mi kniha čítala dosť obtiažne. Námet a myšlienka boli skvelé, no spracovanie mi vôbec nesadlo. Na knihu som sa tešila, čakala som od nej veľa. Paradoxne musím napísať, že seriál bol v tomto prípade lepšia voľba.

Babsie

Knížku mám v booklistu od doby co mi bylo asi 10. Možná jsem si ji měla přečíst tenkrát, protože teď si na ni přijdu rozhodně moc stará (A to pořád patřím mezi náctileté). Četla se hezky, to se jí nemůže zapřít a určitě ve mě budila zájem, co bude dál. Až na to, že dál vlastně nebylo tak úplně nic, kromě jedné dívky snažící se hodit svoje problémy na ostatní. Neirituje vás už ten název? Existuje jen jeden důvod proč se člověk rozhodne k tak razantnímu činu, a to je jeho vlastní hlava. Místo toho abys to házela na druhé Hanno, a stěžovala si že si nikdo ničeho nevšiml, jsi se měla začít léčit. Není nic špatného na tom, vidět svět citlivěji. Co je špatné? Vinit z toho ostatní. Kluk co o tobě roznesl pomluvu, holka co tě nechala na večírku, kluk co ti sáhl na stehno...zasloužili si opravdu tyhle kazety? Zasloužili si být nazýváni ,,jedním z důvodů proč?". Všichni víme, že tohle člověka k sebevraždě nedožene. A chudák Clay, který to musel celé poslouchat a třást se strachem, co tam bude o něm. To jsi opravdu až tak sobecká Hanno? Musím říct, tahle kniha ve mě vzbudila silné negativní emoce. Dětinské, nesmyslné chování se táhlo celou knihou, a na to kolik jsme se toho nakonec dozvěděli mola být mnohem kratší, ale je mi jasné, že to natahování bylo nezbytné (už tak je krátká, ale koho zajímá jaký si kdo dá koktejl a jak v něm míchá lžičkou?!) Pardon, ale k Hanně lítost necítím. Každý má svůj život ve svých vlastních rukou, ona se rozhodla, že se léčit nebude (přesto, že u sebe sebevražedné tendence pozorovala), tím pádem nemůže nikoho vinit z její smrti. Ani toho největšího grázla. Nevím možná jen nejsem cílová skupina, pokud ji čtou třináctileté emařky, určitě je to kniha přesně pro ně.
Pro přehlednost:
Klady: Dobře se četla, krátká, svižná, chytlavá, dá se říct napínavá, zajímavé, realistické postavy
Zápory: Dětinské, nesmyslné, hlavní postava egoistický, sobecký manipulátor, neschopný jakéhokoliv samostatného uvažování, málo děje roztaháno na hodně stránkách

Rauser.

Jazyk je velice jednoduchý, ale to je zřejmě přizpůsobeno čtenářkám. Na druhou stranu - je to opravdu téma pro náctileté?
Nedá se upřít čtivost, spád a touha dozvědět se, kdo další je na kazetě.
Pro mě bylo ale velice těžké se do Hannah vžít. Nechápu a nevnímám stejně jako ona, nepřipouštím si věci tak, jako ona, takže na mě její chování působilo přehnaně. Že by se na mě vykašlala kamarádka? Stalo se mi to x-krát. Že o mně kolovaly drby? Opět mnohokrát. Ano, Hannah se toho stalo hodně, ale já osobně v tom důvod ke konci nevidím. Na konci si skoro stěžuje, že dávala dost najevo, co chce udělat a nikdo jí nepomohl. Podle mě to neřekla nikdy naplnou pusu. A to se potom není čemu divit.
Oproti knížce mi přišel mnohem lepší seriál 13 reasons why.

Monnies

Téma knihy je spracovaná na jednotku. Toto nie je depresívna kniha o smrti!

SmallLucia

Knížka to rozhodně nebyla špatná, originální téma, za to určitě plus. Také podněcuje k tomu, abychom byli ke svým činům a okolí vnímavější. Ale na to, jak jsem ze všech stran slyšela nadšené ohlasy se musím přiznat, že mě to až tak neohromilo.

Adris

Kniha přináší těžké, emotivní téma sebevraždy, jež má být nějakým příjemným způsobem zpracováno pro teenagery. Myslím, že to se povedlo, i když mě samotnou kniha mnohdy celkem nudila. Jsem ale ráda, že upozorňuje na nevšímavost okolí.

zdencaaa

Myslím, že je dobré přečíst si i knížku pro srovnání a pro doplnění některých věcí, ale celkově je seriál lepší.

123456k

Kniha dobrá ale ten idiot co "překládal" název knihy by zasloužil pár facek.

iampatrik

Jednoduchý avšak čtivý příběh, který již od úvodní strany působí jemně mysteriózně se čtenářovou potřebou číst dál a odkrývat tak příběh Hannah.
Způsob vyprávění originální (respektive, takto psanou knihu jsem ještě nečetl), avšak chvíli mi trvalo než jsem se "do toho dostal" a občas jsem se přistihl, že jsem zapomněl "přepnout" a vnímat, která postava hovoří.
Kniha určitě pro mladé, ale určitě i starší, kteří nečekají složitě propracovaný děj, či charaktery.

PS. Obálka knihy odrazuje a evokuje čtení pro patnáctileté, naštěstí obsah tomu úplně tak neodpovídá.
PS2. Přiznávám, nebýt všudypřítomnému povyku okolo seriálu 13 důvodů proč?, na knihu bych nikdy nenarazil. Takhle zvítězila zvědavost a přečtení knihy nelituji.

neheria

Knihu jsem četla už pár let zpátky, zhltla jsem ji za jedinou noc a po celou dobu jsem zvládala leda vyjukaně valit oči. Nikdo o ní nikdy nevěděl a trošku mě mrzí, jak moc fuč z ní jsou lidi až teď, když se jí inspiroval seriál. Příběh Hannah bych nikdy neoznačila jako můj oblíbený, tuhle knihu člověk prostě nemůže mít v seznamu "Oblíbený knihy", na to je to moc děsivý a vážný téma.

Každopádně se mi moc líbí to podání. Třináct kazet, jeden kluk, jedna mrtvá a značně protivná holka a jedna proklatě dlouhá noc. Polovina věcí mi přišla jako drobnost a dodneška kroutím hlavou nad způsobem, kterým autor zasadil Claye do děje. Já vážně doufala, že něco provedl. Nemám ráda hodný kluky. Kor když jsou na seznamu lidí, kteří můžou za něčí sebevraždu.

Rozhodně ale dávám ohromný plus za jednoduchost, se kterou bylo dění uvedeno na papír. Seroš jsem nedokoukala, dost se mi protivil způsob, kterým byl vybudovanej, a to, jak moc se lišil od knížky. Jak řikám, kniha je jednoduchá, neohlíží se na nic jinýho, než na vystrašenýho a tichýho kluka, kterýmu se zabila jeho crush a on je teď nucenej poslouhat její pitomý kazety. V seriálu se zbytečně moc vrtaj ve všem ostatním. A mrví dobře vybudovaný postavy.

Doporučuju přečíst, ideálně si udělat čas a zvládnout to v kuse, bude to jak rána palicí po hlavě a budete to rozdejchávat ještě tejden. Ale podle mě je to něco, co by vám nemělo unikat.

Mišule_11

Škoda, že jsem na čtení knihy nemela více času, určitě bych ji přečetla hned a rychleji! :) Nahrávky od Hannah ve mně nechaly takové zvláštní pocity po přečtení, bylo mi líto nejen ji ale také Claye..Takový zvláštní konec no ale kniha se mi líbila! :) Seriál jsem neviděla, ale ta obálka se k tomu příběhu opravdu nehodí..

Silmarien

Ťažká téma v skvelom nápade.

Clay dostane balík s kazetami. 13 strán, 13 príbehov, 13 osôb, ktoré istým spôsobom ovplyvnili Hannah na jej ceste k samovražde. Hannah sa cez kazety prihovára týmto trinástim ľuďom v hre podľa vlastných pravidiel... tak trochu zo záhrobia, lebo v čase, keď Clay pásky dostane, Hannah je už dva týždne mŕtva. Na Claya čaká ťažká noc...

Nie je to opis samovraždy, ani jej oslava. Nemusíte s Hannah súhlasiť, ani vás o to neprosí. Len vysvetľuje a ponúka "cestu do hlubin študákovy duše"... alebo do duše obyčajnej teenagerky. Preplieta drobné radosti a strasti... malé poníženia a nepríjemnosti života na strednej škole, ktoré ale vo svojej prepletenosti môžu dať veľmi neutešený obraz.
Nie, konanie Hannah nebolo riešením a v Clayovom pohľade na vec to ukazuje i sám autor. Lenže človek nikdy nie je sám a niekedy potrebuje pomoc aj vtedy, keď ju priamo nepýta. A my by sme mali mať oči i srdce otvorené volaniam o pomoc.
To je odkaz tejto knihy.

trynitrix

Knihu jsem začala číst na úrok seriálu, který je tedy více propracovanější co se týká příběhu. Zajímavý námět i když ke konci mi Hannah přišla jak kravka největší prostě co vypráví mi rozum stojí nepochopíš.

minusha97

3,5*
Mám pocit, že som tú knihu patrične neocenila, lebo som ju prečítala jedným dychom a nevedela som sa od nej odlepiť, chcela som ju mať čo najskôr prečítanú celú, ale na druhú stranu, prišla mi taká nijaká. Žiadne emócie, žiadne city k postavám, kniha ma zanechala absolútne chladnú.

kitsu

Knihu jsem četla před nějakými šesti lety a byla jsem z ní nadšená, hodně se mi líbila a zanechala ve mě mnoho dojmů.
Spousta lidí tu teď píše o tom, jak se dívají na seriál a kniha je zklamala, já - protože jsem znala nejprve knihu - to cítím obráceně. Seriál je skvělý, kniha také, jen jsou prostě trochu jiné. Ale tak to u zfilmování většinou bývá. Je mi líto, pokud vás kniha zklamala, možná kdybyste ji četli předtím, ocenili byste ji více...

Niki253

Vzhledem k povedenosti serialu jsem od knihy měla poměrně velká očekavní a jsem zklamaná. Snad nikdy jsem nezažila, že by pro mě byla kniha slabší než film/serial, ale všechno je jednou poprve :(

NicoleGrendziok

Chtěla bych se zeptat, neprodává někdo tuto knihu, případně ví kde jí sehnat? :) Pokud ano, napište mi prosím do zpráv.
Děkuji předem! :)

Raďa35

Zdravim,chci se zeptat zda by mi někdo tuto knihu neprodal??Pokud ano,prosim ozvěte se mi na email : zjafina@seznam.cz
Děkuji :-)

AjinQa

Hodně dobrá knížka. Dobře se četla, rychle ubíhala a nenudila.
Oproti seriálu pro mě byla ale trochu zklamáním. Postavy se mi celkově zdály jiné. Ale nenechte se tímto odradit od čtení. Moc doporučuju, jen bych si do budoucna přála aby se změnila obálka.

TynaBehuncikova

Strašně zvláštní knížka. Rozhodně si mě získala, po pár stránkách mě strhla a už jsem nemohla přestat číst. Ani bych neřekla že je smutná, spíš plná nějakého tajemna. Upřímně jsem až do konce doufala, že to bude nějaký vtípek a slečna jim to všem jen chtěla natřít, ale bohužel. Krásně popisuje postupné zhroucení, ztrátu sama sebe a hlavně toho když si člověk přestane vážit sám sebe. Na jednu stranu trochu přitažená za vlasy ve smyslu toho, že je tam příliš mnoho náhod do sebe zapadajících a ovlivňujících celý děj, na druhou stranu přesně díky těmto náhodám si člověk uvědomí jak velký mohou mít jeho činy dopad. Hlavní "hrdinka" v některých aspektech hrozně silná osobnost, na druhou stranu ale kdyby byla tak silná... No, vždyť víte co chci říct. Kniha rozhodně není žádné oddechové čtení, ale určitě si své zastánce najde. Co se seriálu týče, pochybuju že by mi dokázal předat takové emoce jako knížka, takže ten nejspíš ani zkoušet nebudu.

paja0327

Je zvláštní jak se kniha rychle stane populární díky seriálu. Najednou o ní ví každý i nečtenáři.
Kniha měla zajímavý námět (i když musím uznat, že forma psaní mi moc nevyhovovala) ale toto téma je hodně důležitý. Škoda, že takové knihy nepatří mezi povinnou školní četbu či proč se o tomto tématu někde nemluví a přitom bych řekla, že je to dneska běžná věc a stane se to každé druhé osobě.
Obálka knihy je fakt škaredá snad vydají novou verzi

HCh

Když jsem na tuto knihu narazil, vlastně jsme nic moc neočekával a byl jsme mile překvapen. Zajímavý námět a čtivě napsané. Kdosi psal předemnou, že začátek byl utahaný. Ani mi to nepřišlo. Některé kapitoly byly drsnější, ale dalo se to. Závěr docela překvapivý.

zfilmováno

Jay Asher